Wattez, Kortedelft F 25. Wijk F. G. H. L. T. Ouderling C. H. de Wagemaker, Molenwater N 50. Wijk M. N. O. S. Ouderling J. M. J. Coulon, korte Noordstraat, E 8. Wijk K. Q. R. Ouderling A. B. Crucq, Seisstraat Q 14. Wijk I. P. U. Y. Ouderling A. Dinge- rnanse, Oude Havendijk V 48. Diaconaal Hulpbetoon. Door omstandigheden iets later dan an dere jaren, mag Diakonaal-hulpbetoon thans met blijdschap en met dankbaarheid aller eerst jegens onzen trouwen Verbonds-God van wien alle goede gaven komen, maar ook jegens de leden der gemeente, die met ren ds. van Lummel te Delft, van Kasteel te 's Gravenliagc, en Kruijswijk te Hoogeveen, dat zij verhinderd zijn den dienst des Woords op de aan gegeven dagen in de kerk alhier te komen ver richten. Voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek van aen kerkeraad der Ned. Geref. Kerk te Grijpslcerke, om onzen leeraar af te staan tot bediening van het Woord en ter bevestiging van een Ouderling en een diaken op 1 Febr. a. s. Wordt goedgevonden hierop te antwoorden, dat op genoemden datum aan dit verzoek niet kan worden voldaan, aangezien de leeraar dien dag el ders Consulentsdienst heeft te vervullen, doch dat voor den gevraagden dienst voorloopig wordt aan gewezen Zondag 8 Febr. a. s. des namiddags. i. Schrijven van den kerkeraad der Chr. Geref. Gem. afd. St. Pieterstraat alhier, inhoudende me- dedeeling dat zijnerzijds geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek eener zuster, om zich voortaan onder toezicht te stellen van den kerkerahd der Ned. geref. kerk. De naam dezer zuster zal alsnu in liet duplicaat-lidmatenboek Shüuge„n „aar aanleiding der geplaatste hfun fer gewaardeerde gaven zoo'krachtig advertentie betreffende een kerkorgel. steunden, net verslag over 1890 uitbrengen. Besloten wordt den schrijvers dank te betuigen j 's Heeren trouw heeft ons ook dit jaar en inmiddels bij bekwame orgelmakers naar den Tan al het noodige Toorzien en y0Q j prijs van een geschikt nieuw orgel te informeeren. J JU Gecommitteerden tot de Dinsdag-avond zitting jj M -^atste maanden ondervonden wij zoo rapporteeren, dat door den vader van een der cate- M chisanten inlichtingen zijn gevraagd betreffende de catechisatiën. Deze worden door den voorzitter verschaft en zulllen aan genoemden broeder worden over- geVoaorts is door eene zuster inschrijving verzocht ^dJiie ^Ifverloochenende toewijding, die in in het duplicaat-lidmatenboek. Overeenkomstig s riionst, -znr» nnmioKoov ,CT het advies van gecommitteerden wordt besloten aan het verzoek te voldoen. Eene concept regeling der in den loop van dit jaar te houden buitengewone collecten wordt ter tafel gelegd, en na voorlezing goedgekeurd en vast gesteld. Wegens 't gevorderde uur kunnen geen nieuwe zaken meer in behandeling genomen worden. Bij de gehouden omvraag, wordt nog door den voorzitter medegedeeld, dat aan den kerkeraad van Gapinge bericht is, dat aan zijn verzoek (zie notul van 8 Januari jl.) niet kan worden voldaan. De voorzitter doet voorlezing van de namen van hen, die zich hebben aangemeld om toegelaten te worden tot het H. Avondmaal en dus belijdenis moeten doen. a. s. Zondag zal hier van aankondi ging in de kerk plaats hebben. De voorzitter sluit hierna den kerkeraad en draagt een der Brs. Ouderlingen op, voor te gaan in dankgebed. lieflijk, dat zijns het goud eu zilver is en dat Hij de harten neigt. Over ons zelf hebben wij ons in menig opzicht te schamen. Er was helaas, niet al- Van de Kerk van Vlissingen. Zitting eener commissie uit den Kerkeraad, Maandag 2 Februari, des avonds van 810 ure. Vergadering van den Kerkeraad met diakenen Donderdag 5 Februari des avonds te half negen ure. Namens het Bestuur der ^Kerkelijke Kas" wordt vermeld de ontvangst van eene vrijwillige bijdrage van f2,00 bij gelegenheid van het ontvangen der plaatsengelden op 12 Januari. In naam des kerkeraads, J. Hulsebos. De deputaten voor de noodlijdende kerken buiten de classen van Zeeland berichten de ont vangst van de volgende collecten Grijpslcerke 4,85. Gapinge2,38. Serooslcerke r 7,80. Namens deputaten J. Hulsebos. Opdat de leden der gemeente mogen weten, !tot wien van de ouderlingen zij zich, met betrekking tot hunne geestelijke behoeften, te wenden hebben, worden hier nog eens weder de adressen der ouderlin gen voor de verschillende wijken opgegeven. Zoolang Broeder Kok nog verhinderd is zijn dienst te vervullen, zal Broeder Coulon in zijn wijk dienen. De wyken en adressen zijn als volgt Wijk A. B. C. D. E. Ouderling G. P. s Heeren dienst zoo onmisbaar is. Onze samenkomsten waren niet altijd zoo vol tallig als dit voor den arbeid wel noodig ware geweest. Zij konden dit ook niet altijd zijn wegens ziekte of andere wettige verhindering. Goede hulpe genoten wij van een 82jarige zuster, die voortdurend bijstond met te naaien. De zuster kring"bestaande uit jonge- dochters, leden, der Gemeente, steunde onzen arbeid krachtig door ons een paar malen eene groote bezending van allerlei door haar vervaardigde goederen te doen toekomen. Haar hulpe wordt door ons zeer gewaardeerd. Met goedvinden of op aanwijzen van bb. diakenen werden door ons aan enkele zieken en zwakken versterkende middelen uitge reikt. In December 1890 mochten wij het ge noegen smaken, om onder toezicht en medewerking van diakenen en met hulp van den genoemden »zusterkring" ruim 400 stuks kleeren uit te deelen aan circa 70 huisgezinnen. Onze ontvangsten in geld bedroegen in het geheel f 230. Het bedrag der uitgaven was hieraan gelijk, zoodat wij voor 1891 weder met nieuwe behoeften en met nieuwe vragen tot de Gemeente komen. Het is gebleken, dat de Heere ons tot een noodigen en goeden arbeid wil ge bruiken en dat Hij uit vrije genade onze zwakke pogingen wil zegenen. Hij schenke ons bij vernieuwing kracht en bekwaamheid, lust en opgewektheid om onze werkzaamheden voort te zetten. Mogen wij dan opnieuw te zamen, èn zij, die ons steunen mèthun gaven, èn wij die in dit werk mogen arbeiden met onze handen en mogen uitdeelen, ervaren, dat de Heere ook op dit werk voortdurend in gunste wil nederzien En moge dan zijn naam alleen daar voor groot gemaakt worden. Namens „Diakonaal-hulpbetoon" Mevrouw Klaarhamer. S3 Ste ÏÜL 1 8 0 O. Z.-Holland 62 N.-Holland28 Zeeland Utrecht Friesland Groningen N-Brab.-Limb. 8 O very.-Drenthe 16 16 26 62 7 2 11 2 1 2 5 0 1 1 Wij konden het slot onzer beschouwingen over 1890 niet in het vorige nommer een plaatsje geven, omdat dringender zaken de beperkte ruimte vulden. Wij laten het nu hier volgen. Ging al het werk der reformatie niet zóó vooruit als wij gewenscht hadden, er was toch, Gode zij dank, geenszins stilstand. Wat aangaat den uitwendigen wasdom, deze kan blijken uit het vermeerderd aantal kerken en dienaren des Woords. Tegen het einde van 1889 bedroeg het aantal kerken, waarin het tot reformatie kwam, 257 en tegen het einde "van 1890 wa§ dit getal geklommen tot 282. Derhalve een vermeerdering van 25. Volgens de provinciën is deze vooruit gang uit de volgende opgaven te zien 1889 1890 vermeerdering dus Gelderland 32 34 73 30 17 28 67 7 9 Deze cijfers zijn inderdaad welsprekend. Zij doen tot op zekere hoogte den geeste lijken toestand der provinciën kennen. In Zuid-Holland en Friesland kan, zoo de Heere wil, ook in 1891 het aantal reformeerende kerken nog wel in gelijke mate toenemen. In Zeeland is van enkele kerken nog eenige verwachting, doch over 't geheel hebben de Zeeuwsche kerken schrikkelijk geleden onder den invloed van het genootschap èn door het feit, dat de meerderheid van hen, die de gereformeerde belijdenis zijn toegedaan, in nieuwe kerk- formatie heil heeft gezocht. Ook in elke der overige provinciën zijn nog enkele kerken, waarvan hope mag gekoesterd, dat het er nog tot reformatie komen zal, doch groot is dit aantal niet. De kerken, die het meest rijp waren voor deze noodige en gewichtige zaak, zijn natuurlijk voorop gegaan, en nu is nog wel menige kerkelijke akker in bearbeiding, doch er zal tijd noodig zijn eer het tot vrucht dragen kan komen. Ook in deze hebben de kerken wel acht te geven op elkander, opdat er niet een verachtere. Wat nu aangaat het aantal dienaren des Woords dit is nu in 't geheel geklommen tot 108. Er kwamen in 1890 negen Dienaren hij, terwijl wij er 2 door den dood moes ten verliezen. De Broeders v. Spall van Leimüiden en v. d. Bergh van Voorthuizen nam de Heere uit den dienst weg. Boven dien moesten Ds. v. Coevorden Adriani van Harlingen en Ds. de Moll Moucourt de eerste voor goed en de andere voor langen tijd zijn dienst om ongesteldheid en zwakte verlaten. In 94 van de 282 kerken is geregelde bediening des Woords, terwijl daarentegen 188 kerken vacant zijn.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1891 | | pagina 2