blijft roepen, ja hij roept zooveel te harder. Hij dringt te sterker naar Jezus, Hij werpt zich te meer op Jezus. Hij wordt verwonderlijk gesterkt en ■vrijmoedig gemaakt. Hij weet zelf niet hoe dat is, maar 't is alsot, naarmate die on vriendelijke voorbijgangers hem bestraften, oen inwendige stem hem toeroept en aan- wuurt: roep hem aan, terwijl Hij nabij is. 't Is nu uw dag. Gij kunt en moet nu gered worden. En het was niet te vergeefs. De Heere hoort. Hij zal toonen, dat deze blinde beter ziet, dan al die zienden. Hij zal doen zien, dat deze eene Hem meer eert in zijn smeeking om redding, dan die velen, die Hem niet noodig hebben, met al hun juichtonen en eerbewijzen Lezer, vindt gij dien Bartimeus niet een belangrijk man Wat trekt u in hem aan Yindt gij iets in hem dat gij ook in uzelf meent te bespeuren Kunt gij dien man verstaan in zijn geloof en behoefte en roepen Hij had Jezus noodig voor het lichaam. Hij oefende een wondergeloof. Hebt gij nu den Zaligmaker alzoo noodig voor uw ziel en oefent gij nu alzoo het zaligmakend geloof. .4 LI, K II l B I. 25 Dienstjaren. Ds. A. Littooy herdacht op 1 October 11. den dag, waarop Hij vóór 25 jaren het heerlijk ambt van Dienaar des Woords van den Heere, het Hoofd der Kerke ontvangen mocht. Uit de vele bewijzen van hartelijke deel neming mocht hem blijken, dat hij in de liefde van velen zich mag verblijden, dat zijn arbeid voor velen ten zegen was, en die arbeid door velen wordt gewaardeerd. Aan den avond van den dag herdacht hij het hem van den Heere geschonken voorrecht in een samenkomst met de Gemeente, wier Leeraar hij is. Ook de kerkeraad der Ned. Gerefor meerden had zich hierbij doen vertegen woordigen. Moge dezen Broeder nog vele dienst jaren geschonken worden, en stelle de Heere hem ten zegen niet alleen voor de Christelijke Gereformeerde kerk maar ook voor geheel de Gereformeerde kerk van Middelburg. Afgelost na volbrachte taak. Hoevelen werden dezer dagen bedroefd door het bericht van het overlijden van Ds. S. A. van den Hoorn, predikant der Christ. Geref. Gem. te Tieleen man, bij ons volk wel bekend. Reeds sukkelend gedurende de laatste jaren, heeft zijn zwak lichaamsgestel toch nooit in den weg gestaan aan zijn vele en velerlei werkzaamheden. Als predikant arbeidende in de gemeente, droeg hij de belangen der christelijke school op het hart en toonde dit door zijne bemoeiingen met de theologische school te Kampen, onder wier curatoren men hem telde, en met de lagere chris telijke scholen, waarvan hij de belangen menigmaal bepleitte. Op politiek gebied betoonde hij zich als voorzitter van de centrale antirevolution- naire kiesvereeniging in het district Tiel een ijverig antirevolutionair. Ook als schrijver was de overledene niet onbekend, terwijl met name Patrimonium in hem een man verliest, die immer bereid was in het midden der werklieden zijn gaarne gehoord woord te brengen. In de kracht van zijn leven is hij weg genomen. In 1872 tot de Evangeliebedie ning toegelaten, predikte hij tot 1875 te Sassenheim, vertrok van daar naar Breuke- len, dat hij in Dec. '77 verliet, om te Tiel zijn ambtelijk werk te verrichten. Trooste de Heere de bedroefde weduwe en de kinderen, en zoovelen als in dezen man een trouwen vriend en beminden broeder ver loren hebben. Een hoopgevend samenzijn. Op Donderdag den 25en Sept. 11. heeft te Middelburg eene samenkomst plaats ge had van de vier Gereformeerde kerkeraden aldaar. Het was een recht broederlijk samenzijn. Het was een vertroostende en verkwik kende ure, die wij in de ruime consistorie kamer van de kerk in de Langedelft doorbrachten. Wij hebben ervaren, hoe goed het is, om als mannen en broeders van één belijdenis, van één verleden, van ééne roeping samen te zijn en saam te bidden en te beraad slagen. De hoop op de mogelijkheid der heree- niging van de gedeelde Gereformeerden is er door verlevendigd. O, wat zou er al niet kunnen geschieden, als ook Middelburgs Gereformeerden eens niet vier kerkeraden doch één kerke raad hadden. Als eens met eenparigen schouder de last gedragen werd, en aaneen gesloten de strijd tegen het rijk der duis ternis en vóór het koninkrijk der hemelen gestreden werd. Hoe diep hebben wij in die ure van samenzijn gevoeld het jammerlijke en schadelijke en onteerende van ons gedeeld zijn. Er waren 29 Broeders, Dienaren des Woords, Ouderlingen en Diakenen tegen woordig. Ds. Littooij presideerde de samenkomst als oudste Dienaar in dienstjaren. Hij deed dit op uitnemende wijze en daaraan is mede het aanvankelijk goede resultaat te danken. Het doel der .samenkomst was te trach ten, om tot praktisch samengaan en tot eenstemmig handelen in tuchtzaken te komen. De noodzakelijkheid daarvan, de behoefte daaraan wordt hier, waar de Gereformeerden onder vier kerkeraden leven, telkens op nieuw gevoeld. Er werd goedgevonden, 1° dat wij zouden uitgaan van datgene, waarin wij het eens zijn 2o. dat wij in deze samenkomst verschil punten wel zouden uitspreken, doch niet principieel bespreken, omdat die verschillen zich niet zoo maar in eens door samen- spreking laten oplossen en omdat veel ge makkelijker in eventueele gevallen een praktische oplossing zou te Yinden zijn en 3o dat wij nu een zoodanige regeling zouden maken, waarin deze vergadering zich vinden kon, om die dan te onderwer pen aan de goedkeuring der verschillende kerkeraden en dan later weer saam te komen met machtiging tot definitieve regeling. Na ernstige bespreking werd ten slotte eenparigeen)concept aangenomen, bestaande uit vijf artikelen, die wij later hopen mede te deelen. Ten slotte werd besloten om andermaal saam te komen op Vrijdag 26 October a. s. De Kerkeraad der Christelijke Gerefor meerden, afdeeling Langedelft, verklaarde zich gaarne bereid de Broeders dan weder om in zijn consistoriekamer te ontvangen. Geve de Heere ons van deze zaak een goede vrucht te zien. Bijbelgenootschap. De heer H. Grelinger, agent voor Neder- land van het Britsch- en Buitenlandsch Bijbel genootschap, heeft zijn jaarverslag gericht »aan de vrienden van de verspreiding van Gods Woord over de gansche aarde." Wij ontleenen daaraan de navolgende bijzonderheden. Hij schryft o. a. Uit dank en liefde tot de vrienden, die een warm hart voor ons gewichtig werk hebben getoond, wil ik gaarne kort mede- deelen, dat het afgeloopen jaar weder rijk gezegend is geweest: 115,057 exempl. van Gods Woord in 294 talen werden weder meer verspreid dan in het afgeloopen jaar. Het totaal bedroeg 3,792,268. In 1880 Was het 2,780,362 dus in tien jaren een millioen exemplaren meer. De uitgaven voor dit uitgebreide werk bedroegen f2,730,793 de ontvangsten f 2,544,924 dus een tekort van f 185,878 Dit tekort is hoofdzakelijk door mindere legaten ontstaan, daarentegen zijn de vaste bijdragen met f 12,000 toegenomen. »Het is een verblijdend teeken, dat Chris tenen uit de Heidenen in China, Japan en Afrika ook hunne gaven tot verspreiding van den Bijbel onder de volkeren inbrengen, »Is de afval en het ongeloof in alle Christenlanden helaas toenemende, hoe ver blijdend is het dan dat in Roomsche en Heidensche landen Gods Woord des te meer ingang vindt. In Frankrijk, Spanje, Italië en Oostenrijk vindt de Bijbel ieder jaar meer vrienden, ook uit Rusland komen verblijdende berichten. De verkoop in dit land bedroeg in het afgeloopen jaar 311,264 expl., 21,014 expl. meer dan in het vorige jaar. »In ons land werden van het hoofddepöt te Utrecht afgeleverdvan 1 Maart 1888 1 Maart 1889. Bijbels. N. Test. Ged. 16,488 9344 1946 ten behoeve van Nederlanders naar het Buitenland 10,296 2161 539 »Het verlies op de verspreide Heilige Schriften alleen in ons land bedroeg in het afgeloopen jaar ƒ7314.40 aan giften en contribution werd ontvangen ƒ1915.15 blijft dus verlies ƒ,5399.25

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 3