Zoo wordt men vanzelf er door de prak tijk weer toe gebracht, om armendiensten te houden, en eindelijk een rijkeluidienstje van vijf kwartier op een ander dan het burgeruur. De beginselen staan niet stil, maar wer ken door. Arme onvermogendenGod heeft het arme der wereld uitverkoren en hetgeen niets is, maar de kerk Arme onvermogenden Yan alle spijzen en koopwaren krijgen zij het overschot, omdat zij onvermogend zijn. In alle dingen rekent de maatschappij met hen het laatst, omdat zij onvermogend zijn. Een heer krijgt overal een groet, maar een arme veelal een snauw, omdat hij onvermogend is. Daar is één plaats, waar de arme, de onvermogende tot zijn recht komt, en dat is bij den Verlosser, die in zijne dagen op aarde ook op de banken voor onvermo genden had moeten plaats nemen. Daar zou Hij ook nu gaan zitten, zoo Hij in vele kerkgebouwen kwam. En de onvermogende zou de eer hebben naast Hem te zitten. Of zou Hij een geesel van touwkens vlechten, en niet rusten, eer in het Huis zijns Vaders, in zijne gemeente, weer al leen de regel gold, ook in de plaatsen, »gij zijt allen broeders, en de meeste van u, die zij de minste Greep maar vast de ijver voor 's Heeren huis tot redding van het zuivere beginsel allen, die het goed betalen kunnen, in kerken waar plaatsen voor onvermogenden zijn aan, om op die plaatsen voor onvermo genden te gaan zittenof daar achter te blijven staan. Daar stond toch ook de tollenaar. S. De ivijngaard en de Landlieden. Door een groot Heer in 't Oosten was een wijngaard aangelegd om de bevolking eener streek van versterkenden, verkwikkenden wijn te voorzien. Hij gaf dien aan landlieden, die hem moesten bewerken naar eenige grondregelen, hun schriftelijk nagelaten, toen de Heer en Eigenaar vertrok naar verren lande. Men begon eendrachtig te arbeiden. Dan ach, bij vele arbeiders kwam een verkeerde geest boven. Zij voerden regels in, die indruischten tegen de verordeningen van den Heer des wijngaards. Daarbij plantten ze in plaats van edele wijnstok ken, allerlei giftkruiden en bereidden daaruit giftdranken, die ze de arme bevolking ver kochten voor wijn. De getrouwe arbeiders protesteerdenze verklaarden niet langer die tiranny te mogen verdragen, zich niet medeplichtig te mogen maken met de wijnbereiding en vergiftiging des volks onder 't etiket van den Heer des wijngaardsen zij zeiden aan de regelingen der vijanden van hun Heer en Zijn volk openljjk de gehoorzaamheid op. Toen geraakten de booze landlieden in groote woede. Zij grepen hunne makkers aan en zochten allen te verdrijven. Bij sommigen mislukte dit deerlijk, zij wisten den hun gegeven heuvel te behouden, al moesten ze zich ook van tenten en klee deren laten herooven. Anderen echter wer den door de geweldenaars gedreven naar een terrein van den heer des wijngaards, waarover de booze landlieden, dank zij de goede wetten des lands, niets te zeggen hadden. De beroofden en verdrevenen bogen voor de overmacht, zonder echter hunne aan spraken prijs te geven, hoezeer hun dit allerlei schade en verdriet berokkende, en allen zetten met dubbelen ijver hunnen wijnbouw voort, het volk des lands ten goede. Enkele vrienden van de welgezinde ar beiders kozen echter de zijde der verdruk kers en vervolgers. Met bitteren smaad verweten zij den ge trouwen, dat deze een scheuring gemaakt hadden tusschen de arbeiders en verdeeld heid gemaakt onder het volk. Zij bleven zich schikken naar de nieuwe regiementen; zij beijverden zich slechts om goeden wijn te gieten in de flesschen, door de anderen grootendeels met gif gevuld en onder het oude etiket van den heer des wijngaards werd het argelooze volk met dit mengsel verkwikt en gevoed ook bleven ze het lijdelijk aanzien, dat het onkruid den geheelen wijngaard overgroeide en de Soreka's, de edele wijnstokken, schier ver stikte. Met de verzorgers deelden ze verder heel gemoedelijk den roof der verdrevenen, en als deze hen vermaanden, riepen zij des te hardergij hebt die bejegening ver diend door uw ontrouw, scheurmakers, wegloopers die gij zijt Spreekt ons nooit weer van plichtsbetrachting heel uw doen is éên schandelijk vergrijp Wat dunkt van deze houding mijn lezer En wat zou de Heer des wijngaards hiervan zeggen W. Van de Leestafel De vierde jaargang van ons Handboekje ten dienste der Nederd. geref. kerkenis verschenen. Het formaat is dunkt ons veel handiger dan dat van de vorige jaargangen. Het is een zeer bruikbaar boekje, dat naar onze meening alles bevat, wat men in zoo'n handboekje kan verwachten. Voor kerkeraadsleden en voor gemeente leden is het onmisbaar. Het geeft al wat men thans van een goeden almanak verlangthet geeft zeer goede inlichtingen voor school" en barm hartigheidterwijl het grootste deel van den inhoud, zooals van zelf spreekt, gewijd is aan de kerkelijke zaken. Men zal het niet licht te vergeefs raadplegen. Ook het mengelwerk is niet onbelangrijk en lezens waard. De uitvoering is goed en de prijs 30 cents zeker uiterst laag gesteld. Het bevat 155 bladzijden. Wij wenschen zeer, dat het een ruim debiet zal hebben, meer nog dan vorige jaren, en het alzoo op zijn wijze zal mo gen medewerken tot den bloei onzer Ne derd. geref. kerken. Bij den uitgever Fernhotjt te Amster dam verschijnt een werk van professor Dr. A. H. de Hartog getiteld Uitlegkundige wenken\ korte aanteekeningen op den brief van den apostel Paulus aan de Ephesiërs. Voor zoover wij er kennis mede maakten kunnen wij het onzen Lezers ten zeerste aanbevelen. Het geeft meer dan wenken. Het geeft een klare en recht stichtelijke uitlegging van dezen belangrijken brief. Stichtelijk in den goeden zin vanin het Woord inleidend, het Woord doende vatten en verstaan, zoodat men er in ge fundeerd wordt. Wij wenschen dat 't vele Lezers mag vinden en velen tot rijken zegen mag zijn, en de geachte schrijver daardoor aange moedigd moge worden ons meer zulke vruchten van zijn arbeid te schenken. De uitvoering is goed, zooals wij dit van dezen wakkeren uitgever gewoon zijn. Het werk verschijnt in 12 afleveringen, die elk 30 cents kosten. »'S HEEREN LOO In dank ontvangen uit het busje van J. C. L. C. te 's Hage f 1.50. Een onzer Correspondenten bracht onlangs een bezoek aan deze stichting en deelt daaromtrent het volgende mede Ons was Maandag vergund een bezoek te brengen aan de Stichting waarvoor wij iedere week de belangstelling trachten te wekken van de lezers der kerkbode. Hoe meer we tot nu van 's Iieerenloo hoorden, zoo veel te meer gevoelden we de noodzakelijkheid van mee te helpen aan de verzorging van de arme Idioten, maar nu we met eigen oogen aanschouwden wat 's Heerenloo is, hoe de ellendigsten uit de ellendigen er worden verpleegd, wat liefderijke verzorging er de patiënten genieten en hoe alles er op aangelegd is, om de ongelukkigen als op te heffen uit hun diep gezonken toestand, nn eerst verstaan we recht duidelijk, wat roe ping elk die God vreest heeft, om door gebed en gave mee te arbeiden aan het plan, dat de vereeniging ter verzorging en opvoeping van Idioten en achterlijke kinde ren zich ten doel stelt. Den vriendelijken directeur en zijne gade die zich voor dit werk der barmhartigheid gegeven hebben, en daar wonen te midden dier ongelukkigen schepselen, dag en nacht als het ware bezig zijnde met het werk dat hun door God op de hand gezet is, bidden we geduld, wijsheid, lijdzaamheid en zacht moedigheid toe in hun moeilijk werk, even als degene die hun ter zijde staan-. Verbeeld u, een dertig tal knapen en eenige groote menschen, die niet weten wat ze doen, die geen besef hebben van wat ze willen. In alles moeten die ongelukkigen geleid, bij alles hebben zij bestiering en hulp noodig, voor niets bijna zijn ze vat baar, voor alles bijna zijn ze stomp, alleen de ergerlijkste zonden schijnen vat op hen te hebben. De groote menschen hielden zich bezig met lichte tuinarbeid, onder hen was een man uit Gouda die zes jaar aaneen tot geen arbeid te bewegen was en stil in een hoek bleef zittenop 's Heerenloo heeft men hem nu zoover gekregen dat hij weer iets doet. Een jong mensch uit Amster dam hielp daar mede, doch hoewel nog niet

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1892 | | pagina 3