Kerkorg els A. S. J. Dekker BONKERS Zoover de voorraad strekt WINTERGOEDEREN Kookfornuizen en i Transportbussen L. DE BRÜIJNE, Visitekaartjes. J. LAVOOIJ Goes. C. J. HOJSTDIUS, Kantoor DAM F 162 W. A. DE HIJCKE. In bet Klecdingmagazijn en de Kleermakerij, Lange Gortstraat I 337, FABRIEK van Bedden en Matrassen, solfede Veeren- en Kapokbedden. MUTSAARD WiSSCHEN en TUINIERS WISSCHEN. H. VAN DRIEL Cz. al de voorradige A. PLUUMERS. ln alle soorten en grootten voorradig bij ln Landbouwwerktuigen, Nieuwste Modellen. Goedkoope prijzen. Advertentiën. worden onder jarenlange garantie geleverd. Alle gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. in alle grootten en prijzen op- nienw ontvangen. worden van af heden spotgoedkoop opgeruimd. Veersche Weg T 17, Stoomdrnkkerij A. D. LITTOOIJ Az. door dr. W. of door den Uitgever geweigerd, onmiddellijk daarna zond ik hetzelfde schrijven aan ds. Littooij, toen nog mede-redactenr der Z. K., die het onder zijn rubriek opnam, ter drukkerij zond, en nadat het reeds gezet was, geljjk daarna werd medegedeeld, op bevel van den Uitgever, nfet afgedrukt mocht worden) daarom wend ik mü nu tot U, (want een eigen orgaan, zooals dr. W. schrijft, hoewel hij immers wel beter weet, houd ik er niet op na) met verzoek mijn schrijven op te nemen in uw blad. Ik verzeker U dat ik U niet dikwijls lastig vallen zal met mijn geschrijf. Uw broeder K. Houterman. Het aan dr. W. gezondene luidde als volgt Den WelEerw. Heer Dr. L. H. Wagenaar! Mag ik naar aanleiding van Uwe in de Zuider-Kerkbode van 11 Dec. door U ge plaatste correspondentie een kleine plaatruimte in Uw blad? Dat schrijven deed mij pijnlijk aan, gij toch schrijft o. m. „de Zeeuwsche broeders moeten zich eens ernstig voor den Heere afvragen, of de onverbiddelijke oppositie door hen gevoerd tegen onze allerbillykste voorslagen, om Kam pen met Amsterdam, b.v. in den Haag, te vereenigen, wel recht voor God geweest is en het geen rechtmatige straf is, op zooveel een zijdigheid en kortzichtigheid dat zij thans een vrij verlaten school hebben enz." Bij het lezen hiervan dacht ik, is zulk een taal nu toch bevorderlijk aan de broederlijke liefde Waar komt Dr. W. toch aan het recht om broeders, die op eene wettige vergadering, toch evenveel recht hebben als ZEerw. in een publiek blad zoo maar toe te roepen, onder zoek U eens oppositieman, kortzichtige, een zijdige daar gij zijt, want wij waren allerbil- lijkst maar gij Zoo het staande de vergadering gezegd ware, zou Art. 43 D. K. O. dan ook van toepas sing zijn geweest? Zulke en veel meer andere vragen vervul den mijn hoofd. Want ik meen, wij hebben gesproken niet voor ons recht, maar voor het recht der Kerken inzake de opleiding van dienaren des Woords, en zóó kortzichtig waren wij niet, gelijk gij de goe gemeente weer den indruk tracht te geven, dat het ging om Kampen, Amsterdam of den Haag. Neen, als het alleen daarom gaat, zal het mij koud laten. Het ging over het, voor God gesloten be dingen daarom over het recht der kerken. En niet zijdie daarop staan en er voor pleiten, zijn oppositievoerders, zij zijn verde digers van het rechten bestrijders van de machtdie zich heeft opgedrongen en tracht te heerschen. Het spijt my, waarde broeder, maar door zoo te schrijven, sticht gij niet, maar komt er verbittering en verwoesting. Met dank voor de verleende ruimte, Uwen dw. dn. en br. K. Houterman. Biggekerke, Dec. 1903. P.S. Dat ik getracht en de eer gehad fyeb, meê te werken, om de Zuider Kerkbode tot een blad te maken, waarin onpartijdig de be langen der Geref. Kerk konden besproken wor den, stemt mij nog tot blijdschap. Waarde Ds. A. Littooy. Dank voor Uwe toelichting. Ze is echter voor tweeërlei uitlegging vatbaar, en daarom kom ik er nog eens op terug. Ik ben over tuigd, dat U en ik zoo ver niet van elkander staan; maar 'tis tegenwoordig zoo noodig, dat dingen die ieder weet inzake de opleiding, telkens en zoo duidelijk mogelijk worden her haald, om verkeerde voorstellingen, die uit on- noozelheid of met opzet worden verbreid, den kop in te drukken. Ter zake dan. Met U ben ik 'teens, dat de Kerkengroep van '86, de Theol. faculteit der Vrije Universiteit, als plaats van opleiding, voor den Dienst des Woords, beschouwde en liefhad. Juist Eerw.Heer, ze be schouwde die faculteit zoo, maar had er verder niets mee van doen, want die faculteit ging van haar niet uit, maar was het eigendom van eene particuliere, geheel op zichzelf staande Vereeni ging. Anders was het met de Kerken van '34, die waren als kerken in het bezit eener opleidings school voor den Dienst des Woords, en waren aan die inrichting zóó gehecht, dat aanvaarding dier school, als eigen inrichting der beide groepen by de Vereeniging werd gecontracteerd. Een dergelijke eisch kon onmogelyk door de groep van '86 worden gesteld, om bovenge melde redenen. Ze is dan ook niet gesteld, en zou, indien ze gesteld was, zeker nooit zyn aanvaard. De Kerkengroep van '86 kon evenmin eischen dat de candidaten der Vrije in de Vereenigde Kerken beroepbaar verklaard moesten worden, want ook over die candidaten had de groep niets te zeggen. De Kerken hebben echter niet als voor waarde van Vereeniging maar eigener be weging, de candidaten der Vrije in de Kerken beroepbaar verklaard. Nu had U niet moeten spreken van „deze en gene plechtige overeenkomst, die de Ver eeniging der Kerken alleen mogelyk maakte", dat is m. i. niet juist. Ieder voelt, de voorwaarde van de mannen van '34 was een levenskwestiewas daar niet in toegestemd, de Vereeniging was nooit door gegaan, maar de groep '86 kon inzake opleiding geen voorwaarde stellen en evenmin eene over eenkomst aangaan, want de opleiding geschiedde buiten haar. Of ik dan opzegging wensch, van wat U „verband met de Vrije Universiteit" noemt, och neen, alleen maar, het moet duidelyk wezen, de kerken hebben tot die opzegging ten allen tyde het rechtdaarentegen zou opheffing der Theol. School zoolang't niet met algemeene stemmen gaat eenvoudig woordbreuk zijn. Goes, 21 Dec. 1903. M. de Jonge Jz. Niets mee van doen". Zooals gezegdis, w. br., formeel niet; maar feitelijk wel. Bij de vereeniging der kerken is met dezen feitelijken toestand wel ter dege gerekend. Ware dat niet geschied, dan zou de vereeniging der kerken niet verkregen zijn. De mannen van de uiterste zijde der Chr. Gereformeerden wilden eigenlijk de Theol. School het eene en het alles voor de opleiding doen zyn, terwijl van de andere zijde werd verlangd dat deze School van meetaf geïncor poreerd (ingelijfd in de Vrye Univers.) en te gelijkertijd een kopje kleiner zou gemaakt worden. Door het aannemen van het amende- ment-Littooij ging de meerderheid van de Chr. Ger. vertegenwoordigers daar tusschen in staan, en in den geest van deze meerderheid werd er „gecontracteerd", en kwam de vereeniging der kerken tot stand. Ons aan de overeenkomst te houden is, geloof ik, naar het zedelijke recht, roeping. Maar gelijk reeds geschiedt kan men ook zeggen, dat de meerderheid naar 't forméele recht hierin verandering kan brengen. Uwe bewering met alle stemmen''' staat daar tegenover. Geen van beide is, met het oog op het beschrevene recht, m.i. te bewijzen. Littooij. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. zijn in alle prijzen voorhanden Heeren-, Jongeheeren Winterjassen. Demisaisons, Cos- tuums, Pantalons, zware zwarte en blauwe Bonkers met en zonder Baai gevoerd. Verder Werkmansgoederen, witte en blauwe Slagers- jassen en Koksbuizen in alle matenalsmede- Kindergoederen, waaronder Winterjasjes, Bon- kertjes met en zonder O verkraag. Blauwe Cheviot en fluweele Broekjes en een uitge breide Collectie Stalen voor Goederen naar maat, welke net en solied worden afgeleverd. Aanbevelend, N.B. Ter opruiming aan vele verminderde prij zen een partij Kinderpakjes in alle modellen. Gortstraat K 18. Gortstraat K 18. JOH. L. CAMMELOT. Stoomzuivering van alle soorten Bedden, enz. enz. Voorhanden een flinke sorteering eerste kwaliteit Manden- en Rietenstoelenfabrikant Langeviele. N.B. Alsmede extra aanbieding BONKERS voor den boerenstand. Profiteert van de gelegenheid bij Burgt, bij de Markt, Middelburg. MIDDELBURG.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4