Het leste aires voor Marafactoeo is dat van L. E. RIVIERE, Groote At, hoek Gravenstraat Miêoiji, DRONIRS l Co, MiddSi^T Kerkorg els A. S. J. Dekker ZESDE ZOMERFEEST Donderdag 30 Juni 1904, KLOETINGE bij GOES ~C. J. HONTDIUS, Kantoor Dam F 162 Goes. der Ghr. Jongelingsver. op Z. Beveland de Harmonie „Hosanna" van Goes. Louw. Je zoudt zeggen hoe kunnen geleerde mannen daartoe komen Zij hebben er toch geen bewezen voor. Krijn. Weineen. Maar hunne geleerdheid brengt hen tot razernij. Doch ik ben er nog niet Zij wijzen je b. v. op een hond en zeggenis dat beest niet zeer trouw aan zjjn meester, bewijst het niet een groote mate van aanhan kelijkheid? Natuurlijk, dit stemt ge toe. Wel nu, roepen zij dan uit, dat is eigelijk in be ginsel hetzelfde als godsdienst bij de menschen. Louw. Je moet maar durven. Ik noem het bespottelijk. Maar begrijpen doe ik het wel. Hier wordt ook bewaarheid; omdat het hun niet goed gedacht heeft, God in erkentenis te houden, heeft God hun overgegeven in een verkeerden zin. Krijn. Zoo is het. Zjj verbazen er zich over, dat er nog mannen van eenige ontwikkeling zijn, die vasthouden aan de uitspraken van de profeten en de apostelen, maar wij bekla gen allen, die bij het licht hunner wijsbegeerte een antwoord willen geven op de groote vra gen des levens. Louw. Zy hebben mijn woord verworpen, wat wijsheid zouden zij nog hebben, zegt de Heere. Bouma. Kerk- en Schoolnieuws. Drietal te Vijf huizenH. H. Binnema van Tilburg, J. F. Colenbrander van Yarseveld en J. Scholten van Zuidhorn, Candidaten Theol. School. Beroepen te Watergraafsmeer: Ds. Schouten van Hazerswoude; te Enter: Ds. Sybrandy van Blokzijlte BaarlandDs. Oussoren van Coevordente ZwijndrechtDs. Kuyper van Makkum; te Monnikendam en Fhnaarfc dhr. Y. Hepp, Theol. Cand V. Univ. Aangenomen naar Ierseke: Ds. Heida van De Leek. Bedankt voor ZierikzeeDs. Petersen van Yeendamvoor Nieuw-BuinenDs. Gerber van Boornbergumvoor Nieuwe PekelaDs. Meyering van Katwijk aan de Rijn. Aan de Yrije Universiteit werd het prop. ex. voor de Theol. faculteit afgelegd door de heeren C. N. Impeta en G. A. Langhout. Bij de Geref. Gemeente te Terneuzen is in plaats van Ds. L. Boone, die naar St. Fi- lipsland vertrok, beroepen Ds. van Oordt van Charlois. De collecte, gehouden bij de spreekbeurt van Ds. H. Meulink, ter gelegenheid van het dankuur gouden jubileum Theol. School, te St. Laurens bedroeg f 21.15. Ds. L. Adriaanse, emeritus-predikant van de Geref. Kerk te Utrecht, die als missionair- dienaar werkzaam was te Poerworedjo en met een 2-jarig verlof hier te lande vertoefde, is na gehouden geneeskundig onderzoek onge schikt verklaard om weder naar Poerworedjo terug te keeren. Ds. L. Adriaanse is nu beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken in Nederland. In het Curatorium der Theol. School is eenige verandering gekomen. Door de Prov. Syn. van N. Brabant werd (in plaats van Ds. Goedbloed) Ds. Bosch van Almkerk benoemd door die van GelderlandDr. B. Wielenga van Arnhem in plaats van Ds. Hoekstra; door die van N. HollandDs. B. van Schelven van Amsterdam in plaats van Ds. Neyens. Op de Provinciale Synode te Gronin gen is een drukke discussie gehouden over het ook door ons medegedeelde voorstel van de classis Groningen, hetwelk aldus luidde: „De classis Groningen protesteert tegen het besluit der Generale Synode, gehouden te Arnhem 190£, waarbij der kerken opgelegd wordt, om jaarlijks twee collecten te houden voor de theologische faculteit der Vrije Uni versiteit. Zij oordeelt, dat voor dit besluit alle rechtsgrond ontbreekt." Er werden niet minder dan vier voorstellen §edaan. Het eerste voorstel was om de Generale ynode te adviseeren de collecte op te heffen en de Yereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag op te leggen rekening en verantwoording te doen van het beheer der gecollecteerde gelden het tweedeom er bjj de Generale Synode op aan te dringen, dat voortaan niet op dezelfde wijze besluiten ge nomen worden, zooals geschied is met de 2de collecte voor de Yrije Universiteit: het derdeom er bjj de Generale Synode op aan dringen, dat de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag wordt verzocht rekening en verantwoording te doen van de collecten, welke in de kerken gedaan worden het vierdeom in de zaak vooralsnog geen be- slissing te nemen maar het voorstel ter be oordeeling terug te zenden naar de kerken en classen, opdat de volgende provinciale synode daarover oordeele. Dit laatste voorstel werd aangenomen met 14 tegen 10 stemmen. Zooals men ziet, is het derde voorstel ge lijkluidend met dat, hetwelk door de classis Goes op de Prov. Synode te Middelburg ge bracht werd. J. 1. Dinsdag werd door Ds. Kerssies de eerste steen gelegd voor de te bouwen Chris telijke School te Kapelle-Biezelinge. ZErw. hield een toespraak. Een 40-tal personen woonde deze plechtigheid bij. Officiëele Berichten* KORT VERSLAG van de Zeeuwsche Pre- dikanten-Cpnferentie in de Eofpleinkerk te Middelburg, op Dinsdag den 7 Juni 1904. 1. Ds. v. d. Hoorn opent de verg., laat zin gen Ps. 118 1, leest Rom. 12 113, gaat voor in den gebede en spreekt, inzonderheid naar aanleiding van vs. 10 een ernstig openings woord. 2. Tot leden van het moderamen worden herkozen: D.D. v. d. Hoorn en" Koopmans. 3. De notulen der vorige verg. worden ge lezen en goedgekeurd. 4. Op de presentielijst hadden geteekend: 31 dienaren uit Zeeland en ds. J. C. Dagevos van Z. Beyerland. 5. Als secundus voor dr. Wagenaar, verde digt ds. Meulink Jr. in een grondig bewerkt referaat over „Egyptologie en Assyriologie", de beide volgende stellingen: I. De opgravingen in Egypte en Babyion hebben de reconstructie der geschiedenis van Israel door Wellhausen c. s. niet bevestigd, maar verdedigen wel de betrouwbaarheid der Heilige Schrift. II. De overeenstemming tusschen Bijbel en Babel, die als wapen gebruikt wordt, om het Goddelijk karakter der H. Schrift aan te tasten, moet verklaard worden uit het verband van de gratia speeialis en de gratia communis. De D.D. Bouma, v. d. Kamp, Littooij Sr. en Hoek vragen den Referent nog eenige inlich tingen, die breedvoerig worden verstrekt en van groote belezenheid getuigen. 6. Ds. de Koni»g sluit de morgenzitting met dankgebed. 7. Na het zingen van Ps. 68 10 opent ds. Ingwersen de middagzitting met gebed. 8. In de plaats van ds. Koppe, treedt ds. Littooij Sr. op, en houdt mede ten aanhoore van een nog talrijker opgekomen publiek, een uitgewerkt referaat over: „Het verband tus schen het gebed en de dankzegging in het Formulier van den H. Doop. inzonderheid met het oog op de bearbeiding der gemeente." In een glashelder betoog geeft Spreker eene duidelijke voorstelling van het schijnbaar ver schil en de wezenlijke overeenstemming in het gebed en de dankzegging, en trekt vervolgens hieruit een reeks leerrijke conclusiën voor de practijk. Uit eene zeer levendige discussie, die hierop volgde, waaraan deelgenomen werd door de D.D. Wagenaar, v. d. Kamp, v. d. Hoorn, Raman, Hoek, Ingwersen, de Jager, Koopmans, Bouma en Dekkers, blijkt, dat ook bij volkomen overeenstemming in de hoofdzaak, men ook in dit stuk nog niet tot de volmaaktheid is ge komen, gelijk door den Referent in zjjn breede repliek werd opgemerkt. 9. D.D. Laman en Hoek worden verzocht hunne referaten de volgende vergadering te houden, en voorts worden uitgenoodigd om te refereeren over„Dë roeping der geïnstitueerde kerken in zake de wetenschappelijke beoefe ning der H. Godgeleerdheid", Ds. v. d. Kamp, sec. Ds. Ingwersen. „De tegenwoordige beweging ter reorgani satie van de Hervormde Kerk", Dr. Wagenaar, sec. Ds. Kerkhof. 10. Na de gebruikelijke dankbetuigingen aan H.H. Referenten en Opponenten en ker- kerkeraad en koster, sluit de Praeses de verg. en verzoekt Ds. Littooij Sr. voor te gaan in dankgebed, die hieraan, na het zingen van Ps. 100 4, voldoet. Namens de Conferentie J. J. Koopmans Jr., Scriba. Grijpskerke, 13 Juni 1904. Donderdagavond was eene belangstellende schare in de Hofpleinkerk bijeen tot bijwoning van het ingebruikneming van het pas geplaatste orgel. Ds. Bouma sprak bij die gelegenheid een kort woord, waarin hij eerst in herinnering bracht wat het oude orgel voor ons was ge weest, waardeerde daarna de toewijding, waar- mede de heer Matena het nu bijna 40 jaar be speeld had, deelde vervolgens mede de wijze, waarop de gemeente in het bezit gekomen was van het orgel, dat nu voor 't eerst den zang begeleidde, en ontleende aan den 150sten psalm eenige gedachten, die ons opwekten om elke gave te gebruiken tot verheerlijking van 's Heeren Naam. Bovendien erkende hij de loijale wijze, waarop de heer v. d. Bjjlaardt uit Dordrecht zich ge houden had aan zijne belofte, want het orgel bleek te beantwoorden aan alle deelen van het gesloten contract. Na de dankzegging liet het orgel nog een paar schoone stukken hooren en wij meenen te mogen zeggen, dat ieder heengegaan is met de gedaehtehet is eene groote verbetering. Yoor de belangstelling dien avond ook in de collecte getoond zijn wij gevoelig. IJ. Baan. IERSEKE, 20 Juni 1904. De Weleerw. heer J. H. Heida, pred. te De Leek, heeft de roeping onzer Kerk aangenomen. Namens den Kerkeraad. D. Schipper, Scriba. Baarland 20 Juni 1904. Zondag 19 Juni is tot Herder en Leeraar beroepen de WelEerw. Heer Ds. K. Oussoren van Koevorden. Geve de Heere licht en vrijmoedigheid, om te zeggen, ik kom tot u over en help u, en dat dan het besluit moge uit loopen met een vollen zegen van Hem, die geen rekenschap geeft van zijne daden. Namens den Kerkeraad, J. de Jager, Scriba. Adverteiitiën. Yoor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van ons Dochtertje ondervonden, zeggen wij hartelijk dank. N. P. LITTOOIJ Az. E. LITTOOIJ—v. d. Wiel. Lange Noordstraat. In Effecten, Coupons enz. Ontvangen gelden a deposito met rente vergoeding van 3% tot 4%. worden onder jarenlange ga rantie geleverd. Alle gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. 's namiddags 2 uur, op eene weide van den Eerz. JOH. TRIMPE aldaar, met medewerking van Sprekers de WelEerw. Heeren: Ds. G. E. Meloen te Kloetinge, Ds. D. Hoek te Heinkenszand, Ds. J. H. Schreuder te Arn hem, Dr. J. C. de Moor van Breda, Ds. J. J. van Heest van Dordrecht, en Ds. N. G. Kerssies van Biezelinge. Programma's, tevens bewijs - van toegang, 25 CENT. Men raadplege voorts aanplak- en strooibiljetten. De Regelingscommissie. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. r ÜQlr\nP A VAI TE HOUDEN TE OP

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 4