Een moeilijk vraagstuk opgelost. achtig zijn. Besloten wordt vooraf een schrijven aan genoemden kerkeraad te richten, ten einde in gelicht te worden omtrent belijdenis en wandel d er doopouders, en tevens te vernemen of bij dien kerkeraad eenig bezwaar tegen de doopsbediening alhier bestaat. Met het oog op de openbare belijdenis op Zondag 22 Febr. en 't Heilig Avondmaal op Zondag 1 Maart wordt besloten op die rustdagen geen be diening van den H. doop te doen plaats hebben in de voormiddag aodsdtenstoe 'eningeri. De Voorzitter stelt thans aan de orde het for- meeren van een tweetal predikanten om daaruit een dienaar des Woords voor deze kerk te beroe pen. Uit het ter tafel zijnde proces-verbaal van de gehouden stemming in de gisteren gehouden vergadering der stemgereehtigde ledematen bleek, dat met meerderheid van stemmen voor het zestal waren aangewezen de WelEerw. Heeren Ds. J. H. Feringa, te Iilundert. Ds. S. Sleeswijk Visser, te iiijsoord. c. a. Dr. G. van Goor, te Bunschoten. Ds. C. J. W. van Lummel, te Delft. Ds. B. van Schelven, te Amsterdam, en Ds. H. Hoekstra, te Utrecht. Tegen geen dezer gekozenen werd eenig bezwaar ingebracht. De voorzitter verzoekt hierna den [kerkeraad uit dit zestal een tweetal Dienaren aan te wijzen, waaruit het beroep zal moeten geschieden, en doet daarna voorlezing van e :n ingekomen adres, onder teekend door SS leden der gemeente, zoomede van een tweetal brieven, alle bedoelende aan den ker keraad te verzoeken om een der genomineerden op het tweetal te plaatsen. De voorzitter herinnert hierop den kerkeraad aan zijnen algeheele verantwoordelijkheid voor den Heere en voor de Gemeente en voor de andere kerken in deze zaak, en wijst tevens op de wen- schelijkheid om acht te geven op de begeerte der gemeente, voorzoo verre die begeerte met het Woord Gods overeenkomt. De uitslag der gehouden stemming is, dat op het tweetal geplaatst wordende WelEerw. heeren: ds. J. H. FERINGA en ds. O. J. VV. VAN LUMMEL. Nog wordt bepaald dat de stemgerechtigde leden der gemeente tegen Dinsdag 17 Februari 's avonds 7' a ure zullen opgeioepeu worden, om uit dit tweetal eene keuze te doen voor het beroep. Voorts wordt vastgesteld det D. V. a. s. Donderdagavond niet de breede maar de smalle kerkeraad zal ge houden worden. Het onderzoek van de leden dezer kerk, die voor het eerst tot het Avondmaal des Iieeren wenschen toegelaten te worden, zal plaats hebben Vrijdag, 20 Febr. a. saan te vangen 's avonds 5 uren, ten huize van den voorzitter. Nog enkele oogenblikken worden gewijd aan de bespreking der voorstellen voor de a. s. gecombi neerde vergadering der gereformeerde kerkeraden; daarna sluit de voorzitter den kerkeraad en draagt een der brs. ouderlingen op voor te gaan in dank gebed. Vergadering van den Kerkeraad (met Diakenen), op Dinsdag 17 Februari 11. De voorz. opent de vergadering, leest een ge deelte van Gods Woord en verzoekt een der bb. ouderlingen voor te gaan in gebed. De vergade ring is belegd in gevolge"art. 9 der „lirgeling voor het Beroe/nnqsioerk Is ter tafel het proces-verbaal der gehouden stem ming van stemgerechtigde leden der gemeente. Daaruit blijkt, dat 148 stemgerechtigden waren opgekomen en dat de begeerte der Gemeente is, dat D*. J. H. Feringa door den Kerkeraad moge beroepen worden. De kerkeraad besluit Os. ,JIX. Feringa, bedienaar des Woords bij de kerk teKlundert, te beroepen. De beroepsbrief wordt opgemaakt en geteekend. Wordt goedgevonden even als in vorige beroe pingen ook nu weder aan den beroepsbrief een schrijven toe te voegen vermeldende niet alleen het honorarium enz. maar ook een nauwkeurige beschrijving van den arbeid in deze kerk dooi den Dienaar des Woords te verrichten. Nog wordt besloten een tVeetal Broeders te deputeeren, om met goedvinden van den beroepen dienaar de volgende week met Z.Eerw. en zoo noodig met zijn kerkeraad te gaan spreken. Na afdoening van nog een paar spoedeischende zaken sluit de vooorzitter de samenkomst en ver zoekt een der bb. ouderlingen voor te gaan in dankgebed. X-.eedit s v. p. De jjocommitteerden door den Kerke raad der Ned. Ueref. kerk te Middelburg in asttiie de Zending:, noodigen de leden ker gemeente, wonende in de wijken A. tut en met I dringend uit, zoowel mannen als vrouwen, ook de leden die nog niet ten Avondmaal zijn toegelaten, tot bij woning eener vergadering JLp. V. <»p Woens- datg: Februari des avonds to T uren in de Noorderkerk, tot bespreking dei- zeer gewichtige Zendingzaak. De gecommitteerden, J. A. van Nederveen Secretarig. Vergadering van gecommitteerden door den Ker keraad in zake de Zending, gehouden Maandag 16 Februari 1891. De Voorzitter, Br. A. Dingëmanse, opent de vergadering met het lezen van Hand. 11 en gaat daarna voor in het gebed. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De President geeft kennis, dat het verslag, be treffende de werkzaamheden van gecommitteerden in 1890, den kerkeraad aangeboden, door dezen, in dank is ontvangen en de Broeders-gecommitteer den, ^voor één jaar zijn gecontinueerd; voorts dat het voorstel van gecommitteerden om het goed slot der rekening over 1S90, bedra gende 1'20,64 over te maken aan de Ned. Geref. Zending-vereeniging door den kerkeraad is goed-'» gekeurd. Door den kerkeraad is bepaald dat de upbrengst der collecte, te houden bij den-bidstond, door gecommitteerden zal bestemd worden tot dekking van het tekort in de kas van genoemde vereeniging. De collecte heeft opgebracht 1'3U.09. Voorts werd door den kerkeraad aan de gecom mitteerden opgedragen, te trachten vrijwillige bij dragen te verzamelen, tot bestrijding der kosten van de reis naar Java door den Broeder, gede puteerde der Voorl. Synode van Leeuwarden. (Zie art. 39 der Acta van.genoemde voorloopige Syno de.) Deze inzameling zal bij besluit van gecom mitteerden plaats hebben, door de Broeders J. van Aarïsen en A. Krijger. Nog wordt besloten D. V. Woensdag-avond te,7 uren, (25 Februari a. s.) een vergadering te houden met de leden der ge meente, wonende in de Wijken A lot en met 1 ter bespreking der Zending. Tot deze vergadering heb ben niet alleen mansledemateu, maar ook vronwen, zoowel zij die belijdenis deden als zij die dit nog niet deden, toegang. Bij de gewone omvraag blijkt dat niemand meer iets wenscht te behandelen. De voorzitter sluit daaropde vergadering en draagt een der broeders op voor te gaan in dankgebebed. Namens gecommitteerden voornoemd, J. A. van Nederveen, Secretaris. Vaia cle Eerlt van Vlissimgen. Zitting eener Commissie uit den Kerkeraad Maan dag 23 Februari, des avonds van 8—1U ure. Vergadering van den Kerkeraad, Donderdag 26 Februari, des avonds te half negen ure. Ontvangen voor de Zending: van N. N. fl, voor het drukpersje te Poerworedjo, contributie over 1890 van Sw. f 1.25, van N. f 1,G. S. te S. f 1,25. Namens den Kerkera d, J. Hulsebos. Markus 6 3544. III. De discipelen zijn niet beschaamd uit gekomen. Zoomin als een van 's Heeren knechten, die Hem dienden naar zijn be velen. Zij zagen nu ook in, dat Jezus wel wist wat Hij doen zou en dat zij voor zich al leen te doen hadden, met wat Hij hun be volen had. Zij waren niet aansprakelijk voor zijn taak, maar zij hadden ernstig toe te zien, dat zij hun werk deden naar zijn or de en regel en dat zij het brood omdeel- den, zooals Hij het hun gaf. De spijziging èn verzadiging is dan zijn zaak. Daartoe is Hij gezonden. Het is zijn nederbuigende goedheid, dat Hij bij de uitvoering van den Hem gege ven last menschen wil gebruiken. Als de discipelen dit nu maar inzien, dan zijn zij er. Dan werken zij uit en door Hem. Dan vragen zij nietheb ik geloof voor de zaak, want zij zien in dat er dat al weinig toedoet, maar zij vragen heb ik bevel tot de zaakblijkt uit dat bevel, dat de Heere de zaak wilzij vragen tot de uitvoering naar de kracht en de wijs heid, naar den raad en de hulpe des Hee ren. Zij verstaan dan, dat de Heere de zaak niet van zich af en op hen gelegd heeft, maar dat Hij hen alleen in zijn dienst ge nomen heeft, om door hun dienst de zaak te volvoeren. Zij hebben nu het eerste deel van hun taak volbracht. De schare is gezeten, af wachtende de dingen, die komen zullen. De discipelen èn de schare hebben zich stipt gehouden aan de orde, door den Mees ter aangegeven. Nu neemt de Gastheer, zoo dat allen het zien, de vijf gerstebrooden en de twee gedroogde vischjes. Hij heft ze op voor het aangezicht Gods, terwijl Hij zelf ten hemel opziet. Nu zegent Hij, dat is blijkens Joh. 6: 11, Hij dankt den Vader in de hemelen, Hij zegende Hem over deze gave zijner genade, Hij prees en verheerlijkte den Gever aller goede gaven, die zoo ge heel vrijwillig aan onwaardigen zijn gaven schenkt. Door deze dankzegging voert de Meester de discipelen en de schare met zich tot den God en Vader die in de hemelen is, die de Fontein aller goeden is, die deze. schare weidt door zijn Christus. Hij toont, openbaart hen alzoo den: Vader in zijn vrije liefde tot hen. Hij geeft te verstaan, dat Hij den wil des vaders doet, het werk des Vaders werkt en het woord des Vaders spreekt. Zóó wordt aan dezen maaltijd God gekend in het aangezicht van Jezus Christus. Zóó is het een God verheerlij kende maaltijd. Het was overigens maar een hoogst eenvoudige, ja sobere maaltijd. Des te beschamender is het voorbeeld des Meesters voor zoovele duizenden huisvaders en gast- heeren in onze dagen, die nog wel naar zijn naam genoemd zijn, en die toelaten of opzettelijk veroorzaken, dat hun huisge zin en hun gasten God niet zegenen, niet danken, niet prijzen. Die het voornaamste stuk der dankbaarheid, het gebed, vergeten en verwaarloozen. Hoe schuldig, hoe God onteerend is zulk een ondankbaarheid. Wilt gij weten, wat God daarvan zegt, hoe Hij daarover en over zulke gedoopten oordeelt en wat Hij hen doen zal, indien zij zich niet bekeeren en zijn langmoedig- heid een einde neemt Lees dan eens Rosea 2 1 12. Is het dan nog te verwonderen, dat nu het gebed uit het leven, met name ook uit het publieke leven van ons volk ge weken en verdwenen is, dat nu onze na tionale welvaart wegkwijnt, dat wij als volk al dieper zinken en al onbeduidender wor den, dat er geen sierlijkheid en geen eer

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1891 | | pagina 2