Het beste ate voor Maoofactomi is lat van L. E. RIVIERE, Groote c. j. HornjrUsT"7- Huishoudster Kerk org els A. S. Dekker BROKERS I Cl aankomende Meid. Magazijn „GROENENDRAAK.1" Kantoor Dam F 162 L. DE BRUIJNE, Dam F 4, Verantwoording van Liefdegaven. H. H. L a n d b o u w e r s. pnike zachte Lijnkoeken f5.75 52 stuks puik inlandsch Lijnmeel f6.- 50 kilo's puik Amerikaanscli „m Lijnmeel f4.50 50 puik Vleeschmeel f8-- 50 puik Katoenmeel, liubhel gezeeft f9.- iOO puike Tarwevoerüloem f3.75 50 puik Rijstmeel f2.75 50 Waschmachines, Rolmangels, Tafelmangels, Wringmachines, middelburg. Goes. kerkenordening goedkeurde, opdat deze kracht van staatswet zou hebben, en de Gereformeerde kerk de hulp van den Staat zou genieten, by de handhaving van orde en tucht in de kerk. De politieken daartegenover vreesden voor den invloed der kerk op het staatsleven en wilden zelf de regeering der kerk in handen hebben. Wijl de overheid de beurs had is het niet te verwonderen dat de kerk op sommige punten moest toegeven. Zoo stond zij dan ook sedert 1578 toe dat de beroeping van een predikant door de Overheid moest worden goedgekeurd. Dit punt is op menige plaats de bron van veel moeite geweest. Beweerden de kerkelij- ken dat de Overheid alleen iets te zeggen had over het leven en den burgelyken wandel van den beroepen Dienaar des Woords, en niet over zyn arbeid als predikant, over de geeste lijke zijde, de Overheid handelde alsof zy het te zeggen had. Zij weigerde veelal de appro batie, zonder opgave van redenen, en daar z\j de beurs had, werd zij in den regel de baas. Deze approbatie, die in de 18de eeuw lang zamerhand een formaliteit geworden was, werd in 1816 door het koninklijke reglement weer in het leven geroepen en bleef gelden tot 1869, toen Koning Willem III dat recht aan de besturen gaf. Dit recht van approbatie door de Overheid is voor de Gereformeerde Kerken geheel ver vallen. Wy kunnen dit recht ook niet toeken nen aan de Overheid. Haar terrein toch ligt op het gebied van het burgerlijke leven. Haar werkzaamheid strekt zich niet uit tot het in nerlijke leven van de kerk van Christus. Al belijden wij van harte dat de Overheid geroe pen is het Koninkrijk Gods te bevorderen, zij kan en mag dat niet doen door zich in het innerlijke leven der kerk te mengen. Om die reden is het ook zoo gevaarlijk voor de kerk om te steunen op de Overheid en finantieele ondersteuning te genieten voor de instandhou ding van den dienst des Woords. Wij men- schen blijken vaak niet in staat te zyn onze zelfstandigheid te handhaven tegenover hen van wie wij op een of andere wyze afhanke lijk zijn. De woorden „en goedkenning van de Over heid", in Art. 4 zyn thans ook vervallen. De approbatie van de lidmaten der Gerefor meerde gemeente heeft evenwel nog altoos kracht. Niet alleen werkt de gemeente mede bij de benoeming zelve, maar wanneer de exa- minatie van den beroepen dienaar ia afgeloo- pen, moet de beroepene opnieuw weer der ge meente voorgesteld en kunnen, zoo noodig, bezwaren ingebracht worden. De tijd van veertien dagen liep volgens de beschouwing der oude Gereformeerden van den eersten Zon dag der afkondiging tot vijftien dagen daarna, dus 3 Zondagen. Op den laatsten Zondag konden nog bezwaren worden ingebracht. Bracht de gemeente geen bezwaren in, dan gold dit als bewijs voor bewilliging. De bedoeling van de K. O. is dus dat de beroepen dienaar, onderzocht zynde, aan de gemeente voorgesteld moet worden. De be roeping is niet wettig wanneer de approbatie der gemeente ontbreekt. Eerst dan kan men overgaan tot de bevestiging. Bouwman. Kerk- en Schoolnieuws. Drietal te Harlingen ds. L. Bouma te Mid delburg, dr. G. Keijzer te Tiel en ds. H. W. Laman te Kruiningen. Beroepen te Bunschoten Bds. de Vries van Hasseltte Bergentheim ds. Diemer van Hin- deloopen: te Enter (O.) ds. G. H. de Jonge te Langerakte Wyhe ds. R. J. Schoemaker te Ambt Vollenhoven. Bedankt voor Vijfhuizen Cand. Mulder van Haarlem: voor Fijnaart: ds. Westrink van Lollum en Waaxens. Door de classis Middelburg werd naar de Prov. Synode afgevaardigd als primi, de pre dikanten Ds. L. Bouma en Dr. L. Wagenaar en de ouderlingen A. Geschiere en J. Lou- werse; als secundi, de predikanten Ds. J. J. Koopmans en Ds. A. Littooij en de ouderlin gen K. Houterman en S. Louwerse. De classis Amersfoort heeft aan ds. Vissink, sinds 1895 Bed. des Woords bij de Geref. kerk van Westbroek, na bijna 40-jarige ambtsbediening, met ingang van 1 Mei eervol emeritaat verleend, wegens lichaamszwakte. Zondagmiddag sprak ds. J. J. Wester beek van Eerten, Pred. bij de Geref. kerk te Kampen, in de Burgwalkerk zijne feestrede uit, ter gedachtenis van zyn 25jarige ambts bediening. Z.Ew. had tot tekst gekozen Psalm 103 2. Na het einde zyner rede werd hy namens kerkeraad en gemeente toegesproken door ds. G. Elzenga. Namens de hoogleeraren en de studenten der Theol. School door Prof. L. Lindeboom. Een groote schare vulde het kerk gebouw. In aansluiting met het ook door ons vermelde bericht aangaande de scheuring on der de leden der Geref. Gemeente aan de Heerengracht te Leiden, deelt men aan De Ned. nog mede, dat de geheele kerkeraad dier Ge meente zyn ontslag heeft genomen en dat de ontevredenheid jegens ds. G. Wisse Jr. van vele gewone leden groot is. Deze toch is sterk voor de samenbinding der drie Leidsche Geref. Gemeenten en daar willen velen niet aan om verschillende, ook financieele redenen. Woens dagavond werden deze Gemeente, haar ouder lingen en diakenen in opdracht van de clas sis 's Gravenhage der Chr. Geref. Kerk in de zaal Noordeinde bevestigd door ds. Wisse, uit den Haag, die sprak naar aanleiding van Openb. 2 10 (laatste gedeelte). Ter herdenking van het Gouden Jubi leum der Theol. School hoopt Prof. Dr. Bouw man eene feestrede uit te spreken in de Geref. kerk te Wanswerd. De senaat van het studentencorps F. Q. I. aan de Theologische School te Kampen is voor den volgenden cursus aldus samengesteldN. Postema praetor, J. E. Westerhuis ab-actis, O. Boersma quaestor, E. van der Laan asses sor I, J. H. Rietberg assessor II. De Zendingsvereeniging „Uw Konink rijk kome" uitgaande van de Geref. Kerk te Dordrecht, is dezer dagen ontbonden. Op ver zoek van den kerkeraad is deze zaak tot stand gekomen, daar in de akte van ineensmelting der beide kerkengroepen A en B was overeen gekomen, dat de zaak der zending moest uit gaan van de Kerk. Een nieuwe organisatie zal spoedig plaats vinden. Offïeiëele Berichten. De Kerkeraad der Gereform. Kerk te Vlis- singen B verzoekt aan de Kerkeraden van de Zusterkerken in Zeeland hem de namen te willen opgeven van de jongelingen tot haar behoorende, die als milicien in garnizoen zyn gekomen te Vlissingen, en van wie men be geert, dat zij onder zyn toezicht zullen staan. Vlissingen, 3 Mei 1904. J. Hulsebos, Praeses. P. G. Laernoes, Scriba. KORT VERSLAG van de Verg. der Classe Goes, op Woensdag 27 April 1904. 1. Ds. Donner opent de vergadering met gebed, nadat gezongen is Ps. 105 3 en ge lezen Efeze 4 116. 2. Uit de lastbrieven blijkt, dat alle kerken tegenwoordig zyn. 3. Ds. Donner draagt het praesidium over aan Ds. Elffers. Ds. Donner fungeert als scriba Ds. Hoek als assessor. 4. Ds. v. d. Veen leest de notulen, die worden goedgekeurd. 5. Wordt besloten de Juli-Classe niet te houden. 6. Regeling vacature-beurten. BaarlandDs. Kerssies. Ds. Laman. Borssele: Ds. Elffers. Ds. Hoek. Ds. Kerssies. Ds. Laman. 's GravenpolderDs. Laman. Ds. v. d. Veen. Ds. Donner. Ds. Elffers. Ierseke: Ds. Donner. Ds. Elffers. 7. Wordt behandeld een voorstel van Goes alsook een van Biezelinge, inzake de 2e collecte voor de Vrije Univ. De Classe oordeelt, dat deze collecte moet gehouden, en neemt met alle stemmen het voorstel aandoor de Univ. worde rekening en verantwoording van deze gelden gedaan. Dit voorstel wordt naar de prov. vergad. ge zonden en kome alzoo Ter Gener. Synode. 8. Naar aanleiding van een voorstel van Heinkenszand besluit de Classe dat de Class. Corresp. voortaan de ingekomen stukken aan den praeses der e.v. Class, vergad. zal opzenden. 9. Afgevaardigd worden naar de Prov. Synode de Dienaren pr. J. H. Donner en R. J. v. d. Veen. sec. H. W. Laman en N. G. Kerssies. de Oudl. pr. C. Oranje en L. Melse. sec. C. de Schipper en G. Moerdijk. 10. Biezelinge ontvangt advies inzake een geval van grensregeling. 13. Rondvraag art. 41 D.K.O, 12. De vergad. wordt door den praeses met dankzegging gesloten. Namens de Classe LH. Donner, Scriba. Vlissingen B. In dank ontvangen, voor de Kerkopbrengst der stuiversvereeniging, 19 Febr. f 22,75 en 18 Maartf 20,55. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. CORRESPONDENTIE. J',f, !e_ °- Zend mij nu een postwissel, groot f 2-17- De Uitgever. Advertentiën. Diverse Krachtvoeders, MAIS en VOERGEKST in soorten. Bij partijtjes goedkoop. in^EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN! Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. bi) bg de Graanbeurs l|y||S§EBl\ Eenigst adres voor Landbouw- en Zuivelbereidingswerktuigen. gevraagd, niet beneden de 50 jaar, liefst uit den boerenstand, by een eenig persoon. Brieven onder letter B drukkery Littooy, Middelburg. worden onder jarenlange ga rantie geleverd. Alle gewensehte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Lange Noordstraat. In Effecten, Coupons enz. Ontvangen gelden d deposito met rente vergoeding van 3% tot 4%. De Diaconie der Ger. Kerk Middelburg A, zoekt plaatsing voor een meisje van 16 jaren als Informatie of aanbieding P. J. DE KRUIJTER.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 4