Ook wordt bepaald dat de proefpredicatie voor liet Avoadmaalzal gehouden worden Vrijdagavond 19 Sept De Kerkeraad wordt na de gebruikelijke om vraag door den Voorzitter gesloten. Een der 15.B. Ouderlingen gaat voor in dank- Woensdag 1.1. hebben de Nederd. Ueref. Kerken der gecombineerde Classis van Zeeland hare vijfde gewone samenkomst in dit jaar gehouden. Voor het eerst kon deze samenkomst buiten Middelburg en wel te Vlissingen gehouden worden. Dit is een verblijdend feit, omdat het gevolg is van althans uitwendigen vooruitgang. Er waren 15 kerken door 28 opzieners met keurstemmen vertegenwoordigd, terwijl nog enkele broeders zonder keurstem aan wezig waren, en een Broeder uit een an dere kerkforrnatie op zijn verzoek als gast tot de samenkomst was toegelaten. De zwakke kerk van Maartensdijk was niet aanwezig. Het moderamen dezer samenkomst, die geopend werd door Ds. F. W. J. Wolf, bjstond uit Ds. J EL. M. G. Wolf praeses, Ds. W. A. Vrolijk scriba, D'. J. Hulsebos en P. J. W. Klaarhamer assessoren. De voorz. doet de vragen naar art. 41 D. K. O. Uit de verkregen antwoorden blijkt o. a., dat de kerken meer en meer tot inzicht komen, dat het onderwijs dei- openbare scholen voor gedoopten onbruik baar is, en dat zij behooren te arbeiden, om in elke gemeente scholen met den bijbel te stichten en te onderhouden. Eene der vacante kerken begeert voor lichting in eene eenigszins moeielijke zaak. Daar echter blijkt, dat zij in deze nog niet met haar consulent raadpleegde, wordt haar voorgesteld dit alsnog te doen. Naar aanleiding van dit geval dringt de praeses met instemming der vergadering er op aan, dat de vacante kerken zooveel mo gelijk en in ernstige en gewichtige ge vallen of handelingen altijd gebruik zul len maken van den haar toegevoegden consulent. Ds. Vrolijk houdt de korte predikatie over 1 Petrus 1:5. Het herziene concept voor de uitvoering van het bepaalde in artt. 11 en 19 D. K. O. is nog niet gereed. De deputaten worden gecontinueerd. Evenzoo worden de deputaten voor een concept schrijven aan de Cud Gereformeer den te Terneuzen gecontinueerd. Worden twee Deputaten benoemd voor het beheer der gelden, welke volgens besluit der voorl. Synode van Leeuwarden tweemaal 's jaars in elke kerk worden gecollecteerd ten behoeve van hulpbehoevende kerken in andere Classen. Deze Deputaten zijn Ds. J. Hulsebos en Ouderling J. C. Colijn te Vlissingen. Naar aanleiding dezer benoeming wordt gevraagd, of de bedoeling der Synode niet was, dat de gecollecteerde gelden terstond zonden gezonden worden aan de drie Depu taten door haar voor deze zaak benoemd, opdat dezen die gelden zouden beheeren. Hierop is geantwoord dat dit volstrekt niet de bedoeling der Synode was. Zij was zeer tegen het maken van algemeene kassen of fondsen. Zij besloot uitdrukke lijk, dat elke classe 2 deputaten zou be noemen, die de door haar bijeen gebrachte gelden beheeren, en door wie een hulp behoevende kerk zich tot de Synodale de putaten om hulp zou wenden, en door wie deze laatsten zich kunnen informeeren naar de behoeften enz. der aanvragende Kerk, en tot wie de Synodale deputaten zich telkens om den noodigen stenn heb ben te wenden. Die Synodale deputaten zpn er om één heid van handeling in deze zaak te bren gen. Vervolgens worden verschillende rappor ten uitgebracht, o. a. dat, hetwelk bedoelt de vacante kerken te adviseeren op de vraag: hoe te voorzien in catechetisch onderwijs. Het advies wasindien het kan, dan doet de consulent het. Kan dit niet, dan behoort een ouderling het te doen. Deze mogen zich dit werk niet licht uit de handen geven Alleen indien niet een ouderling hiertoe in staat is, dan gebruike men tot dit werk een oefenaar. Na de pauze worden de voorstellen en vragen behandeld. Het verzoek van St. Laurens, om een der predikanten uit Walcheren tot consu lent te hebben, kan niet worden toegestaan, daar elk dezer Dienaren reeds drie vacante kerken voor hun rekening hebben, endaar ook Grijpskerke op de gronden welke St. Laurens bijbracht, datzelfde verzoek zou kunnen doen. Een der kerken heeft voorgesteld, dat de finuntieele aangelegenheden der Classe niet meer publiek in de Kerkbode zouden behandeld worden. De classis besloot met 24 tegen 4 keur stemmen dit wel te blijven doen. Zij was vóór openbaarheid, ook in haar geldelijke aangelegenheden. Vooreerst, omdat de Ker- O O 7 ken recht hebben van haar eigen aangele genheden goed op de hoogte te ziju en verplicht zijn, daarvan nauwkeurig kennis te nemen. Ten andereomdat zij oor deelde, dat de kerken zich niet van de publieke markt des le-ens moeten laten verdringen, mafc.r daar óók een voorbeeld moeten zijn, hoe men in stoffelijke zaken moet verkeeren. Ten derdeomdat de van haar goederen en fondsen beroofde kerken, die van al wat macht en aanzien heeft, worden bemoeilijkt en tegengestaan, zich haar armoede volstrekt niet behoeven te schamen. Ook werd de opmerking ge maakt, dat als men al moest nalaten, waarop het booze hart zich zou kunnen verhoovaardigen, het leven dan welhaast onmogelijk zou zijn, aangezien dat hart zich ook op armoede en nederigheid ver- hoovaardigt. De Classe behoudt echter natuurlijk het recht, om gelijk in andere zaken zoo ook in finantieele aangelegenheden te bepalen, dat dit of dat niet zal worden openbaar gemaakt in haar officieel orgaan, de Kerk bode. Een andere Kerk vroeg vrijheid, om zoo noodig voor hoogstens 2 jaren een oefe naar aan te stellen en intusschen te blijven beroepen. Na ernstige en breede bespreking beslist de Classe met 24 tegen 4 keurstemmen, dat dit verzoek niet moet toegestaanlo. omdat zij vroeger besloot, dat in deze kerken geen vaste plaatselijke noch clas- sikale oefenaar zal worden aangesteld 2o. omdat niet is aangetoond, dat dit besluit zou 1 strijden met belijdenis of kerkenorde of i met het belang der kerken 3o. omdat nog steeds om vele redenen het aanstellen van vaste oefenaars moet afgekeurd 4o. omdat jj welk een uitnemend geloovige een oefenaar ook zij, hoe troostelijk hij ook moge oefe nen, m zoo n kerk toch de bediening des Woords ontbreekt en daardoor het noodza- kelijkste,om een goeden Dienst desWoords" ij te hebben, wordt gemist. Op voorstel van een der .broeders beslist I echter de classe met 26 tegen 2 stemmen, S dat zij geen bezwaar heeft als 2 of meer kerken saam een oefenaar gebruiken, tot S dat zij een Dienaar, des Woords verkrijgen, l en dan onder zulke bepalingen die de l classe zal hebben goedgekeurd. Eene kerk heeft gevraagd, of het op- treden van Ds. Broekhuizen in haar mid- I den in strijd is met het door de Voorl. Synode bepaalde in haar 7e zitting, j De classis acht dit optreden bepaald in strijd met het besluit, dat predikanten uit kerken van min vaste formatie onbevoegd zijn tot den Dienst des Woords in onze kerken en onberoepbaar. 8 Een andere Kerk vraagt, of zij de in IMei 1. 1. met Ds. Bi'oeckhuizen gemaakte afspraak kan blijven houden, waardoor s ZEerw. nog één beurt in elk der overige maanden van dit jaar in haar midden zou vervullen. Met 22 tegen 6 keurstemmen wordt ge- oordeeld, dat deze kerk haar afspraak hou den kan, doch geen nieuwe afspraak kan maken. Wordt gevraagd of er bij de Classis I bezwaar zou zijn, indien Ds. Broeckhuizen zich wilde onderwerpen aan het onderzoek, dat deze kerken eischen, om te kunnen j beoordeelen of ZEerw. de uitoefening van zijn ambt ook in haar midden kan worden j toegestaan. I Wordt geantwoord, dat hiertegen bij de classis geen bezwaar is. Door een kerkeraad was de vraag inge- zonden of aan kranken en zwakken het l H. Avondmaal in hun huizen mag worden 1 bediend. I Een der Dienaren is van oordeel, dat I deze vraag, welke blijkens de toelichtingen j zonder ander doel gedaan is, dan om haar eens te bespreken, wijl men haar belang- jj rijk acht, op deze samenkomst niet aan 8 de orde is en dus niet in behandeling be- l hoort te worden genomen. Hij acht dat j dergelijke vragen behooren op een ouder- I" lingen conferentie of liever nog op een conferentie van Dienaren des Woords. De praeses was echter van oordeel, dat jj men toch wel aan enkele broeders, die dit ij begeerden, de gelegenheid kan geven, om hun oordeel te zeggen, nu er de vraag I eenmaal was. I Dit geschiedde dan ook. I Ten slotte wordt nog het voorstel van l den kerkeraad van Vlissingen behandeld, dat wenscht, dat zoo mogelijk de belangen f der geloovigen, die te O. en W. Souburg 5 met de reformatie medegaan beter, zullen l worden behartigd.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 2