ALLiRLgll. voorloopige synode ons onze velerlei ellende en zonde, en dat wij niet mogen roemen in ons zeiven. En zoo zij de bedeDat de Heere de samenkomst wel doe gelukken, haar stelle tot verheerlijking Zijns Naams, tot welzijn van land en kerken, dat God, de Heilige Geest, voorzitte in de Vergadering, want geene talenten en gaven kunnen baten zonder zijne almachtige en genadige wer king, dat ook daar de schulden van Neêr- lands Zion gekend, gevoeld, beleden en in den gebede den Heere moge kenbaar ge maakt worden, dat wijsheid moge worden ontvangen, om in al wat zal worden voor gesteld, den rechten weg in te slaan, dat de Heere zijn volk in deze landen weldra alzoo samenbrenge, dat er wederom Synode van Gereformeerde Ker ken in Nederland kunne worden gehouden en de Heere ook hier deze zijne waarheid doe uitblinken Maar nu zijn er wel vele ledendoch maar één lichaam. Lezerzijt gij reeds een levend lid der Kerke V. J. H. Vitije Universiteit. De Tiende Jaarvergadering der Vereeni- ging voor Hooger Onderwijs op Gerefor meerden grondslag" werd 11. Woensdaga vond ingeleid met eene ure des gebeds in de Boomslootkerk te Amsterdam, onder leiding van ds. Klaarhamer van Middel burg met eeue toespraak over Matth. 28: 186. Waarin hij naar aanleiding van het doel der samenkomst wees op het recht dat deu Heere toekomt ook op het gebied der wetenschappen, op de kracht die uit Hein is om staande te blijven in de eer- biedenis van dat recht; op de trouw die bij hem is opdat wij op hope zullen leven en op den zegen van Hem, die het alles werkt om Zijns naams wil. Het kerkgebouw was geheel bezet met toehoord> rs uit alle oorden des land3 te aaatngekomen. De vergadering zelve werd Donderdag gehouden in Maison Stroucke.n onder pre sidium van Pruf. Woltjer. De opkomst was bijzonder talrijk. Naar aanleiding van het Jaarverslag werden eenige opmerkingen gemaakt, en o. a. aangedrongen op meer deren steun van het Studiefonds. Daarna werd door Prof. Rutgers een referaat gehouden over De practische oe/e- ning en opleiding van de studenten in de God geleerdheid Kennis, aan de Universiteit verkregen, moet men ook leereu gebruiken, waartoe aan medischejurid'sche en lite rarische stud nten ook de gelegenheid wordt geboden. De gewichtige vraag is nu Hoe de theologische student zich practisch be kwamen zal in bet prediken, catechiseeren en voor In.fc herderlijk werk Er staan twee wegen open Hulppredikerschap en oplei ding aan een seminarie, doch tegen beide methoden bestaan bezwaren. Aan het debat hb rover namen Prof. Kuyper, Prof. 'de Hartog en de heer A. Meyer deel. Waarna Referent antwoordde Dat, met eenig voorbehoud, er geen bezwaar bestond, dat theol. Studenten zich in het catechiseeren zouden oefenen, door aan de lagere school eenig catechetisch ouder wijs te geven dat de Kerken in andere verhoudiug staau tot de theologische fa culteit, dau de maatschappij tot de juridi sche en medische, waarom de Universiteit Wel kan zorgen voor de practische opleiding van juristen en medici, maai de practische vorming der aanstaande Dienaren des Woords onder toezicht der Kerken moet geschieden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer S. J. Seefaten tot eersten plaatsvervanger van bestuursleden de heer van Löben Seis. De collecte vóór de pauze gehouden bracht f213 15 op. In de namiddag-samenkomst leidde Dr. Kuyper de vraag inOf er aan de publie ke Universiteit ten onzent plaats is voor eene faculteit der Godgeleerdheid Uiteengezet werd wat de zin en beteekeuis is van een faculteitvan eeue theologische faculteit, en van eeue theologische faculteit aan de gemeentelijke Universiteit te Arasterdam. Waarna Referent concludeerde, dat aau de Rijks Universiteit hier te lande geen plaats is voor een theologische faculteit, en dat de Staat behoort over te gaan tot volledige afschaffiog der theologische facul teiten, en einst maken met het beginseL van Vrij Hooger Onderwijs. Omdat, ook op herhaalde uitnoodiging van den Voorzitter, niemand het woord verlangde over het door Prof. Kuyper ge sprokene, sprak hij de overtuiging uit, dat alle aanwezigen, waaronder ook vele tegen standers, het met hem eens waren of zich althans te zwak gevoelden, om er iets tegen te zeggen. De Vergadering werd met dankzegging gesloten. 2e Voorloopige Synode van Nederduilsclie Gereformeerde Kerken te Leeuwarden. 24 Juni 1890. De Voorloopige Synode werd te Leeu warden heden 24 Juni in de Noorderkerk te j 0 uren geopend, met gebed en een openingswoord van d-n voorzitter der Sy nodale kerk, Dr. Wagenaar. Na deze schoone en warme rede, waarin ook her innerd werd aan den zoo gesmadeu Boger- man en aan den edelen prins Lodewi.jk van Nassauwiens graf men alhier in de dagen der revolutie schond, werden de credentie- brieven onderzocht. Van de Classis Gouda den Haag en Leiden waren de credentie- brieven nog niet ingekomen, waarom de afgevaardigden uit die Classis voorloopig niet als leden der vergadering mochten optreden. Besloten werd als toehoorder toe te laten allen die als lidmaten der Kerken bij onze Kerkeraden als zoodanig bekend staan, alle Christelijk Gereformeerde broeden?, die een bewijs van den kerkeraad der Chris telijk Gereformeerde Kerk van Leeuwarden vertoonen, en de broeders uit vrije Kerken voor zooverre de vergadering daartegen geen bezwaar zoude hebben. De vergaderiug koos tot praesesDr. Kuyper, assessor: Dr. van Gooren tot scribae de predikanten Ds. Hoekstra eu Ds. F erin ga De Voorzitter Dr. Kuyperde leiding der vergadering overnemende, dankte den Voorzitter der Kerk van Leeuwarden voor zijn openingswoord, en stelde de vergade» ring voor evenals ten vorigen ja re korte verslagen van het verhandelde te verstrek ken aan de pers, waartoe Dr. Schot werd benoemd. Na vaststelling van het agendum wer den nu 5 commissie'» benoemd, waaruit zich nog een centrale sectie zoude vormen. Hierop werd de morgenvergudering ge sloten. Te twee uren ving de middagvergade ring aan met gezang en gebed. De credeutie-brieven van Goudaden Haag en Leiden kwamen in den middag in en waren in orde. Er werd gerapporteerd naar aanleiding van het schrijven der directeuren van de Vrije Universiteit", welk rapport werd uit gebracht door Ds. Ilaniaen voorstelde deputaten te benoemen, om met directeu ren der Vrije Universiteit te onderhandelen tot het vinden van een weg om in zake de theologische faculteit een noodig verband te vinden. Volgens het rapport is beslo ten, en zijn lot deputaten benoemd Dr. Wagenaar en Dr. van Goor. Over de splitsing der gecombineerde Classen rapporteerde Dr. Rutgers, waarbij ge rad n werd de gevraagde splitsingen ia Zuid-Holland en Frhsland toe te staan. Volgens het rapport is beMoteu. Ds. Langhout rapporteeide over de rege ling der giften ten behoeve der noodlijdende kerken, en over de proceskosten. Aan proceskosten waren uitgegeven 29586 gulden. Voor proceskosten was gecollecteerd 19700 gul den, voor noodlijdende kerken en personen 3490 gulden. Dr. Rutgers rapporteerde namens de juridische commissie, in welk rapport met dankbaarheid de steun werd vermeld door Jhr. A. F. de Savormn Lohman aan de kerken gegeven, en waaruit bleek dat de kosten verre zouden blijven benpden de raming vroeger gemaakt. De driemaande- lijks Jie collecte voor de proceskosten moe ten nog voor otibepaalden tijd worden voortgezet. De conclusie van het rapport over de noodlijdende kerken kwamen nu in behan deling. In beginsel werd aangenomen het eerst de Kerken op eigen verplichting te wijzen. Definitieve regeling koude naar men meende door deze V. S. evenwel nog niet getroffen worden. Doch de wenschelijkheid werd uitgesproken dat onder leiding der Classes in dit jaar door de Kerken minstens tweemaal voor de noodlijdende Kerken zo,de worden gecollecteerd, terwijl als deputaten b'ynodi hiervoor werden benoemd de broeders W. HovyVet hake eu van Beek Calkoen, aan wie vooral do nood der Kerken van Noord-Brabant werd herin nerd de couclusiën van het rapport zijn eenigszins gewijzigd aangenomen. Den 25e Juni is te 9 uren, de ver gadering op de gewone wijze geopend, waarop de korte notulen voor de pers werden gelezen. Daarin had nog moeten vermeld ziju, dat besloten was, dat in de

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 3