ZsGuwschs Ksrkbodg BT JVOEGSEL. behoorende bij de van Zaterdag 20 September 18»! raad al dan niet als kerkeraad van een eigene kerkformatie in liet gemeenschappelijk kerk verband zou zijn op te nemen terwijl zij eindelijk overtuigd is, dat wel een weg zal kunnen gevonden worden, om de overtui ging die beiderzijds bestaat in het al dan niet optreden van de langs verschillenden weg tot reformatie gekomen plaatselijke kerken als persoon in rechten steeds te doen eerbiedigen. ten tiendedat zij tegen de vierde voor waarde luidende over en weer verklaren niet combineering maar samensmelting tot ééne Gereformeerde Kerk in Nederland te bedoelenlatende het tijdstip en de wijze van ineensmelting van twee of meer gemeenten of Kerken ter zelf- der plaatse aan het oordeel der respectieve Kerkeraden en Classen over." geene bedenking heeft, volgende immers van zelf uit de Dordsche K. O., dat het geheel der Kerken een confoederatief ka rakter bezit, en over alle uitspraken der Classen beroep op de Synode vrij blijft. ten elfdedat zij genoegen neemt met de slotverklaring der Christ. Geref. Synode te Leeuwarden, zijnde van dezen inhoud En eindelijk ivat de opleiding tot het leeraarsambt betreft, oordeelt de Synode te moeten handhaven het beginseldat de Kerk geroepen is t'.ene eigene inrichting tot oplei ding haver leeraren te hebben, ten minste wat de godgeleerde vorming betreft Altoos verstaande, dat de bedoeling van deze verklaring niet is1°. om het aloude Gereformeerde beginsel van vrije studie te vernietigen noch ook 2°. om verandering te brengen in de Gereformeerde wijze van kerkelijke examina der aanstaande Dienaren des Woords; evenmin 3». om iets te laten vallen van den eisch van wetenschappelijke ontwikkeling, die steeds door de Geref. kerken gesteld is, en ook 4U. niet om tegen te spreken, dat de vereenigde Kerken over de regeling dezer zaak later, indien noodig, hebben te oordeelen. ten twaalfdedat zij, wat aangaat de voorgenomene handeling der Christ. Ger. Synode te Leeuwarden, om de Dordtsche Kerkenordening zelve bij de Overheid des Lands in te dienen als bepaling van be stuur en inrichting, hiermede uit den aard der' zaak eerst dan zal kunnen rekenen, wanneer zij mededeeling ontvangt van de resultaten, waartoe deze handeling geleid heeftverklarende zij zich reeds nu bereid, om, voor zooveel gevorderd, dezerzijds die handeling te helpen voltooien, zoodra deze uitkomst zal verkregen zijnDat de een heid, waarvan de Nederduitsche Gerefor meerde kerken leden zullen zijn, niet is een eenheid, waarvan de samenstellende deelen personen, maar zulk eene, waarvan de organische leden plaatselijke Kerken zijn, saam verbonden door geen anderen institu- tairen band dan die van de Dordtsche Kerkenordening en ten dertiende, dat zij derhalve, niet het minst als gevolg van de prudentie der Christ. Geref. Synode om Deputaten ter correspondentie te benoemen, als hare be slissing ter kennisse van de gemelde Syno de kan brengen, dat zij bereid is, op grond van haren voorslag, in den boven omschre ven zin verstaan, onder biddend opzien tot den Koning der Kerk, die alleen het wel slagen geven kan, op eene vereeniging met de kerken der Christ. Geref. Kerk in te gaan; en alsnu inwacht de sub ^"ge noemde mededeeling, zoodra bedoelde han deling genoegzaam zal gevorderd zijn. Yoorts wijst de Synode de navolgende vijf broederen, onder recht van assumtie aanDr. A. Kuyper, Dr. F. L. Rutgers, Dr. G. v. Goor, Ds. J. C. Sikkel, Ds. K. Ferniiout, om deze mededeeling in ontvangst te nemen, en machtigt hen, om, na het ontvangen van deze mededeeling, voorloo- pig te beoordeelen, of deze aan de gestelde voorwaarde voldoet, en voorts, voor zooveel noodig, in overleg met de vijf Deputaten der Christ. Geref. Synode te Leeuwarden, de definitieve regeling in gereedheid te brengen, die alsdan aan de eerstvolgende Synode onzer kerken zal worden voorgelegd, om alzoo eerst door deze laatste acte tot volledige vereeniging te geraken. En eindelijk gelast de Synode de kerk, die ditmaal als Synodaal door haar zal worden aangewezen, om eene nieuwe Sy nodale vergadering samen te roepen, zoo dra zij van de Deputaten voor deze aan gelegenheid hiertoe wordt aangezochten zulks onder de nadere bepaling dat, bijal dien het noodzakelijk mocht blijken, deze Synodale vergadering gelijktijdig en in dezelfde plaats met de eerstvolgende Sy node der Christelijke Gereformeerde Kerk te houden, de Synodale kerk voor ditmaal haar last zal overdragen op de kerk van die plaats, zoodra zij van Deputaten boven genoemde aanwijzing van die plaats zal ontvangen hebben. En hiermede de behandeling van deze gewichtige aangelegenheid ten einde bren gende, spreekt de Synode hare vreugde uit, dat dit allermoeilijkste werk, om ge deelde kerken weer op een weg van ker kelijk saamleven te brengen, door de lei ding des Heiligen Geestes, waarin zoowel de Synode der Christel. Geref. Kerk te Leeuwarden, als de Synode, thans te 's Gra- venhage gehouden, zich verheugen mocht, aanvankelijk tot een zoo verrassende uit komst heeft mogen leiden, waarin al 's Hee- ren volk zich verblijden zal, en bidt zij van den Koning der Kerk, dat door zijn genade moge geweerd blijven al wat in het verder verloop dit goede werk weer mocht kunnen verstoren. Aldus vastgesteld in de vergadering Uwer Commissie, gehouden op Maandag 14 Sep tember 1891, Kuyper, van Goor, Wagenaar, Feringa, als adviseerende leden der Synode. als aangewezen door de vijf Synodale Sectiën. Rutgers, Geesink, de Hartog, Hoekstra, van Kasteel, van Schelven, Ploos van Amstel, Sikkel, Boonstra, Fernhout, Rudolph, Dingemanse, Elshout, Hazelhopp, Yan Pelt, Yrolijk, Dit voorstel der Commissie werd door de Synode met algemeene stemmen aangenomen en alzoo tot besluit gemaakt. Ned. Geref. Kerken. Beroepen te Wons C. W. E. Ploos van Amstel te Gerkeskloosterte Ooster zee c. a. (3e maal) J. Houtzagers te Koot wijk te Strijen Dr. H. Franssen te Win terswijk te Stad aan 't Haringvliet C. de Gooijer te Nunspeette Harderwijk F. W. Sluiter ïp. Heeg te Zuidland W. den Hengst te Helderte Broek op Langendijk J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum te Loos duinen L. Adriaanse te Zeistte Arnhem K. Fernhout te Dordrecht. Bedankt voor St. Anna Parochie door H. R. Nieborg te Exmorra voor Schoonre- woerd door C. de Gooijer te Nunspeet; voor Strijen door Dr. H. Franssen te Winterswijkvoor Zuidwolde door Ds. J. W. A. Notten te Ermelo voor Franeker door A. Schouten te Charloisvoor St. Laurens door Ds. A. O. Schaafsma te Delfshaven. ADVERTENTIES. als leden van het Moderamen. Daar het mij onmogelijk is allen afzon derlijk te danken, die betoonden mijner te gedenken op den 17en September, zoo be tuig ik door dit middel, mede namens de mijnen, mijnen hartelijken dank voor de betooning van zooveel liefde, waarmede gij mij en de mijnen op dien gedenkdag hebt verblijdt en vertroost. Gij deedt ons als in uw midden leven en met zoete vertroosting mochten wij her denken, hoe goed de hand onzes Gods in uw midden over ons is geweest. De Heere verhoore uwe gebeden, Hij vervulle uwe wenschen. Wij herhalen voor u de bede en de be lofte, waarmede wij 't laatst u mochten toespreken en die gij vindt in Hebreen 13 20/21 en in Jesaja 41 10. De uwe in den Heere, P. J. W. KLAARHAMER.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1891 | | pagina 5