Jalousie-Fabriek Jalousiën, Mien m Markiezen. „F ILIP P S". DIENSTBODE G. H. VERTREGT. LEVERT en HERSTELT jConcurreerende Prijzen. C. J. HOJSTDIXJS, Kantoor DAM F 162 Geref. Traktaatgenootschap veertien dagen door hem en zoo ook het vóór acht dagen door den heer Le Cointre gezon den stuk niet opnamen, ten le, omdat de drie redacteuren bij het uitgeven van Zeeuwsch Kerk blad zich hebben voorgenomen en ook aan hunne medewerkers en de lezers hebben beloofd, zoo mogelijk twistgeschrijf te voorkomenen ten 2de, omdat deze broederen, öf als medewerker of als eigenaar, zeiven een Blad hebben, waarin zij naar hartelust hunne stukken kunnen plaat sen, alsmede, omdat wy er geen zin in hebben om Zeeuwsch Kerkblad als het Blad der twis tingen te laten uitkiezen en te laten gebruiken. Wij willen die twistingen vermijden, maar zullen ons verweren, als wij moeten. Daarom gaat thans dit ons schrijven tegenover dat van broeder v. d. Kamp. Wij volgen zijn schrijven op den voet, en beginnen daarom met de op merking te maken, dat de scriba eener Synode" niet „den geestmoet beschrijven, maar slechts de officiëele dingen en de voorstellen en de besluiten. Gaat een scriba zich beijveren om „den geest" weer te geven, dan wordt hij allicht subjectief, en haalt zich daardoor veel moeite en opmerkingen op den hals. Teneinde onzen broeder niet op dit verkeerd pad te voeren, willen wij niet met den scnb«\maar wél met Ds. v. d. Kamp spreken over flen geest der Synode. Alleen veroorloven wij o:gs nog den scriba op te merken,.wijl hyj in ons geding van zyne aanteekeningen nog al gewag maakt, dat zij met geen gezag bekleed zijn, voor zij als no tulen der vergadering, door haar of door hare deputaten zijn goedgekeurddaarenboven vra gen we, of wij verkeerd zijn ingelicht, dat, bij het vaststellen der Korte Notulen, gebleken is, dat er een enkele maal abusief was aangetee- kend in deze zaak. Gewis, goedkeuring is altijd noodig. Maar aangenaam is het ons, waar wij verder gaan, broeder v. d. Kamp bij dezen de verzeke ring te geven, dat wij er zelfs niet aan gedacht hebben, dat hij zich „beleedigd" zou gevoelen. Daar immers was niet de minste reden voor. Doch op wat nu volgt, hebben wij weer onze opmerkingen. Voor alle ingewijden liggen ze voor de hand en ze gelden de door ons gecur siveerde woorden. Br. v. d. Kamp schrijft: „Bij alle hoogachting' die ik u toedraag, spreek ik toch uit, gelyk de meesten uwer waarschijnlijk lang wisten, dat ik uw optreden zeer betreur en in geen enkel opzicht kan goedkeuren of billijken Wij betreuren het dat wij, naar onze innige overtuiging, moesten optreden. Geloof ons, dat wij zonder die overtuiging niet zouden opge treden zijn. Daarenboven betreuren wy het zelfs meer dan wij zeggen kunnen, dat Gij, Broeder V. d. Kamp, kunt schrijven, dat Gij ons .optreden in geen enkel opzicht kunt goedkeuren of billijken"Wij toch vra gen hoe is het mogelijk dat Gij zoo kunt en durft schrijven, wijl Gij ons niet hebt gehoord en daarom van de redenen, die het voor ons nood zakelijk maakten, maar een enkele kent. Juist opdat Gij en anderen in de gelegenheid zoudt komen om deze redenen compleet te kennen en het oordeel van bevoegde mannen er over zoudt kunnen hooren, hebben wy, zooals Gy weet, met beide handen aangegrepenhetvoor- stel van den heer Le Cointre, om de geheele zaak aan een eeregericht ter onderzoeking en ter beoordeeling over te geven. Daartoe zijn wij nog bereid. Helaas, 'tis of het voorstel is ingetrokkeD, want sinds wij het aanvaardden, hooren wij er niets meer van. Doch waar zoo de zaken staan, vragen wij op onze beurt aan Ukunt en moogt Gij en met recht en reden schrijven dat Gij het op treden van de broederen, wien Gy alle hoogach ting toedraagtin geen enkel opzicht kunt goed keuren en billijken Wij gelooven vastelijk dat dit in strijd is met het Woord onzes Gods: „Oordeelt niet naar het aanzien, maar oordeelt een recht vaardig oordeel." Verder schrijft Gij„De Redactie van „Zeeuwsch Kerkblad" zegt dat haar optreden is „in den geest van het Prov. besluit." Nu ken ik maar één besluit iu deze zaakn.l. om aan den Uitgever van de Zuider-Kerkbode een contract aan te biedenmocht hy dat aanvaar den, dan zouden met Januari 1904 D. V. Ds. Lit- tooij, Ds. Hulsebos en Ds. Bouma als Redactie van de „Zuider-Kerkbode optreden." Broeder, het waren besluipeerst immers nam de provincie het besluit inzake het aan gaan van een contract, en daarna dat inzake de aanwyzing der redacteuren aan. En wij zeggen nog, dat wij „in den geest van hare'besluiten zijn opgetreden. Niet krach tens {haar besluitven dus in haar naam. Doch het is waar, de Synode heeft niet voorzien in het geval, dat zou intreden, wanneer de heer Le Cointre haren voorslag verwierp. Maar zij heeft ook niet gezegdin dat geval moet het alles maar blijven, zooals het is. Verwerpen was dan immers de aangewezen weg voorden heer Le Cointre, omreden hij dan heer en mees ter was en bleef. Maar dat wilden, sinds jaren ten minste, twee der redacteuren nietdat wil den ook niet de vijf deputaten, die immers met een nog veel krasser voorstel kwamen, dan het voorstel, dat de provinciale Synode aannam dat wenschte daarenboven de Synode zelve niet, blijkens het voorstel dat zij aannam. Als wij daarenboven niet vergeten, maar in aan merking nemen dat het voorstel van Ds. v. d. Berg, om alle onderhandelingen met den uit gever van „de Kerkbode''' af te breken zou zijn aangenomen, indien niet twee leden van de Synode hadden tegengestemd, omdat zij naar openlijke verklaring, het eerst nog met het voorstel HulsebosLittooij beproeven wilden, als wij op dat alles acht nemen dan is, dunkt ons de vraag,gewettigdWie handelen meer „in den geestder prov. Synode, Ds. v. d. Kamp, die ondanks dat alles plaats nam op het scheepje van den heer Le Cointre, dat bleef zooals het was, of wij, die zelfstandig optraden, toen de heer Le Cointre den voorslag der Synode ver wierp en daarmede hetgeen de deputaten ver langden waartoe Ds. Bouma ook behoorde alsmede verwierp hetgeen Ds. Hulsebos en Ds. Littooij sinds vele jaren begeerden Ge- rustelijk durven wij ook hierover een onbe vooroordeeld onderzoek afwachten. Ook de voorstelling door Ds. v. d. Kamp gege ven, in de woorden: Ook is door enkele broe ders uitgesproken dat de Synode meer zeggenschap over de Pers zou behoor en te hébbenis minder juist. Door enkele broeders, nu ja, op alle vergaderingen spreken in den regel maar enkele broeders. Op de besluiten, die daarna genomen wórden, komt het aan. En dat zij meer zeggenschap wilden niet over de Pers, maar wel over de Bode der Kerken daarover alleen ging het hebben eerst de Deputaten der prov. Synode, blijkens hunnen voorslag, uitge sproken, en dit heeft daarna de Synode zelve gedaan, door het besluit dat zy nam en 't voor stel dat zij deed aan den heer Le Cointre. Mits dien zyn het niet slechts „enkele broeders". Tellen wij de personen, die niet voor 't voor stel HulsebosLittooij stemden, maar wèl voor dat van Ds. v. d. Berg, om alle onderhande lingen af te breken, dan krijgen wij maar enkele personen die het laten wilden, gelijk het was. Ten slotte nog dit: duidelijk genoeg isfdoor ons gezegd, dat wij geheel onder eigene ver antwoordelijkheid en voor eigene rekening op treden. Maar daar de liefde niet van één kant komen kan, en Gij ons antwoord vraagdet, en wildet, dat onze lezers uw schrijven lazen, zoo ver trouwen we, dat 'dpor .U gezorgd zal worden dat ook dit ons antwoord ter kennisse van de lezers der Zuider-Kerkbode kómen zal. De Redactie. Kerk- en Schoolnieuws Tweetal te Bedum (A) N. Y. van Goor te Halfweg en J. Op 't Holt te Bolsward. Beroepen te Knijpe K. van Dijk cand. te Blija; te Wildervank W. H. Oosten te Enk huizen; te Wilnis W. A. Willemse te Oude- ga c.s. Bedankt voor Oudewater J. J. Miedema te Charlois; voor Harmeien D. Hoogenbirk Jz. cand. te Naardenvoor Stiens G. Oh. Aalders cand. te Dussen. Aangenomen naar Gronau M. H. J. Bosch cand. te Kampennaar Nigtevecht c. s. D. Hogenbirk Jz. cand. te Naarden naar Tzum- marum G. Ch. Aalders, cand. te Dussen. Ds. N. P. Littooij, beroepen predikant te Axel A, hoopt Zondag 20 September a. s. zijn intrede aldaar te doen, na bevestiging door zijn vader, Ds. A; "Littooij van Middelburg. Kerkeraden der Geref. Kerken in Zeeland, die in Aug. of Sept. prediking verlangen, kunnen zich wenden tot den heer J. F. van Hulsteijn Jr., theol. student te Kampen. Zijn adres isGOES, C 36. CORRESPONDENTIE. Classis Middelburg. Woensdag 1.1. werd de classicale vergade ring gehouden in de Holpleinkerk. Het mo- deramen bestond uit de brs. Ds. Littooij, praeses, Ds. de Jager, assessor, Ds. Kerkhoff, eersten Scriba, Ds. Visser, tweeden Scriba. Dewijl de korte notulen nog niet ontvan gen zijn, meenen wij den lezers te moeten mededeelen, dat de mêeste tijd in beslag ge nomen werd door de bespreking van het Rap port 'in zake de verhouding van Kerk en School en van de protesten, ingediend door de kerken van Middelburg C en Oostkappelle tegen het optreden der provinciale Synode in zake „de Kerkbode". Wat het Rapport betref fende de verhouding van Kerk en School aangaat, vereenigde de geheele vergadering zich ten slotte met een voorstel van Ds. Bou ma, een der rapporteurs, hetwelk hierop neer komt, dat principieel de verhouding van weleerr ontwikkeld in het Rapport, werd aanvaard, maar tegelijk werd uitgesproken, dat de toe- assing er van in deze, onze tijdsomstandig- eden aan de plaatselijke Besturen en Kerken moet overgelaten worden. Ten aanzien van de bovengenoemde pro testen werd, na zeer geanimeerde, maar broe derlijke discussiën, met 20 tegen 16 stemmen uitgesproken, dat de Provinciale Synode in hetgeen zij verrichtte, niets deed, waardoor zij de grenzen harer bevoegdheid zou hebben overschreden. Mitsdien werden de protesten door de Classis niet overgenomen. Daarna werd het voorstel van den Kerkeraad van Middelburg A, om alle officieele berichten vanwege de Classis ook te zenden aan Zeeuwsch Kerkblad met 29 tegen 6 stemmen aangenomen. Voorts verwijzen wij naar de Korte Notulen waarop wij thans (Vrijdagnamiddag 2 u.) niet langer kunnen wachten. Redactie. Plaatsgebrek belet ons op te nemen het vervolg over Soemba van Ds. Bouma, en té voldoen aan een verzoek tot plaatsing van een stuk der deputaten voor de Zending. Red. Advertentie u. Met November eene fatsoenlijke, bekwame gevraagd. Geref. godsdienst. Adres uitgever dezes. Vraagt steeds: de Echte Staalpillen van de firma de JONG en LIER Amsterdam f 1.50 alsmede Eiwitstaai ad f 1.15 per L. fl. en Kina van Dr. de VRIJ f 1. per fl. W. HUBREGTSE, Drogist K. Noordstr. P. S. Verkrijgbaar Rattendood 30 ct. per pakje bereid door prof. Felix Immish Duitsch- land. Alleen verkooper voor Walcheren. ST. JANSTRAAT. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche ypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van YPO- TEKEN bij de GISTSTRAAT Middelburg. De inteekenlijst voor het jaar 1904 is verbonden. Zij, die er mee werken willen, kan ze nog ontbieden. Het schildin schoone kleuren gedrukt, is gevernisd en prachtig uit gevoerd. Het enorme debiet, dat deze kalen ders elk jaar te beurt valt, bewijst dat het Geref. volk ze wil. De Filippus kalender beleeft in 1904, onder redactie van Ds. Littooij, zijn 25sten jaargang. De PREMIE zal dit jaar bestaan uit medi tatiën voor een Dagboek, geschreven door de predikanten: L. Bouma, W. H. Gispen, J. Hulsebos, A. Littooij, N. P. Littooij, J. Westerhuis en Dr. P. J. Wijminga. Zij is on geveer 300 blz. groot en op best papier gedrukt. De prijs van den besten kalender met premie is f 1, en van den gewonen f 0,40. Namens het Bestuur v. h. Traktaatgen. F. P. D'HUY, Uitgever. Middelburg, Augustus 1903.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4