Kerkorgels A. S. J. Dekker J. LAVOOIJ. B. PLÜIJMERS Co. O. J. HONDITJS, Kantoor DAM F 162 Goes. In bet Kledingmagazijn en de Kleêrmakerij, Lange Gortstraat I 337, ten." Sommige christenen in Corinthe zagen er kwaad in zulk vleesch te eten, anderen niet. Ook blijkt hier ontegensprekelijk hoe ons ge weten kan bepaald worden door God, of door yerkeerde motieven die wij voor goed houden. Wie van deze twee heerschappij voeren ligt aan de kennis. In I Oor. 10 25—29 wordt ons de weg gewezen door ons in zulke gevallen te be wandelen. Voor wat Uzelf aangaat, die de kennis hebt, kleeft aan dat vleesch geen zonde. Koop het gerust, zonder ondervragen. Maar gij kunt bij een Heiden ten eten gevraagd worden, wat dan? Gebruik het maar gerust Maar nu zou 't kunnen gebeuren dat zoo'n Heiden zei: weet gij wel dat dit offervleesch is? Laat het dan staan om het geweten, niet uw eigen, maar des anderen. Hier hebben wij nu een formeel goed en te gelijk materieel verkeerd geweten d. w. z. eenmaal zoo oordeelend, mochten sommigen dat vleesch niet eten. Nalaten was plicht. Die het dus niet at, handelde formeelnaar den vormgoed. Maar de slotsom dit vleesch was bestemd voor de afgodendaardoor werd het onreinnu is het ongeoorloofd het te gebrui ken, was verkeerd. Wij mogen hieruit besluiteniemand kan verkeerd handelen, ook al is zijne bedoeling nog zoo oprecht. Want nu gold het in Corinthe slechts iets middelmatigs. Maar in vele gevallen geldt het iets beslist door God verboden b. v. als een Roomsche Maria aanbidt, of een heiden zijn kind onder den wagen van den afgod werpt. Paulus leert ons daarom ook op een andere plaats, dat het geweten niet altijd een betrouw bare gids is, maar alleen wanneer het weder geboren is, „in den Heilige Geest" Rom. 9:1. Toch is het opzettelijk boos handelen veel schuldiger. Met den dwalende voelt gij mede lijden, van den man die met voorbedachten rade gruwelen doet, hebt gy een afkeer. Zij worden dan ook door Paulus gebrandmerkt. Zulke lieden zocht hij onder hen die in het laatst der dagen afvallen van het geloof „heb bende hun eigen consciëntie als met een brandijzer toegeschroeid". I Tim. 4 2. De zonde werkt bedervend, zij berooft alles van haar zuiverheid. Immers „alle dingen zijn wel rein den reinen, maar den bevlekten en ongeloovigen is geen ding rein, maar beide hun verstand en geweten is bevlekt. Titus 1 15. Ook spreekt Paulus nog van zulk een booze consciëntie Hebr. 13 22. Met nadruk heet daar de kwade consciëntie boos. En let er wel op, hij legt verband tusschen de consciën tie en het hart. Indien het een boos is, kan het ander niet zuiver en rein zijn. De reini ging van hart en geweten kan alleen ge schieden door het bloed van Christus. Deze toestand der consciëntie is verschrik kelijk. Men vindt dien bij huichelaren en op zettelijke booswichten. Vooral bij de eersten, die zich steeds anders voordoen dan zij zijn. Zij smoren de stem in hun binnenste, zetten de kennis van Gods Woord en wet op zij, en volgen onder schoonen schijn den aandrang van hun diep bedorven hart. 'k Hoop dat onder mijne lezers niemand gevonden worde, die hier zijn beeld geteekend vindt. Want die toestand is ontzettend. Wij zien zoo zel den dat zulke lieden tot bekeering komen. Veelal werken zij steeds dieper zich in de ongerechtigheid, bevlekken, brandmerken steeds meer de consciëntie, tot God eindelijk de hand van hen aftrekt en zij in het eeuwig verderf neerstorten. By God is ook voor dezulken nog redding, maar wij waarschuwen toch ernstig in de gemeente des Heeren om niet het getui genis des consciëntie het zwijgen opteleggen. Niet ongewoon is het dat een moordenaar die langen tijd, tegen beter weten in, zijn ióisdaad ontkend heeft, eindelyk tot bekente nis komt. Hij had ook een boos geweten. Maar er waren nog geheel andere beweeggronden voor zijn handelen b.v. vrees voor schande en straf. Daarom is het veel begrijpelijker dat zulk een moordenaar bezwijkt voor den rech ten in zijn binnenste. - Weer is het Luther die daarvan zoo krachtig iets zeggen kan. „Dat is de plaag van een boos geweten, wan neer de zonde komt en bijt, dat de mensh ge voelt, hoe hy met God er kwaad aan toe is, hy heeft geen rust, loopt heen en weer zoekt hier en daar hulpe of hij van de zonde af komen kan". Zoo is ons dan gebleken dat er kan zyn een kwaad en een goed geweten, en dat by beide van dwaling sprake kan zijn. Alleen een goed weten, dat door zuivere kennis geleid wordt en wedergeboren is, mag betrouwbaar worden genoemd. Zien wij nu een volgend maal vanwaar 't komt, dat de kennis zoo dik wijls verschilt. 'H. H. Zondag 18 October herdacht Ds. Elffersvan Wolfaartsdijk zijne dertigjarige ambtsbediening. De Heere gaf hem het voorrecht 18 jaren in zyne tegenwoordige gemeente te mogen arbeiden. Voor leeraar en gemeente was het een genot de weldadigheden des Heeren, in al die jaren hem bewezen, te herdenken. Wel mocht hij de woorden van den Psalmdichter de zijne maken „de Heere heeft groote dingen bij ons gedaan, dies zijn wy verblijd". Des avonds trad Ds. Hoek voor de gemeente op, om namens de classis Goes, den jubilaris en de gemeente in een kort woord toe te spreken. Hij bepaalde daartoe de talrijk opge komen schare bij Ps. 70 5 en 6. Blijve deze dag voor leeraar en gemeente in gezegend aandenken. H. H. Vlissingen. Het bedrag van het tot hiertoe voor de noodlijdenden te Arnemuiden alhier ingekomene is geklommen tot f 1546,47'/2« Kerk- en Schoolnieuws. Tweetal te Alfen a/d Rijn A. Doorn te Frane- ker en G. Wielenga te Delft; te Bedum (A.) J. Kok te Nijmegen en B.v. d.Werfi'te Grootegast. Beroepen te Jutrijp-Hommerts H. W. Laman te Kruiningen, te Borger C. M. W. Plet te Wezep te Stiens en te Nieuw Dordrecht J. G. Sybrandy te Mildam; te Schipluiden R. de Jager cand. te Bussumte Sleen D. Prins te Oudega, Aangenomen naar Aalten (B.) A. Schouten te Rozenburg. Officiëele Berichten. Vlissingen B. Maandag, 26 dezer, des avonds van zeven tot acht uur in de consistoriekamer opgave van namen voor grostallen, om te dienen bij de vorming van dubbelgetallen, voor de aanstaande verkiezing van ouderlingen en diakenen. Als ouderlingen zijn aan de beurt van aftredingde Br. M. N. Baert, A. Huson en C. D. Noppen, als diakenen de Br. G. Guil- laume (van hier vertrokken) en A. Steketee. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. IERSEKE, 18 Oct. 1903. Het was heden voor deze kerk eene plechtige weemoedige ure. Haar naar Bunschoten vertrekkende Leeraar, de WelEerw. Heer J. Koppe, sprak heden zyn afscheidswoord. Eene talrijke schare vulde ons ruim kerk gebouw. Naar aanleiding van Openb. 1 1216 ont wikkelde ZEw. de hoofdgedachte De verheerlijkte Heiland tusschen de zeven gouden kandelaren a. tot schrik en waarschuwing van allen die Sion gram zijn. b. Tot opbeuring van kleinmoedigen en tot troost en sterkte van al Gods volk, dat waar Leeraars komen en gaan, Hij (de eeuwig Getrouwe) blijft. Met de gewone toespraken en nadat een der ouderlingen nog een hartelijk afscheidswoord tot ZEw. gesproken had, en Leeraar en Gemeente voor het laatst nog samen gezongen hadden Ps. 89 8, was deze Godsdienstoefening ge ëindigd, en daarmede een tijdperk van 31/4 jaar afgesloten, dat bij de kerk van lerseke nog lang in gezegend aandenken zal blijven. Namens den Kerkeraad G. Moerdijk, Scriba. P. S. Alle stukken, deze kerk betreflende, gedurende de vacature te zenden aan den Scriba bovengenoemd. BROUWERSHAVEN, 20 Oct. '03 Onze geachte Leeraar Ds. O. J. Geerling heeft een tweede roeping ontvangen, thans van dc Ger. Gem. te Veere. Twee gemeenten dus die behoefte hebben aan een Leeraar. Ook hier kan men geen Leeraar missen, dit is onze Leeraar wel bewust. Namens den Kerkeraad M. v. D. Bijl G.Az. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de kerkbij de rentebetaling f 2,50, verder f 0,50 en 1*2,50 met bijschrift, alsmede een coupon a f2,00, voorde zendingskas: inhoud van een busje van P. A. K. f3,75- Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. RO EK R E OORD K ET (4 De Ineensmelting II, door A. M. Diermanse. Onlangs is in dit blad het eerste deel van deze brochure besproken en aanbevolen. Ook het tweede gedeelte, dat thans verschenen is kunnen we hartelijk recommandeeren. De geachte schrijver neemt allereerst de bezwaren eens onder het mes, die tegen de plaatselijke eenheid der A B en C kerken worden ingebracht. Hy bespreekt achtereen volgens het bezwaar der leer, der historie, der groote Kerkender School met het Bedingen van onrust en wantrouwen. Daarna komt hij met schriftuurlijke argu menten vóór de ineensmelting voor den dag de eenheid der eerste Christenen, de eenheid der allereerste Kerken, de onderlinge eenheid der leden, de eere van Christus ('t bekende argument uit Joh. 17 20—23). Moge deze brochure even welmeenend, even rustig, even gevoelig gelezen worden, als ze door den auteur geschreven is. K. L. Advertentiën. Vrijdag 30 October a.s. hopen GERRIT VOORHANS HELENA VOORHANS—HACCOU hunne 25-Jarige Echtvereeniging te herdenken. Bezoeken worden afgewacht 's avonds van 6 tot 10 uur,» Langedelft H 4. Middelburg, 23 October 1903. Het Heeren- en Kinder-Kleeding Magazijn te Oost-Souburg, bij de Kanaalbrug, is rijk gesorteerd inBon kers vanaf f2.75 tot f7.in alle grootten en kwaliteiten, Heerenjassen vanaf f6.50 tot f22, Kinderjekkers. Een groote sorteering Sport hemden, Boezeroenen en Werkbroeken enz. enz., alles tot de laagste en coneurreerendste pryzen. Minzaam Aanbevelend, in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-,. TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN bij de GISTSTRAAT Middelburg. worden onder jarenlange garantie geleverd, AUe gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. zijn in alle prijzen voorbanden Heeren-, Jongeheeren Winterjassen. Demisaisons, Cos- tnums, Pantalons, zware zwarte en blauwe Bonkers met en zonder Baai gevoerd. Verder Werkmansgoederen, witte en blauwe Slagers- jassen en Koksbuizen in alle matenalsmede Kindergoederen, waaronder Winterjasjes, Bon- kertjes met en zonder O verkraag. Blauwe Cheviot en fluweele Broekjes en een uitge breide Collectie Stalen voor Goederen naar maat, welke net en solied worden afgeleverd. Aanbevelend, N.B. Ter opruiming aan vele verminderde prij zen een partij Kinderpakjes in alle modellen. EN

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4