Tolk gedrongen werd te vluchten tot de schaduw <J«s Allerhoogsten Eene nieuwe wet werd voorbereid en wat zy bedoelde, blijkt ons reeds •it het slot der Nota, door de Christelyk- historisehe leden der Kamer ingediend, waarin «9 na eene duidelijke uiteenzetting der recht matige grieven deze waardige uitspraak neer schreven In naam van Hem, in wiens kracht ag ook tegenover eene overgroote meerderheid, onbeschroomd durven op te treden tot hand having van het recht der natie op waarachtige vrijheid van onderwijs, teekenen zy tegen de dit wetsontwerp voorgestelde regeling van iet volksonderwijs protest aan. Het was alzoo een aanslag tegen de waarach tige vrijheid van onderwijs, tegen welke het Christenvolk opkwam, en derhalve was het «ene groote schat, waarvoor de strijd opnieuw gevoerd moest worden. Donderdag 18 Juli werd de wet in de Tweede lamer aangenomen. Daarop volgden de dagen, waarin alom in den lande het smeekschrift aan den koning onderteekend werd. Velen onzer herinneren zich nog den ij ver, waarmede gewerkt werd, en vele zaadkorrelen zyn toen gestrooid die later rijke vrucht gedragen hebben. Ieder wilde weten, wat er omging: in de woonkamer «n in de werkplaats, op straat en op pleinen werd druk geredeneerd over de groote beteekenis van het onderwijs der jeugd. Zaterdag 3 Aug. werden de Deputatiën, die het smeekschrift aan onzen Koning zouden overhandigen,door Z. M.ontvangen in de „blauwe Kamer". Spoedig daarna schreef de heer Feringa in het gedenkboekHet volkspetitionnement van 1878 zal voor ons vaderland van groote "beteekenis blijven. Immers het kan nu niet langer betwijfeld worden, dat de groote meer derheid van het Nederlandsche volk voor de ©pvoeding zijner kinderen iets anders wil dan de neutrale schooldat het eene stellige en besliste onwaarheid is, wanneer door de liberale partij beweerd wordt, dat de natie aan de neutrale school gehecht is Eene matige berekening heeft doen zien, dat de ruim driemaal honderd en vier duizend petitionairissen met bijvoeging van hen, die «venzeer eene school met den bijbel verlangen, maar om verschillende redenen het smeekschrift «iet hebben geteekend, meer dan drie kwart «ïillioen zielen vertegenwoordigen. Voegt men daarbij de ruim 164,000 Roomseh- Catholieke hoofden van huisgezinnen, die mede tegen de wet geadresseerd hebben en die in •aam van nagenoeg het 2/5 deel der natie hebben gesproken, dan is het klaarblijkelijk, dat de wet Kappeijne niets anders is dan eene partij wet, die door de minderheid aan het geheele volk wordt opgedrongen. Eene wet, die de oorzaak zal zijn van bestendige onte vredenheid, de rijke bron van steeds toenemende volksverdeeldheid. En uitgekomen is, waarmede hy besluit eenmaal zal het toch blijken, dat een volk niet tegen zyn wil van zijn historischen bodem kan worden losgereten, dat op den duur geene macht bestand is tegen de macht der consciëntie, die zich steeds krachtiger zal openbaren. 17 Aug. Heeft het dringend verzoek eene gunstige uitwerking gehad? „De Koning heeft de wet geteekend". Deze mare verbreidde zich weldra over het geheele land. Groote blijdschap in het liberale kamp, teleurstelling en treurig heid in de Christelijke kringen. „De ontzaglijke beweging tegen het beginsel der neutraliteit ondernomen met een ijver en inspanning als waarvan onze geschiedenis de wedergade schier «iet kent is dus mislukt" schreef het Handelsblad. Mislukt Ja zeker, want de smeekbede had geen gehoor ontvangen, doch er was nergens tenige zweem van bitterheid tegen den Koning, die de wet bekrachtigd had, te bespeuren. Nog levendig herinner ik my, met welk eene warme erkentelijkheid Prof. van Velzen, die mede tot de Deputatiën behoorde, sprak over de hartelijke ontvangst, welke hun ten paleize te beurt gevallen was en zy'ne vurige liefde tot het oude Huis van Oranje bleek ons opnieuw, terwijl hij bovendien liet uitkomen, hoe hij niet geloofde, dat onze Koning een voorstander was van eene •eutrale staatsschool. Ook was er geen moedeloosheid. Ieder be greep, dat nu de strijd voor de vrijheid eerst recht beginnen zou, en waarlijk er ontstond «ene actie, die voortvloeide uit de diepgewor telde overtuiging, dat wy niet rusten mochten, vóór wij scholen hadden, waarin de kinderen •onderwezen werden naar den eisch huns wegs. 1879. Als eene vrucht van den toenemen- den ijver voor eene school met den bijbel werd nu de „Unie" in het leven geroepen. Drie eeuwen vroeger was de Unie van Utrecht gesloten, die zulke gezegende gevolgen had gehad voor ons toen zoo verdrukt vaderland. Zou deze Unie ook heil brengen aan hen, die zich gedrongen gevoelden tegen de wet van Kappeyne te ijveren? De oprichters konden het niet weten, maar wel wisten zy, dat zjj al hunne krachten moesten inspannen om te komen tot meer gunstige toestanden. Zy ge loofden, dat neutraal onderwijs verderfelijk moest zyn voor de jeugd en dat het ons zou geven eene secteschool voor de modernen. Daarom sloegen zij de hand aan den ploeg in het vertrouwen, dat de God des Yerbonds een rijken zegen zou geven. Met den heer C. S. Adama van Scheltema spraken zij „Geen wereldmacht zal rooven Hoe driest ze in boosheid spot, Het pand van ons gelooven Het eeuwig Woord van God. Hoe zy den Bybel haten Hun gramheid wordt te schand, Als zy ons moeten laten Gods heilig liefdepand. In huis en school en handel In nacht en zonneschijn, Zal voor ons hart en wandel De Bijbel richtsnoer zyn. Verscheurt, verbrandt hem, dwazen, Alleen 't papier vergaat Ons lied juicht bij Uw razen „Het eeuwig Godswoord staat." Die Unie heeft een aanhoudend protest doen uitgaan tegen het onrecht totdat aan de school met den Bybel rechtsgelijkheid voor de wet gegeven werd. Zelfs toen staakte zij haar ar beid niet, maar ging voort met voor de school te strijden en de vorige maand mocht zij haar 25-jarig bestaan herdenken en met dankbaar heid erkennen de groote weldaden, welke God op haar arbeid had gegeven. Het Bestuur van het L. Comité der Unie alhier wenscht eene vergadering in de groote zaal Schuttershof den 10 Febr. 's avonds te half acht uur te houden, ten einde te gedenken, hoe die Unie in een kwart eeuw tot een grooten zegen is gesteld, waarin als sprekers zullen optreden de heeren Mr. Dieleman, dr. Wage naar, Weeda en ds. Littooij. De Zangvereeniging Soli Deo Gloria hoopt eenige toepasselijke liederen ten beste te geven. Waarlijk eene veelbelovende samenkomst, zy het ook eene rijk gezegende. Bouma. UIT HET LEVEN. Rusland en Japan. De halve wereld heeft met ingehouden adem en bevend hart ieder oogenblik den schok ge wacht, maar de geweldige botsing tusschen het Christelijk rijk der Czaren en het heidensch Japan is tot heden nog ontweken. Of nu zucht naar den vrede of wel vrees voor den oorlog de handen in het manoevree- ren met de wissels heeft bestuurd, zullen we niet nader onderzoeken, maar de buffers van de zware oorlogstreinen hebben nog niet op elkander gestooten met vernielende kracht. Het vredewoord van den vredelievenden, doch daarom nog niet altyd vredemakenden, Keizer aller Russen heeft de angstige harten wat gekalmeerden zelfs door de zwartste bril- leglazen kan men niet meer enkel nacht zien. Velen zullen zich hierover oprecht verheu gen enkelen misschien ook God er voor dan ken, die van uit Zijn Koninklijk hof over oorlog en vrede op aarde het laatste en be slissende woord doet uitgaan en zonder wiens wil de orthodoxe Czaar al evmmin als de af godische Mikado zich roeren noch bewegen kan, al branden ook hun genegenheden naar bloed of naar vrede. De groote massa leeft echter veel te klein zielig in het zelfzuchtig kringetje van eigen belangen om zich van een oorlog in het verre Oosten veel aan te trekken. De kogels dragen wel ver, maar ze zullen ons toch niet raken. En het zyn wel arme zielen, die weer het slachtoffer zullen worden van de roofzieke politiek der Christelijke en onchristelijke hoven, maar we hebben er gelukkig geen betrekkin gen onder. Wat niet weet, wat niet deert! Onbekend maakt onbemind Toch waren we er beter aan toe indien onze blik wat verder zag en onze ingewanden wy- der waren. De mensch is nu eenmaal geen zandkorrel, die by toeval tegen zyn buurman rolt; maar een levende cel ingeweven, inge schapen in het organisme der schepping; een levende vezel in het lichaam der wereld. Als één lid lijdt, lijden alle leden. Als in Amerika een vernielende orkaan de huizen oplicht en weer neersmakt, waait er in Hol land meestal nog wel een boom door om. Alle beroerten in de maatschappij hebben een nawerking, waarvan bewust of onbewust door allen en alles iets gevoeld wordt. Wanneer straks, indien God het niet ver hoedt, Rusland en Japan elkander telyfgaan dan zullen wij misschien heel rustig en gewoon onze dagelyksche bezigheden blyven verrichten. En we zullen het oorlogsnieuws nagaan 's avonds als we thuis komen 't is zoo gezellig de krant te lezen by een warm vuurtje en een helderen lamp, in een makkelijken zetel en onder een smakelijk pijpje. Laat men ginds maar vechten, we dreunen hier nog niet in onzen stoel door den donder van het geschut en het botsen der legioenen. Wij niet! Nog niet! Maar later? Het navolgend geslacht? Ik heb eens in een roeiboot gezeten op een zeer breed vaarwater. Een heel eind van ons af voer een stoomboot voorbij. We voelden er echter niets van, en toch maakte ze leven genoeg met haar stampende raderen. Maar toen de boot by na uit ons gezicht verdwenen was, kwamen wy eindelijk met ons schuitje in de deining, die ze veroorzaakt had, en begonnen we op een heel onpleizierige wyze te bespeuren, dat een groote kracht de wateren had beroerd. Alle beroeringen in de wereld worden niet overal tegelijk en even spoedig waargenomen maar toch brengen ze golvingen teweeg over heel het wereldvlak, jaren en jaren na hun ontstaan. Rusland en Japan zullen, als ze gaan worste len, ver genoeg van ons af blijven; en desniet temin zullen ook wij vroeger of' later den schok gevoelen. Nederland is als natie inge weven in het bundelken der natieën. Nederland als koloniale mogendheid staat zelfs onder de volken vooraan, en hooge boomen vangen veel wind. Eindelijk Nederland als Christenvolk heeft met bezorgdheid aan de mogelijkheid te denken, dat het heidensch Japan wel eens den zege kon behalen over het gedoopte Rusland. En waartoe nu al deze overwegingen Allereerst omdat een Gallio's natuur, die zich van geen ding iets aantrekt, onuitstaanbaar is. Het zijn de onverdragelijkste menschen, die alles maar langs hun koude kleeren laten loopen en nog in bed blyven, al staat het huis van hun buurman in brand. Ook is het immers een bevel van onzen Zaligmaker en Heere, dat we acht zullen geven op der tijden loop en der teekenen sprake. In ieder oorlögsgerucht galmt het Maran-atha ons tegen. De dagen zyn er niet naar om zorge loos en lichtzinnig te leven. Ons voegt ernst, mannelijke ernst, hooge ernst En eindelijk Elia bad een gebed en het regende in geen drie jaren. Wie weet ook of het gebed des geloofs van alle bidders in den H. Geest ook geen verlenging van vrede zou geven op onze ontroerde aarde. De gebeden der heiligen komen in de Goddelijke raadsver gaderingen. K. 26—1—04. L. Kerk- en Schoolnieuws. Drietal te Harlingen J. H. Donner te Nieuw- dorp, G. Elzenga te Kampen en A. Nawyn te Oesterbierum. Tweetal te Delfzijl G. Dalhuyzen te Nieuwer- kerk aan den lJsel en R. Smeding te Dsel- monde. Beroepen te Baarland Cand J. H. Binnema van Tilburg. Bedankt voor Warns door Ds. Goudappel van Heteren c. a.; voor Ierseke G. Doekes te Heemse. Cand. Ridderbos legde met goed ge volg voor de classis Groningen het praepara- toir examen af. Cand. J. G. Ubbink werd metgunstigen uitslag door de classis Dokkum peremtoir ge ëxamineerd. Dr. van Gelderen, benoemd als lector aan de V. U., heeft Zondag afscheid genomen van zyne gemeente Schoonebeek (Dr.). Alvorens zyn ambt te aanvaarden, zal hy nog een stu dietijd doormaken aan de Hoogeschelen te Bern en Genève. Men meldt uit Goes: Alhier zal eene tweede Christelijke School verrijzen, uitgaande van de leden der Ned. Herv. Gem. Een co mité is reeds gevormd, waarvan Ds. C. Boer- sma voorzitter is. De thans bestaande school hoopt in April a. s. haar 50-jarig jubileum te vieren. De noodige aanstalten worden daar toe reeds gemaakt. Mej. J. H. Kuyper, een dochter van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die eenige jaren als hoofdverpleegster verbonden was aan het „Petronella-hospitaal" te Djokdja(Ned. Indië), heeft om gezondheidsredenen ontslag uit die betrekking gevraagdzy zal met Maart, a.s. naar het vaderland terugkeeren.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1904 | | pagina 3