School Gravenstraat. BOEKBEOOBDE ELING. Officieel© Berichten. Advertentie». Christelijke Jongelingsvereeniging Herman Faukeel vergadert Woensdag 5 April ’s avonds acht uur in de consistorie Gasthuiskerk. 1 >r- Er n, de a. a. id ik 1 Kerk- en Schoolnieuws. UIT HET LEVEN Beminnelijke dwaasheid. Tijdschrift voor Geref. Theologie. -- Rome en Dordt. 21 s i-s L 3 r I, n H. Meulink. Littooij. - i U et ie us ue in naar naar Wedstrijd: Improviseeren. i! te 3 Aangifte van Leerlingen voor den nieuwen Cursus op WOENSDAG 5 APRIL ’savonds 7 ure in de School. P. J. DE KRUIJTER, Secretaris. iÜ it. tr- e b is 9. n u )r js )r n it H i, IS sr ia ie >r n, et rd k, >n 3- t, of t, 3. lt B- 3r el it, n, rg 3 1 1 B e o te Ambt-Vollenhove (B): ds. Jonker van Wor- merveer te Harlingen: ds. Kapteyn van Werkendam; Kruiningen, 28 Maart 1905. Door den ker- keraad is het volgend tweetal opgemaakt, dhr. J. B. Esser, cand. te Zeist en dhr. Iz. Fonkers cand. te Groningen. Namens den Kerkeraad, J. Minnaar, Sub-scriba. BEVESTIGD te Biezelingeds. Hummelen" Vlissingen (B.) Tot het ontvangen der be dragen voor plaatsengelden over het afgeloopen kwartaal zal D.V. zitting worden gehouden in de consistorie der N. Middelkerk, Maandag 3 DRIETAL te Apeldoornds. P. Bos te Ten Boer, ds. N. G. Kapteyn te Werkendam en ds. C. Lindeboom te Bolnes. TWEETAL te Kruiningendhr. J. B. Esser, cand. te Zeist en dhr. I. Tonkens, cand. te Groningen. BEROEPEN te Hollandsche veld ds. Schoemaker van Ambt- Vollenhove (A); Biezelinge, 27 Maart '05. In den morgen- godsdienst van gisteren werd onze leeraar ds. R. K- M. Hummelen tot zijn dienstwerk inge leid door z\jn vader ds. M. Hummelen van Houwerzijl, die by deze gelegenheid sprak over Rom. 1015 Des namiddags verbond Z.Eerw. zich aan de gemeente, dairby sprekende over 2 Oor. 47. Namens de gemeente en Classis van Goes sprak ds. R. J. v. d. Veen een harteljjk wel komstwoord en zong de talrijke schare hem de zegenbede uit Ps. 134 toe. Op last des Kerkeraads, Jacs. Staal Pz., Scriba. ’t Adres dezer kerk is voortaands. R. K. M. Hummelen, te Kapelle by Goes. Aan de Kerkeraden der Geref. Kerken in de Classis Walcheren. De vergadering der classis Walcheren zal D.V. gehouden worden op Woensdag 10 Mei 1905 des voormiddags te 9.30 ure precies, in de Hofpleinkerk te Middelburg. Punten voor het Agendum gelieve men tijdig in te zenden aan den Actuaris ds. H. Meuïink te Meliskerke. Namens de roepende Kerk van Vlissingen A en B B. Veenstea. J. Colijn. Vlissingen, 29 Maart 1905. en Zaterdag 8 April 1905 van des avonds 7—8 ure. Namens den Kerkeraad, P. G. Laeenoes, Scriba. Een goudsmid moest eens, zoo las ik ergens, voor een ryke vrouw een gouden Christusbeeld vervaardigen. Hy had het goud zorgvuldig gewogen, in de smeltkroes versmolten en daarna het beeld gevormd. Toen het gereed was, woog hy het weer, en tot zyn verwondering bemerkte hy, dat het in gewicht was toege nomen. Daar begreep hy niets van. En hoe hy woog en rekende, hy kon het raadsel maar niet oplossen. Maar eindelijk kwam hy er achter. Een zyner leerlingen had in stilte, toen het goud in den smeltkroes lag, er een goudstuk bygevoegd, opdat het beeld van den Heiland des te schooner zou zyn. Het was al zyn goud, wat hy had, maar hy voelde zich gedrongen dit ter eere des Zaligmakers ten offer te brengen. Menigeen zal zeggen, dat die arme jongen heel blind en zeer dwaas wasmaar als ge nu een oogenblik uw verstand eens laat praten en eens luistert naar de stem van uw hart, was er dan in die dwaasheid niet veel beminnelijks Zeg dat nu eens eerljjk. We hebben geen fijne voelhorens noodig om te beseffen, dat er aan de rechtzinnigheid van dien knaap heel wat ontbrak, maar de behoefte, die hy openbaarde, om met de hem ten dienste staande middelen Christus te ver heerlijken, is wel in staat om vele rechtgeloo- vigen tot jaloerschheid te verwekken. De les, die deze Roomsche jongen ons gaf, mogen wy, Gereformeerden, dankbaar ter harte nemen. Wy denken er niet aan om ter eere van Christus diens beeld in goud te laten maken en onze goudstukken daarvoor af te staan. Maar we mogen toch niet vergeten, dat het onze roeping is wel degelijk op geestelijke wijze zyn beeld te voorschijn te brengen in ons zelf; wy moeten hem verheerlijken door zyn beeld te vertoönen, hem gelykvormig te worden, zyn gestalte in ons te laten zien. Een onbegonnen werk, een onvervulbare eisch, zucht ge? Een onbereikbaar ideaal in dit leven? In ’t minst niet, indien ge maar Dat wy leven mogen en moeten overeenkomstig den stand, waarin God ons heeft gesteld. Ja ik weet dat velen van myne lezers schraal, zoo heel schraal leven moeten en als de Redactie het my toestond, wou’ ik heel Zeeuwsch Kerk blad vol schrijven als ik daardoor het beter voor u maken kon. Ik kom op de kwestie terug. Als de predikanten zelf voor pensioen moeten zorgen, is het beginsel van Art. 13 losgelaten en ten tweede komt het op hetzelfde neer, want dan moeten de tractementen zoo zyn dat het kan en dat kan nu niet. Ik wil eindigen met wat ds. Sikkel schreef in Hollandia overgenomen in de Heraut: „Er wordt tegenwoordig voor lotsverbetering van allerlei categoriën van personen, krachtig gestreden en niet zonder succes. De werklieden met name hebben het heel wat beter gekregen, dan b. v. een dertig jaar geleden. De loonen zyn aanzienlijk verhoogd, zoo zelfs, dat menig flinke knecht, die zyn vak verstaat in betere omstandigheden verkeert, dan een kleine baas, die de concurrentie met groote bedrijven en een machtig kapitaal, haast niet kan volhouden. De tractementen by de zee- en landmacht zyn in de laatste jaren ook al hooger geworden, voor de christelijke onderwijzers isindenlaat- sten tyd, dank zy de Rykssubsidie, die straks staat verhoogd te worden, een beter tydperk, wat de uitwendige omstandigheden aangaat, aangebroken. Maar om de predikanten schijnen velen zich niet te bekommeren. In menige gemeente blijft het tractement steeds op dezelfde hoogte. Er zyn gelukkig nog kerken die tamelyk royaal hunne dienaars van leeftocht voorzien, doch er zyn er nog meerdere die de leeraars met zorg laten leven, al hebben zy beloofd, immers door het onderteekenen van den beroepsbrief door de leden van den kerkeraad, dat zy zouden zorgen dat zy zonder zorg zouden kunnen leven. In menige pastorie wordt bitter geleden, doordat er over geen genoegzame middelen beschikt worden kan. Vooral wanneer de kin deren groot worden en wat moeten leeren, waarvoor op de plaats zelve geen gelegenheid is, worden de moeielykheden dikwjjls onover komelijk. Wanneer de dorpspredikant zyn in komen vergelijkt met dat van den geneesheer zyner gemeente, dan moet hy soms tot de con clusie komen, dat de man die voor de lichamen zorgt viermaal meer inkomen heeft, dan hy die te waken heeft over de zielen. En toch hebben beiden, zoowel predikanten als geneesheeren, universitaire opleiding gehad, althans ze wer den door hooger onderwijs voorbereid voor de taak die hen wachtte.” Meliskerke. De 3e aflevering van den 12en jaargang werd ons thans toegezonden. Na lezing ook van dit stuk, bevelen wy bovengenoemd Tyd- I schrift nogmaals met warmte aan, gelijk we dat reeds in no. 34 van dit blad gedaan hebben. Ds. v. d. Sluis van Varsseveld, die vroeger in dit Tijdschrift eene schets gaf van het Inde- pendentisme in het algemeen, voert zyne lezers thans naar de Graafschap van Gelderland in de eerste jaren der Afscheiding. Daar in „Den Achterhoek”, zooals die streek door het volk genoemd wordt tierde het Independen- tisme welig. De schrijver laat ons het I. zien lo in de plaatselijke kerken, en wyst daartoe op de kerken van Varsseveld, Geesteren, Gelselaar, Lochem, Winterswijk en Aalten. 2o Op de classicale vergaderingvroeger behoorde de kerken in de Graafschap tot de classis Apel doorn, doch al spoedig werd besloten een af zonderlijke classis Varseveld te formeeren, die in 1842 voor het eerst in vergadering samen kwam. 3o Op de Prov. Synode. De twist over het afleggen van het ambtsgewaadsteek, mantel en bef! 4o Op de Nationale Sy node. Was het I. op de Synode van Zwolle in ’54 overwonnen, in de verschillende kerken van de Graafschap bleef het nawerken. Treffende voorbeelden worden daarvan geleverdMet betrekking tot al deze vier punten wordt uit een menigte van bronnen aangetoond, welke diepe wortelen het I. in deze streek geschoten had, en ten slotte de vraag beantwoord: „Vanwaar is dit I. in de Graafschap Prof. Dr. Bouwman, Hoogleeraar aan de Theol. School, geeft breedvoerig den inhoud weer van het Proefschrift, waarop Ds. Kromsigt den graad van Doctor in de Godgeleerdheid verwierf. Dit proefschrift handelt over: „Wil helmus Schortinghuiseene bladzijde uit de geschiedenis van het Piëtisme in de Geref. kerk van Nederland.” In dit proefschrift wordt „eene uitnemende bydrage geleverd tot de kennis van het leven en der vroomheid onzer vaderenwy worden verplaatst midden in de worsteling der geesten De lezing van dit boek verschaft groot genoteene nadere kennis making met Schortinghuis kan een prikkel geven tot de beoefening van het rechte leven der godzaligheid, en bewaren voor de doode rechtzinnigheid.” De „Leestafel” bevat van de hand van Dr. Bouwman eene recensie over: „Het Lam Gods op Golgotha. De zeven kruiswoorden des Hei- lands voor de gemeente des Heeren verklaard door Dr. Gunning, pred. te Utrecht.” Op de „kleine vlekjes” wordt gewezen, maar tevens verklaard„over het geheel zyn deze leer redenen, in den gezonden zin van het woord, stichtelyk en aangenaam te lezenpreeken, waarin u toespreekt een hart vol liefde tot Hem, wiens evangelie wordt verkondigd.” Ook deze 3e afl. van het Geref. Tijdschrift, dat by den heer Kok te Kampen wordt uit gegeven en f2,40 per jaargang kost, bevat weer uitnemende bijdragen. Kostelijke, gezonde lectuur 1 Axel. Er worden tegenwoordig door vele Prote stanten heete tranen geschreid op de graven der martelaren, vanwege de verbroedering tus- sehen Rome en Dordt. Men vindt het de jammerlykste zaak ter wereld, dat onze voorvaderen goed en bloed en leven hebben ten offer gebracht in den strijd met Romeen ziet, het geestelijk na kroost dier vaderen sluit met den ouden vyand een bond en alles schijnt vergeven en vergeten. Over dit treurige feit zyn vele Protestanten in den rouw en bewegen zy hemel en aarde. Maar wat is nu zoo opmerkelijk Het is dit, dat al die beweging gemaakt en al dat ge schreeuw aan geheven wordt door menschen, die niets meer moesten hebben van het geloof, waarvoor de martelaren hebben geleden en ge streden, en die zeker hun bloed niet over zou den hebben voor diezelfde beginselen, waarvoor de vaderen hebben geworsteld. Het is goed, dat hier met nadruk op gewe zen wordt. Want eenvoudige menschen kon den door dit gehuichel licht twijfelmoedig worden. Als ik sommige menschen met zooveel ver ontwaardiging hoor spreken over het samengaan van Rome en Dordt, dan denk ik altyd aan den dief, die met tranen in de oogen over zyn maat sprak, omdat deze zoo slecht was en zooveel gestolen had. Wanneer een kind zyn ouders op ’t hart getrapt en den rug toegekeerd heeft, dan heeft hetgeen recht zyn broeders te berispen, wanneer deze in vriendschap leven met de kinderen van huns vaders vyand. Men deed beter het bloed der martelaren met rust te laten, nadat men de zaak der martelaren verloochend heeft. Indien men bly is over iemands dood, dan moet men niet komen weenen op zyn graf. Dat spelletje wordt toch met weerzin van velen doorzien. Laman. 'van Langeslag, door zyn vader, pred. te Hou- werzyl met de woorden uit Rom. 10 15. Intreerede uit 2 Cor. 47. te Oostzaands. Bajema van Epe, door ds. Lanting van Nieuwendam, die tot tekst had 1 Sam. 12 2224. Intrede uitI Thess. 5 25. Oost en West Souburg. Het zendings- comité verkreeg toezeggingen van jaarljjksche bijdragen voor het traktement van een door Zeeland uit te zenden Dienaar des Woords, tot een bedrag van ruim 156 gulden. Gisteren (30 Maart) was het 25 jaar ge leden dat ds. v. d. Walle te Koudum in het ambt bevestigd werd. Vóór 30 Maart 1880 diende Z.Ew. de kerken van Velzen in Bent- heim en Nyeveen. Te Lunteren werd j.l. Vrydag, onder vele blyken van belangstelling, de eerste steen gelegd voor een nieuw kerkgebouw. Voor het nieuwe kerkgebouw te ’s Gra- venhage zyn onder meerdere giften de volgende bedragen ontvangenvan N. N. f 500, van M. H. f 100. De Generale Synode der Geref. kerken, welke dit jaar te Utrecht zal worden gehouden, zal D.V. aanvangen op Dinsdag 22 Augustus. Vóór 18 Juni vraagt de roepende kerk van Utrecht de opgaven der afgevaardigden, de voorstellen enz., om tydig het agendum te kunnen samenstellen. Ds. S. J. Vogelaar die D.V. 9 April van de Geref. Kerk van Apeldoorn afscheid hoopt te nemen, zal 16 April, na des voor middags in de Ebbingestraat door ds. J. Wes- terhuis te zyn bevestigd, ’s avonds in de Plantagekerk zyn intrede doen by de Geref. Kerk te Groningen. Door den raad der Geref. kerk te Ouder kerk a.d. IJsel is een huis aangekocht, dat tot pastorie zal worden ingericht, terwyl men binnenkort hoopt over te gaan tot het be roepen van een predikant. Nog slechts korten tyd geleden, is de kerk aldaar tot openbaring gekomen. Gelyk in ons no. van 25 Febr. gemeld is, heeft de raad der Geref. Kerk (B) te Zaam- slag aan den gemeenteraad het verzoek gericht om de herbergen op Zondag te sluiten, of indien dit niet kon dan van ’s morgens half 9 tot 11 ure en ’s middags van half 2 tot 4 ure. De raden van de Geref. Kerk A en van de Ned Herv. Kerk zonden een soortgelijk adres aan den gemeenteraad op. Het ging Zaamslag B evenwel als Axel A. Afwijzend werd beschikt. Noch ,de steun“ der beide an dere kerken, noch de toevoeging van „gedeel telijke® sluiting mocht baten Met de Kweekschool met den Bybel te Groningen gaat het naar wensch. Had men het aantal leerlingen in de eerste jaren op 30 geraamd, nu reeds hebben zich reeds 53 leer lingen aangegeven voor de school, die eerst op 1 Mei geopend wordt. Te Enter is eene „Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs® opgericht, en ook daar hoopt men binnen niet al te langen tyd over te gaan tot de oprichting eener Chr. School. Te Barendrecht hoopt men heden de tweede Geref. School te openen. De heeren Baron van der Borch van Verwolde, Jhr. de Geer, H. Vegtel zullen als sprekers optreden. Te Dordrecht zal Maandagavond 6 uur de eerste steen gelegd worden van de Nieuwe Chr. School voor Lager en meer uitgebreid Lager Onderwijs. Te Djocja is gevestigd „De Geref. School bond van Ned.-Indië.“ Blijkens de coneeptstatuten en het huishou delijk reglement, bedoelt de Vereeniging de bevordering van stichting, instandhouding en ontwikkeling van Geref. scholen en sehool- vereenigingen in Ned.-Indië en de samenwer king der Gereformeerden in Ned.-Indië, met betrekking tot de belangen van onderwijs en opvoeding, overeenkomstig de Gereform. be ginselen. Er komt alzoo ook in Indië eene ontwaking. Ook daar breidt het Chr. onderwijs zich uit en denkt men aan organisatie. uit de dwaasheid van dien knaap wijsheid leert. De jongen had maar één goudstuk, en hy wist wel, dat daar nimmer een geheel Chris tusbeeld uit groeien kon. Doch hy voegde het by het goud van een ander en zoo hielp hy naar zjjn krachten mee om het beeld te vol tooien. Indien wy dit nu maar goed begrijpen. Niet ieder geloovige afzonderlijk, maar de gemeente des Heeren in haar geheel moet het beeld van Christus vertoonen, en elk draagt daar zyn goudstuk aan by, naar de mate der gaven en der genade aan hem geschonken. Van één steen kan men geen huis bouwen, maar enkele duizende saam maken het geheel, en iedere steen doet daarbij dienst. Wanneer alle oprechte Christenen, in plaats van te klagen over hetgeen ze niet kunnen, eens tevreden waren met te doen, hetgeen zy konden, wat zou de heerlijkheid van Christus’ beeld meer worden gezien. Indien men, in stede van moedeloos er by neer te zitten, om dat men niet alles vermag, zich meer beijverde met te doen het weinige, waartoe men wel door Gods genade in staat is, wat zou het Christendom een glans en geur verspreiden. Menigeen zou zeggenwat is dit nu voor dwaasheid van één goudstukje een beeld te willen maken Ge ziet echter, op welke wijze dit heel goed mogelijk is. Als ieder doet, wat hy kan, en geeft, wat hy heeft, dan komt het er Indien we nu maar niet al te wys in ons zelven zyn, dan heeft die dwaze jongen ons een bemoedigende les gegeven. Laman. te Zaandamds. J. A. de Vries van Hasselt. AANGENOMEN: Voorburg: ds. Westerink van Lollum Opperdoesdhr. Beumee, cand. te N. Pekela naar Broek op Langendjjk: ds. Mulder van Molenaarsgraaf naar Berlikumds. Thomas van Purmerend. BEDANKT voor Idskenhuizends. v. d. Vegte van Dirks- horn voor Suawoude ds. Smeding van IJselmonde voor Scherpenzeelds. Mulder van Molenaars graaf. <a Joh. DE HEER. - Rotterdam.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1905 | | pagina 3