Eet tote aires voor Mafactn is dat m L. E. Rill, Groote Maikt, hoek Gravenstraat ffiMmg. JCoop DRONKERS Co., Middelburg. Kerkorg els A. S. J. Dekker HÜISHOÜDSTER Onze Theologische School en haar heschermers. Kantoor Dam F 162 Droog OLM en ESSEN Plaathout. Dr. Johs. KAPTEIJN, Rector. C. J. HOJSTDIUS, Goes. Gereformeerd Gymnasium te Kampen. Verantwoording van Liefdegaven. (Dr. B. Wielenga.) PRIJS 10 CENT, 16 pag. druks. gekomen zyn, dat die zwarigheid grooter scheen, dan zij was. Dit is my nog niet zoo helder. A. Bij de vereeniging had men te doen met de Kerken, die er overal in het land waren. Zonder zich nn uit te spreken over de vraag, hoe zij er gekomen waren, en wat gedaan was voor ieders eigen rekening latende, was er een heele schrede gedaan, toen de mannen van '34 erkenden, dat zy de Kerken, die zich vrygemaakt hadden van de Synodale organisatie hielden voor ware Kerken Christi en de man nen van '86 zich verbonden, dat zy op plaatsen, waar reeds een Chr. Gereform. Kerk was geen andere buiten haar om tot openbaring zouden brengen en daarbij verklaarden, dat zij zoowel corporatief als plaatselijk met de Herv. Kerk gebroken hadden. Ik voor my geloofde, dat de Vereeniging op die wijze tot stand gekomen geen blijvende moeielijkheden kon opleveren. B. De geschiedenis na '92 heeft geleerd, dat er in dit opzicht geen reden tot klagen is. Wel deden zich nog wrijvingen op, maar dat was een gevolg van wat ons uit de vroegere historie toekwam. En hoe lang zal het nog dureneer wij dit alles te boven zullen zyn? A. Dat kan niemand zeggen. Ge moet hier echter ook niet overdrijven. Er zijn vele Ker ken, waarin de beide groepen eene plaats gevonden hebben en het ligt voor de hand, dat zy niet dadelyk al de eigenaardigheden kwijt zijn, welke elk medegebracht heeft. Bo vendien hoe vaak zien wij bijzaken voor hoofd zaken aan, en een mensch struikelt soms over een klein strootje. Maar gerust moogt ge aan nemen, dat wy veel verder zouden zijn, indien de kwestie der opleiding eene goede oplossing had gevonden. B. Daaraan twijfel ik niet, en misschien ver dween dan ook spoedig het gedeeld kerkelyk leven in éene en dezelfde plaats, want daaraan moet toch een einde komen. Het is zoo, dat dit niet als eene vrucht van de vereeniging geacht moet worden, aangezien het reeds op sommige plaatsen bestaan heeft van '86 af. A. Ge moogt nog verder gaan en zeggen: van '39 af, en men haalt niet zoo licht eene streep door eene geschiedenis, wat eenmaal gedaan is, maakt men niet ongedaan. Er is dus voorzichtigheid noodig. B. Wat verkeerd is behoeven wij toch zeker niet goed te noemen, en wij moeten niet dul den, dat het altyd zoo maar blijft. Tegen wat niet deugt moeten wij getuigen en ieder zoo mogelijk overtuigen, dat hij met ons instemt. A. Ge behoeft niet bang te zyn, dat ik daartegen bezwaar heb. Maar wat ge nooit uit het oog moogt verliezen is, dat ge bij elke zaak met de kosten moet berekenen. Laat ons volk nog beter kennen de historie van ons kerkelyk leven na de revolutie en wat van el kander verwyderd is zal weer naderbij komen. B. Was het uw plan soms om zoo lang over dat eene punt te praten, dan zijt ge goed ge slaagd, maar dan moet ik toch zeggen, dat wij weinig gehandeld hebben over de school. A. Het was geenszins mijn voornemen, wij zyn er onopzettelijk toe gekomen. Bij welzijn zullen wy onze schade zien in te halen. Bouma. UIT HET LEVEN. Nagekomen giften. Met dankbaarheid vermeld ik nog de vol gende welkome gaven: A. en C. te Gr.f0.50; J. J. te M. f 0,50L. V. e. a. te N. f 1,50; N. te K. in de collecte f0,25; D. H. te Z. fl.— Samen f 146,88. K. L. Nog ontvangen door Ds. A. Littooy, gevon den in de collecte Kerk Langedelft, Middel burg, f0,50. Samen alzoo f 147.35. Kerk- en Schoolnieuws. Drietal te ZwyndrechtDs. Berends van Maas land, Ds. Douma van Alblasserdam en Ds. de Vries van Hasseltte SpijkDs. Andree van Oosterend, Ds. Steenhuis van Berlikum en Ds. de Groot van Emlenkampte Ulrum Ds. ten Hoor van Uithuizermeeden, Ds. Nawijn van Oosterbierum en Ds. Steenhuis van Berlikum. Tweetal te Oudewater: Ds. van Andel van Zuidland en Ds. Douma van Alblasserdam. Beroepen te Harlingen: Ds. Bouma van Mid delburg, te Zwyndrecht Ds. Berends van Maasland; te Oudewater: Ds. Douma van Al blasserdam te Delfzijl: Ds. Schouten van Hazerswoude. Aangenomen naar BergentheimDs. Diemer van Hindeloopen. Zondagmiddag nam Ds. Hoek met de woorden uit Ef. 4:20 en 21 afscheid van zyn e gemeente te Ambt-Vollenhoven, en hoopt a.s. Zondag intrede te doen in zyne nieuwe ge meente te Nieuw-Dordrecht, na bevestiging door Ds. Huls van Nieuw-Amsterdam. Ds. H. v. d. Wal van Hillegom en dhr. J. D. Wielenga, Theol. cand. hebben zich be reid verklaard dit jaar de geestelijke belangen van de Nederlandsche haringvisschers te Ler wick en Baltasound te behartigen. J.l. Vrijdagmiddag werd de eerste steen felegd van het nieuwe kerkgebouw der Geref. erk te Bruinisse. Eene talrijke schare was van deze plechtigheid getuige. Ouderling v. d. Berg, die op 9-jarigen leeftyd den eersten steen van de oude Kerk gelegd had, werd verzocht dit thans ook voor de nieuwe kerk te doen, waarop door Ds. de Jager Nehemia 2 gelezen en aan de hand van vs. 20 een opwekkend woord gesproken werd. Zondagmorgen werd het nieuwe gebouw der Geref. Kerk te Amsterdam „de Haar- lemmerpoortkerk" in gebruik genomen, bij welke gelegenheid Ds. Karssen sprak uit Hand. 7 47. De Classis Zutfen heeft den heer A. Schaafsma, Theol. cand. V. U., praeparatoir onderzocht en beroepbaar gesteld in de Geref. Kerkeninsgelijks deed de Classis 's Graven- hage met den heer A. Taal, Theol. cand. V. U. Met het oog op 't peremptoir examen van den heer H. Mulder, ber. pred. te Zaamslag B, is de vergadering vervroegd, en zullen de Ker ken uit de classis Axel, D. V. 30 Juni te Oostburg saamkomen. De Ver. voor H. O. op Geref. grondslag hoopt 7 Juli te Groningen in jaarverg. bijeen te komen onder presidium van prof. Rutgers. De bidstond zal 's avonds te voren geleid worden door Ds. Breukelaar van Zaandam, terwyl de prof. Bavinck en Woltjer op de jaarvergad. hopen op te treden. Dhr. Catsman van Oostburg, benoemd tot onderw. aan de Chr. scholen te Axel, te Dedems- vaart en te Stad Vollenhove, heeft de benoe ming naar Axel aangenomen, en hoopt aldaar 1 Juni in functie te treden. Het hoofd en een onderwijzer vau de Chr. school te Zaamslag, uie wegens beweerde on geldigheid van een vaccinebewijs door den kantonrechter te Terneuzen veroordeeld waren, zijn in hooger beroep door de rechtbank te Middelburg ontslagen van rechtsvervolging. Vlissingen B In dank ontvangende op brengst der stuiversvereeniging op 15 April jl. f20.65. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. Ontvangen voor de Zending 1000 gebruikte postzegels, van W. de Jager Jr., Oudelande bij Goes. A. Littooij. BOEKBEOORDEELIN Q. „VOOR ONZE KLEINEN." Geïllus- treerd Maand werkje voor de kinder kamer. Prijs per jaargang f 1.90. Uit gave van W. N. J. Maks, 's Gravenhage. Het verheugt ons, dat wij eene uitgave als deze kunnen aankondigen. De kinderlijke leeftijd verdient toch zoo ge heel en al de belangstelling van ouders en opvoeders en opvoedsters. Dit maandwerkje nu biedt de behulpzame hand, om de kleine kin deren nuttig en aangenaam bezig te houden en aan hunne ontwikkeling te arbeiden. Is het leven van het kind rijk in afwisseling, dit werkje beantwoordt daaraan door verschei denheid van inhoud. Daarenboven gaat het uit van positief chris telijk beginsel. Het sluit zich aan bij het reeds gunstig bekende Maandblad„De Christelijke Bewaarschool." Druk en uitvoering zijn keurig. Hulsebos. Bavinck's Catechismus. Van dit uitnemende werk verschenen de afleveringen 17 tot 20. Degelijkheid van inhoud, helderheid van vorm en hartelijkheid van toon zijn de blijvende kenmerken van dit alom ge prezen en ook veel gelezen boek. Vacante kerken en ook huisgezinnen, waarin nog wel eens „een preekje" gelezen wordt, mogen voor deze uitgave dankbaar zijn. K- L. CORRESPONDENTIE. P. K. te A. Uw Ingezonden stuk is gezet, doch kon ook deze week wegens gebrek aan plaats niet opgenomen worden. Red. Advertentiëii. By den Uitgever A. MEIJER te Arnhem is verschenen: Eene bijdrage tot rechte viering van het Gouden Jubileum Een Oudieerling Voor verspreiding 25 ex. f2,25, 50 ex. f4.—. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. Te bevragen by L. de Bruyne, Dam F 4, by de graanbeurs, Middelburg. Lange Noordstraat. In Effecten, Coupons enz. Ontvangen gelden a deposito met rente vergoeding van 3% tot 4%. worden onder jarenlange ga rantie geleverd. Alle gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. De ondergeteekenden verklaren by deze, dat zy door een pakje RATTEN DOOD, gehaald bij den heer W. HUBREGTSE, Drogist Korte Noordstraat, Middelburg, geen schade gehad hebben aan andere beesten, doch nochtans vaa de plaag verlost zyn. Ocstkapelle, 20/4 '04. J. WATTEL, handelaar in Varkens. Vrouwepolder, 20/4 '04. L. BOSSELAAR, Landbouwer. gevraagd, niet beneden de 50 jaar, liefst uit den boerenstand, bij een eenig persoon. Adres uitgever dezes. Het eerste Admissle-Examen zal gehouden worden in de tweede week van de maand Juli. Tot verkrijging van inlichtin gen over de eischen van het examen, over kosthuizen enz. enz. wende men zich tot den ondergeteekende. DOOR

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 4