Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland Onder Redactie vanDs. L. BOÜMA, Ds. J. HULSEBOS en Ds. L LITTOOIJ. Godsdienstoefeningen Ie Jaargang. Vrijdag 4 September 1903. No. 10. Drukker-nitgever in de Gereformeerde Kerken in Zeeland, UIT HET WOORD. Met medewerking van onderscheidene Predikanten. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post Enkele nummers 35 cent. 3 cent. A. D. LITTOOIJ Az. MIDDELBURG. PRIJS DER AD VERTENTIEN van 15 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. FAMILIEBERICHTEN van 35 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. op ZONDAG 6 SEPTEMBER 1903. Classe Middelburg, MIDDELBURG. Gasthuiskebk 91/, en 2 u. ds. A. Littooij Hofpleinkebk 91/2, 2 en 6 uur ds. L. Bouma VLISSINGEN. Noordebkerk 9'/2 en 2 uur ds. B. Veenstra N. Middelkerk 91/2 en 5i/2 uur ds. J. Hulsebos Gatech. Zondag 7. Abnemuiden 91/, en 2 uur ds. J. Boeijenga Domburg 9 en 2 uur Lezen eener Leerrede Gapdïge 91/2 en 2 uur ds. D. Smallegange van Brielle Gbijpskerke 9 en 2 uur ds. J. J. Koopmans Koüdekerke 9 en 2 uur ds. H. Ph. Ingwersen St. Laurens 9i/2 en 2 uur ds. G. H. Toebes Meliskerke 9 en 2 uur ds. H. Meulink Oostkapklle 9 en 2 uur ds. M. F. Visser Serooskerke 9 en 2 uur ds. S. de Jager Souburg 9 en 2 uur ds. G. F. Kerkhof Veere 91/2 en 2 uur ds. B. B. v. d. Hoorn Vboüwepoldbr 9 en 2 uur ds. F. W. J. Wolf Westkapelle 9'/2 en 2 uur Lezen eener Leerr. Classe Zierikzee. Brouwershaven 9i/2 en 2 uur ds. O. J. Geerling Bruinisse #'/a en 5 uur ds. G. de Jager Bed. H. Av. Colijnsplaat 91/2 en 56 uur ds. F. Staal Geebsdijk 9. 2 en 51/2 u Lez. eener Leerr. Haamstede 9!/i en 2 uur ds. R. Koolstra Kamperland 9, 2 en 6 uur ds. P. J. Baafl. Nieuwerkerk 9,2 en 6 uur ds. N. P. Littooij ber. pred. te Axel Oosterland 9V2en 2 uur ds. C. Staal Fz. Schabendijke 9i/2 en 2 uur ds. W. Raman Wissekerke 9, 2 en 61/2 uur Lez. eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur, ds G. W H E»selink. Zqnnemaibe 9*/2 en 2 uur Lezen eener Leerr. Classe Tholen. Anna Jacoba Polder 96 en 2 u. ds A. Dekkers Bergen op Zoom 96 en d5 uur ds. A. H. v. d. Kooy Kbabbendijke 9 en D/2 uur ds. J. de Koning 5'/2 uur ds. J. Dagevos van Zuid-Beijerland Poortvliet 9i'2, 2 en 6 uur ds. J. Meulink Rilland Bath 9^2 en 2 uur ds. J. Dagevos van Zuid-Beijerland Tholen A 9i/2, 2 en 6 uur ds. W. T. van Dijk Tholen B öi/2, 2 en 6 uur Lezen eener Leerrede Oud-Vosmeer 9l/2,2 en 5ï/2 uur ds. J. A. de Bruyn Classe Goes. Baarland 9 en li/2 uur dhr. J. H. Binnema Theol. Cand. van Tilburg Biezelinge 91/2 en 2 uur ds. N. G. Kerssies 6 uur Lez. eener Leerr. Borssele 9en 2 uur Lez. eener Leerr. Goes 9i/2 en 2 uur ds. R. J. v. d. Veen 6 uur Lezen eener Leerr. 's Gravenpolder 91/, en 2 uur dhr. G. Kerssies Theol. Stud. 51/2 uur Lez. eener Leerrede Heinkenszand 9 en 2 uur ds. D. Hoek Iebseke 91/2, 2 en 5i/2 uur ds. J. Koppe Krüiningen 9 en 2 uur ds. H. W. Laman. Nieuwdorp 93/4 en 2 uur dhr. C. van Diemen ber. pred. te Meerkerk Wolfaartsduk 9 en U/2 u ds. H. Elffers. Classe Axel. Axel A 9 en 2 uur ds. K. J. Kaptefln van Giesendam Axel B 9 en 2 uur ds. R. v. d. Kamp Oostburg 9i/2 en 2 uur ds. K. Veen Schoondijke 9 uur ds. A. P. Lanting van Nieuwendam. Bevestiging 2 uur ds. P. A. Siertsema Intrede Ternkuzen 9 en 2 uur ds. J. v. d. Berg ZaamslagA 9 en 2 uw ds J. Tholen Zaamslag B 9 en 2 uur Lezen eener Leerrede Gereformeerde Gemeente Ternkuzen 9, 2 en &i/2 uur ds. L. Boone MELCHIZEDEK En Melchizédek, koning van Salem, bracht voort brood en wijn; en hij was een priester des Allerhooesten Gods. En hij zegende hem, en zeideGezegend zy Abram Gode, den Allerhoogste, die hemel en aarde bezit En gezegend zij de Aller hoogste God, die uwe vijanden in uwe hand geleverd heeft! En hij gaf hem de tiende van alles. Genesis 14 1820. Een bijzonderen indruk maakt in het ge wijd geschied-verhaal het onverwacht optreden van Melchizédek. Abraham keert als overwin naar terug uit den strijd met de koningen, die, nevens Sodoms inwoners en have, ook Lot en de zijnen hadden weggevoerd. En nu treedt Melchizédek hem tegemoet, Melchizédek, ko ning van Salem en priester des Allerhoogsten Gods. Met brood en wyn verkwikt hy op koninklijke wijze Abram en zijne vermoeide en hongerige schare, en daarna zegent hy als priester Abram. Hij deelt hem den zegen mede van den waren God, den Allerhoogste, den God van hemel en aarde. Hij zegent Abram, den overwinnaar, maar eindigt met alle eere te geven aan Hem, die de overwinning Israels is. Gezegend zij de Allerhoogste God, die uwe vijanden in uwe hand geleverd heeft. En Abram aanvaardt den zegen uit Mel- chizédekt hand. Hij erkent zijn priesterschap, als een priesterschap van den Heere ingesteld. Hij geeft hem de tiende van alles (van den door hem wettig behaalden buit). Hier wordt voor het eerst melding gemaakt van de tienden. Van Abraham zal diens klein zoon Jacob geleerd hebben, de beloften der tienden te doen. (Genesis 28 22.) En het later gebod Gods aan Israël aan gaande de tienden, die voor den stam Levi moesten afgezonderd worden, was dan de god delijke bevestiging en heiliging van een oud gebruik, dat wy het eerst in dit indrukwek kend verhaal aantreffen. Abram erkent Melehizédeks meerderheid, terwyl hij tevens in het aanbieden van de tienden uit den krygsbuit aantoont, dat die bnit den eigenlijken overwinnaar, den Heere, toekomt. Dat Abram Melehizédeks meerderheid, Mel ehizédeks priesterschap erkent, blykt ook hierin, dat hy in zijn volgend gesprek met Sodom's koning en by den eed, dien hy dan aflegt, den Naam bezigt, dien hy zooeven van Melehizédeks lippen heeft opgevangen onder bijvoeging, dat die God zijn Jehovahzijn Heere is. Ik heb mijne hand opgeheven tot den Heere, den Allerhoogsten Goddie hemel en aarde bezit. Uit de geschiedenis verdwijnt nu weder deze koning en priester. Even onverwacht als zyn optreden, even onverwacht is zijn heengaan. Wel handelt de Schrift later over zyn Pries terschap in een der Psalmen en in den He- breërbrief, waarover D. V. later, maar het ver haal van zijn historisch optreden is beperkt in deze drie verzen uit het boek Genesis. En toch, ook al laten wij psalm en brief voor een oogenblik buiten beschouwing, zoo gevoelen wij, dat in dit kort verhaal ons veel gewichtigs geleerd wordt. Denkt u eens in. Abram, de van God geroepene, om de vader van het afgezonderd Israël te zijn, de vader aller geloovigen, de drager der heerlyke ver- bondsbelofte, de stamvader van dat volk, bij het welk Gods dienst en Naam, Gods Woord en beloftenissen bewaard zouden blijven, eeuwen aan eeuwen, in onderscheiding van alle andere volken. En deze zoo boog verbeven en gepre zen vriend Gods, gezegend door den Koning priesterdie bier zoo vol majesteit optreedt, en Abram', dit priesterschap zoo klaarlijk als in stelling Gods erkennende door het betalen der tienden en door bet overnemen van den Naam Gods, door den priester gebezigd Wie is deze Melchizédek, die daar staat als een eenzame en hooguitstekende bergkruin, grootsch en ver beven te midden van een geslacht en omge ving, waarvan wij ganscb andere dingen moch ten verwachten, dan vreeze Gods en priester lijke waardigheid V Zijn naam beteekent: Koning der Gerechtigheid, de naam zijns stads Salem: Vrede. Dit Salem is bet latere Jeru zalem. (Zie Ps. 76 3). De naam Koning der gerechtigheid had bij hem, zooals nog nader zal blijken, bijzondere beteekenis.'(i) Overigens behoorde Melchizédek tot de vele kleine vorsten van bet land Kanaan. Als afstammeling van Sem was ook bij hem nog de kennis van den eenigen waarachtigen God en van zyne heils beloften overgebleven. In het vervolg van tijd verdwenen deze overblijfselen van de Gods kennis uit Sems huis meer en meer. Maar de Heere bad met dezen Melchizédek wat bijzon ders voor. Hij stelde hem, den Koning, die bij zijne gratie regeerde, tot priester in zijnen dienst. Hij was eene levende profetie, eene type, een voorbeeld van den Christus des Wellicht hadden alle koningen van Salem dezen naam. Een later koning van Jeruzalem (Salem) heette Adonizedek (heer der gerechtig heid) Jozua 101 en 3. H. ZEIUVSCH KERKBLAD.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 1