HET GEBED Kerkorgels A. S. J. Dekker Lange Gortstraat I 337, J. LA In het Klecdlngmagazijn en de Kleermakerij. C. J. HONDIUS, Kantoor DAM F 162 Goes. Abraham diep overtuigd heeft van de waarheid, dat God de vrijmachtige is, aan wien de heer schappij toekomt over hemel en aarde. De taal welke van het geloof uitging zal ongeveer deze zijn gêweestGod heeft aan u dit kind gegeven, het is niet het uwe maar het Zijne, Hem behoort het, Hij heeft er aanspraak op en nu Hij het opeiseht moogt gij niet weigeren. Wij kunnen ook zeggenAbraham heeft door het geloof deze waarheid geeerbiedigd, hij heeft haar aanvaard ook al waren de gevolgen, welke er voor hem uit voortvloeiden zeer pijnlijk. Wat heeft het geloof nog meer gedaan Meent ge dat Abraham niet begrepen heeft de schijnbare tegenspraak tusschen de belofte en het bevel? Zijn eigen verstand heeft daarop gewezen, de zonde van zijn hart haar gébruikt om tot hem te zeggenMaar het is onmo gelijk, dat God van u vergen kan, dat gij dezen zoon Hem tot eene offerande wijdt, want dan kan de belofte nooit in vervulling komen en gij zoudt den Waarachtige tot een leugenaar maken. En als ge nu ook nog denkt aan de listige omleidingen van Satan, dan kunt ge eenigermate u voorstellen in welke angsten Abraham geweest is. Maar uit die alle heeft het geloof hem gered door er iets tegenover te plaatsen. Het heeft hem duidelijk doen zien het onderscheid, dat er is tusschen zijue taak en de verantwoordelijkheid daarvan. Hij is zich bewust, dat als hem eenmaal rekenschap ge vraagd zal worden van wat hij volvoeren gaat op Moria, hij volstaan kan en vrij uit zal gaan door eenvoudig te verklaren: Ik heb niets gedaan dan enkel wat de Heere mij geboden had. Indien de uitvoering van den wil des Heeren de belofte mocht vernietigen, dan lag dit niet voor rekening van Abraham maar van God zelf. Door het geloof heeft hij den weg zijner roeping helder afgebakend gezien, en daarom kon hij met vasten tred daarop voortschrijden zonder zich over de uitkomstin verwarring te laten brengen. Bovendien gaf het geloof hem een ware vertroosting bij de vreeselijke gedachte als ik mijn zoon offer zal God dan ophouden getrouw te zijn en niet meer gedenkeu aan het verbond, want het wees hem op den levenden God, die machtig was hem het doode kind levend terug te geven. Ook hierin blinkt de kracht van Abrahams geloof. Nog nooit was een doode tot het leven teruggekeerd. Tot dusverre had het graf nog nimmer eenige prooi losgelaten. Nochtans zoo groote gedachte had de aartsvader van 's Heeren macht, dat hij vaststond in de overtuigingGod kan aan den dood zijn buit ontnemen, en diarmede legde hij aan elke bedenking het zwijgen op. Bouma. School en Faculteit. Niet lang na de Synode van Groningen in 1899 gingen nog meer stemmen op, om pogingen aan te wenden en overleg te plegen, ten einde toch nog een plan te concipiëeren, waardoor de opleiding aan de School en die aan de Vrije Universiteit ééne zoude worden. Eene stem daartoe ging op in de Heraut en vond o.a. ook weerklank in enkele classicale vergaderingen. Wel werd er door sommige broeders ernstig tegen deze vernieuwde actie gewaarschuwd met het oog op wat er reeds gepasseerd was ten dezen en op hetgeen omtrent de zaak der Opleiding en de School der kerken te Groningen was besproken en besloten, maar velen meenden, dat de zoo wenschelijke eenheid nog wel eene poging als deze waard was. Zij meenden ook, dat er mogelijk nog een weg zou te vinden zijn, die allen konde bevredigen en dus ook het beding ongeschonden laten. En nu zouden de zaken eens ter hand genomen worden niet door vijf deputaten, maar door een broederkring van mannen, die én tegen elke krenking van het beding én ook voor de rechten der Vrije Universiteit zouden waken. Wat anderen niet hadden kunnen doen, zou wellicht door zoo achtbare vergadering kunnen geschieden. Ook sehry ver dezes was vol hope, zelfs ook nog toen het resultaat van dezen arbeid openbaar werd. Later is ook hem duidelijk geworden, dat men twee inrichtingen van geheel verschillenden aard zoo maar niet tot een kan maken en ondereen kan mengen, en dat, wanneer dit geschiedde, altijd een van beiden er het leven by zou moeten inschieten, welk gevaar tot nu toe voor de School wel het allergrootst was. Op verlangen van eene of meer dezer classes, kwam nu in herhaalde zittingen eene vergadering samen, waartoe waren uitgenoodigd, om kort te gaanCuratoren en professoren van Kampen, en Curatoren en professoren van Amsterdam. Hier had men nu de voornaamste geleerden en woordvoerders onzer gereformeerde kerken byeen. Als er nu wat van deze zaak te maken was, dan zouden deze broeders het ons geven. Langdurig was hun arbeid. Het heeft aan hen heel wat tyd en hoofdbreken en aan de kerken heel wat geld gekost. Ook nu werden de resultaten van den arbeid met spanning verbeid. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Nieuw-Dordrecht en te Sleen J. Sybrandi te Mildamte Oudewater H. Hoekstra te Arnhemte Bunschoten (B) J. J. Berends te Maasland. Aangenomen naar Wildervank M. Meijering te Nieuwe Pekela. Bedankt voor Borger C. M. W. Plet te We- zepvoor Jutrijp-Hommerts H. W. Laman. Officieel© Berichten. Vlissingen B. Vergadering van Manslid maten ter verkiezing van drie ouderlingen en twee diakenen op Maandag, 9 November, des avonds acht uur in de Consistoriekamer. De dubbelgetallen zyn, voor ouderlingen de Br. M. v. d. Broeke, C. P. I. Dommisse, J. D. Fregeres, H. Guillaume, G. V. d. Putte, en C. v. d. Voort; en voor diakenen; de Br. A. Botting, T. Kamermans, J. Pieters en Ph. J. Woltering. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. De Kerken in Zeeland, die nog geen ant woord toezonden op het vriendelyk verzoek inzake de kerk te Westkapelle, worden drin gend uitgenoodigd dit vóór den llden dezer te doen. Namens de financieele classicale commissie voor Westkapelle, W. A. de Rijcke, penningm. Middelburg, 5 Nov. 1903. Kruiningen, 5 Nov. 1903. Werden wij 25 Oct. als gemeente geschokt door dat onze geliefde Leeraar Ds. H. W. Laman, ons mededeelde, eene roeping te heb ben van de gemeente Jutryp en Hommerts. Thans kunnen we mededeelen, dat wij gister, en wel op Dankdag, verblijd werden, door dat Z.Eerw. mededeelde, vrijmoedigheid gevonden te hebben voor die roeping te bedanken. Moge onze Leeraar nog tot in lengte van jaren, voor de gemeente, voor de classis en voor de pro vincie tot een rijken zegen zynwijl we in deze dagen, ook in onze omgeving, zoo een behoefte hebben aan mannen als hij, noch van A noch van B, maar van die jn Christus Jezus zijn om die tot een te brengen De Heere trooste die teleurgestelde gemeente en schenke haar spoedig een Leeraar, die haar leidt in de grazige weide, is onze wensch en bede. Namens den Kerkeraad, L. J. Florusse, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de kerk, van de Stuiversvereeniging opbrengst 2 October f 21.voor de Zustervereeniging Diaconaal Hulpbetoon f 5.en voor de Zen ding (Heidenpenning) van B. de W. 52 halve centen en van J. D. H. 1582 gebruikte post zegels. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes Scriba. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Middelburg, Nov. 1903. A. F. Gij zult het mij niet kwalijk nemen, dat ik nu eerst enkele woorden wyd aan den Wal- chersen Partijdag, verleden week te Middel burg gehouden. Over „saamwerking" sprak ds. van den Berg. Gaarne had ik gewild, dat zij, die met ons gelooven: Gods woord moet ook eene lamp zijn voor den voet der staatkunde, maar die nog altijd afkeuren, dat wij in som mige gevallen samengaan met de Roomsch Katholieke Staatspartij, deze rede eens ge hoord hadden. Doch voor zoover ik kan na- gaan was geen enkele hunner tegenwoordig, 'it was bepaald jammer. De spreker toch maakte zeer duidelijk, dat bij de bestaande toestanden samenwerking niet alleen noodig, zelfs natuurlijk was. Langen tyd immers heeft de liberale party in ons land de lakens uit gedeeld, zy deed dit zonder rekening te houden met de christelijke grondslagen, waarop ons volksleven rustte. Haar doel was blijkbaar om den invloed van het historisch christendom te weren. Van den bijbel wilde zij niets weten, aan het licht der rede had zy genoeg. Naarmate haar streven duidelijk werd, naar-die-mate moest zich daartegen verzetten niet enkel de anti revolutionair maar evenzeer de Roomsehe, en daardoor kwamen deze beiden vanzelf dichter bij elkander. Het was daarom niet zoo edel van de liberalen om te schelden op het „monster verbond van Dordt en Rome", aangezien zij door hun voortspinnen aan de draden der revo lutie het in het leven geroepen hadden. Als in dat samengaan iets verkeerds schuilt, dan komt het voor rekening van onze tegenstanders °P P°htiek terrein, en in dit geval moesten zy het erkennen en is er niets verkeerds in waarom vallen zy ons daarmede dan altyd aan! Uit de besprekmg, waaraan velen deelna men, bleek, dat allen het met hem eens waren en ieder was overtuigd, dat het niet anders kon, maar tevens, dat het zeer gewenscht is, dat wij nooit uit het oog verliezen het groote onderscheid, dat er tusschen ons en onze bondgenooten bestaat. Wy moeten willen wij op den duur beteekenis houden voort gaan met het onderzoek van onze staatkundige belijdenis en de verbreiding van onze begin- len, en wij mogen er ons in verblijden, dat velen zich daarvan bewust toonen. By waar deering van wat reeds tot stand kwam mo gen wij niet insluimeren, maar waken en wer ken behoort de leus te blyven, wijl wij nog maar eene klein gedeelte afgelegd hebben van den weg, waarop wij ten einde toe moeten wandelen. Waarlyk het gezellig samenzyn op dien morgen heeft een aangenamen indruk achter gelaten. voor de licht- en schaduwzijde was er een open oog. Als steeds uw A. Advertentiën. i 0n?e hartelijke dank voor de betoonde be langstelling, op 30 October 1.1. ondervonden. G. VOORHANS. tot- ^OORHANSHaccou. Middelburg, 6 Nov. 1903. VERSCHENEN^ Ds, 8, DOEKES te Heemse. Na ontvangst van postwissel wordt het franco gezonden door den Drukker-Uitgever J. OLTHOFF te MIDDELBURG. Prijs ingenaaid fO,6Q. Gebonden f0,90. zijn in alle prijzen voorhanden Heeren-, Jongeheeren Winterjassen. Demisaisons, Cos- tuums, Pantalons, zware zwarte en blauwe Bonkers met en zonder Baai gevoerd. Verder Werkmansgoederen, witte en blauwe Slagers- jassen en Koksbuizen in alle matenalsmede Kindergoederen, waaronder Winterjasjes, Bon- kertjes met en zonder Overkraag. Blauwe Cheviot en fluweel e Broekjes en een uitge breide Collectie Stalen voor Goederen naar maat, welke net en solied worden afgeleverd. Aanbevelend, N.B. Ter opruiming aan vele verminderde prij zen een partij Kinderpakjes in alle modellen. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. worden onder jarenlange garantie geleverd. Alle gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Hclsebos. DOOR

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4