Een moeilijk vraagstuk opgelost. ouderlingen wordt bepaald dat voorloopig de zorg voor de wijken M, N, O en S zal worden opge dragen aan br. «J. M. J. Coulon. De voorzitter deelt mede dat de voorgenomen fecombineerde vergadering der gereformeerde ker- eraden alhier tot Vrijdag 13 Februari is uitge steld tot heden was geen enkel voorstel ter be handeling bij ds. Littooij ingekomen. Hierop worden door den voorzitter ter kennis neming van den kerkeraad voorgelezen drie onder scheidene voorstellen voor bedoelde vergadering, over welke echter wegens 't gevorderde uur geene bespreking plaats heeft. Bij de alsnu gehouden omvraag worden o. a. ge regeld de leesdiensten voor den a. s. rustdag, daar de leeraar op dien dag consulentsdienst te vervul len heeft te Poortvliet. De voorzitter sluit hierna den kerkeraad en draagt een der brs. ouderlingen op voor te gaan in dankgebed. In zijn samenkomst van Donderdag 11. heeft de kerkeraad besloten, om naar 's Heeren wil voort te gaan met liet werk der beroeping van een di-naar des Woont.*, ten einde te voorzien in de langst bestaande vacature (die van Ds. Herf- kens), die" blijft voortduren door liet bedanken van Ds. G. Vlug. Ter voorbereiding van dit hoogst q'wichtige werk wensclit de kerkeraad bij de godsdienstoefening Zondagavond a. s. de zaak in het gebed der Ge meente den Heere voor te dragen. Geve de Heere gebed en zij onze ervaring bij de uitkomst, dat Hij zich om deze beloofde gave van ons heeft laten verbidden. Voorts zal dan, zoo de Heere wil, de samenkomst der stemgerechtiqden tot formeering ran een ze-tul gehouden worden op YVoeii^dtig,-' II UV- a s» da avonds ten aevüu ure in de Noord erkerk. Elk stemgerechtigde plaatst op een briefje zes namen van predikanten die bij de Nederd. Geref. Kerken dienen. Weet hij er geen zes, die hij vooi- deze kerk zou durven aanbevelen, dan schrijft hij er zooveel op, als hij met vrijmoedigheid, kan voorstellen. Al waren het er dan ook slechts 3. Raadpleging of saraenspreking is in zulke zaken niet ongcwenscht, mits men slechts geen raad aanneme, die niet op goede gronden rust en niet op eens anders zeggen een naam op zijn briefje schrijve, als de zegsman niet de redenen kan aan geven, waarom hij juist diten naam noemt. Nu het waarschijnlijk is, dat de Dienaar, die de roeping opvolgt, gedurende eenigen tijd onze eéni/e Dienaar zal zijn, nu dient met te grooter voorzichtighéid gehandeld. De lijst van in deze kerk beroepbaro predikanten vindt men in het ^Handboekje ten dienste der Nederd. Geref. Kerkenvoor 1891 op bladzij 111 en 112. Ook is het noodig, dat men nog eens naleze ude Regeling van het teruepinqswerk" voorkomende in de Zeeuwsche Kerkbode van 24 Mei 1. 1. en vooral let op artt. 2. 3, 5, 6 en 7. Zeer dringt de kerkeraad er op aan, dat toch alle stemgerechtigden, die niet bepaald verhinderd zijn, aan deze vervulling ran het ambt der geloooigen zullen deelnemen. Zij zijn hiertoe van Gods wege verplicht. Zonder noodzaak thuis te blijven, is een zich onttrekken aan den Dienst des 77neren. Door zijn gemeente onder leiding harer opzieners roept Hij zelf, mits die gemeent van zijn Woord niet atwijke. Dit is <le roeping, waaraan de Heere middel- 1 ijker wijze getuigenis geeft in het hart, het be wustzijn, van den wettig gex-oepen dienaar. Die zich zonder noodzaak onttrekt, bezondigt zich dan ook aan het welwezen zijner kerk. Waar recht wordt gebeden, daar wordt ook met allen ijver gewerkt in datgene, wat de Heere ons heeft opgelegd. Onze verwachting zij alleen van den Heere, die aan zijn kerk, indien zij Hem trouwelijk dient en aanhangt en zoo zij het van Hem oprechtelijk begeert, goede dienaren des Woords beloofd heeft. Ook in deze zaak zal het gaan naar zijn voor nemen. Namens den kerkeraad voornoemd, P. J. W. Klaarhamer, praeses. A. B. Crucq. h. t. scriba. Van de Kerk van Vlissingen. Zitting eener Commissie uit den Kerkeraad, Maandag 9 Februari, des avonds van 810 ure. Vergadering des Kerkeraads Vrijdag 13 Febru ari, des avonds te half negen ure. Als bizondere gaven zijn op den vorigen Rust dag gecollecteerd Voor de zending f 0,50. De collecte voor de proceskosten heeft opgebracht f 16,16, terwijl aan dit bedrag nog moet worden toegevoegd eene gift van f 0,50 bij den predikant bezorgd. Namens den kerkeraad, J. Hulsebos. Diakenen der Nederd. Geref. kerk van Vlissingen maken bij deze melding; dat ten behoeve van liet besproken gezin te O. en W. Souburg (kerkbode 11 Jan. 39l) behalve het vorige vermelde, naar hun bekend is, nog is ontvangen van B. te V f 1. van K. te V. f 1.van N. te V. f.50; van K. te V. f.50; van N. N. fl.van N. N. f.50; van E. te B. f 5. Namens Diakenen voorn., A. Steketee. Voorz. Het Bestuur der Kerkelijke kas deelt mede de ontvangst van eene vrijwillige gift van f 0,50 en eene van f 0,25. J. Pëlle. Boekhouder. Van de Deputaten voor de Noodlijdende kerken buiten de classis. Ontvangen de navolgende collecten Arnemuiden f5,25. Axel f 10,25. Namens deputaten, J. Hulsebos. Vlissingen. Aan de weldra te openen school voor Bijzonder lager Onderwijs op Gereformeerden grondslag is als Hoofdonderwijzer benoemd de Heer J. Baarschers, eerste onderwijzer aan de school van den Heer S. Gonggrijp te Amsterdam. De samenkomst van kerkeraden en kerkeraadsSeden van de kerkfor- maties der Gereformeerden te Mid delburg, welke 14 dagen moest worden uitgesteld, zal na 91. V. plaats hebben op Vrijdag 13 Februari a. s. des avonds te zes uren in de ^consistoriekamer Langedelft. Markus 6 3544. Wij leven in een tijd, die zeer rijk is aan moeielijke, lastige, dringende vraag stukken. Men zoekt naar een oplossing en kan die niet vinden en tocli wordt het al meer dringend noodzakelijk, dat zij gevonden wordt. Tal van huisvaders, ouderlingen, diake nen, allerlei overheden zien zich voor vraagstukken geplaatst, die schijnbaar niet op te lossen zijn en toch moeten opgelost worden. Het is dus zeker wel van belang, eens O7 na te gaan, hoe eenmaal de apostelen de oplossing van zulk een vraagstuk hebben gevonden en het onmogelijke hebben kunnen volbrengen. Het was inderdaad een moeielijk en lastig geval, waarvoor de knechten des Heeren geplaatst werden, blijkens het medegedeelde in bovenstaand gedeelte des Woords. Het kwam, gelijk dat meestal met moeie lijke vraagstukken gebeurt, zeer ongelegen, op een zeer ongewenscht oogenblik. Zij waren pas terug gekeerd van een zending door den Meester hun opgedragen. Zij hadden n. 1. twee aan twee de steden en dorpen des lands bezocht, om er het evangelie des Koningrijks te prediken. Op 's Heeren bevel waren zij voor ditmaal uitgegaan zonder geld in den gordel, zonder voorraad van spijs of kleeding, onzeker óf en waar zij herberg zouden vinden. Het was een vermoeiende tocht, een ingespannen arbeid geweest. Aangename en blijde maar ook smartelijke ervaringen hadden zij op gedaan. Zij hadden macht ontvangen om kranken te genezen en zelfs om duivelen uit te werpen. Vermoeid en vol verlangen om den Meester verslag te geven, waren z\j nu weder gekeerd. Jezus oordeelde het dan ook noodig met hen naar een eenzame, afgelegen streek te vertrekken, opdat zij wat rusten mochten. Het was dus in 't vooruitzicht, dat zij nu eens een rustig en aangenaam samen zijn met Hem alleen zouden genieten. Doch zie, daar kwam niets van. Die las tige scharen laten hen geen rust. Van alle zijden komen zij aanstroomen. Zij letten er niet op, dat de streek woest is en dat de dag ten einde spoedt. Zij hebben er niet eens aan gedacht, om wat spijs mede te nemen. Daar nu de gewone etensure reeds lang voorbij was gegaan en de dag al meer en meer begon te dalen en de Heere toch maar doorging met kranken gezond te maken en met te prediken, begonnen de discipelen niet zonder bezorgheid na te denken over de vraag, hoe die duizenden spy ze zouden vinden. Dat was een zeer moeielijk vraagstuk. Zij waren in een woeste landstreek. Het was een vrij groote afstand naar de naast- bijgelegen plaatsen voor zoo'n menschen- menigte, die den ganschen dag zonder voedsel op de been en in gespannen toe stand was geweest. Zij hadden ook op zoo'n geval volstrekt niet gerekend en dus geen voorraad medegenomen. Ook hadden zij over slechts weinig geld te beschikken. Zij komen dus tot het besluit, dat het beste zal zijn, de schare maar spoedig weg te zenden. Het was wel wat hard, die hongerenden, waaronder er waren, die maar moeielijk de naast bijgelegen plaats zouden kunnen bereiken, nn zoo weg te zenden, doch wat zouden zij anders kunnen doen. Er was niets anders mogelijk. Zoo gaan dan deze knechten tot hun Meester, om Hem den verstandigen raad, te geven, dat Hij nu toch niet langer pre- dike en kranken geneze, maar dat hij, die duizenden nu van zich zal laten gaan, opdat zy mogen zien, in de omliggende vlekken spijze te verkrijgen en onder dak te komen. »Want" voegen zij er aan toe zij hebben niet, wat zij eten zullen (Mare. 6) en wij zijn hier in een woeste plaats" (Lukas 9). Doch dat was de Meester gansch niet met hen eens. Hij nam dien raad niet aan, maar verwierp hem geheel. Hij stelde hun voor, dat de schare met dien raad niet geholpen was. Dat was hun niet noodig (Matt. 14), om weg gestuurd te worden met den raad, dat zij zouden trachten, om brood te koopen, neen, maar deze hongerenden hadden behoefte aan brood. Derhalve, is het besluit van den Meester, stuur hen niet weg, maar geef gij hun te eten. In plaats dus van hen te ontslaan, legt Hij hun den geheelen nood dezer duizen den op de schouders. Zij kunnen er nu niet af. De Meester heeft het hun bevolen. Zij

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1891 | | pagina 2