HUWELIJKSKAARTEN KERKERADEN en SCHOOLBESTUREN HNDEEL-BEWUZEN H.H. LANDBOUWERS. RUBELS en KERKROEKEN. BOEKBEOORDE ELING is de Stoomdrukkerij van A. D. LITTOOIJ Az. te Middelburg Voor het drukken van PIETER FRANCKE, Boekh. FANCY levert: Littooij. A<l vert entiën. Heida. Kerk- en Schoolnieuws. Hasselt en Voor de vele bewyzen ondervonden by de ziekte van onze innig geliefde dochter en zuster betuigen wy onzen hartelyken Werktuigenhandel Middelburg. Ook ruime sorteering Melktransportkannen en Meeteinmers. Aanbevelend. we we ne- onze ADRIANA, dank. c L Prima zware A(’ IIINE- oIaIE aan concurreerenden prijs bij L. DE BRUIJNE, P. DEKKER. A. DEKKER, geb. Dekker en Kinderen. Biggekerke, 20 Maart 1905. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lyden, myn ge liefde Echtgenoot en der kinderen zorg dragende Vader in den ouderdom van ruim 38 jaar, diep betreurd door my, myne kinderen en wederzydsche familie. I Sterke de Heere ons in dit voor ons I zoo zwaar verlies. Wed. P. FRANCKE, geb. Dekker. Biggekerke, 19 Maart 1905. O, aan den straatweg naar de stad A. en ruim een uur van deze stad gelegen, was het uit gestrekte buitengoed te vinden. Twee groote arduinsteenen palen van onge veer twee meter hoog, wezen den ingang tot het buitengoed aan. Op de eene paal stond te lezen„Bosch”-, op den anderen„Oord”, zoodat we dus weten dat de Buitenplaats „Boschoord” heette. Sedert jaren, misschien wel langer dan eene eeuw, was het buitengoed het eigendom ge weest van de oud-adellyke familie van W. Er was een tijd geweest, dat die familie van W. byna onafgebroken op het buitengoed woonde niet alleen des zomers, maar ook des winters. De bevolking van het dorp O. was zeer een voudig, en velen werden er gevonden, die in waarheid en oprechtheid den Heere vreesden. En ofschoon de familie van W. een ryke en aanzienlijke familie was, werd ook in hun midden menigeen gevonden, die om de oprechte en eenvoudige godsvrucht alom in die omge ving bekend was. Dit was wel de voornaamste reden, waarom het grootste gedeelte des jaars en ook des winters op het buitengoed werd doorgebracht. van belangstelling, i en het overlijden Nieuwe Modellen. Goedkoope pry'zen. Abonnementen op het dagblad DE ZEEUW en alle andere Couranten en Tijdschriften. De Catalogus van eene zeer belangrijke ver- kooping van boeken werd ons door den heer J. L. Beyers te Utrecht gezonden. Ze bestaat uit de Bibliotheken van wijlen de WelEd.ZeerGel. Heeren Ds. J. C. Verhoeff, Ds. J. W. Felix, Ds. E. 0. Jungius C.Lzn., Ds. H. J. R. G. Theesing, Ds. J. C. Schagen v. Soelen, Ds. W. Vliegenthart, Ds. J. A. Lublink Schröder, E. J. Sommer, leeraar in de Fransche taal te Groningen, Dr. B. Kruyt- boseh, rector van het Gymnasium te Kampen, Dr. J. P. Verhoeff, Arts te Driebergen en anderen. Ieder kan hier dus terecht. Axel. Calvyn getuigd worden dat „zyn invloed van groote beteekenis geweest is voor de Kerken in ons vaderland/ In een duidelijk betoog met verwijzing naar de deugdelijke bronnen waaruit geput is wordt dit nader uiteen gezet. Wij wenschen deze leerzame studie in veler handen Als altyd zorgde ook nu weer de Uitgever de heer Kok van Kampen voor een schoon gewaad. Bijbelgeloof en Bijbelcritiek. Ook dit boekske behoort tot den ryken schat, die reeds door den bekenden uitgever Kok uit Kampen, ter markte is gebracht. In handig en net formaat, op goed en stevig pa pier, met flinke en duidelijke letter gedrukt, wordt ons by vernieuwing een pennevrucht van den bekenden professor Bettex ter bespre king in dit blad aangeboden. Goede wyn behoeft evenwel geen krans. De geschriften van Bettex vonden reeds zulk een goeden in gang by ons volk, dat de belangstelling steeds toenam, en oorzaak werd, dat van vele zyner werken reeds een tweede druk het licht zag. De schrijver van de Voorrede verklaart dan ook: „De geschriften van prof. Bettexhebben het niet noodig om met een aanbevelend woord van anderen de wereld in te gaan. Hun, die uit de waarheid zyn, bevelen zij zich als van zelf aan.” Zoo is het. Hoe meer men er in leest, des te grooter wordt het genot, des te rijker de vrucht. Het is gezond voedsel voor het hoofd, en eene versterkende spijze voor het harthet verruimt den blik en verscherpt den geest. Als gy reeds kennis maaktet met een of meer zyner werken, en b. v. gelezen hebt „De Schepping", „Het Wonder", „De Bijbel Gods Woord", dan zal uwe eigene ervaring dit be vestigen. Dan hebt gij gevoeld den rykdom van een eenvoudig en kinderlijk geloof, tegen over de armoede van een driest-optredend doch hol-klinkend ongeloof. Dan zyt gy ver sterkt in het„Ik geloof HeereOok met betrekking tot het vele, dat voor het mensche- Ijjk verstand te hoog en te wonderlijk is. En na lezing van zyn thans verschenen werkje„Bvjbelgeloof en Bijbelcritiek" zal zich wederom hetzelfde gevoel van u meester ma ken door geen critiek van de zijde des onge- loofs, zult gjj u uw geloof in den By oei laten ontnemen. Met Bettex wenscht gij te behoo- ren „tot de ouderwetsche lieden, die gelooven, dat de gansche Bybel van God is ingegeven”. Met hen, die trots alle machtige aanvallen en heftige bestry dingen onwrikbaar vast staan in hun geloof aangaande het onfeilbare, eeuwigblyvende Woord van God, zal het ook u een wellust der ziele zyn „dien bazuinblazer van den ouden stempel” te zien staan in „eene onneembare vesting des ouden Bybelgeloofs”. Lees en herlees dit boekske, en wy twijfelen niet of het zal u weldadig aandoen de stem te 'besluisteren van .eenen, die „den'Goliath der Bybelcritiek met niets dan Davids herders- tasch, de steenen uit de beek, en den slinger tegentreedt, en die niet van de groene tafel, maar ten deele uit de harde school des levens, de aangevallenen toeroeptDe reden des Heeren zyn reine reden, zilver, gelouterd in eenen aarden smeltkroes, gezuiverd zeven maal”. Ps. 12 7. Christelijke Jongelingsvereeniging ..Herman Faukeel” vergadert Woensdag 29 Maart, ’s avonds acht uur in de Consistorie Gasthuiskerk. Bybel Inl.1 Samuel 1 en Maatschappelijk onderwerp. DRIETAL te Harlingends. Datema van Delfshaven, ds. Kapteyn van Werkendam, ds. van Goor van Halfweg. te Dordrecht: dr. Kuyper van Makkum, ds. Meyer van Kollum, ds. v. d. Velden van Kralingen. TWEETAL te Zaandam B: ds. de Vries van ds. Warmenhoven van Harder wijk. BEROEPEN: te Delfzijlds. Bos van Ten Boer. aarde regeert. In vele gezinnen werd dagelijks gebeden voor de aangevallene en geplaagde natiën. Welnu, de geestelijke nooden van de Kerke Gods moeten ons nog zwaarder op de ziele wegen. ’t Was een belangrijke, een zielbenauwende strijd, die in Zuid-Afrika werd gevoerdmaar een ernstiger, aanhoudender stryd moet er ge leverd worden en wordt er geleverd tegen de zonde en den duivel op die plaatsen, waar het evangelie Gods nog nauwlyks werd gepredikt. In die stryd is de gemeente het leger, dat de Koning der Kerk op aarde heeft. De dienaren in de heidenwereld en onder de mahomedanen zyn de voorstryders en de voortrekkers, die een buitengewoon zwaren kamp hebben te voeren. Zeker, ieder lid van de gemeente moet ook zelf in dien heiligen stryd bezig zyntot den dood toe moet hy dien oorlog voeren. Ieder kind Gods zal daartoe worden opge wekt en staande gehouden door de onmisbare werking des Heiligen Geestes. Een gedeelte van onzen persoonlijken en ge meentelijken stryd ligt ook in de gedurige voorbede en hulpe, waarmede we geestelijk en stoffelijk moeten steunen de voortrekkers, die door de Kerke Gods worden uitgezonden. Daartoe is de heilige onbaatzuchtige liefde noodig, die door den Koning der Kerk aan zyne onderdanen ook wordt geschonken. ’t Lijdt echter geen twijfel, dat er nog te veel gemeenten en kinderen Gods gevonden worden, in wie dat lieflijke reukwerk schijn baar niet brandtdie zoo weinig voor de Zen ding gevoelendie ’t maar liever aan anderen zouden overlatendie zelden spreken over dien blyvenden stryd in alle deelen der aarde. Zulk*een geestelijke koelheid mag niet wor den goedgepraatze moet ons diep verootmoe digen voor God, ze moet ons doen roepen tot den Koning der Kerk, opdat Hy Zyne gena dewerkingen ons niet onthoude, maar de olie in onze harten brandende houde. Koelheid en koudheid in de zaak van de uitbreiding der Kerke Gods is tot groote schade van ons eigen zieleleven we worden daardoor zoo licht tot zelfvoldaanheid en zelfgenoeg zaamheid verleidwe meenen, dat wij zelven niet tot opofferingen worden geroepen, willen in uitwendige ruste ingaan vóór door Gods genade ’t moede hoofd mogen derleggen. We moeten dan blijkbaar nog leeren ver staan ’t woord des grooten Konings„die volharden zal tot het einde toe, die zal zalig worden.” Y. BEVESTIGD te Monnikendam Cand. Ferwerda van Harder wijk door"ds. Warmenhoven van Harderwyk met de woor den uit Ps. 118 25. Intree rede uit 2 Cor. 4 5. te Ysselstein Cand. Jaspers van Boskoop door ds. Buitenhuis van Vreeswijk, die tot tekst had 1 Cor. 1 1. Intreerede uit 1 Cor. 39 eerste en laatste gedeelte. Na by’na 10 jaar van een eigen leeraar verstoken te zyn geweest, hoopt de Geref. kerk van Oosterzee Zondag 2 April a. s. haar be roepen eandidaat, den heer Petersen, in haar midden bevestigd te zien door ds. de Geus van de Lemmer. De oudste predikant der Geref. Kerken, ds. Bennink van Westerbork, herdacht 10 Maart den dag waarop hy voor 50 jaren te Wester bork bevestigd werd. Geboren in 1831 werd Z.Ew. in 1855 predikant van Westerbork, bleef daar 2 jaar, diende daarna 5 andere kerken en keerde 10 Dec. 1893 weer naar Westerbork terug. Ds. J. Slager, pred. te Vroomshoop 21 Maart 1875, herdacht Dinsdag zijne 30-jarige ambtsbediening. Sinds 1878 staat Z.Ew. te Nyverdal c. a. De Vereeniging tot het stichten van scho len voor lager onderwijs op Geref. grondslag te Groningen telt 350 ledende geldleeping van f30.000 is bijna volteekend. Voor Hoofd der School, die D. V. in Sept, zal geopend worden, hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. Voor de zooveelste maal wordt in de bladen gewaarschuwd tegen zekeren Vermeu len, die thans in Zeeland en Brabant schy’nt te reizen, geld vragende of eene leerrede daar toe ten verkoop aanbiedend, teneinde zyne voorgewende studie voor predikant te kunnen voortzetten. Men zy dus op zyn hoede De Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland gaat onvermoeid met haren arbeid voort. Op tal van plaatsen zyn reeds afdeelingen gesticht. Ook in het Overjordaansche zullen daartoe pogingen in het werk gesteld worden. De heeren G. van Dis en P. Dregmans roepen degenen uit Zaamslag en Axel „die in ’t vorig najaar als leden teekenden op de lyst voor bovengenoemde vereeniging” tot eene vergadering op. Te Zaamslag zal die verg, worden gehouden Zaterdagavond 25 Haart ten 5 ure in de consistorie der Herv. kerk.} ïe Axel: Zaterdagavond 1 April ten half 6 ure in de Chr. School. Zy er veel belangstel ling Het geldt eene schoone en gewichtige zaak christelijke verzorging van diep onge- lukkigen Te Dordrecht schynt het beroepen van een predikant ter voorziening in de vacature ds. Reuyl, in Mei van het voorgaande jaar overleden, niet al te best te vlotten. Reeds vroeger meldden de Bladen een „drietal”, zon der dat men verder van eene uitgebrachte roe ping hoorde. In den loop dezer week werd andermaal -door de Bladen een bericht aan gaande een „drietal” verspreid, dat hierboven ook door ons opgenomen werd. Thans lezen wy evenwel in de Bladen„Het drietal te Dordrecht is, wyl sommigen uit de minderheid van den Kerkeraad dreigden met uit het Kerk verband te zullen treden, door den Kerkeraad ingetrokken.” stilzwijgend aangehoord, en toen haar man uitgesproken had, zeide zy „Het spijt my ook dat dit zóó is, maar het komt my niet zoo ongedacht over, ’k Heb iets dergelyks al sedert lang gewacht. Den vorigen zomer is de Baron ook maar enkele weken hier geweest, en den overigen tijd hebben ze in Duitschland door gebracht. En al meermalen heeft de Barones my gezegd, dat die ouderwetsche woning ook haar verbazend tegenstond, en dat zy de Baron er niet toe krygen kon een nieuw Heerenhuis te doen bouwen. Maar toch dunkt me, dat ge over die tijding nu niet al te zeer verslagen behoeft te zyn. Er zal wel weer een andere betrekking te vinden wezen.” ,Ge kunt wel gelyk hebben, vrouwher nam van Houten, „maar ik ben aan deze plaats zeer gehecht en het zal my heel wat kosten, haar te moeten verlaten, wyl ik Hier werd van Houten gestoord, doordien een der tuinknechts hem kwam zeggen, dat hy dadelyk by den Baron moest komen. Intusschen willen wy onzen lezers wat na der met Gerard van Houten bekend maken, doch eerst iets meedeelen omtrent de boven bedoelde buitenplaats. Vooraf echter merken we op, dat, wat wy meedeelen. dacteekent uit de eerste helft der -- Anabaptisme en Calvinisme. Dezen titel geeft ds. Westerbeek van Eerten aan de „Tafereelen-uit de Vaderlandsche Kerk geschiedenis der 16e eeuw“, die in vroeger en later tyd groo^endeels in het „Tijdschrift voor Gereformeerde Theologie” verschenen zyn, en die thans, hier en daar vermeerderd, als èèn geheel, den lezer worden aangeboden. Voor zooverre zy, by de beoordeeling van genoemd tijdschrift, met een gedeelte dezer tafereelen kennis maakten, hebben zoowel wijlen ds. Hul- sebos als ds. Bouma reeds de bijzondere aan dacht op deze studie gevestigd, en de lezing daarvan met warmte aanbevolen. Kennisma king met het geheel, heeft ook ons versterkt in hetgeen wy in no. 34 van dit blad gezegd hebben met betrekking tot het slotartikel. Het is eene belangrijke en leerzame studie, die eene aandachtige lezing ten volle verdient. Immers, de vaderlandsche kerkgeschiedenis der 16e eeuw is voor ons zoo rijk aan leeringwy hebben „het voorrecht te staan voor een periode, die, overryk aan gebeurtenissen, ons een schouw spel voor oogen stelt, dat om stryd ten hemel toe verheven, of tot den afgrond verwezen is. Die periode doet ons kennis maken met het Anabaptisme, en herinnert ons hoe de Ana baptisten, „de radicalen uit het tijdperk der Reformatie”, voor de algemeene genade geen oog hadden en den omgang met de kinderen der wereld medenhoe zy met buitengewonen ijver naar de teekenen van het einde zochten en, hoe meer de vervolging toenam, met des te sterker verlangen uitzagen naar de met gloeiende kleuren geschilderde toekomst des Heeren, als Hy de heidenen straffen en zijn volk met eer en glorie kronen zal. Doch lang zamerhand, na eene machtige worsteling, vond het Calvinisme ingang in ons vaderland. Was blyvenden stempel te drukken op het karakter der Kerk in ons vaderland”, daar moet van vorige eeuw. Omtrent een kwartier afstand, van het dorp HetGLORlAi

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1905 | | pagina 3