Offlciëele Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. Tweetal te Baarland J. H. Binnema, cand. te Tilburg en A. Scheele, cand. te Terneuzen. Beroepen te Hijlaard, H. Ph. Ingwersen te Koudekerkete Wommels J. P. Klaarhamer te Marken. Aangenomen naar Putten, G. Yeenendaal te Herwenen; naar Bedum$(A) J. Kok te Nij megen. Bedankt voor Delfzyl Schaafsma te Beilen; voor Oudewater H. Hoekstra te Arnhemvoor Alfen a/d Rijn G. Wielenga te Delft. Colvjnsplaat. Zondag jl. mocht de gemeente alhier het genoegen smaken het nieuwe kerk orgel in gebruik te nemen. Opwekkend was het de plechtige statige orgeltoon ter begelei ding van den zang te hooren. Het mag een schoon instrument heeten. Smaakvol en degelijk is de bouw, vol en krachtig de toon, met registers, die eene liefelijke afwisseling van klanken geven. Den heer Jacs. Staal Pz. orgelhandelaar te Kapelle by Goes, die het orgel ons leverde, tot zoo geringen prys, zij hier openlijk dank ge zegd en aan andere kerken met vrijmoedigheid aanbevolen. Jac. Oeanje, Scriba. VERSLAG der Classüvergadering van Mid delburg op Woensdag 12 November. Ds. Toebes opent de vergadering, laat zingen psalm 6817, leest psalm 25 en gaat voor in den gebede. De crendentialen worden nagezien en in orde bevonden. Tot scriba wordt door den voorzitter, ds. Meulink, aangewezen, terwijl hy zich als as sessor ds. Bouma toevoegt en ds. Wolf als assessor van den scriba aanwijst. De acta der vorige vergadering worden ge lezen en, na kleine opmerkingen, onder dank aan den scriba, geapprobeerd. De vragen naar art. 41 D. K. O. worden tot genoegen der vergadering beantwoord. De vragen naar den stand der ineensmelting zullen, op voorstel van den voorzitter, gedaan worden bij de behandeling van een op de agenda voorkomend consciëntiebezwaar der kerk van Koudekerke. Nadat bij monde van ds. Meulink 't rapport der commissie voor Westkapelle is uitgebracht, wordt op voorstel van ds. Bouma deze com missie diligent verklaard. Na der vergadering verzocht te hebben ontslagen te worden van het consulentschap te Westkapelle, komt na ampele bespreking ds. Meulink hierop terug, onder voorwaarde, dat ds. v. d. Hoorn den arbeid, het huisbezoek betreffende, gedurende den winter op zich neme. De commissie in zake het beroepingswerk te Westkapelle rapporteert ten genoege der vergadering. De consulenten van Veere en van Gapinge hebben omtrent deze kerken der vergadering niets te melden. Na zijn rapport, in zake hulpbehoevende kerken te hebben uitgebracht, rapporteert ds. Bouma, namens de Brs. kerkvisitatores, naar aanleiding van wier verslag, door de classis, een door ds. Koopmans gedaan voorstel, lui dende „de classis uit het rapport van H.H. kerkvisitatoren verstaan hebbende, dat in de onderscheiden kerken onzer classe de art. der D. K. O. betreffende de verkiezing der ker keraad sleden, verschillend worden toegepast, besluit eene commissie te benoemen, tot onder zoek van de in deze kerken gebruikelijke wijze Tan kerkeraadsverkiezing, met het oog op de eventueele herziening der D. K. O. op dea.s. Generale Synode". Dit wordt aangenomen. Bij stemming worden tot leden dezer com missie gekozen de Dienaren des Woords Bouma, Wagenaar en Koopmans en de ouderlingen J. Louwerse en K. Melis. Na eenige toelichting door ds. Hulsebos van de vraag: „wanneer zullen weder eens de dia- coniën uit deze classe samenkomen om ver schillende diaconale zaken met elkander te be spreken" herinnert br. Nederveen eraan, dat de kerkeraad van Serooskerke nog altijd de opdracht heeft zulk een conferentie saam te roepen, waarna de voorzitter in overweging geeft, dat de kerkeraad van Ylissingen met dien van Serooskerke in correspondentie trede over deze aangelegenheid. De vraag van Koudekerke en Grypskerke be treffende het houden van bidstonden voor de Zending geeft, na eenige besprekingen, den praeses aanleiding den afgevaardigden af te vragen, of er in overeenstemming met den wensch op een ten vorige jare gehouden clas sis vergadering geuit, den laatsten winter zulke bidstonden gehouden zyn. Het blykt, dat slechts enkele kerken voldeden aan wat door de classis zoo wenschelijk geoordeeld werdwaarover ds. Ingwersen zijn leedwezen uitspreekt en dat den voorzitter noopt erop aan te dringen, dat de kerken dezen winter bepaalde bidstonden voor de Zending zullen houden. Middagzitting. Nadat gezongen is psalm 89:8, ds. Bouma voorgegaan is in den gebede, ds. de Jager, die verhinderd was de morgenzitting bij te wonen, ter vergadering verschenen is, mededeeling is gedaan dat de predikanten Littooij en Wage naar assisteeren bij de examinatie van den naar Tholen beroepen candidaat, de vergadering met hartelijke deelneming vernomen heeft, dat de krankheid van ds. Veenstra den kerkeraad met zorge vervult, komt in behandeling de vraag, door Oostkapelle op de agenda gebracht, „de classis spreekt zich uit of het niet wen- schelyk is, dat den kerkeraad tot zijn cate chisaties niet toelate kinderen van leden eener genabuurde kerk, tenzy dan dat een uitdruk kelijke verklaring kan worden overgelegd van den kerkeraad, onder wiens opzicht zij staan, dat om bijzondere redenen hierin bewilligd wordt." Na uitvoerige bespreking, waarbij ds. Visser mededeeling doet van het geval, dat den kerkeraad ertoe bracht dit voorstel ter tafel te brengen, oordeelt de classis het, naar aanleiding van het onderhavige geval, wen- schelyk, dat een kerkeraad tot zijne catechi saties niet toelate kinderen van leden eener genabuurde kerk, tenzy in overleg met den kerkeraad, onder wiens toezicht zij staan. Op verzoek der kerk van Grypskerke wijst het mo deramen als commissie om een geschil met eene der zusterkerken over eene attestatie te onderzoeken en, zoo mogelijk, tot een einde te brengen aan de Dienaren ds. de Jager en dr. Wagenaar, benevens ouderling de Rycke van Middelburg. De vergadering besluit dat de classiscorres- pondent ds. Bouma op de e. k. vergadering verslag zal uitbrengen omtrent de werkzaam heden der agenten in de verschillende kerken en de door hen aangeworven contribuanten voor de Theol. School, als door Middelburg A wordt verlangd. Een verzoek van Gapinge om eene commissie te benoemen met opdracht na te gaan, of het niet wenschelijk is verandering te brengen in de thans bestaande kerkelyke grens tusschen de kerk van Veere en de kerk van Gapinge wordt, na gehouden stemming, ingewilligd. Deze commissie zal bestaan uit de H.H. dr. Wagenaar, ds. de Jager en W. Melis. Na uitvoerige toelichting en bespreking van het door den kerkeraad van Koudekerke op de agenda gebrachte consciëntiebezwaar dat „hy vernomen hebbende, hoe het in deze classis met de zaak der ineensmelting staat, in zijn consciëntie bezwaard over de redenen, waarop die ineensmelting afstuit, als zijnde strijdig met het Woord des Heeren en als verlagende de eere van Christus' kerk, de classis verzoekt de betrokken kerken terug te roepen tot de gehoorzaamheid van Gods' Woord" neemt de vergadering met acclamatie eene motie aan van ds. Koopmans luidendede classis het betreu- reurende, dat de drie kerken van Middelburg nog geen gevolg hebben gegeven aan de op wekking der classis vergadering, gehouden in Mei j.l., de oorzaken hiervan voor rekening der kerkeraden dier kerken latende, besluit de opwekking op genoemde vergadering tot haar gericht met ernstiger aandrang te herhalen en noodigt bij dezen de kerk van Middelburg (A, B of C) uit de afgebroken onderhandelingen weder aan te knoopen. Een voorstel van den heer Quaestor luidende „de prov. Synode te verzoeken een gedrukt gespecificeerd verslag van de ontvangsten en uitgaven voor den prov. Omslag, als voor Em. pred., wed., etc. te voegen bij het agendum der prov. Synode", wordt met gemeen goedvin den aangenomen. Tot kerkvisitatoren worden benoemd ds. Bouma en ds. Koopmans met hun secundi ds. Hulsebos en dr. Wagenaar. De Aetuarius en de Quaestor der classis worden gecontinueerd. Ouderling de Rijcke wordt aangewezen tot het ontvangen der classicale collecten. Voor de regeling der vacatuurbeurten, voor de approbatie van beroepingen en voor de hulpbehoevende kerken worden de deputaten gecontinueerd, terwijl de regeling van den provincialen Zendingsdag ds. Hulsebos wordt opgedragen. Als oproepende kerk voor de eerst volgende classisvergadering wordt Meliskerke aange wezen. De kerk van Grypskerke dringt er op aan, dat de kerken overwegen, zoo mogelijk in vereeniging met Noord-Brabant een eigen Zendingsterrein te bearbeiden en doet toe- zegging, rakende deze materie, een of meer voorstellen te zullen plaatsen op de agenda van de volgende byeenkomst. Ds. Boeijenga doet de classis mededeeling, dat het nieuwe kerkgebouw van Arncmuiden den 2den December in gebruik zal worden genomen en noodigt de kerken uit zich hierbij te doen vertegenwoordigen. Gapinge's afgevaardigden brengen namens diakenen hunner kerk dank aan die diaconiën, die hun steun verleenden. Na afhandeling van eenige zaken in comité, sluit de voorzitter de vergadering met dank gebed. P. W. J. Wolf, Scriba-assessor. Verantwoording van Liefdegaven. AUGUSTUS-COLLECTE. 12e, 14e, 17e, 18e en 20e LIJST. Gapinge f 2,29. (x0es 228,47 Middelburg 170,86 Nieuwdorp - 24 64 Wissekerke (N.-B.) - 52,801/, Zierikzee (huizen en kerken) - 94,95 Kolynsplaat met Kats -100,72 Oostkapelle (kerken) - 78,'60 Brouwershaven (Geref. Kerk) - 19',33 Groede met Breskens - 103,52l/2 INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Donderdag 12 Nov. j.l. vergaderden de kerken uit de classis Axel in Oostburg. Zulke classicale vergaderingen bieden nog wel eens verrassingen aan; wat men stellig verwacht had, komt niet ter tafel, en dingen, waaraan men ganschelijk met dacht, worden soms besproken. Zoo had ik stellig onder de „Ingekomen Stukken" een schrijven van den uitgever van Zeeuwsch-Kerkblad verwacht, inhoudende het verzoek om ook van onze classicale vergadering een officieel verslag te mogen ontvangen. Uit de verslagen aan uw -Klad toegezonden, bleek mij dat dit verzoek wel ingekomen was by de overige classes in zeeland. By ons evenwel niet! Dit spijt my. /S wriJar' ^et aantal kerken is hier klein met de Zeeuwsche broederen uit andere classes komen wy niet dikwerf in aanraking wij zitten achter de Schelde, eenzaam en verlaten, men heeft ons wel „de broederen uit hetOver-Jor- daansche genoemd alles volkomen waar, maar wy zijn er dan toch, wij leiden toch ook een kerkelyjk leven, wij zijn eenmaal in de rij der Zeeuwsche Kerken opgenomen. Ook voor het Kerkblad zelve, vind ik die miskenning uwerzyds minder gewenscht, want het is mii bekend, dat Uw Blad in Terneuzen, Axel en Zaamslag druk gelezen wordt, en het abonne mentental er nog steeds toeneemt. Daarbij komt, dat het een aardig punt voor ons agendum zou geweest zijn, temeer waar mij ter oore kwam, 6f va? onze ver8"a(leringen nooit een officieel verslag aan eenig blad gezonden wordt. ye bespreking van dit punt had er misschien toe kunnen leiden, dat ons isolement eenigs- zins werd opgeheven. Laat mij dan eigener beweging, en over eenkomstig Uw wensch, ten gerieve van onze lezers aan deze zijde der Schelde, alsmede in het belang van ons gemeenschappelijk kerke- lyk leven, dienaangaande een en ander mogen mededeelen. Nadat de vergadering op gebruikelijke wijze door ds. Veen geopend is, richt ZEerw. een woord van welkom tot de predikanten Sietse- ma en Littooij, voor het eerst ter vergadering aanwezig. Uit de lastbrieven blykt, dat al de ker ken (slechts 8 in getalwettig vertegenwoor digd zijn. Het moderamen constitueert zich als volgt: ds. Tholen, Praeses, ds. Sietsema, ocriba, ds. Veen, Assessor. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het be richt aangaande de losmaking van ds. v. Gif fen, als B. d. W. van de Geref. Kerk te Aalst, lokt eenige discussie uit; vele broeders ge voelen zich bezwaard over het feit dat derge- Wij vragen excuus. Aan eene misken- ningonzerzijds mag niet gedacht worden. Wij_weten niet beter of aan al de classes dezer Provincie is het verzoek gericht. Is het verzoek niet ontvangen, gaarne zyn wij bereid te zorgen, dat het op de e.v. classis aanwe es De Redactie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 3