Jalousie-Fabriek en laimeo. - MI DDELBÜ R G. van eene groote partij LAPPEN, G. H. VERTREGT. LEVERT es HERSTELT Concurreerende Prijzen. H.H. Landbouwers Niettegenstaande de belangrijke prijsverhoo- ging worden voorloopig ALLE GOEDEREN nog tegen onde prijzen verkocht. OPRUIMING van verschillende Manufacturen. Ik wensch. niet terug te komen op de scheu ring, die in den boezem der vroegere Redactie van de Zuider-Kerkbode is ontstaan. De broe ders, die deze scheuring noodig of onvermijde lijk geacht hebben en blijkbaar geen enkel middel meer wistén om dat uiterste te voor kómen, zijn mannen van zooveel ervaring en bekwaamheid, dat ik gaarne gelooven wil, dat het niet anders kon, anders ware het zeker niet geschied. (1) Vooral de uitdrukking in Zeeuwsch Kerk blad van 3 Juli 1.1.Het kon zoo niet langer Maar eerst in den uitersten nood zullen wij daarvan rekenschap geven", gaf den indruk dat er iets is zóó gewichtig, zóó gansch abnormaal, dat het eene pure onmogelijkheid was geworden samen op één schip te blijven. Die uitdrukking is zooveel zeggend, omdat zij zooveel laat denken, dat de vraag in mij op kwam Zal er thans nog één mensch gevonden worden, die het waagt relaties aan te knoopen met de Zuider-Kerkbode Want op die manier wordt het inderdaad een waagstuk. Doch daar is iets anders Broeders, waarover ik gaarne eenig licht ontstoken zou zien. (2) Het is blijkbaar uwe bedoeling niet den his torisch geworden toestand te aanvaarden en eene voortzetting te zijn, ook als Zeeuwsch Kerkbladvan de Zuider-Kerkbode, die tevens orgaan was en is van Brabant en Limburg. Gij hebt gezegd voortaan hebben we met Brabant niet meer van doen. Zeeuwsch willen we zijn. Nu is dat natuurlijk als dienaren in Zeeland uw recht. Maar toch Broeders, stel ik u in alle bescheidenheid de vraagis het nu broederlijk, dat ge in uw Blad met Brabant breekt, zooals ge doet. Ik wil er over zwygen, dat nu de historie eenmaal zoo geloopen is als ze liep, en Brabant en Zeeland jarenlang in de Zuider- Kerkbode samenwoonden, het allicht ook van uwe zijde in uw blad overweging verdiende de historische ljjn voort te zetten. Dat ware zeer wel mogelijk geweest, indien gij dat hadt ge wild, want er is geen enkele kerkelijke ver gadering, die u bindtgij handelt en zijt op getreden als vrije mannen „geheel voor eigen rekening". Doch dat hebt ge blijkbaar niet gewild en in dat uw recht wil zeker niemand u ook maar eenigszins bekorten. Maar nu had ik stellig dit verwacht: dat bij uw optreden als Redactie althans wel met een enkel woordje de motieven aangegeven zouden zijn, die u deden besluiten zoo te handelen. En dat nu is niet geschied. In uw Zeeuwsch Kerkbladstaan twee namen van Redacteuren, die vroeger ook in de Zuider- Kerkbode schreven, die door de Zuider-Kerk- bode ook in relatie stonden met Brabant. Thans z\jn deze broeders in het Zeeuwsch Kerkblad gaan schrijven. Had het nu niet op hun weg gelegen eenigszins rekenschap te geven van hun veranderde gedragslijn ten opzichte van Brabant? Maar geen woordZe hebben zich van Brabant losgemaakt. Ze hebben in het Blad niet meer gerept van Brabant. Spoorloos schijnt, met de Zuider-Kerkbode ook Brabant en Limburg uit hun binnenste verdwenen. Daarom, br. Red., neem ik de vrijheid u alsnog te vragen, welke motieven bestaan er bij u zoo te handelen als door u gehandeld is De Redactie van de Zuider-Kerkbode, gelijk die thans bestaat, heeft anders gehandeld. En door haar is aanknooping gezocht. Zij heeft het bestaan van Brabant en Limburg erkend. Dat is door u niet gedaan. Begrijp ik het goed, als ik in uwe handelwijze eene aanwijzing zie, dat de broeders in Brabant in het vervolg maar voor hun eigen Kerkblad moeten zorgen of anders bij de Zuider-Kerkbode blijven in wonen Gaarne ontvang ik, geachte Redactie, op een en ander van u eenig antwoord in uw Zeeuwsch- Kerkblcid. Met broedergr. de uwe in Chr. s'Bosch 7 Juli ^903. J. M. Mulder. (1) Ja, wilden wij niet geknecht worden, maar mannen blijven, dan kon het zoo niet langer. (2) Wat de Prov. Synode aangaat, die deze zaak twee jaar in behandeling had, zij, dat gevoelt onze br. M. wel, kon en mocht zich niet het recht aanmatigen om voor N.-Brab. en Limburg op te treden. Hare deputaten en ook zij wilden een contract met den Uitgever, waarbij deze niet het zeggingsschap had over hetgeen de Bode der Kerken bevatten zou. Dit nu wilde de Uitgever blijkbaar niet. Het door hem ingediende voorstel toch heeft alleen betrekking op de financiën en hetgeen daarmede in betrekking staat, alsmede op het vrij in zenden van berichten, waardoor natuurlijk de courant in waarde, toeneemt. Immers het luidt „1°. De Uitgever biedt aan de Prov. Synode ruimte tot het gratis plaatsen van al haar offi- ciëele berichten en verslagen. 2°. De Uitgever belooft, wanneer het blad toeneemt, door gemeenschap- pel jj k e n steun, van de daardoor verkre gen winst 50 uit te keeren tot een door de Synode aan te wijzen doel. 3°. Zij wordt gemachtigd, om uit elke classis een broeder uit te noodigen om met zijne mededeputaten uit de andere classes inzage te nemen van de boeken, met het oog op de in art. 2 beloofde 50 °/0. 4°. De Synode verbindt zich harerzijds haar invloed aan te wenden, opdat meerdere abon- né's en meerdere advertentiën voor het blad uit de verschillende deelen van Zeeland worden verkregen". <Let vooral op de door ons gespa tieerde en gecursiveerde woorden, in 2°.) Toen de Uitgever het andere voorstel, n. 1. dat hetwelk door de Prov. Synode aangenomen was, niet accepteerde, stonden twee der Redacteuren, die tot het besluit der Provincie hadden medegewerkt, en ook meer verlangden dan de Uitgever aan de Kerken geven wilde, voor de vraag, öf om op den ouden voet voort te gaan, óf af te treden en alzoo den gang der zaken over te laten aan den Uitgever, met wien Dr. Wagenaar homogeen wasoftewel met een eigen Zeeuwsch- Kerkblad op te treden, overeenkomstig de benoeming door de Prov. Synode, die, nadat Dr. W. voor de benoeming bedankt had, aan de beide andere Redacteuren Ds. Bouma toe voegde. Dezen nu meenden niet te moeten wachten met het optreden in den geest van het Prov. besluit totdat de Kerken van Zeeland en Brabant weer vergaderen. Zooals gij terecht zegt, deden zij dat geheel op en voor eigene rekening; maar konden dit, evenmin als de Provincie, voor de Kerken van N.-Brabant doen. Willen echter deze Kerken met hen samen werken, dan zal het den Redacteuren zeer aangenaam zijn. Zij vonden het te aanmatigend om zonder eenig overleg, zelfs maar den schijn aan te nemen alsof zij ook voor deze Kerken wilden optreden. Br. M. houde ons ten goede dat wij door drukte verzuimd hebben in het eerste nommer van ons Blad de Kerken van Br. en L. hier- mede in kennis te stellen. Red. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Wonosobo, Ned.-Indië (door den Kerkeraad van Delft) L. Netelenbos te Hijlaard; te Oudewater J. Miedema te Charloiste Fynaart J. H. Dohner te Nieuwdorpte Vroomshoop H. Bulder te Spijk. Aangenomen naar Axel A, door N. P. Littooij te Krimpen a.d. Lek. Bedankt voor Baarland 0. Steketee te Mid- delharnisvoor Hattem B. Roorda te Wans- werd; voor Wolvega R. K. M. Hummelen te Langeslag; voor Putten a.d. Veluwe J. E. Vonkenberg te Barendrechtvoor Sliedrecht J. Dekker te Nieuw-Vennip. Verantwoording van Liefdegaven. Na de laatste opgave is nog ingekomen voor Westkapelle: Kerkzakje Grijpskerke 1 Juni f2,50Middel burg C. door den heer de Wolff, f2,50 voor doopfontid^m idem f 1,—door den heer Le Cointre f8,50; Middelburg C f3,— van de kerk Middelburg A, een doopfont en twee offerbusjes. Milde gevers en geefstersHet was mij een blij werk al die giften te mogen verantwoorden; er kwam voor dit doel veel in, ruim voldoende, zelfs samen f 58,26, hetzij voor Doop- en Avond- maalstel, hetzij voor de kerk van W. Een ver- Dus als de Provincie den Uitgever 100°/0 extra aanbrengt, krijgt zij er 50. Red. nikkeld Avondmaalstel is bestelden 't overige geld mag ik zeker wel storten in de kas der kerk van W. Warm zijn veler harten in Walcheren voor W., wat blijkt uit die gaven, uit al 'tgeen de kerken aireede gedaan hebben en de vele con- tributiën die nu toegezegd zijn tot hulp in 't salarieeren van een predikant te W. Daar is veel in 't kerkelijk leven wat verdeelt, helaas al te veel; daar is veel wat samenbindt; de eenheid in 't Hoofd Christus en die eenheid vierde soms schoone triumfen als de kerk van W. geholpen moest worden. A. en B. verbrandden in de vlam der chris telijke liefde, zusters stonden niet van verre als eene gave op het altaar mocht worden ge legdmaakte het wel eens den indruk dat van de zijde der „oud-Gereformeerden" niet die mede werking werd ondervonden, die verwacht kon worden toch kwam uit die kringen een niet kleine gave. Van een rijke? neen, van een arbeider. Zilver geworden zweet des aanschijns. Alle goedgezinden in Westkapelle zeggen U dank, mijn dank zij u niet onthouden en spreke God zjjne goedkeuring er over uit. Zij Westkapelle voorts in uwe liefde en offer vaardigheid aanbevolen. H. Meulink. CORRESPONDENTIE. Naar ons van bevriende zijde werd medege deeld (een exemplaar ontvingen wij niet schreef Ds. Sikkel verledene week in zijn blad, een stuk, waarin op onware wijze over ons blad en de uitgave daarvan geschreven werd. Dat deze voorstelling geheel bezijden de waarheid is, kunnen de uitgevers Fanoy en D'huy getuigen. Red. Zij, die eenige weken een proefnum mer van dit blad ontvingen en zich nog niet als abonné opgaven, verzoekt de Redactie beleefd, indien zij zich niet wenschen te abon- neeren, den Uitgever dit of het volgend nnmraer terug te zenden. Zonder eenige kosten kan men aan dit verzoek voldoen, door dit blad in hetzelfde bandje als waarin het ontvajigen werd terug te zenden, maar de Redactie acht het zeer gewenecht, en het zal haar daarom zeer aangenaam zijn, indien Gij U abonneeren wilt. Zij, die het niet terugzenden, zal de Uitgever zoo Yrij zijn als abonné te beschouwen. DE UITGEVER. N.B. Dit bericht betreft niet degenen, die in Middelburg en Vlissingen wonen. Advertentiën. ST. JANSTRAAT. Behoudt uw Kalveren bij witte diarrhea door WA VIN. Alléén-verkoop W. HUBREGTSE, Drogist, Korte Noordstraat. W. A. DE RIJCKE, in Manufacturen. /V„£

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4