Eene beslissing hieromtrent wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Gedeputeerden tot de Dinsdag-avond zitting heb ben ditmaal niets te rapporteeren. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit aangaande den 3en dienst des Hoeren wordt na eenige bespreking bepaald, dat voortaan des Zondags om beurt een middag en een avonddienst zal gehouden worden. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen het agendum voor de aanstaande classis, met begelei dend schrijven van den actuaries, waarin deze op grond van aangevoerde redenen voorstelt deze vergadering acht dagen uit te stellen en alzoo te houden op Woensdag 21 Januari a. s. De kerkeraad verklaart tegen dit uitstel geen bezwaar te hebben. Tot bijwoning dier vergadering worden gedepu teerd de voorz. en br. A. Dingemanse tot diens secundus wordt aangewezen br. A. B. Grucq. De voorstellen van genoemd agendum worden alsnu voorgelezen, en daaromtrent door de verga dering advies uitgebracht. Met het oog op de afwezigheid van onzen leeraar ter vervulling van consulentsdiensten in de kerk van Tholen op 18 Januari en te Poortvliet op 1 Februari wordt goedgevonden tot bediening van het Woord in deze kerk op genoemde Zondagen uitnoodigingen te richten tot de WelEerw. Heeren van der Velde te Maasland, van Lummel te Delft, Kruijswijk te Hoogeveen en van Kasteel te 's Gra ven hage. Tot het nazien van de doop- trouw- en lidma tenboeken worden aangewezen een br. ouderling en een br. diaken. Een br. ouderling, die gewezen had op de noodzakelijkheid van liet beramen van middelen tegen overtreding van het 7e gebod, wordt uit- genoodigd zijne gedachten hieromtrent samen te vatten in een gemotiveerd voorstel, en dit in eene volgende vergadering ter tafel te brengen. Alsnu worden eenige oogenblikken gewijd aan het bespreken van het orgelfonds. Eenparig was men van meening, dat ter begeleiding van het kerkgezang het meest geschikt is een goed pijp orgel. Daar echter de tot hiertoe verzamelde gelden op verre na niet voldoende zijn, om een nieuw pijporgel aan te schaffen, en het vermoedelijk nog geruimen tijd zal duren, eer daartoe de vereisehte som bijeen is, wordt goedgevonden door middel van eene advertentie in de Standaard en in de Vriend van Oud en Jong prijsopgave te verzoeken van een gebruikt, goed, en welluidend pijporgel, sterk genoeg voor eene kerk van 10i)0 personen. Bij de alsnu gehouden omvraag wijst een dei- broeders op de4 noodzakelijkheid eener regeling van de extra-collecten in de kerk. Een anderen broeder wordr, opgedragen tegen de volgende ver gadering eene lijst gereed te maken, aangevende de data, waarop de extra-collecten zullen ge houden worden. Op de vraag van een broeder, wanneer de cate- chisatiën voor gehuwden gehouden wordt, wordt door den voorzitter geantwoord, dat deze gehou den wordt des Viijdags-avonds van 89 uren. De voorzitter sluit hierop den Kerkeraad en noo- digt een der Brs. Ouderlingen uit, voor te gaan in dankgebed. Van de Kerk van Vlissingen. Zitting eener commissie uit den Kerkeraad Maan dag "26 Januari, des avonds van 81U ure. Vergadering van den Kerkeraad Donderdag 29 Januari, des avonds te half negen ure. Als bijzondere giften zijn op den vorigen Rustdag ontvangen Voor de armen: f2.50, fl.fl.Galaten 2 :10a fl.voor de gereformeerde school f0.50 en f 1,voor de Vrije Universiteit f2,50; voor de kerk f 1.f voor de zending fl.voor de schulddelging der kerk f 1,—. Namens den Kerkeraad: J. Hulsebos, praeses. Vero-aderino- van gecommitteerden in zake de zending op Dinsdag 13 Januari 1891. De voorzitter, broeder A. Dingemanse, opent de vergadering, leest Psalm 87 en gaat daarna voor in 't gebed De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen, en goedgekeurd. De penningmeester legt de rekening over van ont vangsten en uitgaven gedurende het afgeloopen jaar; deze wordt in orde bevonden, en hem wordt door den voorzitter dank gezegd voor zijuen arbeid. Door gecommitteerden wordt besloten het goed slot dezer rekening, met goedvinden van den Ker keraad, over te maken aan de Nederlandsche gere formeerde Zendingvereeniging. Ook zal door gecom mitteerden tot den Kerkeraad het verzoek gericht worden, om, zoo moge.ijk, in Februari een bidstond te doen houden voor de zending, en wenschen zij in dezelfde of uiterlijk de daaraan volgende week, een samenkomst te houden met de gemeente. Na de gebruikelijke omvraag sluit de voorzitter de vergadering en draagt een der broeders op voor te gaan in dankgebed. A. Dingemanse, Presideut. J. A. van Nederveen, Secretaris. Van de Classe Woensdag 1.1. mocht de Classe wederom voor het eerst in 1891 saamkomen. Er waren ditmaal 12 kerken vertegenwoordigd. De strenge winter, die geesel Gods, waarmede Hij Europa kastijdt en waartegen menschenmaoht en wijsheid ijdel blijken, is ook oorzaak, dat vier onzer kerken op deze samenkomst niet konden vertegenwoordigd zijn. Dat het in Zeeland ook niet altijd zoo gemak kelijk is, de samenkomsten bij te wonen, kan blijken uit het ieit, dat de afgevaardigde van een der kerken 's nachts vóór drie uren zijn woning reeds moest verlaten en er den volgenden nacht niet voor over twaalf uren terug te zijn, ten einde aan de opdracht zijner kerk, ombaar op de Classe te vertegenwoordigen, te kunnen voldoen. Doch als de Heere lust en krachten schenkt kan er veel geschieden. Dan kan de voorganger, zonder dat hierin eenige roem voor hem steekt, zich zelf vergeten, om voor alles en horen alles te.vragen naai den welstand der kerk, die hij mag dienen. Hij vraagt daarvoor ook geen eer, want hij doet dan maar hetgeen hij schuldig is te doen. Een der dienaren des Woords moest helaas om ernstige ongesteldheid afwezig zijn. Moge de Heere onzen aanvankelijk herstellenden Broeder spoedig geheel hersteld aan zijn arbeid, aan de kerk die hem liefheeft, wedergeven. Geniete hij in deze gebondenheid vele vertroos tingen des Heeren, om er straks andere gebondenen mede te kunnen vertroosten. Ds. Wolf van Serooskerke opende nu de samen komst. Bij toerbeurt was Ds. Klaarhamer praeses, en bij keuze werd Ds. Wolf van Serooskerke als scriba en de B.B. Ouderlingen A. Dingemanse en K. Melis als assessoren voor deze vergadering aangewezen. De 12 aanwezige kerken brachten 22 keurstem men uit, terwijl eerst 2 later 4 broeders zonder keurstem aanwezig waren. De vragen naar art. 4-1 der kerkenorde werden gedaan. Zij gaven tot geen bijzondere aanmerkin gen of besprekingen aanleiding. Alleen werd er sterk op aangedrongen, dat de opzieners toch niet vergeten zullen, dat zij een roeping hebben ook aan die leden der gemeente, die in de refor matie hunner kerk nog niet medegaan, maar zich aischeiden. Al kan niet, wat moest en wat men zou willen, toch moeten de opzieners erop bedacht blijven, om geen gelegenheid te laten verloren gaan, om de zich verre houdenden te vermanen tot gehoorzaamheid aan den Heere en zijn Woord. In sommige onzer kleinere kerken wordt ook steeds in dien zin gearbeid. De korte predicatie wordt niet gehouden. Den broeder, hiermede belast, wordt vergund, naar op de volgende samenkomst te houden. De ingekomen stukken worden behandeld. Aan het verzoek van den broeder oefenaar uit D. zal worden voldaan, zoodra de vereisehte attestatie uit zijn Classe ingekomen en voldoende bevonden zal zijn. Een ingekomen schrijven uit Gapinge wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan het verzoek om ontslag uit de Classe door Ds. Klaarhamer, zal worden voldaan en dit hem in de volgende samenkomst worden verstrekt. De Classe besluit, omdat de welstand en de vrede dier kerk zulks dringend vereischt, een ander en te laat ingekomen schrijven uit Gapinge nu toch te behandelen. Na lezing en gehoorde toelichting besluit de Classe Ds. Klaarhamer en Ouderling P. Boone af te vaar digen ten einde de zaak in loco te onderzoeken, zoo mogelijk tot een goed einde te brengen, en anders ae volgende Classe te rapporteeren en te dienen van advies. Een ander te laat ingekomen schrijven uit Arnemuiden besluit de vergadering niet nu te behandelen, aangezien de zaak nood zakelijk eerst in de kerkeraden bedaard dient overwogen vóór daarin eene beslissing kan worden genomen. De behandeling wordt dus verdaagd tot een volgende samenkomst. Vervolgens komt in behandeling het rapport der kerkvisitatie van 1890, dat in een vorige ver gadering moest aangehouden worden. Het kon over het geheel gunstig worden genoemd in aan merking genomen de innerlijke gesteldheid en de uitwendige omstandigheden, waarin de kerken zich bevinden. 'Met dankzegging voor de goede diensten door hen aan der kerken bewezen worden de broeders visitatoren ontslagen. Een enkele wijziging wordt voorgesteld en goed- fekeurd. Enkele inlichtingen worden nog gegeven, ooral wordt er op gewezen, wat de visitatie be doeld en welke de last en bevoegdheid van visi tatoren is, cn aangedrongen op het nalaten van sommige handelingen en uitdrukkingen, die nu nog onschuldig en goed bedoeld zijn, doch die in 't vervolg stellig een verkeerde opvatting zouden vestigen en een schadelijke werking zouden doen. Aan de zwakke kerk van St. Maartensdijk wordt in 't belang van den voortgang der zaak uit het Fonds voor de hulpbehoevende kerken in deze classe een jaarlijksclie toelage van f'100.ver leend en bovendien goedgevonden, om uit dat Fondsin 4 jaarlijksclie term ij a en f 100.terestitu- eeren, die door 2 broeders aan die kerk geleend zullen worden tot dekking van haar te kort. Uit hetzelfde Fonds wordt aan de kerk van Arnemuiden een toelage van f 50,verleend, op dat zij het vastgeste de honorarinm voor consu lentsdiensten kunne voldoen. Er wordt zeer op aangedrongen toch getrouw voor dit Fonds te collecteeren en op steun bij de Gemeente aan te dringen. Er zal dit 'aar uit dit Fonds stellig ruim f 4 0.moeten worden uitge keerd, naar den re^el van Galaten 6 2. Terwijl deze kas zóó gevuld behoort te worden, dat een arme kerk, daaruit een behoorlijke toelage kan ontvangen voor een honorarium voor zijn dienaar des Woords. De Broeders belast met de zorg voor het Fonds voor hulpbehoevende kerken tauten deze Classe deelen mede, dat ruim fSl in kas is De classe besluit hen op te drage", om aan de synodeal deputaten te vragen, welke kerken buiten deze classe hulp behoeven, teneinde dan naar behoef te uit dit antwoord blijken zal, hoe die gelden te verdeel en. De Gedeputeerden voor de zaak van Tholen brengen rapport uit, op grond hiervan alsook uit overweging van daarbij gevoegde mededeelingen van de afgevaardigden uit die kerk en van aen consulent, besluit de Classe, om zich om der wille van den vrede en den welstand dier kerk bij de benoeming van den Heer Ilaverkate neêr te leggen, doch alleen onder nadrukkelijk beding, dat die kerk met het werk der beroeping ijverig voortga, niet lettende op de vele bezwaren daaraan voor haar verbonden, maar alleen gehoor gevende aan hel hevel des Heeren, waaraan de belofte ver bonden is, en bedenkende, dat haar kerk die de bediening des Woords niet of slechts zeer zelden ont vangt, daardoor niet tot welstand en wasdom ko men kan. Uit de rapporten naar art. 11 der vvoorloopige regeling" blijkt, dat het der pas ontkomen kerk te Oostkappel aanvankelijk goed gaat en de Heere zijn gunst haar toont. Ook wordt met blijdschap het bericht ontvangen, dat wellicht ook spoedig de kerk van Souburg, die hopeloos gebonden scheen in haar jammerlijke banden, toch nog vrij zal ko men. Misschien zal zij aanvankelijk slechts als zwakke kerk kunnen optreden. De Classe gaf in deze zaak den Broederen uit Vlissingen gevraagd advies. Jammer was, dat een Broeder uit Souburg die ter Classe komen zou, niet verscheen. Zeer te betreuren is, dat de kerken in het land van Tholen niet ijveriger zijn in het beroepen;onver- antwoordelijk moet het heeten, dat een dier kerken nog gansch niet beriep. Het is met de kerken daar, voorzoover zij nog onder het genootschap neerliggen, diep treurig gesteld. Ware daarin onze kerken geregelde dienst des Woords, ging er meer kracht van de reform eerend e kerken uit, het zou een zegen zijn ook voor al die kerken, die nu door synodale dienstknechten en door kerkelijke scheur makers en vrijbuiters verteerd en verwoest worden. Na de behandeling der rapporten wordt op voor stel van Serooskerke besloten, voortaan een kort verslag van onze classieale samenkomsten in ^de Heraut" te plaatsen. De scriba maakt dit op en verzendt het na goedkeuring door het moderamen. De kerkeraad van Vlissingen vraagt, of het icen- schelijk is, dat een attestatie uit een vacante kerk mede geteekend zij door den consulent? Declasse is van gevoelen dat dit onnood g en ougewenscht is. Een voorstel van den kerkeraad van Vlissingen, om het Fonds voor hulpbehoevende kerken in deze classe en het Fonds voor hulpbehoevende kerken buiten deze classen tot een Fonds saam te smelten, wordt door de classe verworpen, daar zij oordeelt,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1891 | | pagina 2