en Sacramenten ia onze Kerken, en dat zulk een niet beroepbaar is dan na onder zoek d^r Classis in overleg met deputaten Synodi, is aangenomen. De zaken der vrije gemeenten te De .Lemmer en Heerde werden nog niet rijp geacht voor beslissing. Daarop kwam het rapport in zake de hereeniging met de Kerken van wijleu Ds. Ledeboer aan de orde, en werden ook eenige woorden gewijd aan de nagedach tenis van broeder Dr. Mr. W. van den Berghlid der commissie van gedeputeerden voor deze zaken. Hierop kwam aan de orde het rapport in zake Bedum. Op voorstel des voorzit ters is, op grond van de onvoldoendheid der gegevens, deze zaak niet voortgezet, en werden hiervoor deputaten benoemd. Eenige oogenblikken wordt de zitting geschorst, hierna aan de orde gesteld ©en bezwaarschrift tegen een besluit der Classis, dat ah praematuur gerenvoyeerd wordt naar de Classis Goudaen daarua een dergelijk stuk van een broeder uit Maartensdijk. Besloten wordt, aangezien blijkt, dat de bezwaarde broeder verzuimd heeft, zich eerst tot de Classis Amersfoort te weuden, en deze zaak tot eindbeslissing aan genoemde Classis op te dragen. Hierna gaat, nadat de voorzitter een woord van dankbetuiging gesproken heeft aan de bezoekers voor de betoonde belang stelling in de behandeling der Kerkelijke zaken, die, waar ze zullen bemerkt heb ben hoevele moeielyke vragen en zaken kunnen voorkomen, hun gebed zullen vermeerdereu, de Synode ozer tot eene zitting met gesloten deuren, waarin de zaak van Ds. Raman werd behandeld en besloten, de vraag omtrent de beroepbaar stelling van Ds. Raman in handen te stellen van Deputaten voor de Hereeniging met de Chr. Gereformeerden. Nog wordt besloten, de volgende Voor- loopige Synode te houden te 's Gravenhage in September 1891. De kerk van 's Gra venhage wordt gemachtigd adviseurs voor die Synode uit te noodigeu. Alle bezwaar- schriiten van besluiten der Classen moeten twee maanden voor het samenkomen zijn ingediend. De Particuliere Synode heeft de financieele regeliug. De Synodale kerk wordt ook gemach tigd om desvereischt een nationalen bededag uit te schrijven. Nog word besloten om, wanneer corres pondentie tusschen de Chr. Geref. kerk en de Ledeboeriaansche gemeenten en Ned. Geref. kerken mogelijk blijkt, broeders aan te wijzen, die de Synode en de Algemeene vergaderingen der genoemde kerken bezoe ken. Ook voor onderscheidene andere zaken worden deputaten benoemd. Ten slotte is de Synode gesloten. Voorloopige Synode van .Leeuwarden. Leeuwarden Juni 1890. 1890. Aan Heeren Deputaten van de Chris telijke Gereformeerde Kerk, be noemd in haar jongste Synode te Kampen, voor de zaak der heree niging van alle Gereformeerde Kerken in Nederland. Geliefde Broeders in onzen Beere Jezus Christus De voorloopige Synode van de Neder- duitsche Gereformeerde Kerken, te Leeuwar den vergaderd, gevoelt zich gedrongen uitdrukking te geven aan de smartelyke teleurstelling, die uw stilzwijgen haar be rokkend heeft. De Voorloopige Syuode te Utrecht had juist met het oog op het besluit Uwer Syuode, om eeu volgend maal te Leeuwar den saam te komen, ook harerzijds besloten, de eerstvolgende Synode naar Prieslands hoofdstad saam te roepen, ten einde duar- door de mogelijkheid te doen geboren worden, dat beide Synoden, in eenzelfde plaats vergaderd, de aangeknoopte onder handelingen te gereeder tot een goed einde mochten brengen. Ze uam dit besluit, niet als zag ze voor bij dat Uwe Synode niet elk jaar pleegt saam te komen, maar omdat ze kennis droeg van het besluit der Kampensche Syuode, dat, zoo ook maar twee Provinci ale Synoden Uwerzijds voortzetting der onderhandelingen wenschten, de saamroe ping der Synode zou worden vervroegd. En zie, nu komt onze Synode te Leeuwar den saam, en er is Uwerzijds niets. Er is geen Synodedus waren er ook geen twee provinciale Synoden, die voort zetting der onderhandelingen wenschten. Er is evenmin een aanbieding uwerzij Is als deputaten, om de ouderhandelingen, zoo al niet voort te zetten, dan ten minste de voortzettiug ervan voor te bereiden. Er is zelfs geen enkel broederlijk woord, om ons de aanleiding tot zoo ernstige teleurstelling althans te verklaren. Geen Deputaat uwerzijds meldde zich aan, en geen schrift wierd van u ontvangen. Toch meende de Voorloopige Synode, dat deze pijnlijke teleurstelling voor ons geen oorzake kon noch mocht zijn, om ook maar één enkel oogenblik het groote oog merk, dat bij onze onderhandelingen doel wit was, uit het oog te verliezen en ze begreep, dat zelfs deze droeve ervaring, voor haar geen aanleiding mocht worden, om zich eveneens in een veelbeteekeneud stilzwijgen terug te trekken. Onze kerken spraken èn te Rotterdam èn te Utrecht een overtuiging des harten uit, toen ze voor Gods aangezicht u ver klaarden, een voor God zondigen toestand te zien in ons gescheiden leven. Ze gaven slechts uiting aan wat op den bodem des harten leeft, toen ze voor u haar schuld beleden over zoo jarenlange ontrouw, als waarvan onze gedeeldheid in niet geringe mate een gevolg was. Eu het was haar niet een woord der lippen, maar een wensch der zieleals ze u betuigden, te dorsten naar hereenigiug met alle gereformeerden in deze landen ook omdat eeu deel des lichaams nooit gezond kan worden, zoo lang het van zijn wederdeel gescheiden blijft. Ook op deze Voorloopige Synode spraken daarom de vergaderde kerken met eenpa righeid van stemmen nogmaals haar ern stige bedoeling uit, om hoe eer hoe beter tot hereeniging met uwe kerken over te gaan. Slechts waren zij van oordeel, dat het tot niets leiden zou, om de onderhande lingen, die de Synode vau Kampen afbrak, na uw stilzwijgen, op den ouden voet te hernieuwen vooral daar niet mag ont veinsd, dat het jaar, dat over deze onder handelingen heenliep, deze heilige zaak eer achter- dan vooruit bracht. Ook al blijven onze kerken gestand doen, wat ze te Kampen verklaarden, en al zijn ze bereid, om nog steeds op het toen aangebodene een geordend verband met uwe kerkeu aan te gaan, toch waren ze van oordeel, dat ze u den weg moesten ontsluiten, om de toen beproefde hereeni ging nogmaals te zoeken, maar nu op bree- deren grondslag. Het is daarom dat onze Synode U thans komt verklaren dat de vergaderde Neder- duitsche Gereformeerde Kerken niet alleen bereid ziju, maar er hartelijk naar verlan gen, ja, het plichtmatig achten, om zich, hoe eer hoe beter met Uwe Kerken Clas- sikaal en Synodaal te vereenigen op den grondslag van eenheid in Gereformeerde Belijdenis en in Gereformeerde Kerkregee- ring. Harer zijds stellen zij dus thans geen ander beding, dan dut de vereenigde Ker ken de Drie Formulieren van Eenigheid der Gereformeerde Kerken als accoord van kerkelyke gemeenschap zullen eeren, en dat deze gemeenschap geregeld zal worden naar de beginselen van Gereformeerde Kerkregeering, gelijk die in onze oude kerkenordening zijn uiteengezet. Niet wetende, of wellicht Gij reeds als Deputaten over eene hereeniging op zulk. een grondslag zoudt kunnen onderhandelen,, heeft de Synode harerzijds de Deputaten voor deze aangelegenheid gecontinueerd, met wie uwerz'yds gecorrespondeerd kan worden onder het adres van Prof. Dr. F» L. Rutgers te Amsterdam. Zelfs besloot de Voorloopige Synode nog een stap verder te gaan, en niet alleen dezen nieuwen grondslag voor onderhan deling U aan te bieden, maar om ook met de ernstige bede tot U te komen, dat door Uwe Kerken toch even warm als door hare Kerken naar een spoedige hereeniging mocht worden gestreefd. Een bededie ze als Uw mindere in ge trouwheid, U brengen komt in den Naam onzes Heeren want de eere Zijns Naams is het die bij onze gedeeldheid schade lijdt. Een bede, die ze U op het harte bindt, omdat zoowel uwe als onze Kerken een hoogeren zegen derven, zoolang de zonen van een zelfde huis niet samenwonen. En een bede eindelijk, die ze u niet minder voor de couscientie legt met het oog op de toekomst van ons volk en va derland, omdat de overtuiging bij haar vaststaat, dat ons volk niet weer kan op bloeien, tenzij de Gereformeerde beginselen weer veld winnen, en het veldwinnen dezer Gereformeerde begiuselen gestuit en belet is, zoolang de belijders van deze beginse len zelfs kerkelijk tegenover elkander staan. En hiermede deze heilige, teedere zaak

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 3