Weekblad voov de Gevef ormeerde Kerken in Aeeland, Onder Redactie van: Ds. L. B0QM4. Ds. J. RÜLSEBOS en Ds. A. LITTOOIJ. Godsdienstoefeningen Ie Jaargang. Vrijdag 13 November 1903. No. 20. Drutter-Uitgeïer ia de Gereformeerde Kerken in Zeeland, UIT HET WOORD. Met medewerking van onderscheidene Predikanten. PRIJS DER ADVERTENTIEN ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post Enkele nummers 35 cent. 3 cent. A. D. LITTOOIJ Az. MIDDELBURG. van 1—5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. op ZONDAG 15 NOVEMBER 1903. Glasse Middelburg, MIDDELBURG. Gasthuiskerk 91/, en 2 uur ds. A. v d. Sluijs van Renkum Hofpleinkerk 91/2, 2 en 6 uur ds. L. Bouma VLISSINGEN. Noobderkerk 91/gen2uur ds.F. W J Woifl N. Middelkerk 91/2 en 5i/2uurds. J. Hulsebos Catech. Zondag 16. Arnemuidbn 9i/a en 2 uur ds. J. Boerjenga Domburg 9 en 2 uur ds B. B. v. d. Hoorn Gapinge 91/2 uur Lezen eener Leerrede 2 uur dr. L, Wagenaar Gbjjpskerke 9 en 2 uur ds. J. J. Koopmans Koudekerke 9 en 2 uur ds. H. j?h. Ingwersen St. Laurens 9l/2 en 2 uur ds. G. H. Toebes Meliskerke 9 en 2 uur ds. H. Meulink Oostkapelle 9 en 2 uur ds. M. F. Visser Serooskerke 9 en 2 uur ds S. de Jager In beide diensten collecte voor de Tfceol. Schooi. Souburg 9 en 2 uur ds. G. F. Kerkhof Veere 9i/2 en 2 uur ds. A. Littooij Bed. H Av. en Dankz. Vroüwepolder 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 91/2 en 2 uur Lezen eener Leerrede Classe Zierikzee. Brouwerselaven 9i/2 en 2 u. ds. O. J. Geerling Bruinisse 91/j en 5 uur ds. G. de Jager Colunsplaat 91/2 en 55 uur ds. F. Staal Geebsdijk 9. 2 en 51/2 u Lezen eener Le*rr. Haamstede 9Va en 2 uur ds. R. Koolstra Kamperland 9 en 2 uur ds P. J. Baaij 6 uur Lezen eener Leerrede Nebuwerkerk 9 uur Lezen eener Leerr. 2 en 6 uur ds. H. Cramer Oosterland 91/2 en 2 uur ds C. Staal Scharendljke 91/2 en 2 uur ds. WRaman Wjbsekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr av. 51/2 uur ds. P. J. Baaij Zivrtrzkr 10 en 6 uur, ds. G. W. H. Esselink. Zqnnemaire 9*/2 uur Lez. eener Leerr. 2 uur ds. G. W. H. Esselink Classe Tholen. Anna Jacoba Polder 95 en 2 u. ds A. Dekkers Bergen op Zoom 95 en 55 uur ds. A. H. v. d. Kooij "Kr arrend like 9 en l1/2 uur ds. J. de Koning 5*/2 uur Lezen eener Leerrede Poortvliet 9i'2, 2 en 6 uur ds. J. Meulink Rilland Bath 9 en IV2 uur Lez. eener Leerr. Tholen A 9i/2, 2 en 6 uur ds. W. T. van Dijk Tholen B 9i/2, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 91/2,2 en 51 /2 uur ds. J. A. de Bruijn Classe Goes. Baarland 9 en 11/2 uur Lezen eenqr Leerr. Biezelinge 91/2, 2 en 6 uur ds. N. G. Kerssies Bobsele vm. 9 en 11/2 u. Lezen eener Leerr. Goes 9i/2 en 2 uur ds. R. J. v. d. Veen 51/2 uur Lezen eener Leerr. 's Gravenpolder 91/2 2 en 51/2 u. Lez. eener Leerr Heinkenszand 9 en 2 uur ds. D. Hoek Iebseke 91/2, 2 en 5i/2 uur dhr. Goedbloed Theol. Cand. Kruiningen 9 en 2 uur da. H. W. Laman Nieuwdorp91/4 en 2 uur ds. J. H. Dourer Jr. Wolf aartsdijk 9 en li/2 u ds. Elffers Classe Axel. Axel A 9 en 2 uur Axrt. B 9 en 2 uur Oostburg 9i/2 en 2 uur ScHOONDiJKi: 9 en 2 uur Terneuzen 9 en 2 uur Zaamslag A 9 en 2 uur Zaamslag B 9 en 2 uur ds. N. P. Littooij ds. R. v. d. Kamp ds. K. Veen ds. P. A. Sietsema ds. J. v. d. Berg ds J. Tholen Lezen eener I eerrede Gereformeerde Gemeente Terneuzen 9, 2 en 0V2 uur ds. L. Boone VERTROOSTING EN BESTIERING ONDER HET LIJDEN. En I >udt uwen wandel eerlijk onder 1 heidenen, opdat in het- gene zij kwahjk van U spreker., aln van kwaaddoeners, zij uit de goede werken, die zij in (U) zien, God verheerlijken mogen in den dag der bezoeking. Zijt dan alle men- schelijke ordeningen onderdanig, om des Heeren wil. 1 Petri 2 12, 13a. De om des Heeren wil vervolgden zullen toezien, dat zij niet door ongeduld gedreven, afwijken van het spoor van Gods geboden. Dit gevaar is verre van denkbeeldig. Miskend, vervolgd, tegengestaan en gelasterd, zou me nigeen van de belijdenis der Waarheid nog wel eens geweld met geweld willen te keer gaan of beantwoorden, indien het de Heere niet verhoedde. Het gevaar ligt er, om on doordachte dingen vaak in zondigen toorn te zeggen of te doen. Heeft de apostel dit zelf niet tot zijne diepe schaamte moeten ervaren, toen hij in Gethsemané voor zijnen Meester het zwaard trok en in ondoordachten y ver den strijd van het geestelijk gebied op het gebied van menschelijke kracht en geweld wilde over brengen Daarom vermaant de apostelHoudt uwen wandel eerlijk onder de heidenen Deze christenen nu woonden onder eene overwegend heidensche bevolking, in de R°~ meinsche provinciën. Die heidenen letten zeer nauw op hen. Ja, het was den duivel te doen, om de geloovigen door den druk van den te genstand en de vervolging tot zondig ver zet en ondoordachte, zondige woorden of daden te prikkelen. En waar nn de Christenen hard bejegend en verdrukt, gehaat en gesmaad werden, hoe zouden zy zich nn wel houden/ Dit was de vraag, die op de lippen der hei denen zweefde en sprak nit den uitdagenden blik der vervolgers. Doch de genade Gods was machtig, zy moest in hen triomfeeren Door die genade moesten zy hunnen wandel eerliik, eerzaam en onbesproken houden onder hunne stad- en landgenooten. Doet de naaste ons kwaad, dan mag dit ons nooit verleiden, om ten opzichte van hem ook maar éene schrede van den ons door den Heere aangewezen weg at te wijken. Gelooft het vry, al wat ons anders wil doen handelen is uit den booze. Dit kost wel strijd, harden stryd, maar des Heeren ge nade is ook hiertoe genoeg. En in dien weg sterft onze oude mensch. "Wat de heidenen vooral ook hinderde, was het christelijk leven der geloovigen. Zij kwa men niet in hunne Kampspelen en in hunne tempels, zij namen geen deel aan hnnne on gebondenheden en zondedienst. Daarom haatten zij hen. En met boosaardig vermaak werden er allerlei lasteringen uitge strooid aangaande der geloovigen omgang met elkander en aangaande hetgeen in hunne samenkomsten zou gebeuren. Verkeerd verstane woorden en uitingen, ook wel opzettelijk vervalscht, dwaze geruchten omtrent de Avondmaalsviering enz. waren de stoffe, waaruit gruwelyke lasteringen werden opgesteld, die de onwetende en dwaze men sehen (zie vers 15)grif aannamen en verspreidden. Nu zegt de apostel, dat de christenen dien laster beschamen en weerleggen moesten, door hunnen godzaligen wandel en dAt mede, op dat die lasteraars nog eens tot inkeer gekomen zijnde, God mochten verheerlijken, nu in waar heid der g leven, waarom zy hen verkeerdelijk hadden gelasterd, kennende en waardeerende. Dit zou geschieden ten dage der bezoeking, dat wil zeggen, in den dag, dat de Heere er uit die heidenen tot bekeering zoude brengen. Sommigen verstaan onder den dag der be- bezoeking: den daghet toppunt der vervolging. Ja, het is ook meermalen gebeurd, dat in de hitte der vervolging, de vervolgers, ziende het geloof en de liefde der vervolgden, kracht dadig tot God werden bekeerd, ja nu zeiven op staanden voet als belijders van Christus werden gedood. En waarin moet dan nu die eerlijke of eerzame wandel allereerst uitkomen hij deze geloovigen Zijt dan aüe menschelijke ordeningen onder danig, om des Heeren wil. De apostel spreekt hier in het algemeen over het gezag, dat in velerlei geledingen onder het menschdom is. Dit moeten de ge loovigen erkennen en eerbiedigen, als van God onder de menschen ingesteld. Onderdanig moeten zij zijn in alles, wat niet stydt met Gods geopenbaarden wil in zyn Woord. Veel hadden zij van de heerschers te lyden, het was vaak eene harde bejegening, die hun ten deele viel. Toch moesten zij het gezag, de Overheid blijven eeren, al waren de personen, die het bedienden, ongeloovig en vijandig. Zy moesten dat doen, om des Heeren wil, omdat Hij het wilde en hun gebood. De Overheid toch is van God ingesteld tot straf der kwaad doeners en tot prijs dergenen, die goed doenHoo- gere en lagere Overheid heeft God ingesteld: den Koning (Keizer toenmaals) en de stadhou ders onder den Koning. Hunne vrijheid in Christus moeten zij gebruiken, om dienstknech ten Gods te zyn. Het is zyn wil, dat zy de Overheid eeren, en dat zij alzoo den mond stoppen aan de onwetenheid der dwazen men schen. Hulsebos. VARIA. Geloofsverzekering. VI. De gevoelsverzekering, die intensief, d. i.j 2I1UVSCH RKBL D.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 1