Gebrand Zaagsel Jalousie-Fabriek Jak», RolMta en Markiezen. H.H. SLAGERS. Kerkorgels A. S. J. Dekker VEEVOEDER Patrimonium LEVERT en HERSTELT Concurreerendc Prijzen. G. H. VERTREGT. Rund- en Varkensslagcr, O. J. HONDIUS, Kantoor DAM F 162 Goes. S. M. B00GERD. Dienstbode gevraagd. formeerden, maar ook is er veel verschil en wel in aard en wording en wijze van bestaan. En als men nu die twee zoo naast elkander plaatst, gelijk in de vraag hierboven, dan mag men allereerst wel eens bedenken, dat Vrije Universiteit en Theologische School niet ge lijksoortig zijn. De Theologische School is eene Hooge School, uitsluitend opgericht en nog steeds bestaande, om leeraars op te leiden voor de Gereformeerde Kerken (vóór 1892 voor de Christelijk Gereformeerde Gemeenten). De Vrije Universitiet daarentegen draagt eenszins dit karakter. Zij is eene Hooge chool, die op alle gebied van menschelijk denken de wetenschap wil beoefenen naar de gereformeerde beginselenen wel in de eerste plaatsde godgeleerdheidEn zoo kweekt zij dan ook nevens litteratoren en juristen, god geleerden, die de Gereformeerde Kerken als leeraren kunnen dienen. Maar het is ook denkbaar, dat de student niet tot onze Gere formeerde Kerken behoort en klaar zijnde, andere kerken of genootschappen gaat dienen. Doch er is meer. De Theologische School is kerkelijk. Zij is door de kerken gesticht, be hoort aan de kerken, wordt door de kerken onderhouden en bestuurd. Zij is dus in den waren zin des woordseigen inrichting. De Vrije Universiteit daarentegen gaat niet van de kerk als zoodanig uit. Zij gaat uit, van, zij is gesticht door eene Vereeniging, wier leden den gereformeerden grondslag der Vereeniging aanvaarden, onverschillig tot welke kerk zij behooren. Dit verschil zal wel in hoofdzaak door nie mand worden ontkend. Doch het wordt al te veel over het hoofd gezien en het is toch tot het recht bezien der vraag van veel belang. Wij willen er nog op wijzen, dat er tus- schen de Kerken en de Theologische faculteit der Vrije Universiteit een verband is gelegd, belichaamd in een opzegbaar contract, doch dit doet niet af aan het verschil in aard en wording en wijze van bestaan der beide inrich tingen. Doch wij moeten voor heden deze zaak weder laten rusten, om het oog nog even te vestigen op een en ander nabij en meer verre. Vergrooting pastorie. Om aan den leeraar en zijn gezin eene meer logeabele woning te ver schaffen, heeft de Gereformeerde Gemeente van Koudekerke het niet ontzien, om tot eene omvangrijke verbouwing der pastorie over te gaan. Het werk, dat geroemd wordt, nadert des- zelfs voltooiing. Ds. Dekkers Na een ruim vijfjarig verblijf heeft Ds. A. Dekkers 11. Zondag afscheid ge nomen van zijne Gemeente te Veere. Aanst. Zondag hoopt hij zijne intrede te doen te Anna Jaeobapolder Veere verliest in hem een Ijverig, getrouw en veelszins begaafd leeraar. Ook in onze classis zal ZEw. gemist worden als een broeder met een trouw hart en eenen helderen blik. Voor de niet sterke classis van Tholen is zijne overkomst eene aanwinst. Walchersche Courant. Bij voldoende deelne ming zal de Walchersche Courant van af October a.s. geregeld wekelijks verschijnen. Verleden week is er al vast een proefnummer uitgekomen. Men kan daarin zien en lezen, wat dit blad beoogt en wat het zijn wil. Het moet dienen, om de anti-revolutionaire be ginselen op staatkundig en maatschappelijk gebied in dit District meer te verspreiden, te doen kennen en te doen waardeeren. Wij be velen dit blad van harte aan. Het proefnum mer is uitnemend van inhoud en doet veel goeds verwachten. En waarlijkzulk een blad is niet overbodig. Leest maar eens in dit proefnummer, hoe b.v. de socialisten hun best doen, om hunne beginselen hier ingang te doen vinden. Dit blad kan van onschatbaar nut zijn, om ons District te bewerken en voor onze beginselen te behouden. Zwitserland. Een verzoeningsgedenksteen. De bekende Fransche hoogleeraar in de kerkgeschiedenis te Montauban: E. Doumer- gue. ook in ons vaderland bekend geworden door zyne studiën over Calvijn, de schrijver van het leven van Calvijn, waarvan het tweede deel verscheen, heeft voor het Geschiedkundig Genootschap te Genève, keurige onderzoekin gen gedaan, om de plaats aan te duiden, waar vóór driehonderd vijftig jaar de brandstapel opgericht werd, waarop de Spaansche genees heer, Michael Servet, verbrand werd, omdat hij niet afgelaten had lasterlijk te spreken van den Heiligen Drieëenigen God, en openlijk er voor uitkwam, dat hij zuiver Pantheïst was. De daad van Calvijn wordt door geen Gere formeerde verdedigd. Doumergue wil dit laten uitkomen en heeft daarom gelden verzameld, om op den 27sten October, den dag waarop Servet ter dood gebracht werd, een gedenk steen te doen onthullen, waarin de volgende belijdenis gebeiteld is „Wij, de eerbiedige en dankbare zonen van Calvijn, onzen grooten reformator, een mis greep veroordeelend, die de dwaling van de eeuw was, de getrouwe aanhangers van ge wetensvrijheid volgens de echtë beginselen der reformatie en van het Evangelie, hebben dit verzoeningsgedenkteeken den 27sten Octobér 1903 gesticht. Den 27sten October 1553 stierf op den brandstapel te Champel Michaël Servet uit Villanuova in Arragonië, geboren den 29sten September 1511". Heraut. Geloofsvrijheidin het Russische rijk. In Lijfland is weder een echtpaar de man behoort officiéél tot de Russische staatskerk, de vrouw is Luthersch door den rechter veroordeeld „wegens het niet opvoeden van hun kind in het Grieksch orthodox geloof." De man kreeg twee maanden gevangenis, de vrouw veertien dagen politie-arrest. Bovendien moet het kind den ouders ontnomen en aan bloedverwanten toevertrouwd worden, die van de Grieksch-orthodoxe kerk zijn, of indien deze ontbreken, zal de regeering voogden be noemen, die het in de Belijdenis der Griek- sche kerk zullen opvoeden. Men kan den rechters, die dit vonnis uitspraken^ daarvan geen verwijt maken. Zij konden slechts oor- deelen en uitspraak doen naar de Russische wet, en volgens die wet is ieder echtgenoot strafbaar, die niet zorgt, dat de uit zijn huwe lijk gesproten kinderen in de Grieksche kerk opgevoed worden, wanneer een der gehuwden tot die kerk behoort. Met andere woorden alle gemengde huwelijken moeten der Griek sche kerk ten goede komen. Dat het den Finnen moeielijk valt, zich aan zulke wetten te onderwerpen, is te begrijpen. Heraut. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Fijnaart c. a. J. E. Goudappel te Randwijk c. a.te Dronryp N. Diemer te Munnekezijl; te Harmeien A. Brouwer te Strijen; te N. Dordrecht J. Osinga te Wer kendam. Bedankt voor Wildervank W. H. Oosten te Enkhuizenvoor Aalten (B) J. J. Berends te Maasland. De heer J. van der Kleijn, hoofd der Chr. School te Veere, heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag aangevraagd. Ruim 30 jaren was de heer Van der Kleijn aan de School te Veere verbonden, na 2 jaren als zoodanig te Beekbergen werkzaam te zijn geweest. Officiëele Berichten. Veere 24 Aug. '03. Zondagnamiddag nam onze leeraar, de WelEerw. Heer ds. A. Dekkers, naar aanleiding van Hand. 2032, zegenend afscheid van deze gemeente. ZEw. mocht hier vijf jaar en vijf maanden met zegen en toewijding arbeiden in de dingen van Gods Koninkrijk. Aan het einde zijner rede sprak een der Ouder lingen ZEw. een passend woord toe, waarna de gemeente ZEw. als laatste afscheidsgroet staande toezong Ps. 1214. Namens den kerkeraad, J. Maas, Scriba. P. S. Het adres dezer kerk is voortaan aan J. Maas, scriba, Veere. Heinkenszand, 23 Aug. 1903. Heden was het voor onze gemeente een blijde dag. Des morgens werd voor het laatst in onze oude kerk vergaderd, waarbij onze geliefde leeraar Ds. D. Hoek sprak naar aanleiding van Exo dus 3015. Des namiddags trad ZEerw. op voor eene zeer groote schare in de nieuw ge bouwde doelmatig ingerichte kerk, zijn gehoor bepalende bij Hooglied 2:11, 12. Onder de aanwezigen waren de leden van den Raad, de architect dhr. Tj. Kuipers, aan nemer en werkliedenvoorts de WelEerw. Heeren Ds. J. J. Koopmans van Grijpskerke en Ds. J. H. Donner van Nieuwdorp, welke laat- sten èn als oud Leeraar èn als deputaat van ge- nabuurde Kerken mede het woord tot de ge meente richtten. Van en voor alles alleen Gode de eere. Namens den Kerkeraad, J. Steketee, Scriba. Advertentiën. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Meisje, M. REIJNIERSE— Meliefste. Middelburg, 24 Augustus 1903. Afd. MIDDELBURG. Ledenvergadering op DINSDAG 1 SEPT., des avonds 8 uur in het Mil. Tehuis, Nieuwstraat. Behandeling der Bondsagenda. Dat de leden nu blijk geve van hunne belangstelling. HET BESTUUR. Vraagt steeds: de Echte Staalpillen van de firma de JONG en LIER Amsterdam f 1.50 alsmede Eiwitstaai ad f 1.15 per L. fl. en Kina van Dr. de VRIJ f 1. per fl. W. HUBREGTSE, Drogist K. Noordstr. P. S. Verkrijgbaar Rattendood 30 ct. per pakje bereid door prof. Felix Immish Duitsch- land. Alleen verkooper voor Walcheren. voor stovenverwarming, f 1.20 per zak, 20 Cent per emmer, gemakkelijk, voordeelig en doel matig. Kosters doen 't best zomers op te doen. Middelburg. VAN DIJK, Wal. ST. JANSTRAAT. Een jong Slagersknecht zoekt plaatsing, liefst bij een in den omtrek van Zeeland. Brieven franco lett. T. Boekh. B. E. Ferdi- nandus, Badhuisstraat 140, Vlissingen. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT Middelburg. worden onder jarenlange garantie geleverd. Alle gewenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Steeds voorhanden gemalen en ongemalen Granen, Lijnkoeken, Meel en Gemengd Voer voor Varkens. Zeer voordeelige conditiën bij aankoop van- flinke partijen. Gaarne wordt op bestelling aan uitspannin gen bezorgd. Aanbevelend MIDDELBURG. Tegen Nov. eene zindelijke By Mej. Vroon, Lange Noordstraat 180.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4