St. Maartensdijk. Tot onze blijdschap kwam onze gemeente in het bezit van een eigen kerkgebouw. Het bestuur der Vereeniging de Kerkelijke kas kocht het reeds in gebruik zijnde gebouw voor matigen prijs. Moge deze zaak ten goede werken voor de zoo zwakke kerk ten onzent. Wij bevelen ons steeds aan in de voorbede der zusterkerken. Verslag der geoombineerde olassioal© vergadering van Naderd. Gerof. Kerken in Zeeland, gehou den op 13 Januari 1892 te Middelburg. Te half tien ure wordt de vergadering door Ds. J. Hulsebos geopend met liet zingen van Ps. 68 14. Gelezen wordt Psalm 68. Vervolgens gaat ZEerw. voor in gebed. Tot het nazien der credentiebrieven werden aangewezen de broeders Ds F. W. J. Wolf en P. Boone. Onderwijl worden de notulen der vorige verga dering gelezen, en na dat het moderamen is be noemd, goedgekeurd en geteekend. De commissie voor de credentiebrieven rappor teert, dat tegenwoordig zijn 3 3 kerken, met 24 broeders afgevaardigden, welke allen met keur stemmen worden toegelaten 4 broeders zijn aan wezig zonder keurstem. De presentielijst wordt daarna vastgesteld en vervolgens het Moderamen benoemd. Naar toerbeurt is Ds. W. A. Vrolijk praeses. Tot assessoren werden aangewezen de BB. Ds. F. J. W Wolf en Ds. J. Ilulsebos en tot scriba br. A. Dingemanse. De vragen naar art. 41 D. K. O. werden gedaan. Met blijdschap dient vermeld, dat te Arnemuiden ernstige pogingen worden gedaan om voor het zaad der kerk eene Clir. School op te richten. Ook wordt nog door een kerk advies gevraagd en verkregen in eene tuchtzaak. De korte predikatie wordt gehouden door Ds. F. W. J. Wolf, over vraag 54 van den Catechis mus. De overige Dienaren des Woords spreken er hunne tevredenheid over uit. Van de kerken, Oostburg, Tholen, Poortvliet en St. Maartensdijk is bericht ingekomen, dat zij ver hinderd zijn de vergadering bij te wonen. De vergadering acht ook, vooral met het oog op de heerschende ziekte, deze bezwaren gewettigd. Ook Ds. J. H. M. G. Wolfis wegens ziekte verhinderd ter vergadering te komen. Nog is ingekomen een schrijven uit Koudekerke. Deze kerk oraggi en verkrijgt approbatie van het beroep van den WelEerw. Heer l)s. E. J. de Groot welke het beroep naar die kerk aannam. ZEerw. zal alsnu D. V. 24 Januari a, s. aldaar bevestig 1 worden en zijne intrede doen. Het rapport der kerkvisitatie kan nog niet wor den uitgebracht.De gedeputeerde broeders worden diligent verklaard tegen de volgende vergadering. Alsnu komt in behandeling de begrooting voor de Olassicale kas over 1892. Het voorstel van Axel voorkomende onder punt 10 van het Agendum wordt tegelijker Dij d behandeld. Dit voorstel luidt: Dat voortaan de reis- en oer blijf kosten der afgevaar digden van de verschillende kerken gemeenschappelijk gedragen worden. Na langdurige discussie besluit de vergadering met 21 stemmen voor en 3 tegen, dit punt te verdagen tot een volgende vergadering. De kerker, kunnen deze zaak dan nog eens rijpe lijk overwegen. De begrooting wordt nu, met het oog op dit besluit voor drie maanden goedgekeurd en vastgesteld. Iedere kerk zal nu het vierde deel van het quotum aan den quaestor hebben te voldoen. Alsnu wordt ruim een half uur pauze gehouden, en daarna de vergadering voortgezet. Aan de orde is de vraagof de Classis zal overgaan tot het aanschaffen van een Trypograaf. Met algemeenc stemmen wordt hiertoe besloten. Ds. Hulsebos was opgedragen een kort en helder overzicht te geven van de verschillende trappen der tuchtoefening volgens gereformeerde kerken ordening. ZEerw. wordt op zijn verzoek diligent verklaard. De rapporten naar art. 11 der Provisioneele rege ling worden uitgebracht. De Deputaten voor beroepingen en examina deelden mede, dat bij hen het verzoek is ingekomen van den heer Haverkate van Tholen om door de Classis onderzocht te worden, volgens het bepaalde in art. 88 der Yoorlp. Synode van 's Gravenhage. Op voorstel der Depu taten wordt besloten dit onderzoek te doen plaats hebben op de vergadering in Maart a. s. De ver gadering zal dan D. V. precies te negen ure aan vangen en het examen plaats hebben van 10 tot 1 uur. De verschillende vakken, waarin onder zocht moot worden, werden onder de Dienaren des Woords verdeeld. De Deputaten voor hulpbehoevende kerken rap porteer in, dat aan de kerken van Helmond en Wagenborgen ieder f30 is gezonden en aan Wet- singe Sauwert f 25. Van de goede ontvangst daarvan is door deze kei-ken kennis gegeven, onder dankbetuiging voor de verleende hulp en met toebidding van Gods zegen over de Zeeuwsche kerken. In kas is thans nu nog f3i,70l/2. Aan de Deputaten wordt dankgezegd. De praeses herinnert aan de collecte, te houden voor de hulpbehoevende kerken buiten de classis op 17 Januari a. s. te zenden aan Mr. A. W. van Beeck Gal koen te Utrecht. Nog wordt gerapporteerd door Ds. Hulsebos, omtrent eene zwakke kerk in deze Classis. Aan den vorigen consulent dier Kerk is door ZEerw. inlichting gevraagd. Deze inlichting wordt voor- elezen en met het oog op de moeilijkheden waarin eze Kerk verkeert, besloten twee broeders er heen te zenden, om deze zwakke Kerk van raad te dienen. Ds. F. W. J Wolf en Br. Colijn van Vlissingen werden hiertoe gedeputeerd. Door denzelfden rapporteur is ook nog in een paar moeilijke gevallen (de kerkregeering betref lende) advies gevraagd aan den Hooggel. Heer Prof. Rutgers. Ook hiervan wordt voorlezing gedaan, en adviseert de vergadering dat conform dit advies zal worden gehandeld. Den rapporteur wordt daarna dank gezegd. Als oproepende kerk voor de volgende vergade ring wordt de kerk van Middelburg aangewezen. Censura wordt niet noodig geacht. De vaststelling der notulen wordt aan het Mo deramen opgedragen. Bij de omvraag wordt door eene kerk nog advies fevraagd en gegeven over het bevestigen van ker- eraadsleden. De kerk van Gapinge wijst op de moeielijkheid van het wonen van hunnen consulent over de Scheldewordt goedgevonden, dat ds. Hul sebos van Vlissingen deze kerk voorloopig als con sulent zal dienen. Nog wordt door eene kerk gevraagd hoe te han delen, met een broeder, benoemd tot ouderlingen tegen wien bij den kerkeraad bezwaren zijn in gebracht wegens ontheiliging van den Dag des Heeren. Van dezen broeder was staande de verga dering een schrijven ontvangen, waarin hij de zaak ophelderde. Het bleek, dat deze moeielijkheid zeer gemakkelijk kon uit den weg geruimd en het gebod Gods gehandhaafd worden. De vergadering adviseert alzoo te handelen en dezen broeder in het ambt te bevestigen. De voorzitter sluit de vergaderiug en gaat voor in dankgebed. Moge ook hetgeen op deze samenkomst werd besproken en besloten dienen tot opbouwing dei- kerken in Zeeland en tot eer en verheerlijking van den Naam des Heeren. Namens de vergadering, A. Dingemanse, Scriba. Verantwoording: van liefdegaven. Door den boekh. van de Kerkelijke Kas in dank ontvangen, door den Koster van Mej. D. W. f5 voor de Kerk. In dank ontvangen voor de zending uit de collecte f 0,25 en f 0,10. Voor bet tekort der Ned. Geref. Zen ding vereeniging uit bet busje van de jon- gejuffr. B. Verhage f4,50. A. Krijger. Diaconaal Hulpbetoon. Meisjes beneden de achttien jaren, die lust hebben om kousen te breien voor arme mensclien, kunnen de daarvoor noodige sajet verkrijgen bij de ondergeteekende. 't Is misschien niet overbodig de voorwaarden te herbalen, welke bet vorige jaar in be trekking tot dezen arbeid gesteld zijn lo. Vader en moeder, de laatste vooral, moeten het goedvinden 2o. Het werk in en voor bet eigen buis gezin moet er niet om lijden of achterstaan 3o. Men moet goed kunnen breien. Namens Diaconaal Hulpbetoon, Mej. Verhage, >'S HEEREN LOO\ Met vriendelijken dank ontvangen van NN. f .50. Van diakenen N. G. kerk te Vlissingen. Ge vonden in de coll. 6 Dec. f.50, 3 Jan. fl.Van brs Diakenen N. G. kerk te Arnemuiden f4.52. Ingeschreven een begunstigster voor f2. Zooals uit onze verantwoordingen blijkt wordt ,'s Heeren Loo" niet vergeten en worden wij ge durig verblijd door kleine en groote liefdegaven. Daarvoor zij de Heere gedankt. Het is een verblijdend teelten, dat velen zoo vrij willig ook aan dit werk der barmhartigheid willen medewerken en wij vertrouwen dat het voor het Bestuur eene aangename ervaring is te mogen on dervinden, dat haar moeitevolle arbeid de goed keuring van Ons Geref. Christenvolk mag wegdra- fen. De wijze Koning Salomo heeft in zijn rediker gezegd «Het geld verantwoordt alles." Maar alles kan men toch met het geld niet ver krijgen. Dit wordt gedurig ondervonden. Hoe broodnoodig dan ook het geld is voor deze stichting, zoo willen wij er thans eens op wijzen dat er ook andere behoeften zijn. Er is personeel noodig en wel bruikbaar personeel. Niet iedereen is geschikt om met Idioten om te gaan. Met het oog op de noodzakelijke uitbreiding dezer stichting en het toenemend aantal ongeluk- kigen, moet de hulp vermeerderen. Daarom deed het Bestuur eene oproeping om zusters te vinden, die zich aan de verzorging van Idioten willen wijden. Vooral zulke meisjes zijn welkom die van den Heere rijker gaven van verstand en hart ont vingen. Wanneer er nu ook in onze omgeving zulke meisjes mochten zijn die des Heeren ellendigen willen dienen,dan is op het lieflijk gelegen landgoed /s Heeren Loo" werk voor lien te vinden. Gaarne geven wij hieromtrent nadere inlichtingen. Men zal wel bemerken dat het schenken van een geldelijke bijdrage nog niet het zwaarste is dat van ons geëischt wordt. Zichzelven te geven zegt nog iets meer! En toch zijn er reeds dezulken. Moge er ook uit Zeeland zusters gewillig gemaakt worden voor dit werk der barmhartigheid. K. le Cointre, Corresp. GEDENKT DEE V0EIGE DAGEN. Hebreen 10 3236. I. De Hebreen, aan welke de Apostel de zen brief heeft geschreven, waren blijkbaar Christenen, die rijkelijk deelden in de ver volgingen, moeiten en bezwaren, die het deel zijn van hen, die in Jezus hun oversten Leidsman en den Voleinder des geloofs hebben. Reeds hadden zij heel wat verdrukking en lijden verdragen en nog was het einde niet te zien. Ja, de last scheen eer zwaar der dan lichter te zullen worden. Nu was het gevaar verre van denk beeldig, dat zij zouden verflauwen in den strijd, dat zij zouden vertragen in den loop, dat er verachtering in de genade zou komen. Daartegen waarschuwt de Apostel hen ernstig en vermaant hen dringend, om te volharden. Bovendien geeft hij hun zoodanige on derwijzing, welke geschikt is, om hen te doen volharden en hen met lijdzaamheid te doen loopen in de voorgestelde loop baan. Zoo houdt hij hun dan ook voor, hoe noodig en goed het hun zal zijn, om de vorige dagen te gedenken. Zullen zij volharden, dan mogen zij niet vergeten, hetgeen de Heere weleer aan en in hen gewrocht heeft en waartoe Hij hen eertijds bekwaamde. Hij herinnert hen daarbij aan eene gave die zij niet mogen verliezen en aan een

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1892 | | pagina 2