kwestie nog niet gesproken is. Het eert den wzn, die met belangstelling kennis neemt ook van wat in strijd is met z\jn eigen zienswijze, en het is nog geenszins een teeken van een **im hart en een breeden blik, wanneer wy denken, dat het presies moet, zooals wij het •ms voorstellen. Wanneer wy elkander waardeeren en ons spenen aan alle hatelijke uitdrukkingen, dan knnnen wy elkander naderen, en wy zullen het niemand ten kwade duiden, dat h\j voor xgjne overtuiging uitkomt. Het is zeer gemak kelijk de booze hartstochten te prikkelen, maar het is wijsheid, om te leven in de bewustheid, dat niet wij de geschiedenis maken, en dat wf doen wat onze hand vindt om te doen. Bet blijke ook nu, dat velen onzer de heilige kunst beoefenen, welke ons aangewezen wordt in de 2de bedeUw Koninkrijk kome. Bouma. Kerk- en Schoolnieuws. Zestal te Vlaardingen BDr. Hania te Steen- wük, Ds. Meynen te Overschie, Ds. Meynen te Voorburg, Ds. v. d. Velden te Kralingen Dr. Wagenaar te Middelburg, Ds. Westerbeek van Eerten te Kampen. Tweetal te Oudshoorn: Ds. Boekenoogen te Apeldoorn en Ds Meynen te Overschie. Beroepen te Harlingen: Ds. Donnerte JNieuw- «torp; te Enter: Cand. Kievits te Nykerk Aangenomen naar Wolvega door Ds. Aalbers it Opperdoes. Middelburg 10 Febr. 1904. In de Olassicale vtrgadering van de Gereformeerde Kerken werd heden peremptoir geëxamineerd de heer A. Scheele Pzn., beroepen predikant van Veere, en met alle stemmen toegelaten tot de bedie ning van het Woord en de Sacramenten. Otflciëele Berichten. Aanstaande Dinsdag 16 Februari om 2 uur hoopt Ds. Kouwenhoven van Leiden in de Geref. Kerk te Meliskerke te spreken m het belang der Theologische School. De kerkeraad der Geref. Kerk te Meliskerke. deputaafc tot approbatie van Dienaren des Woord s. b. Voor Kerkvisitatoren gekozen: ds. P.J. Baay en ds. F. Staal, primi; ds. de Jager en ds. Raman, secundi. c. Benoemd tot classicaal penningmeester voor het Emiritifonds ds. R. Koolstra. 8. Na eenige deliberatie besluit de Classis na den middag in comité te vergaderen. 9. Broeder Caman sluit de morgenverga dering met dankzegging. 10. Opening der middagvergadering door ds. H. Cramer, Emer. pred. 11. Collecten voor de Emiritikas en Hulp behoevende Kerken worden geïnd. 12. Regeling vacature beurten. Brouwershaven ds. Baaij. Geersdijk ds. de Jager. Wissekerke ds. Koolstra. Zonnemaire ds. Raman. 13. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. 14. De nog restende notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 15. De tuchtzaak, aangaande een Dienaar des Woords werd by vernieuwing in comité behandeld. 16. De volgende vergadering zal D. V. 2 Maart gehouden worden. 17. Lezing korte notulen. 18. Na het zingen van Psalm 909 sluit ds. G. de Jager de vergadering met dankzegging. Uit naam en op last der Classe Ds. G. db Jager, §raeses. Ds. C. Staal Fzn., scriba. Verantwoording van Liefdegaven. In dank ontvangen voor de Zending7700 postzegels van M. v. d. P. Ds. J. Hulsebos. Nieuwdorp. De Geref. Vrouwen Vereeni^ing hield dezer dagen weder baar jaarlyksche uit- deeling van kleedingstukken. Zij verdeelde aan 39 huisgezinnen 170 stuks. Zy brengt haren hartelijken dank aan de milde gevers, die door hunne bijdragen haar hiertoe in staat stelden. Moge het haar ook dit jaar aan den noodigen steun niet ontbreken. HET BESTUUR. Zonnemaire 10 Februari. Heden werd al hier tot Herder en Leeraar beroepen de Kerw. Beer J. H. Binnema, Candidaat tot den li. Dienst te Tilburg. Namens den Raad der Geref. kerk te Zonnemaire, P. Remi.jn Scriba. Tholen B. De Raad der Geref. kerk te Tholen B deelt der kerken mede, dat het adres voor «Uze kerk is Ds. G. Verry. Namens den Raad der Geref. kerk te Tholen B C. J. Kuypbb Boonb, Scriba. KORT VERSLAG van de Vergadering der Classis Zierikzee, gehouden 3 Febr. 1904. 1 De Assessor der vorige vergadering ds. Staal Fzn. opent de vergadering met gebed, madat gezongen is Psalm 252 en gelezen Psalm 130. 2. Uit de lastbrieven blykt, dat alle Kerken tegenwoordig zijn. 3. Als moderamen nemen zittingds. tr. de Jager, praesesds. P. J. Baaij, assessoren ds. C. Staal Fzn., scriba. 4. De notulen worden gelezen tot dein de vorige vergadering in Comité behandelde tuchtzaak in zake een Dienaar des Woords •n geapprobeerd. 5. Ingekomen Stukken Verzoek van dhr. Horjus, beroepen pred. van Brouwershaven, om een vervroegde Classic. Vergadering, dit verzoek wordt in verband aiet de instructie van Brouwershaven toege- b. Een schryven van br. J. Muller te Brui- misse, kennisgeving van zyn ontslag als clas sicaal penningmeester voor het Fonds van behoeftige krankzinnigen. In zijne plaats wordt benoemd br. D. v. d. Berg Wzn. te Bruinisse. c. Circulaire Deputaten Synode in zake art. Xlil D. K. O. Daarover zullen eerst de res pectieve Kerken oordeelen. 6. Instructie's a Wissekerke verzoekt om steun uit de kas'voor hulpbehoevende Kerken. Wordt toe gestaan. b Haamstede ontvangt advies in zake een door een lidmaat dier Kerk aangenomen kind c. Vraag van Bruinisse: Wat beteeken t in de Classe Zierikzee roepende Kerk. Tevens verzoek om vooraf een agendum te mogen ontvangen. 7. a. Ds. de Jager wordt gekozen voor INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan Ds. J. Hulsebos. Waarde Broeder! In Zeeuwsch Kerkblad van 5 Februari drukt gij uwe verwondering uit. dat de extra-collecte voor de zending bestemd is voor de plannen met de Keuchennisschool. Vergun mij u dienaangaande eenig licht te verschaffen. Als gij de circulaire herleest zal het u spoedig duidelijk zijn dat wel degelijk met het oog op de Keucheniusschool is ge vraagd. Zie maar blz. 143 v. h. Zendingsblad. De collecte is echter niet alleen voor dit doel bestemd, maar ook ter dekking van het drei gend te kort in kas. Indertijd ben ik begonnen, (dit is mijn eerste woord geweest over deze zaak) met te schry ven „Als onze 20.000 lezers elk een gulden craven," dan was er finantieel geen wolkje meer fan de lucht," blz. 47 v. h. Zend Blad En nu mag ik met vreugde mededeelen, dat die f 20 000 er bijna is. Er ontbreekt nog slechts f 1300 aan. Er is dus nog een wolkje van f 1300 Doch nu ik eenmaal het woord heb, zou ik het nog gaarne even houden, om de lezers van uw blad te overtuigen van het groote belang dezer zaak. Een missionair predikant of zendeling op het zendingsveld is zonder helpers van weinig beteekenis. Hy kan met den besten wil en met den vurigsten ijver het volk met naderen. Hii moge hun taal geleerd hebben en met hen in de bamboehut als hun gelijke zich neder zetten, hij zal het nooit zoo ver brengen dat de inlanders met hem vertrouwelyk aan het praten gaan. Zij hebben geleerd op hun woorden te passen tegenover den Europeaan en zij zullen nooit het gevoel van terughouding en beklemdheid tegenover hem afleggen. Uok zal de Europeaan, al kent hy ook nog zoo goed hun taal, nooit den gedachtengang der Java nen vatten of volgen. Wat voor u en my een heel gewichtig bewijs is, beteekent voor den Javaan niets; daarentegen een argument dat ons doet lachen maakt op hem indruk. De Zendeling zonder helpers is dus als een man zonder handen. T i Daar komt nog iets by. Een Inlander kan niet alleen beter arbeiden, maar een aantal helpers vermenigvuldigen ook, zonder al te veel geldelijk bezwaar, de werkkracht van den Miss. Dienaar. Eén bekwaam en geschikt Miss. Dienaar, met negen helpers die hy goed weet te leiden in den arbeid van onderwijs en Evangelisatie, is evenveel waard als tien Eur. Miss. D. zonder helpersterwijl de negen hel pers, zoo niet geheel dan toch voor een goed deel, leven kunnen van het tractem. dat één Miss. D. met zijn gezin noodig heeft. De Keucheniusschool dient tot opleiding van helpers. Elke gulden daaraan besteed brengt voor de Zending, onder Gods zegen, overvloe dige rente op. Nu heeft de Generale Synode, op eenparig advies der broederen op Java, besloten de Keucheniusschool te verplaatsen en te reorga- niseeren. Waarom? Omdat Poerweredjo als woonplaats niet zeer gezond is. (Ds. Adriaanse was er bestendig lijdende, br. Zuidema lijdt er veel aan koorts; br. Wilhelm, de yzersterke, bezweek er onverwacht) en Djokja de voorkeur verdient, uit dit oogpunt Voorts omdat te Djokja het hospitaal is en de opleiding aldaar dus ook aan den medischen dienst ten goede kan komen. En waarom Reorganisatie'f Omdat by de uitbreiding onzer zending en de toeneming van de eischen van het onderwijs op Java de school niet meer voldoende was. En waarom nu dat alles? Omdat de gebou wen te Poerweredjo, indertijd heel goedkoop gesticht, oud en bouwvallig zijn en de her stelling en uitbreiding toch een belangryke som zou verslinden. En waarom dan voor 15 jaar de school niet dadelijk te Djokja gezet Omdat de toenmalige broederen dit alles niet wisten, ook niet konden weten en Djokja ons nog geheel onbekend was. Daarom is mijn vriendelyk verzoek, aan al de lezers van uw blad, dat ze meehelpen om ook die laatste f 1300 nog bijeen te brengen en speciaal aan u om dit verzoek met een krachtig woord hieronder te steunen. Uw br. in Chr. Smilde, 8 Febr. 1904. H. Dijkstra. Ds. Dijkstra was zoo vriendelyk ons zoo* spoedig mogelijk te antwoorden op onze be denking en vraag in no. 32 van dit blad. ZEW. doet dat in een schryven, dat zeker met be langstelling en genot zal worden gelezen. H» ontvange er onzen dank voor. Ik heb de circulaire betrekkelijk de Extra collecte in no. 8 van het Zendingsblad (1903) nog eens nagelezen en zie nu wel in, dat daarin ook op de kosten voor de verplaatsing der Keucheniusschool als toekomende wordt gewezen, maar Ds. Dykstra doet het voorko men in no. 1 van het Zendingsblad, alsof de extra collecte uitsluitend moest dienpn voor die verplaatsing. En die indruk geeft de cir culaire niet. Er staat letterlijk De nood is ons opgelegd; als er geen extra collecte door de Kerken wordt gehouden, dan —ja dan zal de Generale Kas voor de Zending weldra voor een aanzienlijk tekort komen te staan en de betalingen moeten staken. Maar wij zyn met de nadere toelichtingen tevreden. Gaarne steunen wij ook Ds. Dijkstra's ver zoek in zake de nog noodige f 1300, al zijn onze woorden ook niet zoo krachtig als de zijne. De guldens van onze zendingsconferentie op Pinstermaandag 1903 zijn veel te spoedig opgehouden met rollen. Het getal is veel te klein geweest voor Zeeland. Hulsbbos. Wij Cursiveeren. H. Geachte Redactie! Mag ik uwen lezers even mededeelen, dat dr. Wagenaar in de jongste Zuider-Kerkbode eenige regelen aan myn adres schrijft naar aanleiding van myn ingezonden stuk, inzake de veel be sprokene kerstmeditatie? 't Is weerde gewone tactiek: met den inhoud van mijn schryven blijven de lezers der Z. K. onbekend; eenige geheel onware of buiten het verband genome* zinsneden moeten dienst doen om den luidklin- kenden titel Verdachtmakend" te rechtvaar digen. Nu geeft dat voor Zeeland minder, daar heeft Uw Blad zeer veel lezers, zoodat die van den ganschen inhoud van mijn stuk konden kennis nemen. En ik wacht gerust ieders onbevooroordeelde critiek af. Maar het spijt mij voor de lezers der Z. K. in N.-Brabant en Limburg, waar Uw Blad, zynde een „Weekblad voor de Geref. Kerken in Zeelandvan zelf minder gelezen wordt. Gehoor vragen bij de Z. K. gaat natuurlijk niet, na de bitter droeve ervaring door mij opgedaan. Dat wordt zelfs door andere broeder» gevoeld. Of is het niet opmerkelijk, dat al de polemiek, die door onderscheidene broeders in den laatsten tyd tegen dr. W. gevoerd wordt, geheel buiten zyn eigen Blad omgaat? Dr. Noordtzij, in plaats van zijne bezwaren op te zenden naar de Z. K., waarin toch de bewuste meditatie voorkwam, schryft in De Bazuin. Sterker nog: ds. Westerhuis verklaart ronduit, waarom hij zyn brief aan dr. W. niet aan de

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 3