&IEt§TPlI§T. toe te laten tot het Avondmaal. De Voorzitter deelt den kerkeraad den inhoud mede van het door ZEerw. gericht sckriiven aan den kerkeraad van Utrecht, in antwoord op den beroepsbrief. Gedeputeerden tot de Dinsdag-avondzitting heb "ben ditmaal niets te rapporteeren. Do broeders, door dezen kerkeraad aangewezen, om met twee leden van den Kerkeraad der Clir. ger. gem. afd. Langedelft te confereeren naar aan leiding eener gevraagde opheffing van censuur, brengen verslag uit van de gehouden samenspre king. Onder dankbetuiging aan gecommitteerden ver klaart de kerkeraad zijne goedkeuring te hechten aan 't geen door hen is besproken. Door 13.B. Diakenen wordt verslag uitgebracht van den staat der diaconale fondsen. Daaruit bleek dat gedurende de maand November is ont vangen de som van f 307.4", uitgegeven f231.25. Door het hierdoor verkregen batig saldo wordt het tekort in de kas teruggebracht tot een bedrag van f 107.76. Met blijdschap wordt deze mededeeling door den kerkeraad vernomen en aan B.B. Dia kenen dankgezegd. Na de behandeling van eenige tuclitzaken wordt door den voorzitter aan de orde gesteld de be noeming van gouderlingen en diakenen. Uit het ingeleverde proces-verbaal der gehouden stemming door de daartoe gerechtigde manslidmaten op den lOen dezer bleek, dat de vereischte meerderheid van stemmen verkregen was door de B.B. C. H. de Wagemaker en J. M. J. Coulon voor Ouder lingen en door de B B. «J. P. de Wagemaker, C. Verhage en G. Ruitenbeek voor Diakenen. Daar bij den kerkeraad hiertegen geen bezwaren bestonden, werd besloten al deze broedeistot hunne respectieve ambten te benoemen. Bij de mede deeling hunner benoeming zal hun verzocht worden, vóór of op den 18en dezer hun antwoord in te zenden bij den Voorzitter. Door dén kerkeraad wordt besloten weder voort te gaan met het werk der beroeping van een Dienaar des Woords ter voorziening in de oudste vacature, nog voortdurende door het bedanken van Ds. J. H. Feringa. Na eenige deliberatie wordt bepaald Woensdaga.ond a s. eene ure des ge beds met de gemeente te houden, en D. V. Vrijdag 10 December 's avond ter 7 ure eene samenkomst met stemgerechtigden te houden ter formeering van een zestal. Omtrent het aangehouden verzoek tot inzegening van een huwelijk in de Noorderkerk, wordt thans besloten hierop afwijzend te beschikken, en daar van aan den betrokken persoon mededeeling te doen met uiteenzetting der redenen. Het concept-antwoord aan den broeder, die ver wijdering van zijn naam uit het lidmatenboek verzocht had, ter oorzake zijner aansluiting aan eene andere kerkformatie in deze stad, wordt voorgelezen en goedgekeurd. Nog wordt besloten aan den broeder uit Goes, die bediening van den H. Doop voor zijn kind verzocht had op den len kerstdag des namiddags te berichten, dat de kerkeraad gaarne aan dit ver zoek wil voldoen. De voorzitter sluit hierna den kerkeraad en draagt een der brs. ouderlingen op voor te gaan in dankgebed. Door de stemgerechtigde leden der Nederd. Geref. Kerk alhier werd in hun samenkomst op Vrijdag 11. het volgende zestal van predikanten geformeerd en den kerkeraad aangeboden, om daaruit een tweetal te formeeren. G. J. Barger. G. Vlug. S. Slees wijk Visser. A. O. Schaafsma. J. H. Feringa. J. J. A. Ploos v. Amstel. In zijn samenkomst op Maandagavond 22 dezer heeft de kerkeraad na rijp beraad en na twee vrije stemmingen, een herstemming en ten slotte r.a beslissing door het lot tusschen een tweetal, waar over de stemmen staakten, uit dit zestal het vol gende tweetal gerorraeerd: G. *J. Darg-er. O. Vlug. Dit tweetal is alphabetisch gesteld. De stemgerechtigde leden worden nu om beken de redenen m t silion aandrang uitge- noodigd, om saam te komen op Oingrssdajr- ftyond 30 Dec. a. s. te zeven ure in de Noorderkerk, ten einde uit dit tweetal den Dienaar aan te wijzen, dien zij begeeren, dat door den kerkeraad zal beroepen w rden. Namens den kerkeraad, P. J. W. Klaarhamer, praes. C. H. de Wagemaker, h. t. scriba. Ds. Klaarhamer zal de volgende week geen catechisatiën honden. Van den Kerker dad van Vlissingen. Zitting der Kerkeraadscommissie Maandag 29 December des avonds van 8 tot 10 ure. Tot ouderling is gekozen Br. J. D. Fregeres, tot diakenen de B.B. P. «J. Gillessen en M. C. Kroon, de laatste in plaats van Br. C. Maquelin, die we gens langdurige ongesteldheid ontslag had ge vraagd. Nog een ouderling moet gekozen worden. Ontvangen voor het Orgel, uit het busje van J: M. 4,717,. Ontvangen voor de Zending, de contributie over 1890 van A. B. fl,00 Namens den Kerkeraad. J. Hulzebos. SoroosUerke. Vrijdag 19 Decemderwerd alhier eene vergadering gehouden van belangstel lenden in crhistelijk onderwijs. In aanmerking genomen de ook hier opkomende ziekte, de felle koude en de gebrekkige plaats van samenkomst, mag die opkomst tamelijk goed genoemd worden. De voorzitter Ds. de Jager opende de vergade ring, nadat gezongen was, meteen zaakrijk woord, waarin vooral ook gewezen werd op de plicht der ouders, om in gehoorzaamheid aan de belofte bij den doop hunner kinderen door hen afgelegd, te zorgen voor christelijk onderwijs voor hunne kin deren. Daarop werd door hem voorgegaan in het gebed. Nadat aan verscheidene der aanwezigen het woord nog gegeven was, aan sommigen om hunne bezwaren in te brengen, aan anderen om sterk aan te dringen op het door den Voorzitter gespro kene, werd besloten tot oprichting eener vereeniging voor lager onderwijs op gereiormeerden grondslag. Een vijftigtal leden traden terstond toe. Hierop werd door de vergadering eene commis sie benoemd om de. statuten te ontwerpen. In de volgende vergadering, waarin die statuten zullen worden voorgelezen, zal, zoo de Heere wil, dan ook een bestuur gekozen worden. De vergadering werd met dankzegging doords. Wolf gesloten. Zegene de Heere genadig onze zwakke pogingen en doe Hij velen, voor wie dat nog niet duidelijk is, inzien, dat niet de Staat in de eerste plaats, maar de ouders geroepen zijn te zorgen voor het onderwijs hunner kinaeren. de Kcrkcraden. Voorstellen en vragen voor het Agendum der op 14 Januari e. k. te Middelburg te houden Classicale samenkomst, moeten uiterlijk 3i Dec. e. k. zijn ingezonden bij den Kerkeraad van Axel. De Kerkeraad voornoemd, F. W. J. Wolf, praeses. M. Lansen, scriba. Ons heerlijk Kerstfeest is weer gekomen. Dat feest, waarop 's Heeren Kerk vertroost en gesticht wordt, niet door hoogdravende redeneeringen, noch door afgetrokken be schouwingen, noch door uitbundige liederen, maar door de blootlegging der zoo tastbare en toch wondervolle en tegelijk zoo troost volle feiten. Het Kerstfeest is bij uitnemendheid het feest der feiten, die allen even klaar en krachtig den geloovige toespreken. Toch mag bovenal door prediker en hoorder op dezen dag wel bedacht worden, dat de verborgenheid der godzaligheid groot is. God is geopenbaard in 't vleesch. Het Woord is vleesch geworden. De Gemeente heeft in werkelijkheid ont vangen dien Middelaar, dien Borg, dien Zaligmaker, die naar zijn persoon waar achtig en eeuwig God zijnde, in eenigheid des persoons bij zijn eigen goddelijke na tuur aannam de menschelijke natuur. Hij heeft het zaad Abrahams aangeno men. Ons vleesch en ons bloed heeft Hij aangenomen. Hij de eeuwige Zone Gods, mede-wezend en mede-eeuwig met den Vader en den H. Geest, Hij heeft vrijwillig, ter uitvoering van des Vaders welbehagen over het uit verkoren geslacht, zich zelf vernietigd, de gestaltenis van een dienstknecht aangeno men en is gevonden in de gedaante van een mensch. Van een mensch. Niet zooals die men schelijke natuur was vóór den val, maar zooals hij is na den val, ongaaf, verzwakt, met den kiem des doods er in. In de gedaante van een dienstknecht d. i. van een slaaf zooals er letterlijk staat, dus van een mensch zonder eere, zonder recht. Hij de heilige, de onnoozele, de onbe smette, die zonder zonde was, ontvangen en geboren in onzen staat, als een schuldige, gelijk gij en ik, die in zonde ontvangen, in ongerechtigheid geboren worden. In alles den broederen gelijk. Tot in den wortel van hun bestaan. Gelijk geworden. Maar niet krachtens zijn ontvangenis en geboorte. Neen God heeft Hem naar zijn raad den broederen gelijk gesteld en gerekend. Op de manier van het offerlam. Dat is het heilgeheim, dat aan Gods kinderen in het kerstevangelie wordt ont dekt. Hij is aller geloovigen Middelaar, die met zijne onschuld en volkomen heiligheid mijn zonde, waarin ik ontvangen en geboren ben, voor Gods aangezicht bedekt. Van schuld en zonde verlost, gerecht vaardigd, geheiligd van 's moeders lijf aan 1 Dat is de zalige zekerheid, die in het kerstevangelie inzit. Over het volk, dat in duisternis en in schaduw des doods neerlag, is een groot licht opgegaan. God heeft zijn zoon uitge zonden geworden uit een vrouw, geworden onder de wet, opdat Hij degenen, die onder de wet waren, verlossen zou, en opdat wij de aanneming tot kinderen verkrijgen zouden. Ziedaar het wondervolle, tegelijk zoo troostvolle feit, dat daarom het hart van Gods volk met zoo onuitsprekelijke blijdschap vervuld, omda in dat zenden van zijn eeniggeboren Zoon in de wereldopdat wij zouden leven door Hem" nu de gade- looze liefde Gods jegens ons openbaar wordt. Van deze in Christus ons geopenbaarde, geschonken, bevestigde liefde Gods kan niets en niemand ons meer seheiden. De grootheid en rijkdom dezer liefde blijkt uit de kerstfeiten die ons wijzen op de beweegredenen dezer liefde, op de gave, die zij schonk, op de personen aan wie zij haar gaven schenkt, op het doel, dat zij met haar gaven beoogt. Wat kon Simeon anders, dan op het zien dezer openbaring van Gods liefde in zalige zielsverrukking God loven en zeg gen Nu laat gij, Heereuwen dienst knecht gaan in vrede, naar uw woord want mijne oogen hebben uwe zaligheid gezien, die Gij bereid hebt voor het aan gezicht van al de volkeneen licht tot verlichting der heidenen en tot heerlijkheid

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 2