Weekblad voor de i ere for meerde Kerken in Zeeland Onder Redactie van: Ds. L. BOUMA, Ds. J. HULSEBOS en Ds. A. LITTOOIJ. Godsdienstoefeningen Ie Jaargang. Vrijdag 20 November 1903. No. 21. Drukker-Uitgever in de Gereformeerde Kerken in Zeeland, UIT HET WOORD. Met medewerking van onderscheidene Predikanten. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post Enkele nummers 35 cent. 3 cent. A. D. LITTOOIJ Az. MIDDELBURG. PRIJS DER AD TERTENTIEN van 15 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. op ZONDAG 22 NOVEMBER 1903. Classe Middelburg, MIDDELBURG. Gasthuiskerk 91/1 en 6 uur ds. A. Littooij 2 uur Lezen eener Leerrede Hofpleinkerk 91/2 en 2 uur ds. L. Bouma Bogardstraat 91/2 en 2 uur ds. R. v. d. Kamp van Axel VLISSINGEN. Noorderkerk 9V2 en 2 uur Lezen eener Leerr. N. Middelkerk 91/2 en 5!/2 uur ds. J. Hulsebos Catech. Zondag 17. Abnemuiden 91 \x en 2 uur ds. J. Boeyenga Domburg 9 en 2 uur ds B. B. v. d. Hoorn Gapinge 91/2 en 2 uur Lezen eener Leerrede Grijpskerke 9 en 2 uur ds. J. J. Koopmans Koudekerks 9 en 2 uur ds. H. Ph. Ingwersen St. Laurens 9i/2en 2 uur ds. G. H. Toebes Mbliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerrede Oostelapelle 9 en 2 uur ds. M. F. Visser Sebooskerke 9 en 2 uur ds S. de Jager Souburg 9 uur dhr. A. Schippers Theol. Stud. 2 uur Lezen eener Leerrede Veere 91/2 en 2 uur dhr A. Scheele Theol. Cand. Vbouwepolder 9 en 2 uur ds. F. W J. Wolff Westkapelle 9V2 en 2 uur dr. L. Wagenaar Classe Zierikzee. Brouwershaven 9i/2 en 2 u. ds. O. J. Geerling Bruinisse 9Vi en 5 uur ds. G. de Jager Coldnsplaat 91/2 en 56 uur ds. F. Staal Geersduk 9, 2 en 51/2 u. Lezen eener Leerr. Haamstede 91/1 en 2 uur ds. R. Koolstra Kamperland 9 en 2 uur ds P. J. Baaij 6 uur Lezen eener Leerrede Nieuwerkerk 9 uur Lezen eener Leerr. 2 en 6 uur ds. H. Cramer Oosterland 91/2 en 2 uur ds. C. Staal Scharenduke 9i/2 en 2 uur ds. W. Raman Wissekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. P. J. BaaQ Woenad. (Dankd.) 9 en 2 uur Lez. eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur, ds. G. W. H Esselink. Zonnemaire 9*/2 en 2 uur Lez. eener Leerr. Classe Tholen. Anna Jacoba Polder 95 en 2 u. ds. A. Dekkers Bergen op Zoom 95 en 55 uur ds. A. H. v. d. Kooij Krabbendltke 9, l^en G. Doekes van Heemse Poortvliet 9^2, 2 en 6 uur ds. J. Meulink Rilland Bath 9 en l*/2 uur Lez. eener Leerr. Tholen A 9i/2, 2 en 6 uur ds. W. T. van D£k Tholen B 91/2, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer'91/2,2 en 5^2 uur ds. J. A. de Bruyn Classe Goes. Baarland 9 en ll/2 uur Lezen eener Leerr. Biezelinge 91/2, 2 en 6 uur Geen opgaaf ontv. Bobsele vm. 9 en 11/2 u* ^s* Hoek Goes 9f/2 en 2 uur ds. R. J. v. d. Veen 51/2 uur Lezen eener Leerr. 's Gravenpoldeb 9i/2 uur ds. J. H. Donner Voorb. H. Av 2 uur ds. J. H. Bonner Bed. H. Av. Heinkenszand 91/2 en 2 uur Lezen eener Leerr. Iebseke 91/2, 2 en 51/2 uur ds. M. G. Kerssies Keuiningen 9 en 2 uur d#. H. W. Laman Nieuwdorp 9^4 en 2 uur ds. H. Meulink van Meliskerke Wolfaartsdijk 9 en li li u ds. Elffers Classe Axel. Axel A 9 en 2 uur Axel B 9 en 2 uur Oostburg 9i/2 en 2 uur Schoondljke 9 en 2 uur Tebneuzen 9 en 2 uur Zaamslag A 9 en 2 uur Zaamslag B 9 en 2 uur ds. N. P. Littooy dhr. de Jonge Theol. Stud, ds. K. Veen Lezen eener Leerr. ds. J. v. d. Berg ds J. Tholen Geen opgaaf ontv. Gereformeerde Gemeente: Middelburg 91/2i 2 en 6 uur ds. L. Boone Terneuzen 9, 2 en 5^2 uur dhr. P. Kievit VERTROOSTING EN BESTIERING ONDER HET LIJDEN. Want hiertoe zijt gij geroepen, dewijl ook Christus voor ons gele den heeft, ons een exempel nala- latende, opdat gij zijne voetstappen zoudt volgen. 1 Petri 2 21. Het lijden wordt eene rechte oefenschool, wanneer in dat lijden het oog des geloofs op Christus mag rusten en de Heere het lijden, dat over ons komt, als een middel wil gebrui ken, om ons meer dan vroeger den rijkdom van het lijden des Verlossers te doen verstaan, den rijkdom van dat lijden voor ons, die ge- looventot innige vertroosting en blijdschap voor onze ziele. Christus heeft voor ons geleden. O, dat wordt door de geloovigen nimmer zoo diep verstaan, als juist, wanneer zij in lijden zijn, vooral in lijden om des Heeren Naam. Wat onuitsprekelijk lijden heeft de Heere uit den hemel in zijn menschheid gedragen, Hij onschuldig voor de schuldigen, voor de boozen en goddeloozen, want die zijn wij, en dat om ons te bevrijden van den eeuwigen doodZie, in ons lijden brengt de Heere ons nader aan Zijn lijden, zoodat wij daarvan de grootheid aanschouwen, maar ook de liefde, die Hem tot dat lijden, tot dat offer dreef, smaken, en ons verheugen in de rijke en heerlijke vrucht, de vrykooping en de zaligheid onzer zielen. Dit werkt Gods Geest onder het lijden en door het lijden der kinderen Gods. Onder de slagen, die de godvreezende dienstknechten menigmaal van hunne harde heeren ter wille van hun geloof ontvingen, en bij het schrijnen der wonden, moest hun het lijden van den Geze- genden Heiland zoo dierbaar en vertroostend worden, die zelf cmze zonden in zijn lichaam gedragen heeft op het hout, opdat ivij der zonden afgestorven zijnde der gerechtigheid leven zoude; door wiens striemen gij genezen zijt. Maar nog eene heerlijke vrucht van de ge meenschap met Christus, die de Heere onder het lijden doet rijpen, wordt hier genoemd. De gelijkvormigheid aan ons Hoofd, Christus, komt dan tot meerdere vordering. Ach neen helaas niet of weinig in den voorspoed, maar wel onder het kruis. Hoewel het lijden des Heeren een geheel eenig lijden is van Hem, als Borg voor de zonden zijns volks, zoo zal zijn volk toch ook de kenteekenen dragen, dat zij leden zijn van eenen lijdenden en triom feerenden Heiland. Christus heeft voor ons geleden ons een exem pel nalatende, opdat wij zijne voetstappen zouden navolgen. Een exempel is een voorbeeld om na te teekenen. Afgezien nu van het borgtochtelijke van 's Heeren lijden, is die lijdensweg een voorbeeld. In die voetstappen, die onze Heere daar zette, moet zijn discipel leeren wandelen, om zijn beeld te dragen. Daarom zegt de apostel: Gij zijt hiertoe (tot het lijden) geroepenom alzoo uwen Heere gelijkvormig te worden en zijn beeld te dragen. De apostel onderscheidt welniet alle lijden, ook van Gods kinderen, is dit hier bedoelde, rechte lijden. En dat rechte lijden is ook alleen genade van God. Want dat is genade, indien iemand, om de consciëntie voor God, zwarighee i verdraagt, lijdende ten onUchte. En wij megerf- hier gewisselijk ook wel bijvoegen de bezoe kingen, die het den Heere behaagt over zijne kinderen, te brengen in krankte, tegenspoe den en smartelijke verliezen. Hoe goed is het in al dat lijden op ons „voorbeeld in het lijden" te staren. Hoe eenig en volkomen die onderwerping aan den wil des VadersHij heeft geen zonden gedaan en er is geen bedrog in zijnen mond gevonden. En toch drinkt Hjj gewillig en in volkomen gehoorzaamheid aan den Vader den drinkbeker des lijdens. En is Hij nw troost en blijdschap bij het gezicht op uwe zonden, dan vormt de Heilige Geest u ook naar zijn beeld en zult gij bij het lij den, dat u ter wille van de zaak des Heeren overkomt, niet dreigen en als gij gescholden wordt, zult gij niet wederschelden. Want dat deed uw Heiland niet, dat behoort ook niet te huis in zijne school. Zou dit niet tot diepe beschaming zijn geweest voor de vervolgden, als zij er nu op zagen, hoe weinig zij nog het beeld des Heeren vertoonde in hun lijden. Hun striemenHoe moesten die hun dierbaar worden, daar zij ze mochten dragen terwille van Hem, die voor hen voor Pontius Pilatus had gestaanEn wat zeldzame blijdschap viel hun ten deelOm den Naam des Heeren Jezus smaadheid te mogen dragen De apostel besluit dit deel van zijnen brief door de geloovigen te wijzen op hun eertijds en op 't geen God aan hen had gewrocht. Want gij waart als dwalende schapen. Bij al den voorspoed, die gij toen genoot, waart gij in uwen verloren zondaar staat. Maar gij zijt nu bekeerd tot den Herder en Opziener uwer zielen. Gij zijt nu onnaspeurlijk gelukkig, ook al haat u de wereld. De goede Herder stelde zijn leven voor u en Hij leidt u veilig naar het huis zijns Vaders. Hulsebos. TABIA, Be consciëntie. VII. Na hetgeen wy tot dusver zagen over het verschil in kennis waardoor de consciëntie wordt geleid, willen wij ten slotte nog kor- telijk enkele opmerkingen maken. ZllUWSCH KERKBLAD.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 1