Bidt en Werkt. A. FEItVIIOt'T, Amsterdam, ADVERTENTIE KT. Het Sociaal Congres en de Midder- nacktzen aing. Korte aauteekeiiingeii op aan (ie Epliesiërs, Ontvangen: kustalk uitverkoop ojize vaderen het geval was, maar het be ginsel is toch duidelijk uitgesproken, dat de vrouw in den dienst der barmhartigheid niet kan gemist worden. Daar is bij weduwen, weezen en ouden vap. dagen zooveel te doen, wat de vrouw alleen kan doendaar is bij .de krankbed- den zooveel te verrichten, wat de vrouw alleen vermag.. Maar wat kan de kerk. des Heeren na de reformatie der 16e eeuw zoolang weerhouden hebben' om zich vau de hulpe der vrouw op diakonaal gebied te bedienen Immers hetzelfde wat haar belet heeft, den dienst der barmhartigheid tot volle ontplooiing te brengen, devreeze voor Pelagiaansche en Semipelagiaansche ketterijen. Die vreeze was niet denkbeeldig, want onder de betooning der barmhartig heid komt de diaken of diakones (pleegzus ter) er zoo licht toe, om af te zien van de zonden en de bedorvenheid zijns of haars harten en alleen te letten op de uitingen der barmhartigheid, die aan de ziel zekere sierlijkheid geven, straks zekere verdienste die voor God zou kunnen bestaan, meent men. Bovendien leefden onze vaderen in een tijd, toen de belijdenis der kerk nog niet de volkomene en alzijdige veroordeeling van het Pelagianisme en Semipelagianisme had uitgesproken. Eindelijk was de kerk toen nog te kort uit het Pausdom gered, om niet te vreezen voor een terugvallen in zijne dwalingen (denkt bv. aan de geschriften van Teelinck tegen het begapen der afgoden d. i. het bijwonen van processies enz.). Wel kunnen wij zeggen, dat de beide laatstgenoemde zwarigheden voor ons niet meer in die mate bestaan als voor het voorgeslacht, maar de l vreeze voor de in- en doorwerking van den Roomscben en Arminiaanschen zunrdeesem is nog niet weggenomen. Te minder nu wij zien, hoe in dezen tegenvvoordigen toe stand der wereld de schoonste en meest toegejuichte triumfen behaald kunnen wor den op bet terrein der barmhartigheid. De itoomscke kerk duizelt al van al den wierook des iofs haar toegezwaaid voor hare liefde zusters en -broeders en harer jongere zuster, der Hervormde kerk van 1816, wordt de slaap al uit de oogen gehouden door de lauweren der oudere. Op het terrein der leer oefent noch de eene, noch de andere meer invloed, zij zijn daarop dood; zooveel te ijveriger zijn zij op het gebied der barmhartigheid. Maar barmhartigheid buiten de gereformeerde leer vq,n 's menschen onmacht leidt tot werk heiligheid. Daarentegen zal hij, die mag zeggen »ik ben onbekwaam tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad" zich slechts een onwaardig instrument Gods gevoelen als hij, naar het bevel zijns Heeren, het terrein der barmhartigheid betreedt. Dat geldt van den diaken, dat ook van de vrouw, die in den dienst der barmhar tigheid te hulp geroepen wordt. Vrouwelijke hulp is vooreerst noodig bij voorgelezen of verteld worden. Nu is het onmogelijk, dat eene vrouw, in dit alles niet onderwezen, zich hier zal kunnen be wegen ten nutte der kranken. Deskundige vrouwen, aan wie wij het liefst den naam van. pleegzusters geven zouden, moeten op treden om zelf te doen, wat zij alleen kunnen doen en om anderen te onderrichten, wat zij moeten doen, als de pleegzuster er niet kan zijn. Voor de versterking der kranken dunkt mij noodig dat de pleegzuster omgeven zij van een dames-comité, dat voor de bereiding der spijzen enz. zorge. Niet minder is vrou welijke hulp noodig tot het maken van kleeren enz. ten behoeve der armen, die niemand hebben om ze voor hen te maken, z. g. oude mannen en vrouwen, weezen, kranken enz. Hier kan het meermalen voor komen, dat de belanghebbende zelf voor het j goed zorgt en de vrouwelijke helpster slechts voor het naaien er van. Voorts zijn er vrouwen het liefst jonge meisjes noodig om ouden van dagen en blinden te bezoeken en voor te lezen. De vrouw bezit hier het geheim der verkwik king en opbeuring. Eindelijk behooren zich de vrouwen de kinderen beneden den leeftijd van 7 jaren aan te trekken, in zooverre zij hare pogingen moeten aanwenden tot oprichting van be waarscholen, bewaarhuizen enz. Natuurlijk moet deze vrouwelijke hulp staau onder de leiding en het toezicht der diakenen, maar dan moeten dezen hunnen gezichtskring verbreeden en zich bewust worden dat zij den dienst der barmhartig heid niet alleen onder armen maar ook onder rijken moeten vervullen. Zwaar is de hierboven geteekende taak der vrouw in den dienst der barmhartigheid. Maar de Heere volbrengt zijne kracht ook in hare zwakheid Mogen er in onzen tijd vele Febés in cle kerk des Heeren gevonden worden, van wie niet wij, maar de Geest Gods mag getuigen, dat zij geloovigen zijn en tevens dienaressen der gemeente Gods. N. A. de Gaay Fortman. Utrechtsche kerkb.) Met Mei a. s. eene bekwame DIENST MEID, liefst uit den boerenstanddie met pot en wasch kan omgaan bij P. VISSER Pz., rustend onderwijzer te Seroosker- k e (W.) Noordstraat, Middelburg. Waskaarsen 20, dik Spek 30, Amerik. Reuzel 25, Geldersche 30, zuiver Inl. 32£, groene Zeep 14, beste Stijfsel 12 en 15, Soda 2, zuivere Java Koffie 70, witte Sui ker 28, lichte 26, 24 en 22, grove Rijst 7, 8, 10, 124 en 15, nieuwe Krenten en Rozijnen zonder pitten 15, beste Vatboter 30 en 40, gerookte Worst 50, gesmolten Rundvet 25 alles per 5 ons. Bruine Boo- nen 14 en 10, witte Boonen 10, puike Kookerwten 14, blanke Gort 11 en ld ct. per kop, Aardmeel 7, Lucifers 5 en 6, Waskaarsen 20. Peekoffie 2, pakjes Verf 8 ct. per pak, fijne Poederchocolaad 30, 25 en 20, gewone thee 12, 14, 16, 20, 25 en 30, Sucade 11, alle soorten Pepermunt 8 cent per ons, Patentolie 38, Boterolie 60, Lampolie 36 cent per kan, Fabrieks- bloem 17 en zuivere Walckersche Bloem 21 cent per kilo. Verschenen bij.: de eerste aflevering van VERGADERING Woensdagavond 74 uur in het Vereenigingsgebouw Spanjaard straat. Punten van behandeling Belangstellenden worden beleefd uitge- noodigd HET BESTUUR. «EDRIGË 1IÏ ÈÉEIV, a 14, 18, 20,24, 28, 32 en 40 cent per de kranken; zij hebben verpleging noodig ons bij J. M. HEILIGER, de wonden moeten verbonden, het innemen der drankjes gecontroleerd, de bedden op gemaakt, de kamers opgeredderd enz. Zij hebben noodig versterking de spijzen moe ten bereid, soms zelfs toegediend worden. Zij hebben noodig afleiding daar moet wat Middelburg. Lange Giststraat, F, 193. Een HANDKNECHT die melken kan en een tweede MEID benoodigd bij A. DINGEMANSE te Middelburg. Dili door Compleet in 12 afleveringen van 32 bladzijden a 0,30 per aflevering. Prachtige mooie Pilow, geen bescha digde, blaanwe baaien en donker toolsche baaien, blaauw katoen, katoenboezem, lin nen boezem, blaauw dubbeldraad, schorte goed, geel katoen om te breien en wit katoen. Zwarte fijne saijet van af 15 cent de knot. Voorts ter opruimingKerstgeschen ken, bestaande uit wollen, sitsen en ka toenen dekens, wollen en katoenen dassen, handschoenen, wanten en dergelijken, langetten 35 ct per stuk f4,50, wevers, veterband, haken en oogen, spelden, tee kengaas en wol, enz. enz. Potternarkt. M. J. TIMMERMANS. NB. Een aantal leeg© doozen van 1, 2^, 3, 4 en 5 cent naar groote. VAN F. J. VAN DITMARS, Markt.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1891 | | pagina 4