Kerkorgels I. S. J. Dekker VEEVOEDER Jalousie-Fabriek Jalousiën, Rolluiken en Markiezen. G. H. VERTREGT. C. J. HONDIUS, Kantoor DAM F 162 Goes. S. M. B00GERD. LEVERT en HERSTELT BV Concurreerende Prijzen. de Alg. Verg. van de Vereen, t. Chr. Vz. Krankz. 24 Sept. te Apeldoorn. Zoowel de eene als de andere Vereening, beiden hebben voordurend den steun noodig van de door gebed en arbeid steunende en medewerkende liefde van allen, die Jezus Christus den Heere belijden. Bazuin. Oordeel over het optreden van het Zeeuwsch Kerkblad. Nu hier in Zeeland meer bijzonder de aan dacht is gevestigd op hetgeen Hollandsch Kerkblad inzake ons optreden oordeelt, achten wij het niet ondienstig mede te deelen, wat onder meer aangaande dat optreden in De Wachter van 10 Juli jl. voorkomt. Wij laten hier een gedeelte volgen van het artikel: Zeeuwsch Kerkblad. Het spreekt wel van zelf, dat de geachte schrijver niet met alle bijzon derheden op de hoogte was. „In Zeeland nu heeft men reeds twee jaar lang gepoogd te bewerken dat de Prov. Synode een beslissend woord zou kunnen meespreken over de Zuider Kerkbode, om daardoor in geval van noodzakelijkheid niet van dat blad afhan kelijk te wezen. Dat nu heeft de Uitgever niet gewild. Ingeval de Uitgever wel gewild had, zouden volgens opdracht der Synode de brs. Ds. L. Bouma, J. Hulsebos en A. Littooij als redacteuren zyn opgetreden. De eerste omdat Dr. Wagenaar geweigerd had. Aangezien er geen overeenstemming werd bereikt, hebben nu de 3 genoemde redacteuren op eigen verantwoordelijkheid, in verband met den geest der Synode, besloten het Zeeuwsch Kerkblad uit te geven, daarbij zich stellende op het standpunt van '92, niet van '86. Dat dit optreden noodzakelijk is geworden, verblijdt ons nietmaar nu vele broeders niet kunnen nalaten de eenzijdigheden van '86, en zelfs afwijkingen op den voorgrond te stellen, (i) is het ons verklaarbaar, en wenschen wy voor dit nieuwe blad eene invloedrijke plaats in Zeelands kerken. En wij voorzien dat men, door reactie, ook in andere provinciën tot dergelijk optreden zal noodzaken. Dat nu de Synode zich in 't geheel niet mag bemoeien met de redactie van 't orgaan, waardoor de kerken officiëele berichten mee- deelen, is vroeger en ook nu verdedigd met een beroep op de vrijheid der Pers. Eene van die leuzen, die opgang gemaakt hebben. Maar die vrije pers is dan toch wel gesteld op een officiëele tint, om daardoor te beter hare lading te kunnen dekken. En toch is het schermen met die leuze zoo weinig zeggend. Die pers toch is niet een op zich zelf staand wezen, maar daardoor worden aangewezen bepaalde personen, die door de Pers eene grootere, soms overwegende beteeke- nis verkrijgen. En nu mogen zulke broeders wel eigener authoriteit optreden, ook wel door een uitgever aangezocht worden, maar niet door eene Prov. Syn. worden aangewezen. Een fraai argument. Wij zeggen niet, of er geen bezwaren aan verbonden zijn maar kunnen nog minder inzien waarom het niet geoorloofd zou zijn. De Uitgever van de Zuider Kerkbode laat ons dan ook de waarheid zien, wanneer hy ons verklaart, niet bereid te zijn om „de Zuider „Kerkbode, die opkwam uit de Reformatie van „1886, en in die kerken haar oudste en trouwste „vrienden heeft, over te geven in handen van „de meerderheid der Zeeuwsche Synode, die „nog verleden jaar zoo beslist met Prof. Linde boom c.s. meeging en thans als redacteur „Ds. L. Bouma koos." Commentaar is hier by overbodig. Tot in de woordenkeus van den uitgever toe wordt onze voorstelling door den Uitgever van de Zuider Kerkbode bevestigd, en het bestaansrecht van het Zeeuwsch Kerkblad wordt er door aangetoond. V." H. Kerk- en Schoolnieuws. Tweetal te Wildervauk J. L. Schouten te Hazerswoude en W. W. Smitt te Assen. Beroepen te Veere H. Meulink te Melis- kerkete Hantum c. a. C. J. van der Boom cand. te Maassluis; te Delfzyl N. Y. van Goor te Halfwegte Hattem J. Sybesma te Ulrum te N. Dordrecht J. Osinga te Werkendam. Aangenomen naar Bunschoten (A) J. Koppe te Iersekenaar Knijpe K. van Dijk cand. te Blija naar Voorst G. Obermans te Wommels. Bedankt voor Bedum N. Y. van Goor te Blykens het eerste gedeelte van dit artikel slaat dit niet uitsluitend op de pers in Zeeland. H. Halfwegvoor Ooster Nijkerk W. Weener te Kubaard; voor Schouwerzijl en Borger K. van Dijk cand. te Blijavoor Oudewater J. E. Vonkenberg te Barendrecht. Dr. C. C. Schot Gz., pred. van de Geref. kerk te Hardenberg, herdenkt D.V. op Zondag a. s. den dag, waarop hij voor 25 jaren het predikambt aanvaardde. ZEerw. was eerst pre dikant te Aagtekerke, daarna te Tholen en sedert 1887 te Hardenberg. Door Ds. J. J. Kuiper, sedert 1870 predi kant bij de Geref. gemeente te Den Ham is na 53 jarige ambtsbediening eervol emeritaat aangevraagd. Uit Leiden komt de droeve tijding van het overly den op 31 Augustus 1.1. van Ds. J. H. Donner, rustend Dienaar des Woords, Oud- Zendingsdirector, Oud-Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Lang en veel was zyn arbeid voor des Hee- ren Naam en zaak. Slechts weinige maanden geleden, was zijne geliefde gade hem voor gegaan in de ruste, die overblijft voor Gods volk. De overledene bereikte den leeftijd van bijna 79 jaren. „Zondagavond was het voor de Geref. Kerk van Krimpen aan de Lek, eene plechtige ure. Ds. N. P. Littooij, die gereed stond naar Axel te vertrekken, nam afscheid van zijne Gemeente in wier midden Z.Eerw. ruim vijf jaar met zegen mocht werkzaam zijn. Van heinde en ver was men opgekomen om nog eenmaal den geliefden prediker te hooren, zoodat reeds lang voor dat ZEerw. den kansel beklom alle plaatsen waren bezet, zelfs was de opgekomen menigte zoo groot, dat het kerk gebouw ze niet kon bevatten. Velen moesten zich getroosten buiten te blijven staan om het met ernst en gloed uitgesproken afscheids woord te hooren. De Gemeente werd gewezen op het Woord des Heeren, dat blijft tot in eeuwigheid by alles, dat wisselt en verandert. Door den broeder ouderling A. Groeneveld, en den heer Eger, oefenaar bij de Geref. Kerk van Lekkerkerk, werd den scheidenden dienaar een hartelijk vaarwel toegeroepen, waarna men hem toezong Psalm 1214. Na het voor de Gemeente kerkelijk saamzijn bleek ook weder hoe noode men van den ge liefden leeraar kon scheiden. Een ieder wilde den scheidenden leeraar nog een laatsten hand druk geven. Ja, zelfe velen die kerkelijk met ons niet vereenigd zijn. Het samenzijn in 's leeraars woning gaf nog menig hartelijk woord te spreken." (De Rotterdammer.) Door de Deputaten voor de Correspondentie met de Hooge Overheid is, volgens hunne In structie, jongstleden Maandag, den verjaardag van H. M. de Koningin, telegraphisch Haar de volgende gelukwensch toegezonden Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw De Gereformeerde Kerken in Nederland betuigen U op dezen heugelijken dag hare eerbiedige hulde en innige gehechtheid: zij danken den Heere voor hetgeen Hij in U den Volke gaf, en bidden dat Hy Uwe Majesteit nog lang spare, rijkelyk zegene en Uwe re geering toenemend gezegend doe zijn. Deputaten dier Kerken Noordtzij. Secretaris. Hierop werd het volgende antwoord ont vangen Noordtzij, Secretaris Gereformeerde Kerken Kampen. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op aan de Gereformeerde Kerken in Nederland Hoogstderzelver dank over te brengen voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant van Dienst Van Geen. Officiëele Berichten. Maandagavond te acht uur cursus in de consistorie Hofplein. „Veere, 30 Aug. '03. Heden, na den avond dienst, werd m eene vergadering van stemge rechtigde lidmaten, onder leiding van den consulent, den WelEerw. Heer ds. L. Bouma, met algemeene stemmen tot Herder en Leeraar alhier beroepen de WelEerw. Heer ds. H. Meulink te Meliskerke. Zegene de Heere deze eerste poging, is onze bede. Namens den kerkeraad der Geref. kerk te Veere. I. Maas, Scriba". Als Agent van Zeeuwsch Kerkblad treedt op r Te Vlissingen J. DE RIJCKE, Bierkade D 11. Te Baarland CORN. ALLAART. Te Nieuwdorp J. DIRKSE. Te Borsele: J. LANGEBEKE. Te Oudelande JAN KARELSE Az. Bij wien men zich kan abonneeren en ad- vertentiën bezorgen. Op plaatsen waar nog geen Agentschap is, worden Agenten gevraagd. Conditiën en exemplaren, om mede te wer ken, worden op aanvraag verstrekt. De Uitgever. Advertentiën. Voor de vele bewijzen van liefde en toege negenheid bij gelegenheid van 30 Augustus ondervonden, betuigt ondergeteekende ook namens de zynen hartelijk dank. Ds. J. HULSEBOS. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. b$ de GISTSTRAAT Middelburg. worden onder jarenlange garantie geleverd. Alle gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Steeds voorhanden gemalen en ongemalen Granen. Lijnkoeken, Meel en Gemengd Voer voor Varkens. Zeer voordeelige conditiën bij aankoop van flinke partijen. Gaarne wordt op bestelling aan uitspannin gen bezorgd. Aanbevelend MIDDELBURG. ST. JANSTRAAT.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4