Veehouders. A. S. J. DEKKER, Goes. Grootste Zeeuivsche Orgelhandel* C. J. HONDIUS, Kantoor DAM F 162 NEEMT PROEF H.H. Landbouwers De NIEUWE MAGAZIJNEN bevatten eene zeer groote sorteering AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANO'S. Catalogi op aanvrage gratis en franco. ondertusschen belijdt men eiken Zondag: Ik geloof de gemeenschap der heiligen en onder- tusscben viert men ongestoord bet Avondmaal. Van zulk een kleinzieligengeesteloozen strijd beb ik een afkeer, beb ik altijd een afkeer gehad, en zal er steeds dieper afkeer van krijgen. Van huis uit ben ik een kind der Scheiding en daar ben ik in goeden zin trotsch op maar zoolang ik van kerkelijke zaken een beetje verstand beb, boud ik ook van 't groote jaar '86. 't Is hier geen kwestie, wie en wat voor treffelijker is, '34 of '86. Er was en is in de Kerken der Scheiding zeer veel goeds en zeer veel gebrekkigsen in die van '86 is bet niet anders. We hebben beide een klein beginsel van bet nieuwe leven, en nog een zeer groot over schot van bet oude. En willen we nu in liefde samenleven, dan moeten we van weerszyden bezield zijn, 't welk ook in onzen Heere was, n.l. bet gevoelen van zelfverloochening. Wie een ander wil vindenmoet zichzelf verliezen. Ik vind er zoo weinig Christelijks in, als ik '34 boor roepenlaat '86 dan toch toegeven en als ik '86 er over boor klagen, dat '34 maar niets loslaten wil. We strijden veel te veel voor ons vechten we jagen veelte weinig naar den vrede. Toen de hooggeachte, oudste leeraar van Middelburg mij verzocht met mijn pen dit blad te steunen, heb ik hem terstond geantwoord, dat ik, wat hem persoonlijk betrof, niet graag zou weigeren; maar dat ik wel aarzelde met 't oog op het gevaar, dat voor ons Kerkelijk leven in het hebben van twee Kerkbodes schuilt. Twee Kerkbodes worden zoo ligt bodes van tweeërlei Kerken, en zoo gaan we nog verder van het ideaal af, in plaats van het te naderen. Ds. Littooij antwoordde mij, dat ik vrij in mijn schrijven [was, en dat ik mijn gevoelen niet onder stoelen of banken behoefde te steken. Blijkens dit mijn eerste artikel doe ik dit dan ook niet. Schijnbaar kies ik door in dit Kerk blad te schrijven eenigermate party maar ik hoop in 't vervolg te toonen, dat ik geen partij kies dan alleen die van hen, van wie onze Heere en Koning spreekt in Mattheüs 5:9: „Zalig zijn de vreedzamen (vredemakers)." Ik doe dit des te gemakkelijker, omdat dit ook, zoo ik mij niet bedrieg, het standpunt der redactie is. Wie haar goed begrijpt, zal zien, dat ze van haar Kerkblad geen partijblad wil maken. Doch er zijn altijd menschen, die de dingen misverstaan, en die dan maar volhouden, dat het een partijblad is, en zij, die er in schrijven partymannen. Ik wil nu eenmaal geen partij man zijn in ons Kerkelijk leven. Om dit dui delijk te maken schreef ik dit stukje. Het is mijn doel overigens niet, en dit zij ter geruststelling gezegd, voortdurend over ker kelijke kwesties te schrijven. Ik zal dit alleen doen, als 'thoog noodig is, en dan steeds in den geest van verzoening. Ik denk te schrijven over hetgeen in en voor het menschelijk en bijzonder het Christelyk leven van eenige beteekenis is. Inzonderheid het verleden geeft ons in dit opzicht zulke kostelijke lessen voor het heden. Ook het heden zelf heeft zooveel leerrijks tot ons te zeggen. En zelfs het boek der toekomst ligt niet heelemaal ongeopend voor ons: het laat ons dingen genoeg lezen, die voor ons tegenwoordig leven van groot belang zijn. Over leerstellige en Kerkelijke onderwerpen wil ik U dus niet bezighoudenik vertrouw, dat anderen dit met meer talent zullen doen. Laat ik tusschenbeide maar eens vijf minuten met u mogen praten over dingen, die met het leven der mensehen (een leven al van zesdui zend jarenin verband staan: over menschen en geschiedenissen, over boeken en levens vragen, enz. enz. De Heere geve mij verstand en lust om zoo nu en dan eens voor U te schrijvenen Hij schenke U gelegenheid en genegenheid om zoo nu en dan 't geschrevene te lezen, Kr. H. W. Laman. 1) De gedachte en het standpunt van Ds. Laman beamen wij. Ondanks ons zeiven moesten wij optreden. Het kon zoo niet lan ger. Afgedacht van den voorslag der prov. Synode zouden de twee welbekende redacteu ren zich toch verschuldigd hebben gerekend af te treden. Maar eerst in den uitersten nood zullen zij daarvan publiek rekenschap geven. Op het schrijven van den heer Le Gointre in de laat ste Zuider-Kerkbode gaan zij daarom nu niet in. Zij willen en wenschen geen twistgedin gen maar wèl gelijke rechten. Principieel zijn wij, Gode zij dank, een. En wil de Heere onze God, dat ééne scha keering wegsterven zalwelnu, als dit in zijn weg, d.i. in den weg der overtuigingnaar de overeenkomst van dat natuurlijk goed. geschiedt, dan is ons Red. UIT DE PERS. Gelyk uit het opschrift van deze rubriek blijkt, is het de taak des schrijvers kennis te nemen van het voornaamste, dat in onze kerkelijke bladen voorkomt, en daarvan een en ander aan de lezers mede te deelen. Deze rubriek kan daarom nuttig en leerzaam en ook aangenaam zijn, om te lezen. Wij doen zoodoende toch winstemet den geestesarbeid van vele schrijvers, wij ontvangen velerlei wenken, die ons nuttig kunnen zijn en krijgen ongemerkt eenig over zicht over het kerkelijk leven in de verschil lende deelen van ons vaderland. Natuurlijk zullen wij ons in den regel moeten bepalen tot de bladen, die in onze eigene kringen, die in onze Gereformeerde Kerken uitkomen en ge lezen worden en dat ook al weer voor zoover zij ons als ruil-exemplaren worden toegezonden of anderzins in ons bezit komen. Of wij in de vervulling van deze taak zullen slagen, zal de tijd leeren. De lezer verwachte maar niet aan stonds veel. Alle begin is moeielijk, zoo ook hier. Wat allereerst wel verhield mag worden is, dat vele bladen melding maken van de aan staande opening van het Sanatorium van zenuw lijders te Zeist. De Vereeniging, waarvan deze Stichting uitgaat, staat op denzelfden grondslag als de Vereeniging Veldwijk, en is eigenlijk eene vertakking van haar. Dinsdag a. s. 7 Juli des namiddags half twee zal D. V. de plechtige opening plaats hebben in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder. s Heeren Loo houdt de volgende week Maan dag 6 Juli te Utrecht eene buitengewone alge- meene vergadering tot wijziging der statuten met. het oog op haren aangevangen arbeid voor verwaarloosde jongens. Ook de Vereeniging voor Gereformeerde Ziekenverzorging houdt de volgende week hare jaarvergadering en wel op 9 Juli te Amersfoort. Hoofdzaak op de vergadering zal zijn, de verdere uitvoering van het plan van een Sanatorium voor longlijders. Dr. Wieringa van Dennenoord hoopt over het Sanatorium te spreken en Ds. Kunst van Schipluiden over: den zegen des lijders. Den avond te voren gaat D.V. Ds. Doorn van Franeker voor in de bedestond. Een en ander herinnert ons den rijken en veelvuldigen arbeid der barmhartigheid, die van de Gereformeerden reeds mag uitgaan, nevens School en Zending, enz. En nu moge de vraag zich wel eens opdoenVan waar al het noodige en: Verdringt niet het eene het andere of is daar ten minste geen gevaar voor? Vragen, waarop wij hier niet ingaan, zeker is het, dat wij hier te doen hebben met liefelijke en krachtige levensteekenen, die ons bij veel, dat bedroeft in onze kerken, met blijd schap moeten vervullen. De Geldersche Kerkbode bevat een artikel over de Kermis met ernstige waarschuwing tegen deze treurige volksvermaken en opwek king, om er tegen te strijden. Als beruchte kermissen, worden die in Zeeland mede ge noemd. Dit is niet eervol voor ons, maar laat dan ook met kracht de strijd tegen deze los zinnige feesten worden voortgezet, en ook tegen de zoogenaamde festivals, enz. Hulsebos. Officieel© Berichte». Vlissingen B. Tot het ontvangen der plaatsen- gelden over het afgeloopen kwartaal zal D. V. worden zitting gehouden in de consistorie kamer Maandag 6 en Zaterdag 11 Juli, telkens van des avonds 7 tot 8 uur. De Boekhouder, J. Pelle. Vrijdag 10 Juli a. s. hoopt onze geachte leeraar Ds. de Koning, zoo de Heere wil, zijne 50-jarige Ambtsbediening te herdenken. Twee leeraren en twee ouderlingen zullen de classe Tholen en twee leeraren zullen de provincie», by die gelegenheid als afgevaardigden vertegen - woordigen. De plechtigheid zal ten 6 ure be ginnen. Namens den Geref. Kerkeraad van Krabbendijke, A. A. Allaart, Scriba. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Axel (A) N. P. Littooij te Krimpen a.d. Lek: te Baarland C. Steketee te Middel- harniste Aalten (B) W. Verhoef te Berkel; te i ?r Yonkenber£ te Barendrecht; te Delfty! M. Meyermg te Nieuwe Pekelate- Wildervank D. Pol te Heerjansdam. Op aanvrage worden gaarne meerdere exemplaren van dit blad, om mede te werken, gezonden. »E UITGEVER. Advertentiëïi. Getrouwd: G. DE JAGER, her. Bred, te Bruinisse, en S. M. STOOP diemede namens wederzijdscbe familie, harte- «k dankzeggen voor de vele blijken van be- langstelling koo vóór als bij hun huweliik ondervonden. (Joes Koudekerke, ^UL1 1903. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN! Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN bij de GISTSTRAAT Middelburg.. van S. M. BOOGERD, Behoudt uw Kalveren bH witte diarrhe» door WA VIN. All één-verkoop W. HUBREGTSE, Drogist. Korte Noord straat. Groote Dweilen 10 cent, Bruine Werkborstels 8 cent en sterke Straatbezems 18 cent per stuk. Een doosje Hoffman s Zilverglans kost 8 cent, een pakje Globe Styfsel van Frits Schultz kost 9 cent en een doos Amerik. Nachtpitjes kost 10 cent, probeer die eens s v. p. MIJN REUZEN-PEPERKOEK, hebben zéér veel aftrek, kosten slechts 11 Cent per stuk, Groote Dweilen lOcent. Bruine Werkborstels 8 cent en sterke Straatbezems 18 cent per stuk. WITTE en LICHTE SUIKER 22 cent de 5 ons. KOFFIE ot KOFFIEBOONEN zéér goede qualiteit. 6 Cent per ons. Groene Zeep 8, per Kilo 15 Ctsle soort Gel© 9 Ct., Soda 2, Stijfsel 10 Cent. Alles de 5 Ons. TIMMERMANS. Noordstraat. Alle Instrumenten zijn van deugdelijk fabrikaat en keurige afwerking. De levering geschiedt onder veeljarige garantie, en kan desgewenscht ook geschieden op termijnbetaling, volgens de daar voor gestelde uiterst billijke conditiën, welke op aanvrage gaarne worden medegedeeld. Reparatiën geschieden spoedig en mede tot zeer biUijke prijzen. Inruilen en verhuren van gebruikte Instrumenten. Mijn Pianoen Orgelstemmer is gediplomeerd door de Maatschappij tot bev. van Toonkunst.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1903 | | pagina 4