Zoo gebeurde het, dat in korten tyd de ont- L. J. P. Tazelaab. Zyn arbeid niet ijdel O. volgd.) er 3t de be- we dus, ons mee- am, wan- sbben zij ook iets luisteren, ?ing, van sn geree- 1„Mooie geslacht, oordeel i poëten oes met ijjde des uitroep. :ken een jk leven, heid en t ge hem agen, of u al zoo dag met rediking ;and van maakt, krachten au, doeh ele jaren is het al lamen zy hun erdien- ne toe- reuzen- 4 .zenden et vol- «roote emand welker ®n gepakt rootste eid van enken, t heir- ee per- skkend tinnen et doel boekenzaal van onzen tijd tot hun vyftigjaarsch "bezoek weer zullen binnentreden, de uitslag van hun onderzoek vooral niet gunstiger zijn zal, dan die welke ons hierboven werd gemeld. Doch in plaats van met de onberekenbaar j massa boeken, waaronder de pers in onze dagen zwoegt en zweet u te vermoeien i te verwarren, willen wij liever een blik slaan in de keurige boekenkast van Nageslacht. Daarin trekt o.a. een drietal godsdienstige ge schriften, die vlak naast elkaar staan, terstond ons oog tot zich. En die drie vormen te zamen een liefelijke eenheid, ofschoon het eerste dag- teekent uit het grijs verleden, en het tweede uit de Middeleeuwen en het derde uit het tijd perk der Nieuwe geschiedenis. Drie gulden boekskens zijn het, want ook deze behooren tot de kleinere geschriften. Maar ze zjjn van blijvende waarde. Vraagt ge, welke het zijn? Treed dan wat naderbij, belangstellende lezer, dan kunt gij zelf de titels nagaan. Het eerste is: Aurelii Augustini, Confessi- 'ones (Augustinus’ Bekentenissen), geschreven in het jaar 397. Het tweede vas, op een zeer klein hoopske boeken na, ad als welke door Nageslacht in een kleine, maar twan- keurige boekenkast, van duurzaam hout ver- n der Vaardigd, zorgvuldig werden bewaard. en en I Dit visioen, lezer, heeft hoogst ernstige din- fevengen tot ons te zeggen. Wij toch leven in een zalige tjjd van overstelpende lectuur op allerlei gebied, ide en Een dichte sneeuwjacht van tijdschriften en nning bladen dwarrelt voortdurend om ons heen. En Heere bij kubieke meters worden de boeken tegen tij bij woordig besteld en geleverd. idmiju De uitgevers beijveren zich, om wat den meer vorm aangaat, het allerschoonste aan te bieden, terwijl Maar ’t is te vreezen, dat als de tijd komt, ik heb waarin Tijdgenoot en Nageslacht de onafzienbare leeren ia boek dat be- armvol worpen Dit was uitlok- •achtige hun weg gevonden. Misschien zijn er geen Godsdienstige geschriften, die meer lezers ge had hebben dan dit gulden drietal. Bunjans Pelgrimsreis en De Navolging van Christus door Thomas a Kempis ten minste zijn in bijna alle bekende talen overgebracht. Het zou ongetwijfeld de moeite zeer loonen, deze drie kostelijke geschriften afzonderlijk te beschouwen en met elkaar te vergelijken. Wij zouden dan eenigermate leeren verstaan, waar in het geheim hunner voortreffelijkheid is ge legen. Ongetwijfeld geldt van alle drie, wat Fontenelle van De Navolging van Christus heeft verklaard, n.l. dat zjj behooren tot de schoonste boeken, die ooit uit menschenhanden kwamen. Doch wij willen ons ditmaal tot de Beken tenissen van Augustinus bepalen. Wy spraken straks van het heirleger van boeken, waardoor wij in onzen tjjd als worden overstelpt. Onder de massa die als een berg zich rondom ons opstapelt, of als een breede bergketen zich voor ons uitstrekt, is een zeer hoog boven andere zich verheffende spits, die u terstond in het oog valt. Een reus te mid den van vele dwergen. Een prachtig bloemen- stuk in een perk van ras verwelkende plantjes. Bij den uitgever S. L. van Looy te Amster dam zag het licht eene nieuwe en volledige overzetting van Augustinus’ Bekentenissen, uit het Latijn vertaald door Mr. Frans Erens. Er bestond eene oude gebrekkige Holland- sche bewerking van, doch zy was voor het nu levend geslacht vrijwel ongenietbaar en niet te verstaan. Nu deze keurige vertaling van Mr. Erens er is, kunnen wy het oordeel van Nageslacht volkomen billijken, als hy ook over die oude vertaling zyn „stof en asch uit spreekt. Deze nieuwe overzetting is, zoover wy ..J H III V Heden, 3 Aug., hield de Gereformeerde Zon- dagsschoolvereeniging „Jachin” hare 31ste Algemeene Vergadering. Zy werd nadat Ps. 123 1 gezongen was, te 10 uur geopend, met gebed en voorlezing van 1 Cor. 15, het laat ste gedeelte, door Ds. J. N. Lindeboom van Zutphen, die mede naar aanleiding van dat Schriftdeel eenige woorden sprak in verband met de belangstelling onzer dagen in het kind, eene belangstelling evenwel, die naar den geest des tyds eenzydig let op de tydelyke en stoffelijke behoeften en niet beseft, dat de ware, Christelijke barmhartigheid allereerst vraagt naar den welstand der ziel. „De gees telijke belangen voorop dat is de leuze van Jachin” daarom roept de voorzitter ook deze vergadering toe: „Zyt standvastig, onbeweeg lijk, altyd overvloedig zjjnde in het werk des Heeren, als die weet, dat uw is in den Heere.” De vergadering had het voorrecht, haar eerelid Ds. de Koning, in haar midden te hebben, die door den Voorzitter welkom ge- zjjne vreugde uitsprak Christelijke verzorging* van krankzinnigen in Zeeland. Het wordt tjjd, dat onze lezers eens weder vernemen, hoe het met deze zaak staat. Wel, er is reeds veel geschied. De Vereeniging is gesticht. De Statuten zijn vastgesteld. Het Bestuur is gekozen. De Statuten zyn ter goedkeuring by de Regeering van Hare Majesteit, opdat de Vereeniging als rechtspersoon worde erkend en dus handelend kunne optreden. En allerwegen in Zeeland zyn of worden comités gevormd, om nu alge meen tot deelneming op te wekken, door zich als lid of begunstiger te laten inschrijven. Natuurlijk kunnen deze comités nog niet zoo hard met een en ander voort maken, als zy wel wilden, want het is zomer en vaeantietyd, en op de dorpen kan men de menschen nu ook maar moeielyk te spreken krijgen. Er is dus nu eenige vertraging, maar spoedig hoopt men den tyd weer in te halen. Mogen nu de uitkomsten bemoedigend zyn, opdat het Bestuur met kracht handen aan het werk kunne slaan en weldra de benoodigde paviljoenen op geschikt terrein verrijzen. Zy deze zaak ons ook maar veel eene zaak des gebeds. Inmiddels zyn de Statuten met een aanbe velend woord door de zorg van het Moderamen in druk verschenen. Zy zyn gratis voor iederen belangstellende te verkrijgen en zullen ook zooveel mogelijk worden verspreid, maar, opdat ze toch maar als ’t ware onder ieders aandacht zouden komen, zyn kerkelijke en Christelijke bladen verzocht er de aandacht op te vestigen, ja ze, zoo ’t kan, geheel of in korte samen vatting op te nemen. Ook onze redactie wil volgaarne aan dat verzoek voldoen. Wfj geven daartoe thans het Voorwoord om de volgende maal D. V. een en ander uit de Statuten mede te deelen. lyden lichter, maar toch is het lyden, als het tegenwoordig is, geen oorzaak van vreugde maar van droefheid. En inzonderheid het lijden, dat men krankzinnigheid noemt, het lyden, dat den mensch zoozeer ontadelt, hem zijne heerlijkheid rooft. Dat lyden is in zoo menigen kring oorzaak van groote droefheid. Dat lyden te verzachten, zoo mogelyk, als het God belieft, op te heffen, is ons aller dure roeping, ons aller heilige wensch. Sinds twintig jaren kennen de meesten onzer de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, welke in dien geest arbeidt, en door Veldwijk den eersten stoot gaf tot een nieuwe en betere verpleging. Met vertrouwen werden de patiënten van christelyken huize daarheen gezonden, als het mogelyk was. Maar het was zoo dikwijls niet mogelyk. Byna altyd is het wachtwoord„geen plaats." Onze provincie heeft recht op 50 plaatsen op Bloemendaal en 13 op Veldwijk, maar wat zijn deze onder zoo velen? Zeeland heeft een 300 patiënten per jaar, waarvan zeker de grootste helft kan gerekend worden tot hen, voor wie een christelijke ver zorging wordt begeerd. En toen nu by voortduring de roepstem gehöord werdKunnen wy daar nu niets aan doen, of: Is ’t niet mogelyk de verspreide krachten in Zeeland byeen te brengen en dat groote werk te ondernemen, toen gingen onder- geteekenden den weg op, die leiden kan tot vervulling van deze behoefte, namelijkhet hebben van een gesticht tot christelijke ver pleging van krankzinnigen in Zeeland. En om nu tot het doel te geraken, dat we ons voorstellen, hebben we den steun noodig van klein en groot, van arm en rijk. Niemands hulp kunnen wy daarby ontberen. Slaan wy de handen ineen Gebiede de Heere Zynen onmisbaren zegen over onze pogingen Dat wy broederlijk naast en in goede ver standhouding met de Vereeniging: Veldwijk wenschen te arbeiden, behoeft wel geen nader betoog. Het Bestuur der Vereeniging tot christelijke ver zorging van krankzinnigen in Zeeland Behalve het Moderamen, waarvan de namen onder de Statuten voorkomen, behooren tot het Bestuur de Heeren Ds. G. van Dis, Herv. pred. te ZaamslagP. Dregmans, Notaris te AxelMr. D. Engel berts, Officier van Justitie te ZierikzeeDs. A. Littoojj, Gereform. pred. te Middelburg A. Loois, Lid van prov. Staten en Wethouder der Gem. Vlissingen; Ds. P. de Looze, Herv. pred. te Oud-VosmeerL. W. B. A. Mulder, Burgem. van ’s Heer Abtskerke, te Ovezande N. Noordyke, Notaris te ColynsplaatD. Ocht- man, P.Mz. te ZierikzeeDr. R. P. Offringa, Arts te AxelJhr. H. A. Wttewael van Stoet wegen, Inspecteur der Ryksbelastingen te OostburgDs. A. de Visser, Herv. pred. te WolfaartsdijkDs. C. L. Voorhoeve, Herv. pred. te Vlissingen; Dr. L. H. Wagenaar, Gereform. pred. te Middelburg. Juli, 1904. dezen rekend. wereld de zich m voor- aronder Eenvoudig en toch diep. Oud nieuw. Voor weinig geld te bekomen en toch van ganseh uitnemende, van zeldzame waarde. Uit vroeger eeuw afkomstig en voor alle tyden uitnemend geschikt, en die dan ook, onder al wat komt en gaat, bljjven. Alle drie zyn ze wereldberoemd. Alle drie hebben ze onder alle geslachten, in vele talen over oordeelen kunnen, alleszins uitnemend. De zoete en dieptreffende toon van het origi neel is op dikwyls verrassende wijze weerge geven. En is de vertaling uitnemend, de uitvoering is evenzeer voortreffelijk. Het sierlyk kleed van dit werk is ten volle in harmonie met den klassieken inhoud. De prijs is ingenaaid f 3.60in fraaien band f 4.25. Voor hen, wie deze uitgave zich in eens niet veroorloven kunnen, bestaat gelegen heid zich het werk aan te schaffen op gunsti ger conditiën, want het is tegelykertjjd ver schenen in 12 afleveringen a 30 cent. Van harte wenschen wij den uitgever een groot debiet van dit prachtwerk toe. Deze nieuwe en volledige vertaling verblijdde ons zeer. Menigmaal heeft het ons bevreemd, dat terwyl van De Navolging van Christus en De Pelgrimsreis telkens nieuwe vertalingen het licht zagen, die vescheidene oplagen be kwamen, er niemand was, die van het schoone boek van Augustinus een nieuwe overzetting bezorgde. Nu is zy verschenen, en wy verblijden er ons hartelijk over. Moge zy dienstbaar zyn, om de Bekentenissen van Augustinus, die wat inhoud en vorm betreft voor geen der beide andere boekskens moet onderdoen, maar ze veeleer overtreft, weer bekend en gelezen te doen worden. Het zou ons aangenaam zyn, als de uitge ver mettertijd besloot tot een volksuitgave, die het gouden boekske brengen kon onder het bereik van iedereen. Mr. F. Erens heeft door dezen arbeid zich ongetwijfeld den dank van zeer velen ver worven. De Bekentenissen van Augustinus beschrij ven ons op aangrijpende wijze de geschiedenis eener diep godvruchtige ziel. Zij zyn het groote model eener geheel nieuwe richting in de Christelijke letterkunde geweest. Zy zijn „een boek van 15 eeuwen” en te gelijk in ganseh uitnemenden zin een nuttig en noodig boek vooral voor onzen tijd. Deze gedachten hopen wy later nog iets nader toe te lichten. Weesp. Het Voorwoord of inleidend woord volgt hier Broeders en Zusters in Zeeland Bij de aanbieding van deze Statuten zy het ons vergund, by u gehoor te vragen voor een kort en eenvoudig woord. Dat woord zy uitsluitend gericht tot hen, die in Christus niet alleen den Redder hunner ziel, maar ook de Toevlucht bij alle lijden erkennen. Het zy dus vrij van alle betoog en gespeend aan alle aanprijzing. Wy allen zyn overtuigd van het groote voorrecht, te mogen leven onder de beademing -van het Christendom, dat onze vreugde heiligt en ons lijden verzacht. In het gezicht van eeuwig leven wordt tijdélijk den met blijdschap deze samenkomst voorbe reid hadden en zich ook voorts gaarne zouden beijveren, om haar te doen slagen. Hy dankte „Jachins” Bestuur voor al zynen arbeid ten behoeve der Gereformeerde Zondagsscholen, ook en niet het minst voor de z.i. alleszins nuttige en noodige Boekbeoordeeling. De beide secretarissen gaven hunne versla gen, die van verblijdenden vooruitgang ge waagden. Eene afdeeling viel af, maar eene andere werd opgericht. Eéne corporatie liet los, maar acht andere sloten aan. Ook werden de plaatsen, die door overlijden en andere oor zaken onder de verspreide leden waren open opengekomen, door nieuwe leden ingenomen. De heer Grosheide vroeg of de Boekbeoor deeling niet waarschuwen kan tegen ver keerde boeken, al zyn die niet door de uit gevers gezonden. De tweede secretaris ant woordde bevestigend. De belangstelling in het officieele orgaan, den Kalender en de Toelich ting nam op verblijdende wyze toe. De penningmeester deelde o.m. mede, dat de behoeftige Zondagsscholen met meer dan 360 gulden waren gesteund en dat „Jachins” ar beid ook in dezen hoogelyk wordt gewaardeerd. De heeren D. Mulder van Zierikzee en P. Koster van Appelscha werden als bestuursle den herkozende heer C. Staal Pz. van Tiel en Ds. Renting van Winterswijk zyn aange wezen als secundi voor 19041905. De heer P. Oranje van Amsterdam leverde een referaat overDe Zondagsschool en de Chr. Lectuur, in aansluiting aan Jachins werk. Hij verdedigde daarin een viertal stellingen, in het vorige nommer van Zeeuwsch Kerkblad opgenomen, en had van ’t begin tot het einde het oor en de volle aandacht der vergadering. Eene korte, zeer waardeerende bespreking, die ook voor de lectuur in meer algemeenen zin nog even de oplettendheid vroeg, volgde, en loonde den referent. Ds. Bos van Dokkum verdedigde een vier tal stellingen in betrekking tot „Het Genade- verbond en de Zondagsschool”ook die stel lingen zyn reeds de vorige week onder het oog onzer lezers gebracht. Een breede bespreking volgde de korte, hel dere uiteenzetting, door Ds. Bos geleverd. Onze ruimte gedoogt niet, daarvan verslag te geven. Ds. Littooij van Middelburg nam er met op gewektheid deel aan, meteen zyne blijdschap betuigende, dat de Zondagsschool weer meer dere waardeering verkreegook de heeren Grosheide van Amsterdam, Dirksen van Leeu warden, Donner van Goes, van Herp van Ter- neuzen, Bremans van Delft, de voorzitter en eene zuster stelden vragen, brachten bedenkin gen in of betuigden met een of ander deel harteljjke instemming. Ds. Littooy feliciteert „Jachin” namens het Gereformeerd Traktaatgenootschap „Filippus” en deed eenige mededeelingen betreffende den zegen, door den Heere over den Zondagssehool- arbeid in door Z.Eerw. genoemde plaatsen ge nadiglijk verleend. Andere broeders voegden daaraan enkele woorden toe. De voorzitter wenschte wederkeerig heil en zegen aan „Ei- lippus”, betuigde dank aan den Kerkeraad, den heer Ph. Wessels, de Goesche gastheeren en gastvrouwen, de referenten, de afgevaar digden en allen, die door hunne tegenwoordig heid en hunne daarin zich uitende belangstel ling tot den gewenschten loop dezer jaarver gadering hadden bijgedragen. Voor zyn besef was de dag voorbijgesneld. Hij sloot de 31ste algemeene vergadering, na haar nogmaals te hebben opgewekt, om standvasting, onbeweeglijk en altoos overvloe dig in den arbeid te wezen, en nadat Ds. A. Littooy in gebed en dankzegging was voorge gaan. Het was een goede en ryk gezegende dag. Vele der aanwezigen spraken hunne waardee ring, blijdschap en ingenomenheid uió en niemand gaf van eenige teleurstelling of onte vredenheid blyk. Zegene de Heere ook in de vruchten deze zoo welgeslaagde samenkomst, „Zijnen Naam tot eere, der van God en Woord als afgeslotene jeugd tot heil.” M., 3, 8, ’04. Kerk- en Schoolnieuws. DRIETAL. Te Groningen A Ds. Bos van Ten Boer, Ds. Lindeboom van Bolnes, en Ds. Vogelaar van Apeldoorn. BEROEPEN. Te IJselstein en te Schoonebeekdhr. R. Ham ming, Cand. te Enumatil te Berlikum Ds. Westerbeek van Lollum te OosterbeekDs. v. d. Valk van Schevenin- gen. AANGENOMEN. naar Vijfhuizen dhr. Colenbrander, Cand. Th. School. BEDANKT. voor Den HamDs. v. d. Werff van Groote- gast. heeten werd en zyne vreugde uitsprak over den bloei en den groei der hem nog dierbare Zondagsschoolvereeniging. Het bestuurslid, de heer Van Namen, was door de vergadering der Zuidhollandsche, gelyk de heeren Den Boer 'en de Jonge door die der Zeeuwsche Staten verhinderd, aan de vergadering van „Jachin” deel te nemen. Zy deden nochtans op verschillende wyze van hunne vriendelyke gezindheid blyken. De heer J. Donner heette „Jachin” harteljjk welkom. Hy wenschte allen een genoeglijk en ryk gezegend samenzijn toe en gaf de verzekering dat de Zuid-Bevelandsche en Goesche vrien- Het tweedeThomas d Kempis, Imitatio t Christi. (De navolging van Christus), geschre ven omtrent het jaar 1400. De titel van het derde luidtThe Pilgrims Progess bij John Bunjan. (De Pelgrimsreis), dat in 1678 het licht zag. Drie gulden boekskens. Klein en toch groot. I en toch altijd lamp paar onverbrande bladen in den smeltkroes pad. achter, die Nageslacht zorgvuldig opnam en in ht io zyn portefeuille wegborg. Slechts zelden ge- (even. (beurde dit met een geheel werk. Over het ge ustui- feed kwamen de groote boeken er slechter af ddige fan de kleine. Tal van boeken vol van kerke- i, be- [yk en wereldsch twistgeschrift vielen onder is, en hetzelfde onheilspellend oordeel„stof en asch.” j. Uit Een geduchte vernieling werd aangerieht toen jroote tëkere „Wjjsgeerige Onderzoekingen” en „Licht leerde 8er Rede” aan de vuurproef werden onder in van ivorpen. innen mioed lagljjke bibliotheek bjjna geheel verdwenen stille

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 3