J Ofiiciëele Berichten. e. n n BOEKBEOORDEELING. a ge et en Harderwijk inlichtingen gevraagd worden over wat onder voorloopige schorsing te verstaan zij, naar aanleiding van hare mededeeling, te id LSt is a 9 t 1 3ft 11- >d, or or iet in. an tr u er u, te >n et er et e- n, et it, id s r- it et Vlissingen B. Woensdag 21 Maart avond 7 uur, samenkomst met de kinderen der ge meente, waartoe ook allen uitgenoodigd worden, die belang stellen in het Zendingswerk. Voorganger Dr. L. Wagenaar. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Zierikzee, H. W. Laman, Praeses. D. Muldbr, Scriba. Zierikzee, Maart 1906. Heden werd onze ge meente verrast en verblijd met een legaat, groot f500, voor de armen, uit de nalatenschap van wijlen ds. G. de Braai. Den Heere daarvoor de dank, die dezen nu zaligen dienstknecht een hart voor Zijn koninkrijk gaf, ’t welk hij en goederen. Mogen na kunnen laten, toch niet de kerk te maken tot een mede-erf- ’t Zal den Heere niet onaangenaam gediend heeft met gaven er velen, die wat vergeten gename. zijn. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een nationale Vereeniging tot overneming; van het Gereformeerd Gymnasium te Kampen. Gelijk algemeen bekend is, heeft de Generale Synode de Curatoren der Theol. School ge machtigd, het aan de School verbonden Gym nasium over te dragen aan eene Vereeniging, en heeft reeds een Commissie vanwege de Curatoren onderhandelingen aangeknoopt met eene provinciale Vereeniging. Ondergeteekenden achten het voor de Theol. School en voor het Gymnasium zelf van zeer groot belang, dat het Gymnasium zoo nauw mogelijk met de Theol. School verbonden blyve, en daarom niet worde overgebracht naar elders. In den laatsten tijd is het hun ook gebleken dat zeer velen in den lande het zouden be treuren, indien het Gymnasium van de Theol. School losgemaakt en verplaatst wierd. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk, F. de Rijke, Praesses. P. Boone, Scriba. Ds. A. Scheele, te Veere. N.B. Tot voorkoming van misverstand deelen wjj mede, dat de namen -van Curatoren en leden der Commissie tot onderhandeling van wege de Curatoren, die met deze oproeping sympathiseeren, niet zijn geplaatst, met het oog op hunne bovengemelde qualiteit. Ondersteuningskas van „Effatha”. Het nieuwe jaar is nog maar enkele maan den oud en in dien tijd zijn velen bezig, hun balans op te maken. Niet alleen kooplieden en neringdoenden, maar ook vele particulieren hebben de goede gewoonte, elk jaar na te gaan of hunne uitgaven wel in overeenstemming zijn met hunne inkomsten. Voor allen, die door handel of bedrijf in hun onderhoud moeten voorzien, zal het zeker een oorzaak van dank baarheid zijn als hun winst- en verliesrekening hen vooruitgang in de zaken te lezen geeft. Al gaat het bij Vereenigingen en Commission in de meeste gevallen niet om persoonlijk voor deel, toch is er oorzaak van vreugde voor de leden als de zaak, waarvoor zij ijveren, ook financieel in bloei mag verkeeren. De Com missie van de „Noodkas* heeft niet lang be hoeven te rekenen. We begonnen met een tekort van ruim f 400. Daarmee kwamen velen in kennis door het jaarverslag van „Effatha.* De giften en collekten, die inkwamen waren echter zoo weinig, dat onze penningmeester geen groote optelsom had te maken. Er is der halve geen sprake van een vermindering van het tekortmaar wel van een toeneming onzer schuld. In Effatha zjjn 15 kinderen, waarvoor we de verpleegkosten suppleeren tot een ge zamenlijk bedrag van een kleine f 1000. Aan vragen om nieuwen steun komen wel in, doch we kunnen geen steun meer toezeggen. Wat is daarvan het gevolg Dat arme ouders, die Christelijk onderwijs voor hun doofstom kind begeeren en plaatselijk niet voldoende worden gesteund, hun kind niet kunnen doen onder wijzen öf ze naar een school moeten zenden, waar ze het liever niet brachten. Mag dat? Denkt het eens even in. Een doofstom kind is reeds zoo diep ongelukkig In plaats van nu te worden onderwezen en daardoor eenigs ken nis te bekomen van hetgeen noodig is te weten, moet het nu voortleven in de diepste onkunde. Geen kennis verkrijgt het van de maatschap pelijke dingen, geen kennis van de Schriften, die ons den weg ter zaligheid wijzen. En daarom nog eensMag dat Indien gij zegt „neen, hier moet geholpen worden*, dan ver zoeken we u hiervan blyk te geven door het zenden eener gift, naar het vermogen dat de Heere u gaf, aan onzen penniggmeester den heer L. van Dorp te Leiden. De Commissie der Noodkas biedt alleen daar steun, waar het naar hare overtuiging noodig is. Informatie naar den toestand van ouders en familie gaat altijd vooraf aan de toezegging van steun. Er schijnt omtrent „Effatha* een verkeerde gedachte te bestaan nl dat het eene kerkelvjke vereeniging is. Wie kennis neemt van onze statuten, zal van het tegendeel worden over tuigd. Om ons met eene Vereeniging, die door het gansche land bekend is, te vergelijken kunnen we zeggen, dat wij op denzelfden grond slag staan als de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen. Als suppletie- kas vragen we dan ook niet, of een kind tot de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, of een ander kerkgenootschap behoort. De hoofdzaak is, dat het een kind van on- of minvermogende familie is, waarvoor Christelijk onderwijs in Effatha wordt begeerd. Moge dit woord dienen tot opwekking om aan onze Noodkas te gedenken, opdat we niet alleen onze schuld kunnen afdoen, maar bij den aanvang van het nieuwe schooljaar den noodigen nieuwen steun kunnen bieden. Bewege de Heere daartoe veler harten Dordrecht. L. C. Oranje. Uit en voor Vlissingen. Blijkens bovenstaande zal Woensdag D. V. 21 Maart ’s avonds 7 uur door den Wel- Eerw. Heer Dr. Wagenaar van Middel burg in de Nieuwe Middelkerk alhier voor de kinderen een Zendingsverhaal worden gedaan. Doel in ’t algemeen daarvan is de jeugd op aantrekkelijke wijze meer bekend te maken met het werk der Zending en haar terrein in ’t bijzonder, om deze Zendingsavond voor de jeugd als aanloop te gebruiken voor het stichten van eene Zendingsschool. Allereerst is deze avond voor de kinderen bestemd, doch ook volwassenen zullen daar welkom zjjn. Hunne tegenwoordigheid zal beschouwd wor den als blijk van instemming met het streven der Commissie om ook by de jeugd lieffle voor en ijver in het werk der Zending op te wekken en te bevorderen. Ook voor volwassenen zy deze voorgenomen arbeid een prikkel te meer om hart en hand te ontsluiten in het belang der Zending, waar het toch geldt de komst van Gods Koninkrijk in de Heidenwereld, de verheerlijking van Zijn Naam en het geestelijk en stoffelijk welzijn van eene bevolking, wier land en arbeid ons, als volk van Nederland, reeds honderden jaren, schatten van geld deden toekomen. Van de medewerking der ouders houdt de Commissie zich, en zeker niet ten onrechte, overtuigd, als te gelegener tijd de Zendings school geopend wordt. Zij deze arbeid een zaad, dat rijke vrucht afwerpt, o. a. ook deze, dat de trouw der kinderen de ontrouw van vele volwassenen beschaamt, bovenal, dat ’s Heeren naam worde verheerlijkt en Zjjn Koninkrijk kome, ook in de koloniën van ons geestelijk rijk bevoor rechte vaderland. Namens de Zendingscommissie, A. Wisse. Na afscheid genomen te hebben van zijne gemeente te Hoek van Holland, met de woorden uit Deut. 32 11 en 12, deed ds. Goris jl. Zondag intrede in de Geref. Kerk te Oversehie, sprekende uit 2 Cor. 13 9b, na bevestiging door zijn broeder, ds. Goris van Zevenbergen, die tot tekst had 1 Petr. 52 en 3. Tijdens den dienst in de Nieuwe Wes- terkerk (Geref. Kerk Rotterdam B) is Zondag avond in de collecte gestort de niet onbelang rijke som van f 5000. De milde gever heeft daarvan, volgens bijschriften, f 1000 bestemd voor de Kerk, f 1000 voor de Armen, f 1000 voor de Weezen, f 1000 voor de Zending op Java en f 1000 voor een nieuw te bouwen school. Wat zou het voor vele kerken een ware uitkomst of eene aangename verrassing zijn als zulke rijken en milde gevers niet alleen in Rotterdam B gevonden werden Door wijlen Mevr, de Wed. J. J. Kreyt, geb. Scheffer, is gelegateerdaan de diaconie der Geref. Kerk te Amsterdam f 200, ten be hoeve van de weezen dier gemeente f 200, de Gereformeerde Ziekenverpleging aldaar f 200, ten behoeve van de Zending f 200 en aan de Vereeniging voor L. O. op Gereform. grond slag te Amsterdam voor hare scholen f 200. Mocht ook dit goede voorbeeld meer navol ging vinden Uit „Het Kerkblad*, officieel orgaan van de Geref. Kerken in Nederland Over de opheffing der schorsing van eenen dienaar des Woords, gemeld door de Classe Zierikzee, ontspon zich op de Classe Alkmaar eene discusie, waarin de vragen gedaan wer den in welke betrekking staat een dienaar na opgeheven schorsing tot de kerk, welke hij vóór zjjne schorsing diende Kan eene kerk, eer de zaak der censuur van haren dienaar afgeloopen is, reeds een beroep uitbrengen? Is zulk eene kerk dan reeds vacant? Welke is de verhouding van zulk eenen, als de schorsing is opgeheven, tot de kerk welke hy het laatst diende? Ook in verband met art. 13 der kerkenordening Een besluit werd niet genomen. Door de Classe Gorinchem wordt mede gedeeld, dat de deputaten van de Generale Synode voor de Zending geen bezwaar hebben tegen samenwerking met de Kerk van Rotter dam, om deze te steunen, in het bijzonder met het oog op eenen uit te zenden tweeden missionairen dienaar des Woords. Eene commissie wordt door dezelfde Classe benoemd, om de Kerken van Giesen-Nieuw- kerk en Giesen-Oudkerk, die zich wenschen te vereenigen, te dienen van advies. De Classe Bolsward, betreurende dat de Kerken van Bolsward (A en B) in het verloo- pen jaar geene correspondentie hebben gezocht, dringt er opnieuw ten ernstigste op aan, om, zoolang de ineensmelting niet is tot stand gebracht, zooveel mogelijk correspondentie te zoeken, in de erkentenis dat ineensmelting eisch blijft van Gods Woord. Op de volgende vergadering der Classe Apeldoorn zal gehandeld worden over een verzoek om emeritus-verklaring van ds. Ober man te Voorst met het oog op de aanvaarding der betrekking van geestelijk verzorger aan een te Lunteren op te richten christelijk Ziekenhuis. Aan de Classe Axel zullen door de Classe Met het oog op de Rykssubsidie, die den geldelijken last voor het grootste gedeelte zal wegnemen, achten wjj nu de overdracht aan eene Vereeniging gewenscht; daar de Kerken anders voor de keus zouden worden gesteld öf, gelijk tot nu toe, zelve al de kosten te moeten dragen, öf zelve de Rijkssubsidie te moeten aanvragen en ontvangen. Daarom hebben wfj het voornemen opgevat, eene nationale Vereeniging tot overneming van het aan de Theol. School verbonden Gymna sium tot stand te brengen. De Curatoren hebben in hun vergadering van 22 Febr. j.l. verklaard, tot onderhandeling op den voet van het Concept zie Acta Gen. Syn. van Utrecht, bl. 117119 ook met zulk eene Vereeniging gaarne bereid te zijn. Vele handen maken lieht werk. Eene Ver eeniging die hare leden en afdeelingen heeft in alle deelen des lands, zal uit den aard der zaak beter dan eenige andere in staat zijn, het Gymnasium voor hare rekening te nemen en daardoor ook de belangen der Theol. School te bevorderen. Wy roepen dan nu allen, broeders en zusters, die in deze gewichtige zaak belang stellen, op, liefst spoedig, van hun belangstelling te doen blijken, door het bericht, dat zij als lid tot deze ontworpene nationale Vereeniging willen toe treden, met vermelding van de contributie, die zy jaarlijks wenschen bij te dragen. Het mini mum van de contributie voor het lidmaatschap is voorloopig gesteld op f 1 Wy meenen er op te mogen rekenen, dat ook zy onze poging zullen willen steunen, die tot nu toe hun gaven terughielden omdat het Gymnasium van de Kerken uitging. Mag ons plan gelukken, dan worden de Kerken van dezen last bevrijd, wordt het belang der Theol. School en dat van het Gymnasium verzekerd, en werken alle deelen des lands samen in den liefelyken arbeid voor Gereformeerd Voorbereidend Hooger Onder wijs. Door de Rykssubsidie en de bijdrage, waartoe de Kerken voor de eerste 10 jaren zich verbinden, worden de lasten in die mate ver minderd, dat het een nationale Vereeniging gemakkelyk zal vallen, het Gymnasium te onderhouden en te versterken. Dat dan nu ieder, die wenscht dat het Gym nasium, van de Kerken losgemaakt wordende, in verband blyve met de Theol. School, als lid toetrede en anderen daartoe opwekke. Men zende zyn bericht aan den heer F. Gunnink Bz. te Kampen, of, zoo men liever wil, aan een der andere ondergeteekenden. Zoodra genoeg zame deelneming verkregen is, zullen wy de Vereeniging constitueeren en de onderhande lingen beginnen, en nadere mededeelingen enz, aan de leden doen toekomen. In de hoop, nog vóór het einde dezer maand, uit alle oorden des lands bewijzen van instem ming te mogen ontvangen, bevelen wy dit ons voornemen Gode, en wekken wy inzonderheid allen die de Theol. School liefhebben op, deze zaak te gedenken in hunne gebeden. FRIESLAND. Ds. W. Bouwman, te Hallum. B. van der Werff, te Harlingen. K. E. van der Veen, Oud. te Drachten. GRONINGEN. Ds. P. Bos, te Delfzyl. F. H. Boels, Lid van de Prov. Staten, te Nieuwe-Pekela. DRENTE. H. Eleveld, Oud. te Smilde. Ds. G. Groot Nibbelink, te Haulerwyk. R. Hamming, te Sehoonebeek. OVERIJSSEL. H. Galenkamp Kz., Lid van de Prov. Staten, te Hasselt. J. Bosch Az., Oud-diaken, te Zwolle. Ds. L. Smilde, te Ommen. Dr. H. Bouwman, te Kampen. J. C. Eykman, Oud. F. Gunnink Bz., L. Lindeboom, M. Noordtzy, Ds. G. Doekes, te Heemse. GELDERLAND. Ds. W. van Asselt, em. pred., te Apeldoorn. P. van Bijsterveld, Oud., te Lunteren. Ds. J. N. Lindeboom, te Zutphen. UTRECHT. Ds. J. Koppe, te Bunschoten. N.-HOLLAND. Ds. H. Buurman, te Amstelveen. N. Y. van Goor, te Halfweg. J. Olthoff, Oud. te Krabbendam. Z.-HOLLAND. Ds. R. W. de Jong Bz., te Noordwyk a/Z. H. Meyering, te Katwijk a/R. N.-BRABANT. W. N. de Leeuw, Oud. te Almkerk. ZEELAND. Ds. H. Heida, te lerseke. H. Meulink, te Meliskerke. P. de Putter, Oud. te Axel. door ds. H. de Cock, en daaraan hebben deel genomen J. L. Tiesenga, F. J. Duursma, M. van Buiten, Wietse L. de Jong, Wiebe G. Hoo- geveen, J. W. Kalsbeek, H. R. de Jong, K. R. Booy, B. J. Hoogeveen, J. J. v. d. Sloep, A. K. Dorprechter, G. F. Schuttemaker, E. T. de Jong, H. L. de Jong, G. R. de Jong en H. W. Kalsbeek.” Weldadig doet het aan dat hierin medege deeld wordt, dat dit Avondmaal „met veel ge noegen en rijken zegen” gevierd werd. Daaraan toch heeft de gemeente altoos behoeftedoch vooral in dien tijd, toen zoo menigerlei ver drukking over de gemeente kwam. Onder die verdrukkingen was dit juist zulk een heerlijken troost, by brood en beker gesterkt te worden in het geloof en met Christus den Koning der Kerk in levensgemeenschap te verkeeren. Wel worden we in de Handelingen van den Kerkeraad weinig gewaar van vervolgingen in deze gemeente, maar toch waren elders die vervolgingen menigvuldigen den 7en Juli 1837 werd in de gemeente Appelscha gecollecteerd f 10.60, als bijdrage voor de betaling eener geld boete, omdat men ten huize van Jan Dik te Smilde godsdienstoefening had gehouden. Het ging echter de gemeente in die dagen gelyk het den palmboom gaat, die onder de ver drukking groeit, en gelyk het den braambosch ging die in ’t midden der vlammen groende en groeide. (Wordt vervolgd.) Koudekerke. Door den Kerkeraad alhier worden de zusterkerken uitgenoodigd een of twee broeders af te vaardigen om op 1 April a. s. bij de intree-predikatie van den WelEw. Heer Ds. L. van Loon tegenwoordig te zyn. Met het oog op de beperkte plaatsruimte worden afgevaardigde broeders verzocht tjjdig van hunne komst aan onzen Kerkeraad kennis te geven. Ons Oude Nederland door L. Penning. Met genoegen vestigen wy de aandacht by vernieuwing op deze geschiedenis van ons Vaderland. Pennings schrijft duidelyk en vlei end. Wilt gjj een bewys? Lees dan eens, wat wy ontleenen aan de zevende aflevering „Het vuur, dat de wereld in vlam zou zetten, is niet door Erasmus ontstoken. Deze voor treffelijke geleerde, wiens metalen standbeeld rustig en kloek uit de Rotterdamsche markt drukte oprijst, was een man even scherp van vernuft als zwak van karakter. Hy geeselde de verbastering der Kerkhy brandmerkte de geld gierigheid der geestelijken, de luiheid der mon niken, het diepe bederf, dat als een kanker het Kerkelyk instituut had aangetast, maar een vonk, die den wereld brand zou veroor zaken was hy niet. Hy was een man van het scherpe vlijmende schrijnende woord, maar hy was geen man van de daad. Hy schrok terug voor het marte laarschap en verkoos rustig op zyn bed te sterven. Hy wilde in vrede leven met alle menschen, als het mogelyk was, als het be staanbaar was met zyne beginselen, en hy overstulpte die beginselen als het niet anders ging- Doch de man van de daad was er ook, toen Gods uur had geslagen. Vyf en twintig jaar geleden was Columbus uitgezeild en had een nieuw werelddeel ontdekt, maar de ontdekking, die de Augustijner monnik, Maarthen Luther deed, was grooter, en hy riep het met zyn reuzenstem naar de vier hoeken van den ho rizon: Wjj worden gerechtvaardigd door het geloof alléén. Zyn woord viel in een wel toe bereide aarde. Er was een honger naar het brood dat blyft; er was een dorst, die slechts I- i 9 i 1 1 1 ■t h d a r e r i i i 3. 10- je- let it. de iet en er an en n- .j ui

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1906 | | pagina 3