Verantwoordinfl van Liefdegaven. Kerk- en Schoolnieuws. Overschie. naar voor voor Ofiiciëele Berichten. i 2401.60 e. (Wordt vervolgd). nog heid beljj- j niet ie be dui- denis e be- seren 11 ge eens s. de heb naar hem men i voor at ik vacht van Baltasound Namens Zendingsdeputaten, H. Ph. Inöwebsen. f 841.60 f 501.50 f 340.10 f 2061.50 )en ere .ar- ond? men, a nu MA. ende lank aan ant- moet s ook eenig een.' sprak iging mijn .iddel tr tot leren ig te tende dat de Synode eer zal herstellen. Art. 2. De Credentialen, nagezien door ds. van den Bergen Oudl. Mulder, worden in orde bevonden. Art. 3. Tot praeses wordt verkozen ds. Littooijtot scriba ds. Laman terwijl als assessoren zitting nemen dr. Wagenaar en ds. van der Veen. Art. 4. De Notulen worden gelezen, en na een korte discussie over een tekort of surplus van den Prov. Zendingsdag, onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De penningm. mee, dat bedragen de inkomsten de uitgaven saldo saldo van het vorig jaar oor het wjj het ah :an- i. er ake rod- gde Hij tige wat 1 de ook ?en. aan een ;ond den i die iren toch ord, oot- sdag van be- eren ■reed relke den 10de, •t. 36 r zal recht m is, het t het d toe. irden naar, Ver- n en onge f 279.421/2 f 14.- ling gaf ezen icht aam arna VII be- voor 2 nagek. rekeningen Zeeuwsche Prov. Synode. Korte Notulen van de Zeeuwsche Prov. Synode, gehouden den 7den Juni 1905 te Goes. Art. 1. Namens de roepende kerk opent ds. van der Veen de vergadering. Gezongen wordt Ps. 891, gelezen Philipp. 2 116 daarna gaat hij voor in den gebede. De Provinciale Zendingsconferentie zal niet 28 Juni plaats hebben, om mogelijke herstem mingen voor de 2e Kamer op dien dag, maar op 5 Juli te Goes. Den avond te voren zal ds. L. van der Valk van Oosterbeek een Ure des Gebeds leiden. Op de conferentie zullen sprekends. W. H. Gispen Sr. van Amsterdam, ds. G. F. Kerkhof, ds. H. W. Laman, ds. J. Tholen en ds. R. J. van der Veen. Alle Kerkeraden ontvangen een bijzondere uitnoodiging. brengen. Vandaar dat ik de hoop uitsprak, dat Gods zegen er op moge rusten. „En toch geloof ik niet,“ hernam van Hou ten weer,' dat wy de Kerk mogen verlaten. Ik geloof veeleer, dat wij ernstig den Heere moeten bidden, dat Hij ze weer herstelle.' „Maar van Houten wij verlaten ook de Kerk niet,' zeide Teunissen, „maar wij verlaten het Genootschap, dat zich Kerk noemt, maar alle kenteekenen in zich draagt, dat het de Kerk niet meer is.' „Hoor eens,“ hernam van Houten, „ge inoogt praten wat ge wilt, vriend Teunissen maar ik zie nog niet in, dat dit Gode welgevallig kan zijn. Ik stem toe, dat er veel verkeerds is, en ik zie dit duidelijk inmaar als allen, die dit zien, zich nu gaan afscheiden, wat moet er dan van worden Er is toch ook nog zoo veel goeds in. Ik denk daarbij aan onzen ouden leeraar, ds. Gradus te O.een man, die den vollen raad Gods verkondigt, die den godde- loozen zoo ernstig aanzegt, dat het hen kwalijk zal gaan, en den rechtvaardigen zoo troostvol verkondigt, dat het hen welgaan zal. En zulke predikanten zijn er toch nog wel meer.' „Ge kunt wel gelijk hebben, mijn vriend,' sprak Teunissen, „maar die rechtzinnige pre dikanten maken toch de Kerk niet uit. Ik wensehte wel, dat ik zooveel wijsheid had, dat ik U dit eens duidelijk kon maken; maar ik f 217.04 eindsaldo. e. Verslag wordt gegeven van de finantiën van de prov. kas tot ondersteuning van Diaco nieën van Geref. kerken in Zeeland inzake be hoeftige krankzinnigen enz. f 874.671/2 ontvangsten f 626.45 uitgaven f 248.221/2 batig saldo. f. De prov. Questor voor art. 13 D. K. O. heeft als batig saldo f 516. h. Namens de prov. Zendingsdeputaten deelt ds. Ingwersen mede, dat een Zendingsdag ge houden is te Ter Neuzen. Een nieuwe Zendings dag zal gehouden 5 Juli te Goes. De Commissie zal aan de Synode het volgend jaar preadvies geven over de taak der commissie. i. de Synode aanvaardt het voorstel van Middelburg C om een Concept-reglement te ontwerpen inzake de verplichte uitgaven van de Gen. Kas der hulpbeh. Kerken. Art. 6. In Comité worden behandeld een verzoek en bezwaarschrift. Art. 7. Zending. De Synode, van oordeel dat com binatie met de 4 Z.-H. classes de opwakende Zendingsbelangstelling in Zeeland zou kunnen dooven, en overwegende dat nog niet gebleken is wat door de kerken aller dassen kan worden opgebracht, besluit dat met de verzameling van contribuanten zal worden voortgegaan, en vooralsnog in de combinatie met Dordt c.a. niet te treden. Art. 11. Art. 13 D. K. O. Aangenomen wordt het voorstelde kerken hebben een Onderlinge Kas om aan hare verplichting ter verzorging van hare Emeriti etc. te kunnen voldoen, op de wyze als dit voorgesteld is in ’t rapport aan de Synode van Zeeland 1902. Art. 12. Inzake de revisie van de D. K. O. besluit de Synode in beginsel ’t voorstel van Middel burg aan te nemen, en den brs. Depp. ter Gen. Synode op te dragen rekening te houden met het voorstel van Zierikzee. Art. 13. Regeling in de Ger. Kerken van Zeeland ter gezamenlijke ondersteuning van jongelingen ter opleiding tot den Dienst des Woords. Besloten wordt dat de tegenwoordige Depp. na herzie ning het concept zouden zenden aan de kerken en Classen, om op een volgende Synode te worden vastgesteld. Depp. worden gemachtigd dit jaar een alumnus aan te nemen, onder door de Synode nu vastgestelde voorwaarden. Art. 14. Ter Gen. Synode zal gebracht worden De Synode neme alle mogelyke maatregelen ten einde de klimmende onkosten te matigen. De Depp. ter Synode zullen dit voorstel inter- preteeren in den geest van het voorstel der Classe Goes. Art. 8. De Synode besluit niet op de zaak van Van Alphen in te gaan. Art. 9. De brs. ouderl. de Jonge en Verhage rap- porteeren dat de boeken van den prov. Ques. gende geheele Psalm door den praeses ge lezen, die daarna voorging in dankzegging en gebed. Hartelyk heette de voorzitter allen welkom, en gewaagde met dankbaarheid van den vrede in onze Zeeuwsche kerken, terwijl van elders zoo droeve geruchten van onvrede overwaaien. Hjj deelde mede dat Ds. Koop- mans, de. scriba der vorige conferentie, wegens ongesteldheid tot zijn spijt niet kon aanwezig zjjn. De vergadering overgaande tot verkiezing van een moderamen, kiest Ds. v. d. Hoorn weer tot praeses, en ds. Kerkhof tot scriba. De notulen der vorige conferentie werden ge lezen en goedgekeurd. Op verzoek der Referenten had er eene rui ling plaats, zoodat allereerst aan het woord kwam ds. van der Kamp met een referaat over: „De roeping der geïnstitueerde kerken in zake de wetenschappelijke beoefening der H. Godgeleerdheid'. In een bondig betoog zette Referent uiteen dat beoefening der theologie de taak is van alle geloovigen, hetzjj in eenvoudigen, hetzjj in wetenschappelijken zin. Deze geloovigen allen te zamen vormen de kerk als organisme hier op aarde. Het organisme behoort tot het wezen der kerkwaar geloof is, daar is het orjganisme. Het instituut behoort tot het wel wezen der kerk. Door de instelling der ambten komt het instituut tot stand. Indien het de roeping der geïnstitueerde kerken ware, de theologie wetenschappelijk te beoefenen, dan zou dit alleen mogeljjk zjjn door het ambt. Op grond van de Belijdenis zijn er drie amb ten. De dienst der Doctoren is niet op Schriftuurlijken grond als een vierde ambt te beschouwen, Ef. 4 11 en Hand. 13 1—4. Wetenschappelijke beoefening der theologie is iets anders dan opleiding tot den Dienst des Woords. De geïnstitueerde kerken hebben te zorgen dat die opleiding er zij, maar de kerk als organisme beoefent door den drang van haar innerlijk bewustzijn de theologie weten schappelijk. In tijden van nood kan dit laatste wel geschieden op last van en namens de geïnstitueerde kerken, maar niet door die geïnstitueerde kerken ambtelijk. Het instituut is dienend, om den bloei van het organisme te bevorderen, en mag daarom niet heerschen over het organisme. Ook al is er geen insti tuut, dan beoefent de kerk als organisme Theologie, altijd krachtens aard en geloof. Ten slotte werden nog eenige lijnen uitge stippeld over het verband dat er zijn moet tusschen instituut en organisme in deze ma terie. Een levendig debat ontspon zich, waaraan deelnamen D.D. v. d. Kooy, Meulink, Littooij, Bouma, Heida, Wagenaar, v. d. Veen. Het liep in hoofdzaak over de consequente door voering der onderscheiding van instituut en organisme, over de kwestie: doctorenamól of dienst der doctoren, over de interpretatie van het woord „beginsel' in de bekende woorden der Asser en Leeuwarder Synode. Alle opponenten waren eenstemming in hun lof over het degelijk, doorwrochte stuk werks van den Referent. Vóór en na de pauze toonde hjj onvermoeid te zijn in het handhaven zijner theses. Om evenwel ook nog van anderer arbeid te kunnen genieten, werden de discus- siën gesloten. Ds. Laman leverde daarop een fijn gestileerd referaat over Melchizedek, een vrucht van dege studie gehuld in poëtisch gewaad. Allen wa ren vol waardeering over het gehoorde. Na- Ds. Thomas Zondag afscheid uit Hebr. 13 8. ZEw. nam het beroep aan naar Berlikum. Minister Idenburg zond den kerkeraad der Geref. Kerk te Hoogeveen een telegram, meldend dat de onlangs uitgezonden zendeling ds. Wielenga (zoon van wijlen prof. Wielenga) te Kabaniroe op Soemba door amokmakers licht gewond en zijn woning verbrand is. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Ds. H. W. Oosten, dienaar des Woords b(j de Geref. Kerk te Enkhuizen, zal 6 Aug. zijn intrede doen by de Geref. Kerk A te Scheveningen, na des morgens door ds. J. van Henten uit Dedemsvaart te zyn bevestigd. Ds. O. Casemier te Oldekerk is tot de Ned. Herv. kerk overgegaan als protest tegen de handelingen der classis Enumatilverwach- naar recht hem in zyn Van der Veen en Van den Berg sec. de Ouderl. D. Mulder en C. Verhage primi M. de Jonge en J. P. Geelhoed sec. Art. 21. Ds. Tholen wordt benoemd in de plaats van wijlen ds. Hulsebos voor de Gen. Kas van Hulpb. kerken; ds. van der Veen tot secundus van den Prov. Quaester. De Curator der Theol. School en zyn secun dus worden gecontinueerd voor den tyd van één jaar; ook de andere Deputaten. Art. 22. Het saldo van den prov. Zendingsdag zal gestort worden in de collecte te houden op den Zendingsdag van dit jaar. Art. 23. De penningm. voor art. 13 zal f 500.aan vragen aan de Gen. Deputaten. Art. 24. De volgende Synode zal gehouden worden te Middelburg, den Isten Woensdag in Juni; des daags te voren de Predikanten-Conferentie. Art. 25. Nadat de korte notulen zyn gelezen en goed gekeurd, wordt de vergadering met dankzegging gesloten door oudl. M. de Jonge. De sub-scriba van de Synode R. J. van deb Veen. Vlissingen B. Opbrengst van de stuivers- vereeniging op 8 Juni 1905 f25.05. P. G. Laeenoes, Scriba. Christelijke Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel” vergadert Woensdag 14 Juni ’s avonds acht uur in de consistorie Gasthuiskerk. Bjjbelinl.Handelingen 2. Vaderl. Gesch.„de Beeldenstorm”. Ds. Wielenga van Delft en ds. Meynen Vlaardingen zullen den 18en Juni naar en Lerwick vertrekken voor den jaarlykschen arbeid onder de visschers. Mej. Timmerman van Zierikzee werd benoemd aan de Chr. School voor M. U. L. O. te Gorinchem. Mej. Glerum van Goes nam de benoe ming als onderwijzeres aan de Chr. School te Sleeuwyk aan en bedankte voor dergelyke benoeming te Bolnes. tor in orde zyn bevonden en stellen voor die met dankzegging goed te keuren en den pen ningmeester te dechargeeren. Alzoo gedaan. Art. 10. Wat betreft art. 36 Ned. Gel. Bel. neemt de Synode dit voorstel aanDe Gen. Synode be- tuige haren dank voor het keurig rapport der Depp.spreke uit dat zy het ingediende gra vamen niet ongegrond acht, doch bezwaar heeft op bloot negatieve wyze revisie te zoeken, en benoeme Depp. om een positieve revisie voor te bereiden. dere inlichtingen werden gevraagd door D.D. Wagenaar, Bouma, Kerkhof, v. d. Veen Lit- looy, De Jager Sr., welke de Referent gaarne verschafte. Voor het houden van het derde referaat ontbrak de tyd. Dat werd verschoven naar de volgende conferentie. Alsdan hopen we dr. Wagenaar te hooren refereeren over „De te genwoordige beweging voor reorganisatie in de Hervormde kerk'. Nog andere onderwerpen werden genoemd voor het volgend agendum. Aan het modera- merf is opgedragen voor saamstelling ervan te zorgen. Enkele leden der Zeeuwsche kerken woon den als gasten en toehoorders de conferentie by. In de pauze werden we door de kerk van Goes op een keurig diner onthaald. Het was een genotvolle dag, waarop we zeer dankbaar terugzien. Namens het moderamen, G. F. Kerkhof, scriba. BEROEPEN te Utrecht (als Zendeling)ds. Ingwersen van Koudekerke. te Dordrecht: ds. Meijnen van Overschie. te Lollum ds. Hoeneveld van Kockengen. te Marken dhr. v. d. Berg Cand. te Delft, te Bolnesds. W. W. Meynen van AANGENOMEN Heeg (als Zendeling)ds. van Dyk van Knype. BEDANKT Opeinde Nyega ds. Oosterheert van Kiel windeweer. Ouderkerk a. d. IJselds. Voogel van Waarder. van Purmerend, nam j.l van zyne gemeente sprekende Art. 5. a. De Curator der Theol. School heeft geene bizonderheden mede te deelen. b. Depp. ad Examina rapporteeren dat zy tweemaal assistentie verleend hebben. c. De penningm. van de kas E. B. P. deelt ben ook maar een eenvoudige schoenmaker, en met myn schoenmakersverstand zou ik zeg gen, dat die rechtzinnige predikanten dwaas doen, door in de Hervormde Kerk te blyven. Zy moesten het voorbeeld van ds. de Cock volgen.' „Of ds. de Cock moest hun voorbeeld vol gen', merkte Van Houten aan, „en met ge trouwheid getuigen tegen de verkeerdheden.' „Maar, myn vriend! dat heeft de.Cock ge daan, en daarom hebben ze hem uitgeworpen. En nu vrees ik maar, dat die rechtzinnige leeraars niet in alles getrouw zyn, want waren ze dit, dan wierpen ze hen ook uit.' Dit werd van Ho.uten wel wat te erg. Ds. Gradus, wien hy zoo groote liefde en achting toedroeg, zou niet in alles getrouw zynNeen dat kon niet! En zonder nu juist nog boos te worden, wilde hy toch liever met Teunissen hierover niet verder spreken. Toch gevoelde van Houten zich tot Teunis sen aangetrokken, en beloofden ze elkander de kennismaking nog wel eens te hernieuwen. Het was wel waar, dat ze het over de kerk niet eens konden woorden, maar over den weg der zaligheid konden ze toch samen wel spreken, en dan waren ze het met elkander volkomen eens. saldo totaal. d. Ds. van der Kooi leest een dankbetui ging van den alumnus S. O. Los. de prov. Quaestor doet verslag. f 848.381,;2 inkomsten f 568.96 uitgaven, Art. 15. De Generale Synode heffe het Kerkblad op en verschaffe aan de kerken, als dit noodig is, mededeelingen door de Gen. Depp. Art. 16. Quotisatie. De Classe Middelburg zal voor taan 35 in plaats van 40 pCt. betalen in den prov. omslag der Emeriti-verzorgingAxel en Goes voortaan 15 in plaats van 12l/a pCt. Art. 17. Domburg zal de gewone subsidie ontvangen. Art. 18. De kerk van Tholen (A) zal dit jaar f 100, ontvangen uit de kas voor Hulpb. kerken. De Classe Tholen zal f 100,meer kry’gen ter ver zorging van hare Emeriti. De Classe Axel zal ontvangen f 475,en de Classe Goes f 450, De classicale quaestoren voor art. 13 D. K. O. zullen gespecificeerde opgaven zenden aan den Prov. Quaestor voor dat art. Art. 19. Voorgelezen wordt een Rapport van Depp. voor de kas ter verzorging van behoeftige krankzinnigen enz.,waarvoor dank wordt gezegd. Art. 20. Tot afgevaardigden naar de Generale Synode worden benoemd de dienaren A. Littooy endr.Wagenaarprimi; f 265.421/2 batig saldo. f 48.381/2 restant Prov. Zendingsdag. VERSLAG van de Zeeuwsche Predi kantenzon ferentie, gehouden te Goes op 6 Juni 1905. Als praeses der vorige predikanten-confe- rentie opende Domburgs Leeraar de vergade ring, die tot aller vreugde vry druk bezocht was. Het derde vers uit Ps. 122 werd gezon- IA.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1905 | | pagina 3