I Verantwoording van Liefdegaven. Kerk- en Schoolnieuws. de eeuwigheid Littooij. Hoogeveen. Ofiiciëele Berichten. l). sr en (Wordt vervolgd.) afscheid, hetwelk door ds. Hummelen wordt beantwoord. Op verzoek van den praeses sluit ds. Donner de vergadering met dankgebed. Onmiddelyk daarna wordt hem Ps. 1343 staande toege zongen. Namens de Classis, K. Oussoren, h. t. Scriba. et d- er >P J. •k in li ar or id jk >8 js :e ot n in ik in »- 't. y u n r 8 n n P n Daarom is het te wenschen, dat de a. s con ferentie van Middelburg even geestdriftig zy als die van Goes, maar vruchtbaarderdat ons daar plannen worden voorgelegd, die niet slechts aan enkelen, maar aan allen uitvoerbaar lyken. We willen gaarne medearbeiders zijn op den akker der Zending, maar er is meer, waaraan we ons niet gaarne zouden willen onttrekken, waaraan we liefst zelfs iets meer zouden wil len doen, dan tot heden werd gedaan. Laman. te Utrecht: ds. Koster te Zevenhuizends. Boukema te Scherpenzeelds. R. Verbeteringen. De zetter schijnt de vorige week mijn haas tig geschreven en laat toegezonden copie niet geheel te hebben kunnen ontcijferen. De wel willende lezer zal enkele opvallende fouten zelf wel hebben verbeterd. O. a. zal hij voor het .duwen” vau voetstappen wel gelezen heb ben .dreunen”; voor .Maar althans, de Heere komt”, .Maran-atha, de Heere komt”, enz. enz. Laman. BOEKBEOORDEELING. Des menschen Vrije Wil of Godi Vrije Genade, door S. Daltima, pred. te Delfts haven. Uitgave van Zwagers Boekhan del Rotterdam. Eene oude kwestie, want dit boekje behan delt eene bladzijde uit den strijd tusschen Pela- gius en Augustinus. Maar ofschoon zij eeuwen geleden ontstaan is, toch heeft eene zuivere kennis ervan nog haar volle waarde. Immers zjj komt altijd weer op, doet zich steeds voor en oefent nog een grooten invloed uit. Daarom verrichtte de schrijver een goedwerk door een duidelijke uiteenzetting ervan te geven en noodig is het, dat zy in ruimen kring gelezen wordt, wijl het bijdragen kan tot een meer schriftuurlijke opvatting, waaraan tegenwoor dig nog al wat hapert. Bouma. v. d. Veen, Assessór; en Ous- dienst, maar versterkte en vertroostte ook Zijn volk. In alle stilte en zonder dat er groote roep van hem'iUitging, heeft hjj gearbeidmaar de eeuwigheid zal het openbaren,',wat rijke oogst er ook door J zijnen dienst voor de eeuwigheid werd ingezameld. Nu rust hij van zijnen arbeid. Nu geniet hij het loon, denj getrouwen dienaar des Hoe ren toegezegd. De God aller vertroosting, zij de bedroefde betrekkingen nabij*. G. de Jager, en het lezen 2. De credentiebrieven worden in orde be vonden. 3. In het moderamen namen zitting ds. C. Staal Fz. praeses, ds. F. Staal Pz. scriba, ds. H. W. Laman assessor. 4. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 5. In tegenwoordigheid van de Prov. Dep. wordt behandeld de Emeritaatsaanvrage van ds. W. Raman. De aanvrage wordt in orde bevonden en het emeritaat wordt verleend. De Kerk van Scharendijke zal f 200 bijdragen. De classis zal het aanvullen tot een bedrag van f800, terwijl de ontbrekende f 160 van de Provincie zal worden gevraagd. Het emeritaat zal ingaan op 1 Juni e.k. Ds. Raman deelt mede, dat hij op den twee den Pinksterdag afscheid van zijne gemeente hoopt te nemen. 6. Eene vraag om inlichtingen van de classis Arnhem inzake eene mededeeling van de classis Zierikzee zal beantwoord worden. 7. Eene vraag van de Kerk van Wissekerke, hoe te handelen met broeders en zusters die door ouderdom zichzelf niet kunnen helpen? wordt teruggezonden naar den Kerkeraad. 8. Instructie van de Kerk van Geersdijk: hoe te handelen met de Evangelisatie te Cort- gene? De classis adviseert dat de actie tot Evangelisatie van Cortgene zelf moet uitgaan. 9. Tot deputaten voor de a.s. Prov. Synode worden benoemd ds. P. J. Baay en ds. H. W. Laman primi, ds. G. de Jager en ds. G. H. de Jonge secundi. Van de ouderlingen, de broeders D. van den Berge en D. Mulder primi en M. van der Bijl en A. Abrahamse, secundi. 10. De classis besluit aan de Prov. Synode te vragen ontheffing voor dit jaar van de col lecte voor het studentenfonds. 11. Eveneens wordt besloten aan de Prov. Synode te vragen om merkelijke verlichting in het quotum voor de kas van Emeriti pred. enz. en aanvulling van het ontbrekende bedrag in het pensioen van ds. Raman. 12. Bij de rondvraag naar art. 41 D. K. O. wordt aangedrongen op het wekken van be langstelling in en gebruikmaken van het Christelijk schoolonderwijs. 13. Tot consulent van Scharendijke wordt benoemd ds. H W. Laman. 14. De vacature-beurten worden aldus ge regeld Geersdijk, ds. Laman 13 Meids. De Jonge 10 Junids. Baay 1 Julids. F. Staal Pz. 22 Juli; Wissekerke: ds. C. Staal Fz. 6 Meids. Horjus 27 Meids. de Jager 17 Juni ds. Koolstra 15 JuliScharendijkeds. Kool- stra en ds. Horjus. 15. De volgende classis zal gehouden worden 29 Aug. Roepende Kerk is Geersdijk. 16. De korte notulen worden gelezen goedgekeurd. 17. Na het zingen van Ps. 909 sluit de praeses de vergadering met dankzegging. Namens de Classis F. Staal Pi., Scriba. Ons kwam zelfs ter oore, dat indertijd door eenen enkele by het onderwijs stukken van zulke litteratuur werden gebruikt. Wie bezwaren daartegen oppert, wordt met eenen verwonderden blik aangezien en geacht niet mede te gaan met de ontwikkeling van zijne tyd. En zoo verbreidt de invloed van zulk eenen geest zich al verder en steekt die al breeder kringen daarmede aan. Metterdaad is het noodig pogingen aan te wenden, om daartegen te reageeren en een beter besef wakker te roepen onder de kinderen van ons volk. De grondslagen worden alzoo omgestooten. Langzaam maar zeker wordt gif ingedruppeld; ja wat zeggen wy, met stroomen ingegoten in de harten. Eene toekomst wordt voorbereid, waarin het lage en gemeene al meer gemeen goed gaat worden en alle beseffen van zedelijkheid en gebondenheid aan de ordinantiën van Gods Woord worden weggegraven. Och, dat men er meer op leere letten er meer tegen leere strijdenminder als willoos den invloed onderga van eene geestesrichting, die van hare zyde niet laks en niet lydelyk zich gedraagt, maar integendeel met volle kracht zich aangordt, om aan het kwaad de overwin ning te verzekeren.” Laman. UIT HET LEVEX. Zending. Woensdag 16 Mei zal te Middelburg weer een Zendingsconferentie worden gehouden. Wie de vergadering te Goes ten vorige jare bijgewoond heeft, behield gewis aangename herinneringen. Het is te hopen, dat het aantal belangstel lenden ieder jaar mag toenemen. Want in een kleine vergadering kan het ook wel goed zyn en kan het vaak des te gezelliger wezen maar de heerlijkheid van een Zendingsbyeenkomst ligt toch in de veelheid der saamvergaderden. Nu is echter één ding te wenschen. De conferentie ten vorigenjare bloesemde bloesem, maar de wind die uit het Noorden, uit de deelen van Utrecht, woei, heeft veel schade aangericht, zoodat de resultaten tot heden vrjj pover zullen zijn. Thans komen we onder veel ongunstiger omstandigheden samen. De over- strooming bracht ook in onze kringen groot nadeel en eischte er belangrijke offers. De nieuwe emeritaats-regeling brengt gevoeligen druk op de Kerken te weeg. Dit zal natuur lijk hier en daar wel zijn terugwerking hebben op de behartiging van de belangen der Zending. En toch mag door Zeeland deze roeping niet verzaaktde ijver mag niet verflauwen, de liefde niet verkoelen. We moeten doen, wat we kunnen. Doch we moeten ook niet méér willen doen, dan we heden vermogen. Ernstig èn nuchter moet de Zendingszaak door ons worden aangevat. Maar wat we doen, dat moet dan ook met vastheid, met doortas tendheid worden tot stand gebracht. Indien we niets groots durven en kunnen ondernemen, dan maar iets minders, maar dat mindere dan ook met kracht, met voortvarendheid. Zoolang we niet goed weten wat we willen, kan er van kloeke werkzaamheid geen sprake zyn. Ik geloof, dat Zeeland wijs en verstandig doet, indien het voorloopig afziet van het plan om geheel zelfstandig een eigen dienaar uit te zenden. Als wy er toch toe mochten over gaan, zullen andere belangen er onder gaan lyden, die toch even zeer behartigd moeten worden. Men kan ook te veel hooi op zyn vork nemen. Er zyn in onze provincie Kerken, die misschien zonder veel bezwaar hun aandeel zouden kun nen bijbrengen, maar er zyn ook vele gemeen ten, die met veel moeite de penningskens bij eenbrengen. Dan acht ik het beter, wat minder te doen, opdat allen met vreugde en niet al zuchtende kunnen medehelpen. Het is toch geen wet van de Meden en de Perzen, dat iedere provincie een dienaar voor eigen rekening neemt. Daar zyn de menschen niet van te overtuigen, a zyn ze ook nog zoo doordrongen van het besef, dat het onze roeping is de zaak der Zending te behartigen. Door overdrijving wordt ook deze arbeid ge schaad, en de veerkracht verlamd. Vlissingen (B.) In de collecte van 22 April is ontvangen een gift ad f10.met bestem ming f 5.voor de Kerk en f 5.voor de armen, en een gift ad. f6.met bestemming f 2.50 voor de Kerk, f 2.50 voor de armen en f 1.voor het suppletiefonds. Voor de Zending is ontvangen van Marietje G. een doos gebruikte postzegels. Namens den Kerkeraad, P. G. Labbnobs, Scriba. 11 dergelyke dingen te lezen en te laten lezen, verstaan, welk eene blijdschap dit in zyn bin nenste te weeg bracht. Want ongetwijfeld was menige bede opgestegen of ’tden Heere behagen mocht, zijnen dienst te gebruiken tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Wat is ’t dat de tijden vóór ons beter zouden geweest zyn dan het heden Er zyn ook nu broeders, die zich aanbieden voor den dienst des Woords, voor wie het niet is weg gelegd terstond door onderscheidene gemeen ten geroepen te worden. Enkelen staan ge- ruimen tijd ledig, zonder dat iemand hen tot den arbeid noodigt. Innerlijke stryd komt, twyfel steekt op, de stem der gemeente uit zich op weinig verheffende wyzezy spreekt van hen als onbekwamen, die liever een ander vak moesten gekozen hebben. Kan ’t ook eene beproeving des Heeren zyn Was Smy- tegelt later niet een waardig dienaar aan wiens roeping niemand meer twyfelt? Zou zyn ar beid niet voor velen een ryken zegen met zich hebben gebracht Dat make de gemeente voorzichtig in haar oordeel en sterke menigen jeudigen broeder in zynen stryd. Hebt goeden moedGods gedachten zyn hooger dan onze gedachten. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes, gehouden 25 April 1906. De vergadering wordt op de gebruikelijke wyze geopendde credentiebrieven nagezien en in orde bevonden. In het moderamen nemen zitting D.D. Hum melen, Praeses soren, Scriba. De Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Het vraagstuk der emeriteering komt ter tafel. Er blijkt nog veel bezwaar by de Kerke- raden te zijn om de acte voor emeriteering te teekenen. Ds. Donner geeft vele inlichtingen, en toont aan, dat de zaak hierop neerkomt, dat alleen predikanten met vele dienstjaren meer pensioen zullen krijgen dan op de Synode van Middelburg was vastgesteld, maar dat overigens de acte van emeriteering geen meer dere verplichtingen op de gemeente legt, dan ze reeds had. Een voorstel om voor heel de Classis een regeling tot tuchtoefening op doopleden te ontwerpen en vast te stellen, wordt verworpen. Zoo ook een voorstel om voortaan den dank dag op den laatsten Woensdag van November te houden. De vacatuurbeurten worden geregeld. Tot afgevaardigden naar de Prov. Synode worden benoemdD.D. v. d. Veen en Hum melen, PrimiD.D. Oussoren en Heida, Secundi, de Oud. C. de Schipper en C. Oranje, Primi en de Oud. A. Geelhoed en L. Melse, Secundi. Verder worden aangewezen: ds. Hummelen, als deputaat voor kerkvisitatie, ds. Heida, als deputaat voor Art. XIIIds. v. d. Veen als deputaat voor de Zending. De rondvraag naar Art. 41 D. K. O. loopt bevredigend af. De belangstelling in en de arbeid voor de zending blykt toe te nemen. De stukken van den vertrekkenden Dienaar, ds. Donner, worden nagezien en in orde be vonden, en daarom wordt hem acte van afscheid verleend. Voor dat nu de vergadering gesloten wordt, I spreekt ds. Donner een hartelijk woord van Onze lectuur. Zeer juist is wat Ds. v. S. in de „Amst. Kerkbode* schrijft over dit onderwerp. „Het is een ontrustend verschijnsel, dat ons volk bezig is zich zedelyk te vergiftigen door zyne lectuur. De uitspraak is niet te hard, zoo men let op hetgene, waarop het van dag tot dag wordt onthaald in allerlei boek en tydsehryft en feuilleton. De toongevers stellen al meer als regel, dat het eene dwaasheid is en eene vermenging van het ongelijksoortige, indien men aan den be oefenaar der letterkunde met eischen van ze delijkheid aan boord komt. Men zal tusschen die beide onderscheid ma ken in dien zin, dat men ze los naast elkander laat staan. Woorden en vormen worden dan voor de kunst de hoofdzaak. Wat men beschrijft, doet er dan minder toe. Men neemt slechts, gelijk het heet, een brok levenen dat reproduceert men op het papier. En zoo ontstaan dan de geschriften, waarin het gemeene en vuile vieze hoogty viert. Zoo krygt men boeken, waarin gemeene woorden, goddelooze taal schering en inslag zyn. Zoo beschrijft men in den breede de onge bondenheid, gely'k die onder hoog en laag ge meen gevonden wordt. Hoererij en echtbreuk en overspel worden naakt en onverholen voor de oogen geteekend. Soms worden zulke gruwelen vergoelijkt onder den schijnenden naam van vry'e liefde. Een andermaal wordt het eenvoudig weg beschreven, wyl men als schrijver meent bloot photograaf te moeten zyn en weer te geven, wat gist in het leven om ons heen. Maar uit wat motief men het ook doe, het resultaat is éénerleide pestwalm van het god delooze en zondige wordt ingedragen in de gezinnen en gebracht tot de personen. Wie kan berekenen den invloed die van zulke zoogenaamde letterkundige producten uitgaat onder de kinderen der menschen En dergelyke litteratuur komt ook in de kringen van het Gereformeerde volk. Er wordt door velen niet tegen gewaarschuwd; ja er zyn er, die zich niet ontzien, zulke pro ducten te verdedigen en aan te pryzen. Het woord: onderzoekt alle dingen, wordt verkeerdelijk hierbij te pas gebracht. Om op de hoogte te zyn, acht men noodig KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Zierikzee, gehouden 25 April 1906. 1. De vergadering wordt geopend door ds. na het zingen van Ps. 105 3 van 2 Tim. 2. DRIETAL te Utrechtds. Koster van Maassluis dr. Kuyper van Makkum en ds. Sillevis Smith van Rotterdam B. te Zwolleds. Gispen van Baarn dr. Los van Hilversum en ds. Wielenga van Delft. BEROEPEN van Maassluis van Zweeloo; v. d. Kamp van Axel. AANGENOMEN naar Enkhuizends. Kuyper van BEDANKT voor Zaamslag Ads. Veltman van Garrelsweer. Dinsdag j.l. legde de heer A. Schippers, beroepen predikant te Maasdijk, met goed ge volg voor de classis ’s Gravenhage het peremp toir examen af. Door de classis Zierikzee werden tot deputaten voor de a.s. Prov. Synode benoemd ds. P. J. Baay en ds. II. W. Laman primi, ds. G. de Jager en ds. G. H. de Jonge secundi. Van de ouderlingen, de broeders D. van den Berge en D. Mulder primi en M. van der Byl en A. Abrahamse, secundi. De heer V. K. Kuy venhoven, theol. cand. te Naaldwijk, legde met goed gevolg voor de classis Den Haag het praeparatoir examen af en werd met algemeene stemmen beroepbaar gesteld. Zeeuwsche Predikanten-Conferentie. Tot op heden meldde niemand der Zeeuwsche Predikanten zich aan om een onderwerp in te leiden op de Conferentie van dit jaar. Dr. Wage- naar veranderde van onderwerp, en koos nu een exegetisch-dogmatische studieDe weder geboorte, een weldaad des Nieuwen Verbonds. Ondergeteekende kan evenwel niet ingaan op dr. Wagenaars verzoek om over te nemen zyn onderwerpDe tegenwoordige reforma torische beweging in de Hervormde Kerk. Zou niet een ander collega die nalatenschap aandurven Daar het ondergeteekende ook aan voldoenden tyd ontbreekt om een ander onderwerp in te leiden, doet hjj nogmaals een beroep op de welwillendheid der collega’s. Anders wordt het resultaat: Dit jaar geen Conferentie Namens het vorig Moderamen, G. F. Keerhof, Scriba. Oost-Souburg, 2 Mei 1906. i 3 9 ii B '8- at an la- rel 7 de ds a- ir- fd er or or ir- de ne de de B- e i e 1. al ie i- ir r- n n i- et n te i- 5) id 9, m a- s- n, n, .ft m

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1906 | | pagina 3