F. J. FAN DITMAI18, Tweetal te Maassluis J. J. A. Ploos v. Amstel te Reitsum, en G. J. Barger te Driebergen. Beroepen te Woudsend J. Teves te Wetsinge Sauwertte Kralingen J. J. A. Ploos v. Amstel te Reitsum te Wagenin- gen A. Middelkoop te Nijkerk te Olde- broek L. Spoel te Kampen te Werkendam J. J. A. Ploos v. Amstel te Reitsum te Leimuiden W. Mulder te Harderwijk te Rotterdam P. J. W. Klaarhamer te Mid delburg te Broek op Langendijk J. Ha- nia te Oosterbierum. Bedankt voor Rotterdam door G. v. Goor te Bunschoten voor Aarlanderveen (3e maal) door A. Middelkoop te Njjkerk. Het is dus zoo goed alsof God zelf, zijn heilig kind Jezus voor ons zette, voor den bekommerden zondaar zet en zegtdaar hebt gij nu mijn Lam, dat de zonde der wereld en daarin dus ook uw zonde weg draagt. Gij hebt dus in mijn heilige oogen geen zonde, geen schuld meer. Ik zal niet meer op u toornen, noch u schelden. Gij zijt rechtvaardig. Ik heb u lief. Ik vind eeuwig mijn welbehagen in u. Lezer, verstaat gij dat aj Het tiende jaarverslag van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag is verschenen. Het wijst op de vele zegeningen, die gedurende het tienjarig bestaan der ver- eeniging genoten zijn en die ook in 't afgeloopen jaar werden ontvangen. In het Directorium kwam geen veran dering, in het Curatorium echter betreurt men het verlies, door het overigden van Dr. Mr. W. van den Bergh geleden. Ge waagd wordt voorts van de afzonderlijke oprichting van het Gereformeerd Gymna sium, waaraan f 1000 subsidie werd ge schonken en van de behoefte aan mannen, bereid en bekwaam om als Hoogleeraar in de onderscheidene faculteiten op te treden. De vereeniging telt thans 559 leden, 7679 begunstigers, 196 contribueerende vereenigingen waarvan 141 kerkeraden, 55 kerkvoogdijen, vereenigingen en catechi- satiën. De heer Jb. van Oversteeg bepleitte in verschillende plaatsen des lands de be langen der vereeniging. In het financieel overzicht wordt er op gewezen, dat er in dit jaar van een klein batig saldo sprake is, verkregen door ver mindering van uitgaven. De inkomsten nemen echter niet toe in verhouding tot de meerdere belangstelling. De contribu- tiën zijn het laatste jaar met f2000 ver minderd, aan schenkingen werd f 400 min der ontvangen. De opbrengst aan collecten was dit jaar echter f1100 meer dan het vórige. Op het Hospitium zijn f 2000 afgeschre ven, de schuld blijft nu nog bijna f 45.000. Voor de medische faculteit werd dit jaar f 622,30£ ontvangen voor haar oprichting is nu bijeen f 1492,57. Nemen de inkom sten toe, dan kunnen eerlang stappen tot de oprichting gedaan worden. Voor de instandhouding zgn echter groote sommen noodig, maar bovenal is daarvoor onmis baar dat God de Heere mannen verwekt, die het zich een eere achten Hem te die nen in dezen tak der wetenschap. Het onderwijs werd geregeld gegeven aan een 80tal studenten, waarvan 56 in de theologie11 in de letteren4 in de rech ten7 in theologie en rechten en 2 in de theologie en letteren studeerden. Afgelegd werden 2 doctoraal examens in de theologie 1 in de letteren18 candidaats-examens in de theologie2 in de letteren1 in de rechten 16 propaedeutsche examens voor de theologie1 voor de rechten Het onderwijs in de vakken door Dr. Hoedemaker weleer behandeld, werd gege ven door de hoogleeraren Dr. A. Kuyper, Dr. F. L. Rutgers, en door de heeren Dr. Mr. W. van den Bergh en Ds B. van Schel ven. Het verslag over het Studiefondsdoor Dr. De Hartog uitgebracht, deelt mede, dat de uitgaven de ontvangsten overtrof fen, zoodat er een tekort is van f 4445,08^. Het verslag over de Vrije Universiteit eindigt met deze woorden Zullen vele Christenen in ons Vader land nog langer voortgaan met, niet onzen arbeid, maar 's Heeren eiscb te miskennen, door bet onderwijs zonder, dat is tegen het Woord van God de voorkeur te schen ken Wij oordeelen hen niet, maar hopen van God kracht te ontvangen om in Zijnen IS aam voort te gaan. Onze verwachting is van den Heere. Hij is het, die onze school heeft gesticht. Bij is het, die haar tot hiertoe heeft gedragen. Blijve Hij ook op ons neerzien met ontfer ming en trouw, en geve Hij ons, dat wij om Zijns Naams wil mogen werkzaam zgn. De voorloopige Synode Wij vernemen, dat D. V. aan den voor avond der a. s. Synode het Woord bediend en een bidstond geleid zal worden door Prof. Dr. A. Kuyper. Maandag, 28 dezer e. k., 's avonds 6 uur in de Noorderkerk hoopt Z. H. G. op te treden. Deze samen komst is voor ieder belangstellende toegan kelijk. Een collecte zal worden gehouden tot bestrijding van de onkosten der Synode, die ditmaal door de kerk van Leeuwarden, gesteund door de Friesche kerken, moet worden gedragen. Zonder eenig verband met de Synode, bloot in practische aansluiting' aan dezen bedestond, opdat de broeders en zusters uit verschillende oorden van Friesland daar te gereeder mogen samenkomen, hebben eenige broeders besloten saam te roepen een derde provinciale samenkomst van belangstellen den in de reformatie, min of meer in den trant van de vroegere vergaderingen van de Vrienden der Waarheid en de samenkom sten te Leeuwarden en Sneek in 1887 en 1888, die zeker bij velen nog in gezegend aandenken zullen zijn. Deze samenkomst wordt mede gehouden in de Noorderkerk, ingang Gr. Kerkstr. 81. Hierin hoopt allereerst, des morgens om 10 uur het woord te voeren onze lieve broeder Ds. J. J. A Ploos v Amstel, die na een stichtelijk Openingswoord een rede zal uitspreken, getiteld Terugblik op den gang der Reformatie in Friesland. Des na middags om 2 uur hoopt Dr. L. H. Wa- genaar een referaat te leveren over Het ambt der geloovigenwaarna onze oude vriend Ds. J. C. Sikkel beloofd heeft om weer eens voor zijne trouwe Friezen op te treden en hun toe te roepen Den eisch des Ro llings. Deze samenkomst is voor ieder toegan kelijk tegen eene entree van 0.50, welk bedrag de commissie wenscht te besteden ter bestrijding van de onkosten der Sy node. Nog kunnen wij mededeelen, dat waar- schijnlgk bij vele zittingen der Synode de deur zal openstaan voor alle belangstellende broeders en zusters, op vertoon van een bewijs, door hunnen kerkeraad geteekend, dat ze in de Ned, Geref. kerken tot het Avondmaal zijn toegelatenen dat zeer waarschijnlijk, des Woensdags zaken zullen worden behandeld, die de belangstelling der toehoorders kunnen wekken. Aan den avond van dien dag zal er bediening des Woords en des Gebeds zgn, waartoe Ds. Klaarhamer van Middelburg is uitgenoodigd en zich bereid heeft verklaard. (Fr. Kerkbode.) Nederd. Geref, Kerken. Drietal te Kollum Adriaanse te Zeist, W. Mulder te Harderwijk en Rudolph, te Heinenoord. te Oudshoorn R. J. W. Rudolph te Hei nenoord en J. Bajema te Sneek. Verantwoording van liefdegaven. In dank ontvangen bij den Boekh. der Kerkel. Kas uit de Collecte van 8 Juni, Voor de Plaats van J. D. f2,50 van N. N. f2,50 van N. N. f3,— van N. N. f2,van N. N. f 1. J. J. Dockheer. A D V E~R T E M I E S. Op 20 Juni 1890 hopen onze geliefde Ouders MATTH. VADER en CLAZ1NA JACOBA KASTEELS hunne 30jarige Echt vereeniging te her denken. Hunne dankbare kinderen en behuwd/einder en. Vlissingen 13 Juni 1890. Bevallen van eene Dochter S, BOSTE LAAR, Echtgenoote van A. BOTTING. Vlissingen, 11 Juui 1890. Algemeene kennisgeving. Groote Markt. MIDDELBURG, Magazijn van Manufacturen, Bedden, Matrassen, Dekens, enz. van de firma de Gebr. VAN NAMEN zijn te bekomen bij J. !P. SWBiNJNTEIN" Vlissingen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 3