Het beste adres voor Maoofactow is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, koek Gravenstraat Middel Kerk org els A. S. J. Dekker DRONKERS d Co, Mileloif. Onze Theologische School en haar beschermers. Kantoor Dam F 162 De beteekenis onzer Theologische School DAGMEISJE gevraagd Verantwoording van Liefdegaven. Goes. (Dr. B. Wielenga.) PRIJS 10 CE AT, 16 pag. druks. C. J. HONDIUS, - - S. J. VOGELAAR, - - geven, en vele dingen zouden tot stand kun nen komen, die nu ongedaan blijven. A. Meent ge, dat dit zoo licht gaat dat er slechts een weinig goedwilligheid toe noodig is B. Neen, dat nu juist niet. Maar als er een wil is, is er een weg. Zou dit' hier ook niet gelden A. Ik voor mij geloot, dat schier allen van goeden wil zyn, dat ieder dezen stryd moe is, dat ieder genegen is vrede te sluiten, B. Het kan wel zoo zyn. Maar wat is dan de oorzaak, dat deze kwestie onopgelost blijft bestaan A Dat is niet met een paar woorden te ze£gem De meesten zijn het hierover eens, dat de Kerken rechten kunnen doen gelden inzake de opleiding. Maar wanneer het toe komt. aan de vraag, welke zijn die rechten en hoever strekken zij zich uit, ontstaat er ver schil. Eenigen eischen op dit punt al zeer weinig ja zouden misschien het liefst zien, dat de kerken zoo goed als niets te zeggen had den. Anderen vragen heel wat in de overtui ging, dat de zaak der opleiding nergens vei liger is dan bij de kerken. Velen willen een weg zoeken langs welken tegenstrijdige be langen met elkander vereenigd kunnen worden. B. Maar kan de zaak niet in beginsel op gelost worden, zoodat ten slotte allen over tuigd en gewonnen worden. A. Of dit onmogelijk is zou ik niet graag willen zeggen, maar dit zal niet zoo spoedig en niet zoo licht gaan. Dr. Bavinck heeft in dertijd een brochure geschreven over het doc torenambt en waarlijk ge moogt haar wel eens lezen, want zy verruimt den blik en geeft helderheid. Misschien dat bij voortgaande be studeering in die richting de oplossing gevon den kan worden. B. Naar ik merk is er heel wat aan vast. Ik heb weieens gedacht, dat het enkel toege schreven moest worden aan voorliefde voor Amsterdam en Kampen. A. Dit verwondert my niet. Zoo denken velen met jé. Maar het is een bewijs, dat zij de klok hebben hooren luiden zonder te weten, waar de klepel hangt. Ik wil niet zeggen, dat er in 't geheel geen voorliefde in 't spel is, maar zij zou weldra verdwijnen, als het licht helder straalde. Daarom spijt het mij ook, dat het vervolg, waarop de dissertatie van dr. H, H. Kuyper ons hopen deed nog niet geko men is. B. Knoopen los maken is nog altijd zwaar werk, en daarom slaan sommigen ze door. A. Het eerste is echter beter. Bouma. Kerk- en Schoolnieuws. Tweetal te Nieuw-BuinenDs. Gerber van Boornbergum en Ds. Meyer van Ezinge: te Schildwolde Ds. de Boer van Grijpskerk en Ds. Idema van Opeinde-Nijega. Beroepen te ZierikzeeDs. Petersen van Veendamte IersekeDs. Heida van Leek: te Nieuw-BuinenDs. Gerber van Boornber gum te Zonnemaire Ds. Ruys van Montfoort en Linschotente Nieuwe-Pekela: Ds. Mete ring van Katwijk a. d. Rijn. Door een onbekenden gever te Brouwers haven is f 3.geschonken voor het eerlang in de Geref. Kerk aldaar te plaatsen orgel. Ds. H. J. Reuyl, achtereenvolgens predikant te Zevenhoven, te Overtoom, en sinds 1S94 te Dordrecht, is. na een langdurig lyden te Gin- ken, waar hij herstel van gezondheid zocht, overleden. Z.Ew. laat eene weduwe met vyf jeugdige kinderen na. Zyn stoffelyk overschot werd Dinsdag te Dordrecht ter aarde besteld. Om half 11 was de gemeente in groote getale in de Wilhelminakerk saamgekomen, waar Ds. de Jonge een hartelijk woord aan de nage dachtenis des overledenen wydde en om half 12 verliet de stoet het kerkgebouw, gevolgd door ouderlingen en diakenen en een 12tal predikanten uit de classis, benevens vele depu- tatiën. Op de begraafplaats wachtte een zeer groote schare, zoowel gemeenteleden als be langstellenden. Indrukwekkend klonk het ge zang van de leerlingen der hoogste klasse van de Chr. School, toen zij aanhieven „Hy slaapt in de groeve". Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door Dr. de Moor van Breda door ouderling Ploegers namens den kerkeraad door den oudsten (Ds. Knoll) en denjongsten (Ds. Douma) predikant namens de classis door dhr. van Dijk namens schoolbestuur en Kiesver.door dhr. Rietveld namens de Zen dingsver. Nadat nog een ouderling der ge meente Overtoom het woord gevoerd had, dankte Ds. de Jonge alle aanwezigen, en zong de breede schare Ps. 7211. Naar men uit Leiden meldt, is door de leden, die zich aldaar van de Geref. Kerken afgescheiden en eene Chr. Geref. Gemeente gesticht hebben, een groot perceel aan de Steenschuur aangekocht, teneinde het in te richten voor een kerkgebouw en predikants woning. Ds. D. Bakker, missionair-predikant te Keboemen is niet tot Directeur, maar tot Docent van de Keucheniusschool te Jogja be noemd. Hooger Onderwijs. Het Studentencorps .Fi des Quaerit Intellectum" der Theol. School te Kampen, zal aan den avond van den 14enJuni by gelegenheid van het gouden jubileum, aan alle oud-leden van het corps een souper aan bieden. Naar men verneemt, is de aanvrage om kaar- ten voor het vieren van dit gouden jubilé zeer groot. De groote zaal der School alsmede de Burgwalkerk worden versierd. Vele inge zetenen zullen vlaggen. De Commissaris der Koningin in Overysel heeft de uitnoodiging tot bywoning van het feest aangenomen. Een extra boot vaart op 15 Juni van Hoorn en Enkhuizen naar Kampen. In de Provincie Groningen is voor het stu diefonds der Theol. School een feestgave op het gouden jubilé bijeengebracht f3677,361/2- Er worden nog eenige nagiften verwacht. Prof. Dr. BouwmanHoogleeraar aan de Theol. School, hield, met het oog op het gouden Jubileum, een feestrede te Wans werd. De col lecten voor de School bracht op ruim f 46, die voor het studiefonds ruim f 41. Lager Onderwijs. Aangrypend droevig is het verlies, dat in de kring van het Lager Onderwys geleden werd. Waarlyk, er is maar als ééne schrede tusschen ons en den dood Hoe diep moest het woord: ,Zijt dan altijd bereid" in de tafelen onzes harten staan in- gegrifd Wie had dat kunnen denken toen wij de vorige week schreven over het Gouden Ju bileum dat in onze Christelijke onderswyzers- wereld gevierd werd, en met groote voldoening en dankbare vreugde melding maakten van het feit, dat den voorz. der Ver., den heer Scheffer, door onzen Premier, namens H. M. de Koningin, het ridderkruis der Oranje- Naussauorde was overhandigd, dat die gerid derde stryder voor het ons zoo dierbaar Chris telijk onderwijs zou zyn ontslapen voor de ver gadering nog uiteengegaan wasMet ontroering en deelneming is deze droeve tijding aller wegen in ons land vernomen, want Adam Cornelis Willem Scheffer, te Kampen geboren, eenigen tijd hoofd der Chr. School te N.Pekela, sedert bijna 30 jaren hoofd van die te Har- lingen, was een nobele figuur in de onder wijzerswereld. Zyn taak was voleind„zijne roeping vervuld: hij viel in den stryd, als een generaal temidden van zyn stafeen uitnemend vader, een uitstekend onderwijzer, een beminnelijk en welwillend superieur, maar bovenal een blijmoedig Christen is heenge gaan." Thans riep hem de Koning der ko ningen nog hoogere eere was er voor hem weggelegd dan het metalen ridderkruisde jongste ridder, wiens borst zoo ontroerend kort versierd was met het hooge onderscheidings- teeken, werd nu voor eeuwig drager van de krone der overwinning. Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven, zij rusten van hunne arbeid, en hunne werken volgen met hen Officfëele Berichten* Zondag 29 Mei was het voor de Geref. Kerk van Krabbendijke een aangename dag. In den morgen trad als bevestiger op ds. de Ko ning, Emeritus, met de woorden uit Hebr 13-17. 's Middags trad onze overgekomen leeraar Ds. Sybrandy op, met de woorden uit Hand. 7 37. Na een schoone rede uitgesproken te hebben, eindigde de spreker, zich wendende tot Ds. de Koning met een kort woord, den Kerkeraad, en beide Kerkeraden Kruiningen en Rilland, alsook tot het hoofd der school. De Heere zegen e de uitgesproken wenschen, en zegene verder leeraar en gemeente, is de wensch van Kerkeraad en gemeente. Het kerkgebouw was beide keeren overvol. Namens den Kerkeraad der Geref Kerk. A. A. Allaabt, Scriba. Zonnemaire, 26 Mei 1904. Heden werd met algemeene stemmen, onder de leiding van onzen ge achten Consulent Ds. C. Staal van Oosterland,- beroepen de WelEerw. Heer Ds. A. L. Ruys, predikant der Geref. gem. te Montfoort en Linschoten. Neige de Koning Zijner duurgekochte ge meente ZEerw.'s hart om tot ons over te ko men. Dit is de vurige bede van Kerkeraad en Gemeente. Namens den Kerkeraad. P. Remijn, Scriba. Ierseke, 29 Mei 1904. Alhier is tot Herder en Leeraar beroepen de WelEerw. Heer Ds. H. J. Heida van De Leek. Namens den Kerkeraad, D. Schipper, Scriba. In dank ontvangen voor de inzameling van Ds. Dijkstra voor de KeucheniusschoolElk een guldenvan iemand uit Middelburg: een gulden. J. Hulsebos. Ontvangen voor de Algemeene Kas der Hulp behoevende Kerken van ds. H. Elffers te Wolfaartsdyk de somma van f 27.12 uit de classis Goes. Ds. J. Hulsebos, Deputaat voor Zeeland. CORRESPONDENTIE. H. B. te I. Ja, nog f 3.15 moet ik van U ontvangen. De Uitgever. Advert,entlen. worden onder jarenlange ga rantie gelevercl. Alle gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Bij den Uitgever A. MEIJER te Arnhem is verschenen: Eene bijdrage tot rechte viering van het Gouden Jubileum Een Oudleerling Voor verspreiding 25 ex. f2,25, 50 ex. f4. in EFFECTEN, COUPONS en IN CASSEERIN GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN by de GISTSTRAAT Middelburg. Is verschenen v. d. m. te Apeldoorn- 32 bladz. 8° form.per ex. 15 cent, (franco per post 17*/2 cent) 25 ex. ad 12l/2cent, 50 ex. ad 10 cent. D. H. LITTOOIJ Az., Terneuzen. Lange Noordstraat. In Effecten, Coupons enz. Ontvangen gelden d deposito met rente vergoeding van 3% tot 4%. niet beneden 18 jaren, net kunnende werken, bekend met koken. Loon f 6.per maand. (Geen groote wasch aan buis.) Zich te vervoegen Maandag tusschen 2 en 4 ure by Mevr. Oldendorff, Badhuisstraat 36a. Ylissingen. DOOR DOOR

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 4