Unie-Collecte Woensdag 26 Augustus a. s. Kerkorgels A. S. j. Dekker Jalousie-Fabriek Jalousiën, Rolluiken en Markiezen. G. H. VERTREGT. De gewone jaarlljksche voor het Christelijk Onderwijs zal alhier gehouden worden op Goes. H.H. Landbouwers! G J. HOJSTDIUS, Kantoor DAM F 162 LEVERT en HERSTELT 'W&Br" Concurreerende PrUzen. een nette Dienstbode al/oo vast, dat het geloof niet eene onderge schikte plaats inneemt, maar dat het de hoofd zaak is, waarop het voor den mensch aankomt. Met het geloof staat hij, zonder geloof valt hij door het geloof leeft hij, zonder geloof sterft hij in het geloof triumpheert hij over alle zwarigheden, zonder geloof zinkt hij weg. Precies zoo oordeelen Christus en Zjjne Apostelen. Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe. De groote gave, welke ons de Vader in den Zoon geschonken heeft, brengt ons het eeuwige leven, bijaldien wij in Hem gelooven. Maar daartegenover staat, dat, wanneer wij Hem ongehoorzaam zijn, de toorn Gods op ons blijft. Met welk een vuur heeft de Apostel Paulus ditzelfde Evangelie gepredikt onder Joden en Heidenen en allerwege uit laten komen, dat het de kracht en de wijsheid Gods was, maar alleen voor hen, die gelooven. Wie weten wil, wat hij in het geloof gezien heeft, leze met aandacht zijne brieven, en hij zal verstaan, dat voor Paulus alles aankomt op de vraag, of wij gelooven of niet. Eveneens is dit het geval bij de andere Apostelen. Over bodig is het om het in nadere bizonderheden aan te wijzen, want als iets duidelijk is, dan is het dit. Allen, die in 's Heeren Naam ge sproken hebben, hebben ons dit zonder om wegen gezegd. Sommige hunner uitspraken mogen voor ons donker zijn, op dit punt heerscht eene duidelijkheid even helder, als het licht op den vollen middag. Zoolang dus de Bijbel voor ons iets meer is dan eene verzameling van sprookjes en legen den, zoolang het Evangelie voor ons hooger staat dan de uitspraken van Buddha, zoolang wij in de boeken van O. en N. Verbond eeren Gods Woord, zoolang zullen wjj ook vasthou den aan de onderscheiding van geloovigen en ongeloovigen. Niet omdat wij lust hebben om aan onze medemenschen onaangenaam, te zijn, niet omdat wij vijanden zjjn van vereeniging en samenwerking, nog minder, omdat wjj hooge gedachten van ons zelf en van de geloovigen koesteren, en op alle anderen met pharizeeuw- sche minachting nederzien, maar omdat wij niet anders kunnen en mogen, wijl wij dan ontrouw zouden zijn aan onze overtuiging en afwijken van den weg, door alle mannen Gods ons gewezen. Of men ons dit kwaljjk neemt of niet, of men ons deswege acht of scheldt, dat verandert voor ons niets, wij stellen nu eenmaal meer vertrouwen in de woorden van de Profeten en de Apostelen dan in de beweringen en de veronderstellingen van de voortreffelijkste wijsgeeren. Maar juist, wijl het zoo staat, achten wjj ons verplicht een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar wat het geloof is, in de hoop, dat het bijdragen moge tot wegneming van mis verstand, en van vage voorstellingen, die meer kwaad dan goed veroorzaken. Bouma. UIT DE PERS. Het is helaas maar al te waar, dat de rechte eenigheid en liefde en het hartelijk onderling vertrouwen in onze gereformeerde kerken nog maar al te veel ontbreken en dat daardoor veel zegen wordt gemist. Als de broederlijke liefde niet wordt geoefend en wordt gevoeld, dan verkoelt en verstijft ons eigen hart. En het ligt gewisselijk ook op den weg der kerke lijke pers, om de oorzaken van dit gemis aan hartelijk broederlijk "samenleven en samenwer ken op te sporen, en den rechten weg aan te wijzen, opdat het wantrouwen moge wijken voor vertrouwen en allen in broederlijke eens gezind eenparig mogen optrekken in den strijd dezer dagen, onder ons eenig Hoofd Christus Wat baat ons toch de vereeniging van 1892, met zooveel dank aan den Heere, ja met zooveel diep gevoelde blijdschap begroet, indien wij elkander ook niet metterdaad en waarheid liefhebben en vertrouwen. Men zegt zelfs, wij gaan eer achteruit dan vooruit. En zoo is het Geen vooruitgang is reeds achteruitgang. Het is een droevig teeken, dat oude en verouderde benamingen nog zoo voortleven en dat er nu, in 1908 zelfs, nog zooveel A en B kerken zijn. Maar deze droevige toestanden zullen niet wijken, zoolang eigen hoogheid niet tot schuld wordt voor God, en zoolang men elkander ook niet volkomen recht last wedervaren (1). Men bedenke wel. Wij waren twee groepen van kerken en wij zijn één geworden. Wij hadden dezelfde Belijdenis, dezelfde liturgie, dezelfde Schoon schrijft over de rechte Eenheid, professor Woltjer in zijne aldus genaamde rede ter opening van de jaarvergadering der V. U. te Utrecht, 26 Juni 1902, te vinden inVier toespraken van Dr. J. Woltjer. LeidenD. Donner 1903. Kerkenorde. Het is toen menigmaal uitgespro ken. Het is zonde voor God, gescheiden te blijven. Efraïm en Juda behooren bijeen. Vol komen waarMaar iedere groep had uit haar verleden, historisch geworden toestanden en instellingen, die men bij de vereeniging achtte niet te kunnen en niet te mogen prijsgeven. En wat te dien opzichte bij de vereeniging plechtig is beloofd en wat toen wederzijds is medegebracht en waarmede wij elkander heb ben aangenomen, daaraan mag noch recht streeks noch zijdelings geweld worden aange daan. Of dan alles altijd juist zoo zal moeten blijven, als in 1892 werd overeengekomen? De Heere regeert en wijzigt de toestanden in zijne kerk. Maar, dit geschiedt niet onder krenking of bedroeving der broederendan worden de harten door de Geest geneigd en overtuigd. Een voornaam punt in dit alles is de vraag School of Universiteit? De kerkelijke pers is hiermede voortdurend bezig. Dit geeft ons vrijmoedigheid, om hiervan ook een en ander in het midden te brengen, met het doel om het rechte samenleven naar Gods Woord te bevorderen. De kwestie is in den laatsten tijd zoo gefor muleerd. Heeft in 1892 de Vrije Universiteit gelijke rechten ontvangen als de Theologische school? Onze ruimte gedoogt evenwel nietnu hierop in te gaan. Wij hebben ook nog een en ander van anderen aard uit de pers mede te deelen. IJsland Dit is een eiland zoo groot als geheel Ierland, en gelijk de naam aanduidt, gelegen in eene koude streek, en wel in de Noordelijke IJszee. Hier brachten reeds vroeg tijdig zendelingen het Evangelie en eindelijk brak de zon der genade in de ijskoude harten door. Ook de Hervorming vond hier ingang. En in onze dagen gloeit er nog waarachtig leven. In de vormelijke staatskerk (Luthersch) ontstaat nieuw leven. Er komen, maar 't gaat daar steeds langzaam, vrije kerken. Op de 80000 inwoners zijn thans 3 vrije kerken. Zij hebben hun eigen blad, dat maandelijks verschijnt. Een IJslander schrijft: „Wanneer het ons gelukt zonder eenige hulp van den Staat zelfstan dig te werken, gelooven wij ons te kunnen opbouwen op het fundament en den hoeksteen Jezus Christus. Dau zal onze kerk toenemen in levenskracht en een zegen worden voor ons geliefd eiland". Uit De Heraut. Conferentie. De vijftiende centrale diaconale conferentie zal Dy. Woensdag, 2 September, te Amersfoort worden gehouden. Aanvang te 10 uur voorm. Een zeer belangrijk Agendum zal worden behandeld. Adviseurs zijn de predi kanten Ds. Donner en Ds. Teerink, pastores loei. Maarten Harpertszoon Tromp. Den lOden dezer was het tweehonderd vijftig jaar geleden, dat deze zeeheld in eenen zeeclag bij ter Heide (Hollands kust) tegen de Engelschen het leven liet. Er zijn kransen neergelegd op het graf van den zeeheld te Delft, een in aanbouw zijnd oorlogschip zal naar hem worden geheeten, en in de wandeling eenvoudig de Tromp worden genoemd, en de tijden onzer helden zijn eens weer in herinnering gebracht. Maar mocht er meer worden gewezen op het geheim dezer grootheid: de vreeze Gods. Het weder. Dit is zoo onstuimig en verander lijk als in geen tal van jaren, het vorig jaar wellicht uitgezonderd. Ook laat zich het onder- aardsch vuur in vulkanische landen wederom gelden. De Vesuvius bij Napels in Italië is tot schrik der bewoners wederom aan het werken, en werpt reeds stroomen gloeiende lava (ge smolten steenen) uit. Ook de Etna begint. Dit zijn medeteekenen der t\jden. Bankroet. De schuldenlasten der volken van Europa nemen ten gevolge van de steeds zich meer uitbreidende oorlogstoerustingen te land en ter zee zoodanig toe, dat sommigen meenen, dat het zoo voortgaande tot een bankroet van het oude Europa zal moeten komen. H. Kerk- en Schoolnieuws. Tweetal te Dronryp N. Diemer te Munniken- zjjl en K. van Dijk, cand. te Bljja. Beroepen te Houwerzijl K. van Dijk, cand. te Bljja. Aangenomen naar Sliedrecht 0. J. Bos te Arum naar Wilnis W. A. Willemse te Oudega. Het "nieuwe kérkgebouw der Geref. kerk te Heinkenszand zal D. V. Zondag a. s. in de Vondel dichtte onder meer op Tromp deze regelen: O Harperts zoongij zijt ons harp O Trompmen zal uw deugd trompetten, Waar 's Hemels gunst ons zeevaart bouwt U komt een scheepskroon toe van goud. H. namiddaggodsdienstoefening in gebruik ge nomen worden. Men schrijft uit Utrecht Het was Zondag 1.1. 30 jaar geleden, datDs. M. van Minnen zijn dienstwerk bij de Gere- form. Kerk alhier aanving. Zijn arbeid wordt nog steeds gewaardeerd. Worde het hem gegeven, in den ouderdom nog vruchten te dragen, en bevrijd van hinderlijke ongesteldheid deze Kerk te die nen tot haar onderwijzing en opbouwing en vertroosting, en ook voor allerlei Vereeni ging, die arbeidt in dienst van 't Koninkrijk Gods, ten zegen te zijn. Officiëele Berichten. Vlissingen B. De kerkeraad bericht, dat van de geldleening der kerk zijn uitgeloot de nummers 11 en 32, ieder groot een honderd gulden en van de rentelooze leening de nummers 9, 11, 14, 23 en 33, ieder groot vijf gulden. Ter betaling dezer uitgelote aandeelen alsmede tot betaling der rente, verschijnende 1 September e. k., zal D. V. door den boek houder worden zitting gehouden ter gewoner plaatse, Maadag, 7 September e. k., van des avonds zeven tot acht uur. P. G. Laernoes, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangen, voor de armen f 1.met bijschriftUit dankbaarheid den Heerevoor de kerk opbrengst der Stuivers- Vereeniging 12 Juni f 21.86, 10 Juli f 23.05. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Advertentiën. worden onder jarenlange garantie geleverd. Alle gowenschte inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Behoudt uw Kalveren bij witte Diarrhea door WA YIN. Alléén-verkoop W. HUBRE6TSE, drogist, Korte Noordstraat. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bfj de GISTSTRAAT Middelburg. ST. JANSTRAAT. Wegens ziekte nu of met 1 Nov. gevraagd, beneden de 20 jaar. Mejuffr. Hu- bregtse, K. Noordstr., Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4