Bet tete adres voor MaitaÉreo is dat m L E. RIVIERE, Groote Markt, boek Gravenstraat Middelburg. HIES l Co, Middeltrap. Kerk or g els A. S. J. Dekker L. DE BRUIJNE, Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Magazijn „GROENENDRAAK." Kantoor Dam F 162 Verantwoording van Liefdegaven. Advertentiën. Ëenigst Adres voor Wasch- en Wringmachines, Rol' en Tafelmangels en Landbouwersge reedschappen enz. enz. is bij VRIJDAG, DEN 20sten MEI e. k. ÏÏ.H. Landbouwers. puike zachte Lijnkoeken f 5.75 52 stuks puik inlandsch Lijnmeel f 6.— 50 kilo's puik Amerikaanse!! Lijnmeel f4.50 50 puik Vleeschmeel f8.- 50 puik Katoenmeel, dubbel gezeeft f 9.-100 puike Tarwevoerbloem f3.75 50 puik Rijstmeel f2.75 50 C. J. HOJSTDIUS, Goes. beperkte bijeenkomst worden gehouden, waar toe worden uitgenoodigd de Curatoren, de Professoren en de Studenten der Schoolde Leeraren van het Gymnasium en de Gymna siasten der hoogste klasse, de Dienaren des Woords te Kampen en een Deputatie uit den kerkeraad aldaar. Zij is ook, voorzoover er plaatsruimte zal zijn, toegankelijk voor die in eenige hoedanigheid tot de School in betrek king staan, en voor Candidaten, en voor Ker- keraadsleden (Predikanten, Ouderlingen en Diakenen) uit de onderscheidene Gemeenten. Aan allen, die gedurende het feest logies begeeren, wordt verzocht, dit aan te vragen vóór 1 Juni bij den heer Dr. A. Noordtzij te Kampen, lid der plaatselijke Subcommissie. Wy besluiten dit Feestprogram met den wensch, dat vele uit alle oorden des lands zul len opkomen tot de viering van het Gouden Feest der School, en met de bede, dat de Heere door Zijne genade het Feest zoo doe slagen, dat het rijkelijk strekke tot eere Zijns Naams, tot heil der Kerken, tot welstand der School. Met aanbeveling van het feest in de gebeden van alle leden der Kerken, De Comissie tot herdenking van het Halve- Eeuwfeest der Theologische School: Groninigen, J. WESTERHUIS. Pres. Kampen, L. LINDEBOOM. Amersfoort. A. M. DONNER, Secr. 30 April 1904. OfFicIëele Berichten. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Middelburg op 3 Mei 1904. Namens de kerk van Oostkapelle wordt de vergadering na 't zingen van Ps. 147 1, het lezen van Ps. 132 met gebed geopend door Ouderling de Kam, wegens afwezigheid van Ds. Visser. De brs. Kerkhoff en Nederveen zien de cre- dentiebrieven na. Naar toerbeurt is praeses Dr. Wagenaar, die tot scriba benoemt Ds. Ingwersen en tot assessoren Ds. Bouma en Ds. van den Hoorn. De praeses heet Ds. Scheele, voor 't eerst als pred. van Veere ter vergadering, hartelijk welkom. De notulen der vorige verg. worden gelezen en goedgekeurd. De praeses doet vragen naar Art. 41 u. n.. Eene missive van de classis Winschoten wordt gelezen. De verg. besluit, dat aan die classis een tweetal vragen zullen worden gedaan. Een ontvangen schrijven van een broeder uit O. en W. Souburg zal, namens de classis door den scriba dezer verg. worden beantwoord. De brs. aan wie een rapport over „Kerke- raadsverkiezing" is opgedragen, hopen de vol gende vergadering daarmede gereed te zyn. Uit het rapport over Westkapelle blijst, dat de arbeid aldaar bij voortduring door den Heere wordt gezegend. Het rapport over de Kas voor hulpbeh. kerken wijst op een tekort in die kas en dringt daarom op mildere collecten aan. Inzake het voorstel Middelburg C. van t agendum besluit de classis: voorttegaan met collecteeren voor de kas „Ex bon. publ. In het houden der classikale maandelyksche collecten wordt dit jaar geen verandering ge bracht. De voorstellen van Meliskerke en Araemui- den, op 't agendum voorkomende, worden aan genomen en zullen alzoo ter Prov. Synode gaan. Yoor de kerk van Domburg zal de classis weer de gewone jaarl. subsidie aanvragen op de Prov. Synode. Ook zal een schrijven van den kerkeraad te Gapinge naar de Synode worden doorge zonden. Nog zal der Svnode verzocht worden, het „Kort Verslag" in Zuider-Kerkbode en Zeeuwsch Kerkblad te plaatsen. Tot deputaten der a.s. Prov. Synode wor den gekozen Primide pred. Wagenaar en Bouma. de oud. A. Geschiere en J. Louwerse. Secundi: de pred. Littooy en Koopmans. de oud. S. Louwerse en K. Houterman. Aan een drietal kerkeraden wordt advies in tuchtzaken gegeven. Den correspondent der classis Zienkzee zal nadere inlichtingen worden gevraagd over de schorsing van een Dienaar des Woords. De volgende verg. zal door de kerk van Serooskerke worden opgeroepen. Met dankzegging, waarin Ds. Littooij voor gaat, eindigt de vergadering. In naam der Classis B. B. van den Hoorn, Scribae-assessor. Ontvangen van Ds. F. Staal te Colijnsplaat f22,161/} als bydrage van de Kerken en de Classis Zierikzee voor de Kas der Hulpbehoe vende Kerken. J. Hulsebos. Deputaat voor Zeeland. BOEKBEOORDEELING Christelijke Wetenschap is de titel van het jongste geschrift door Prof. Dr. H. Bavinck in het licht gegeven. Wie in een betrekkelijk kort bestek zich vergasten wil aan een schat van wetenschapaan een taal helder als kristal, aan een betoog zoo striifgent en afdoende, dat alles er wel voor bezwijken moet, schaffe zich dit geschrift aan. De uitgever is J. H. Kok te Kampen, wiens goede naam ons instaat voor goed werk. De prijs is f 1.25. Maar ik kan niet nalaten er iets meer van te zeggen. Wat wij hier hebben is geen tijd woord in den gewonen zin. 't Is ook niet ge boren uit den drang der omstandigheden. Wel echter hebben de gebeurtenissen van den laat- sten tijd, zoo laat zich althans vermoeden, er 't hare toe bijgedragen om in zulk een vorm de diepste problemen (vraagstukken) te be spreken. Na eene inleidingwaarin kort en zakelijk gewezen wordt op het ernstig streven om de wetenschap weder op den grondslag van het Christelijk geloof op te trekken, wordt ge- teekend het opkomen een er Christelijke we tenschap. In een enkelen trek, met meesterlijk for- schen greep volgt onze Prof. den gang der wetenschap, van af den tijd der apostelen tot den kerkvader Augustinus. Wie iets wil zien van diens worsteling om door geloof tot we tenschap te komen, kan hier zyn verlangen bevredigen. Vooral is de onbevangenheid waarmee prof. Bavinck schreef navolgenswaard. Geen poging zelf om de gebreken der wetenschap te be mantelen. Openlijk worden hare gebreken er kend. Zij kan er hare winste mee doen. Dan volgt een heroieke worsteling met de positivistische wetenschap. De schrijver gelijkt hier op een gespierde athleet uit 't Grieksche worstelperk. Zijn volle kracht moge zich niet ontplooien, gij ziet toch in uw gedachte de krachtige gestalte, wel toegerust tot den strijd. Bewonderenswaardig is de beoordeeling van het Pösibivisme. De Profi. v. d. Vlugt en Groenewegen hebben hun man gevonden, een kampioen hunner waardig. Vrijzinnigheid 't zal noodig zijn U van dezen blaam, dat gij zelf dogmatisme zijt van het zuiverste water, te zuiveren. Natuurwetenschappen en geesteswetenschap pen worden even besproken. Te verwachten was hier het protest tegen het toepassen van de methode der natuurwetenschappen op de geesteswetenschappen, 't Is bondig en bevat telijk. Der Theol. wordt de plaats aangewezen welke haar rechtmatig toekomt. Het modernis me mag zich niet tooien met het kleed der vrijheid en onafhankelijkheidhet komt haar niet toe zichzelven het brevet van bekwaam heid uit te reiken voor wetenschappelijken arbeid. Ook de Geref. handhaaft, zoo hij man van wetenschap is, voor zich dit privelegie. Daarom kan hij ook het goed recht eener Christelijke Universiteit, uit volle overtuiging verdedigen. Wij danken Prof. Bavinck voor dit schoone, actueele geschrift, 't Is van beteekenis bij de beslissing over 't Hooger Onderwijs. De tegen partij wordt er door gedwongen met onze be ginselen rekening te houden. En gelukkig een partij, die zulke beginselen, door zulke mannen ziet verdedigen. De moed herleeft en wij geloovende strijd is des Heeren. H. H. De Heer en Mevrouw DIELEMANMagen dans geven kennis van de geboorte van eene Dochter, Antoinette Johanna. Middelburg, 7 Mei 1904. DAM F 4, bij de Graanbeurs. De verwerkelijking dezer gedachte achten wij wenschelijk en door flinke samenwerking van allen, die het beginsel van Veldwijk (zie art. 2 der Statuten) aanvaarden, onder 's Heeren zegen ook mogelijk. Bedenkt, dat, volgens matige berekening, uit Zeeland niet veel minder dan drie honderd personen in verschillende ge stichten worden verpleegd, dat de bestaande gestichten, ook de christelijke, vol zijn, en aanvragen om plaatsing ook daar voortdurend moeten worden afgewezen, eindelijk, dat ook zelfs buiten de positief christelijke kringen, door velen aan de christelijke verpleging boven de neutrale de voorkeur wordt gegeven, en gij zult het ons toegeven, dat het nu de tijd is de hand aan den ploeg te slaan. Allen, die genegen zijn mede te werken, opdat Zeeland eene stichting verkryge tot het doel boven omschreven, worden dringend uit genoodigd tot bijwoning eener Vergadering, welke D.V. zal worden gehouden des namiddags te twee ure in het Schutters hof te Middelburg. In deze Vergadering zal het, zoo wij hopen, komen tot de oprichting eener Vereeniging tot christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Het voorloopig Cotaité J. H. Blum, Vlissingen. J. H. Donner, Nieuwdorp. P. Dregmans, Axel. J. Hulsebos, Vlissingen. P. J. de Kruijter, Middelburg. A. Littooij, Middelburg. L. W. B. A. Mulder, 's Heer Abtskerke. M. Noordijke, Colijnsplaat. D. Ochtman, Zierikzee. Dr. R. P. Offringa, Axel. Jhr. H. A. Wttewael van Stoetwegen, Oostburg. Dr. L. H. Wagen aar, Middelburg. Diverse Krachtvoeders, WATS en VOERGERST in soorten. Bij partijtjes goedkoop. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. Lange Noordstraat. In Effecten, Coupons enz. Ontvangen gelden a deposito met rente vergoeding van 3% tot 4%. worden onder jarenlange ga rantie geleverd. Alle gewen schte inlichtingen worden kosteloos verstrekt.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 4