leste ate voor Maifadn is dat fan L E. RIVIERE, Grote Marlt, toet Gravenstraat MBel Kerk org els A. S. J. Dekker D6 tieteekenis onzer Theologische School Onze Theologische School en haar beschermers. O. J. HONDIUST Kantoor Dam F 162 Goes. Advertentie». (Dr. B. Wielenga.) PRIJS 10 CENT, 16 pag. druks. ri -j Synode der Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika, kort geleden te Middelburg in de .Kaapkolonie gehouden, heeft aan Dr. Kuyper, Minister van Binnenlandsehe Zaken het vol gende geschreven „De Synode heeft met blijdschap kennis ge nomen van de gereede wyze, waarop UEd. op U naamt gevolg te geven aan het verzoek van onzen Prof. Theol. om gedurende den oorlog m ons land het Zendingswerk te Hum- pata te ondersteunen. „Door de middelen in Nederland en Amerika bijeengebracht, kon de zendig te Humpata en te Vensterstad (Kaapkolonie) voortgezet, en de vruchten reeds ingeoogst zijn heerlijk. V an harte dan betuigt de Synode hare erkentelijkheid aan UEd. voor hetgeen gy, bij al uw belang- en omvangrijk werk ook nog in dezen voor de kerk des Heeren gedaan hebt en dankt de broeders en zusters in Ne derland voor de milde giften. „Dat God de Heere U nog lang spare tot grooten zegen voor Kerk en Staat in Neder land, is de bede van uw dw dn. en brd. in ChristusP. Postma, praeses, J. D. du Toit, scriba." Jubilé-feest der Theol. School. De Rege- lmgs-commissie van het gouden jubilé-feest der Thelogische School heeft besloten, dat de datum voor het feest op 15 Juni bepaald blijft. Er waren tegen den datum bezwaren inge bracht, met het oog op de te houden stemmin gen voor leden der Provinciale Staten. Tot de genoodigden behooren onder meer, de Minister van Binnenlandsehe Zaken, de Commissaris der Koningin in dé provincie Overijsel, Burgemeester en Wethouders van Kampen en een commissie van de Theologische Faculteit der Vrye Universiteit te Amsterdam. Gouden Jubileum. „De Ver. van Chr. Onderw. in Nederland en de Overzeesche Bezittingen" vierde deze week te Amsterdam haar 50-jarig bestaan. De openingssamenkomst werd Dinsdagmiddag te 2 uur in het Concert gebouw gehouden. De zaal was geheel vol. Meer dan 1200 Christeljjke Onderw.(essen) waren uit alle oorden des lands opgekomen. De voorz., dhr. Scheffer van Harlingen, opende de vergad. en gaf het woord aan den heer Emmous, voorzitter der regelingscommissie, die een woord van welkom sprak. Daarop sprak de heer Wirtz van Groningen aan de hand van het schriftwoord: „En ik zal al uwe wer ken betrachten en van uwe daden spreken." Hierop zong een koor van 100 zangers een feestcantate. Alsnu ontving de Eere-Voorzitter Minister Kuyper het woord. Met warme geest drift werd ZExc. ontvangen en hield een schoone rede. Aan het slot overhandigde de minister, namens H. M. de Koningin, aan den voorz., den heer Scheffer, het ridderkruis der Oranje Nassau orde. Met groot enthousiasme weerklonk een driewerf„Leve de Koningin en werd staande het „Wilhelmus" gezongen. Thans werd de aandacht gevraagd voor Prof. Woltjers, voor Prof. Noordtzij, voor Baron Sehimmelpennink v. d. Oije, waarop de verg. met dankzegging gesloten werd. Van het concertgebouw ging men naar Artis waar een feestmaaltijd bereid was, waar aan 450 personen deelnamen en menige „heil dronk" uitgebracht werd. Woensdagmorgen werd in „Bellevue" de jaarvergadering geopend, waar verschillende zaken werden afgehandeld, terwijl des namid dags de feestvierenden, onder begunstiging van prachtig weder, een boottocht naar Zaamdam en de Oranje Sluizen deden. BOEKBEOORDE KLING. Bileam. Zeven leerredenen door Ds. A. Roorda, Bedienaar des Woords by de Geref. Kerk te Oude Pekela, Groningen. Jan Haan 1904. De behandeling op den predikstoel en in geschrifte, in aaneengeschakelde leerredenen, van grootere gedeelten van Gods Woord, ja, van geheele Bijbelboeken, komt hoe langer hoe meer weder in gebruik. Dit herinnert aan de praktijk der vaderen in de beste tijden der Gereformeerde kerken. Het is boeiend en stich telijk en bevordert zeer de praktische Bijbel kennis. Ook voor vacante kerken en voor ge- •regeld preeklezen zijn zulke werken zeer nut tig. Goed ingericht, dan houdt ons volk nog wel van vervolgstoffen. Van de hierboven aangekondigde leerredenen, getiteld Bileam en behandelende, al wat wij van dien valschen profeet lezen, hebben wij met genoegen kennis genomen. De inhoud is eenvoudig onderhoudend, leerzaam, toepasselijk, getrouw naar Gods Woord. Wat den vorm aangaat zouden zy beter den naam van homiliën of Bijbeloefeningen kunnen dragen. Al verklarende en toepassende leiden zy u van vers tot vers. Wij wenschen dit schoone werk in veler handen Hulsebos. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Een ernstig- gevaar. Mijnheer de Redacteur Van uit het Noorden, kom ik voor een oogen- blik gastvrijheid vragen in het Zuiden, en ver zoek ik u beleefd opname van de volgende regelen in „Zeeuwseh Kerkblad." Het is naar aanleiding van een verzoek van den Geref. Kerkeraad te Vlissingen B, om hem de namen op te geven van de jongelingen, welke tot de Geref. Kerk behooren, en° als milicien te Vlissingen in garnizoen zyn ge komen. Ook in „de Bazuinen in andere kerkelijke bladen lazen we onlangs een dergelyk verzoek, aan Gereform. Kerkeraden en Geref. ouders gericht, door den Kerkeraad van Amersfoort en ik meen óok van Ben Helder. Wij achten het niet alleen goed, maar ook zeer noodig, dat dergelijke verzoeken van Geref. Kerkeraden, waar garnizoen ligt, uitgaan. Wij zonden zelfs willen vragenWaarom richten ook andere Geref. Kerkeraden, uit groote gar nizoensplaatsen, niet een dergelijk verzoek aan de zusterkerken? Er dreigt toch voor onze jon gens in die omgeving zooveel en velerlei ge vaar De verleiding is zoo ontzaggelijk groot, en het gevaar is niet denkbeeldig, dat, wanneer niet een ernstig toezicht op hen gehouden wordt, zij met den breeden stroom worden mee- en afgevoerd. Doch bestaat dit gevaar alleen voor onze jongens die als milicien „in dienst" moeten? Mijnheer de Redacteurik meenneen. Ook onze jongens en zeker ook onze meisjes die de ouderlijke woning moeten verlaten, meestal op nog jeugdiger leeftijd dan zij die als milicien vertrekken, verkeeren naar mijn bescheiden meening in hetzelfde gevaar. Wanneer alle Gereformeerde ouders, er altoos voor zorgden, dat hunne kinderen, die de ouder lijke woning moeten verlaten en in een andere plaats in betrekking komen, zoodat ze dus ge heel van onder het ouderlijk opzicht geraken, ook iu Gereformeerde huisgszinnen kwamen' dan was dit gevaar misschien minder groot. Maar, helaasdit is nu eenmaal niet zoo. Tengevolge daarvan komen ze allicht in aan raking met verkeerde kameraden, en als God het niet verhoed gaan ze voor de kerk ver loren. Ons is meer dan één voorbeeld bekend, dat kinderen uit Geref. huisgezinnen, die op een andere plaats kwamen, op die wijze schipbreuk geleden hebben. En hoe kwam dit Eenvoudig omdat in die vreemde plaats de kerkeraad er niets van wist, dat die jongelui tot de Geref. Kerk behoorden. Wij noemen dit „een ernstig gevaar", Myn heer de Redacteur. Voor onze „miliciens" zyn in elk geval in de meeste garnizoensplaatsen nog „Militaire tehuizen", waar zij zich uit de verleiding kunnen terugtrekken, maar voor de jongelui, die wij bedoelen, zijn er zulke toevluchtsoorden niet. Daarenboven achten wij den 15 of 16 jarigen leeftijd, ook nog wel zoo gevaarlijk als den 20 jarigen leeftyd. Bij deze laatsten vindt men, of kan men althans somtijds vinden, meerdere zelfstandigheid, wat op eerstgenoemden leeftijd een uitzondering is. En nu weet ik wel, dat men mij kan tegen werpen, dat aan zulke jongelui door den Kerke raad een dooplidmaten-attest moet worden afge geven, waardoor zij dan vanzelf komen onder toezicht van den Kerkeraad der plaats, waar zij aankomen, doch zie,ook met die dooplidma- ten-attesten wordt het al dikwyls niet zoo nauw genomen. Daarenboven is dit ook niet altoos de schuld van den betrokken Kerkeraad. Som- tyds vertrekken zulke jongelui, zonder eenige kennisgeving, en dan kon niet zoo gemakke lijk zulk een attest worden afgegeven. Toch gaat dan ook nog een Kerkeraad niet geheel vrij uit. Want indien al een jongen of een meisje zonder eenige kennisgeving vertrekt dan worden ze in elk geval toch bij de open bare godsdienstoefening en op de Catechisatie gemist, en is dus de Kerkeraad verplicht een onderzoek naar dezulken in te stelleo. Wat wij dan zouden willen? Alleerst, dat alle Gereformeerde ouders, wanneer hunne kinderen, hetzy jongens of meisjes, de ouderlijke woning verlaten, daar van kennis gaven aan hun kerkeraad en een dooplidmaten-attest voor die vertrekkenden ver zochten. Maar ook ditdat ook de ouders zel£ aan den Kerkeraad der plaats waar hunne kinde ren komen, een schrijven richten, met verzoek op hen toe te zien. Ons dunkt dat dit ouderplicht is en dat het een onverantwoordelijk verzuim is voor God, wanneer dit niet wordt gedaan. Niet minder dan voor het lichamelijk welzijn, moeten we toch immers ook voor het geestelijk welzijn onzer kinderen zorg dragen Moge onze stem niet zyn, die eens roepen den in de woestijn, maar by vele ouders en kerkeraden gehoor vinden, overtuigd van het „ernstig gevaardat hier voor onze kinderen dreigt. Wanneer ook andere Kerkelijke bladen, deze regelen wilden overnemen, zou wellicht het doel nog beter worden bereikt. In elk geval Mynheer de Redacteurhopen we, dat deze stem uit het Noorden, in het Zuiden worde gehoord, en dat straks van Zuid tot Noord in ons Vaderland in al onze Geref. Kerken bekend zij, welke jongelui tot haar behooren, opdat het „ernstig gevaar", voor de Kerk verloren te gaan, vermindere. Voor de betoonde gastvrijheid bij voorbaat den dank van Uw Dw. Dr. en Br.' A., 9 Mei '04.p. K. Door s Heeren goedheid werd ons zeer voorspoedig een welgeschapen Dochter, WILHELMÏNA JOHANNA, geboren. N. P. LITTOOIJ Azn. E. LITTOOIJv. d. Wiel. Axel, 26 Mei 1904. Binnen eenige dagen verschijnt - S. J. VOGELAAR, - - v. d. m. te Apeldoorn. 32 bladz. 8° form.per ex. 15 cent, (franco per post 17V2 cent) 25 ex. ad 12i/2cent, 50 ex. ad 10 cent. D. H. LITTOOIJ Az., Terneuzen. Bij den Uitgever A. M E IJ E R te Arnhem is verschenen: Kene bijdrage tot rechte viering van het Gouden Jubileum Een Oudleerling Voor verspreiding 25 ex. f2,25, 50 ex. f4.—. in EFFECTEN, COUPONS en IN CASSEERIN GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. Lange Noordstraat. In Effecten, Coupons enz. Ontvangen gelden a deposito met rente vergoeding van 3% tot 4%. worden onder jarenlange ga rantie geleverd. Alle gewensehte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. DOOR DOOR

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 4