Regeling Beroepingswerlc. De beroeping van de Dienaren des Woords zal door dun K^rb raod, en naar eisch van artt. 4 en 5 der Kerkenordening, geheel op zijne verantwoor delijkheid geschieden. Ten einde nu bij deze beroeping, zooveel zulks stichtelijk en doenlijk zal blijken, met de wenschen der Gemeente te rade te gaan, heeft hij besloten, de mansleden, die tot het H. Avondmaal toegelaten, meerderjarig en in het Duplicaat-Lidmatenboek in geschreven zijn, uitteuoodigen zich te verklaren, wien zij uit een aangeboden tweetal begeeren. Dit tweetal zal hun worden aangeboden door den Kerkeraad, die dit zal formeeren uiteen gros, dat uit de aanwijzingen der Gemeenteleden boven genoemd zal worden opgemaakt; alzulss volgens onderstaande REGELING. Art. 1. Zoodra de Kerkeraad besloten heeft tot liet werk der beroeping over te gaan, doet hij hiervan mededeeling aan de Gerneeme, bij de gods dienstoefeningen en in de Zeeuwsche Kerkbode, met opgave van de kerkelijke wijk, waarin de beroe- Sene zal optreden, en met vaststelling van de ure es gebeds, welke aan elke beroeping behoort vooraf te gaan. Art. II. Terzelfder tijd, of indien noodig daarna, worden de meerderjarige mansleden, die tot het H. Avondmaal zijn toegelaten en niet onder cen suur staan, door den Kerkeraad opgeroepen, om saam te komen tot formeenng van een zestal. Art. III. Bij deze vergadering teekenen alle bin nenkomenden op de presentielijst, en is de Voor zitter gemachtigd, om bewijs te vorderen, dat men ingeschreven is op het duplicaat-lidmatenboek en den leeftijd van '23 jaar bereikt heeft. Telt de vergadering bij de vaststelling van de presentielijst minder dan 10 dor sub II omschre ven leden, dan wordt zij geacht onbevoegd te zijn, en gaat tot over mlu dagen uiteen. Art. IV. De Voorzitter van den Kerkeraad is ook Voorz. van deze vergadering. Hij wijst onder goedkeuring van de vergadering telkens een Scriba en zoo noodig zes stemopnemers aan. Art. V. Als men tot de stemming zal overgaan, deelt de Voorzitter mede: lo. dat hier alleen predikanten beroepbaar zijn, .die reeds minstens twee jaren dienden, die zich van harte vereenigen met de 3 Formulieren van Eenigheid der Gereformeerde Kerken in Nederland, en die bereid zijn onder de Dordsche Kerkenorde ning van 11-1819 te dienen; 2 dat de nominatie, welke den Kerkeraad zal worden aangeboden, bestaan zal uit zes predikan ten, die de meeste stemmen op zich vereenigden, mits dit aantal niet minder dan twee derden be draagt 3». dat, indien slechts drie predikantsn zooveel stemmen op zich vereenigden, alsdan de Kerke raad de nominatie tot een zestal zal aanvullen uit hen, die de volstrekte meerdeiheid der stemmen bekwamen. Art. VI. De stemming zelf geschiedt met brief jes, waarop elk aanwezig stemgerechtigde hoog stens zes namen opgeeft. Briefjes, welke nog iets anders dan deze zes namen bevatten, worden als van onwaarde ter zijde gelegd. Art. VII. Zoodra de nominatie is opgemaakt, geeft de Voorzitter aan de aanwezige stemgerech tigden gelegenheid, bezwaren in te brengen, onder mededeeling dat zij dit ook nog schriftelijk bij den Kerkeraad kunnen doen vóór zijn eerstko mende samen komst. Bedenkingen staande de vergadering ingebracht worden ter kennis van den Kerkeraad gebracht tegelijk met het proces-verbaal sub VIII bedoeld. Art. VIII. Door den Voorzitter en den Scriba wordt onmiddellijk na afloop der stemming een volledig proces-verbaal van dezelve opgemaakt en nog denzelfden avond aan den Scriba des Kerke- raa Is toegezonden. Deze zorgt dat deze stukken in de eerstvolgende kerkeraadsvergadering ter tafel zijn. Art. IX. De Kerkeraad gaat in dezelfde verga dering, waarin hij met den uitslag der stemming in kennis wordt gesteld, over tot het behandelen, en zoo mogelijk afdoen, van bezwaren die tegen de nominatie mochten zijn ingekomen. Hij kan daarna terstond, of, indien hij dit wensclielijk acht, in de eerstvolgende vergadering, overgaan tot de noodige stemming om uit de gemaakte nominatie een tweetal te formeeren. Art. X. Nadat de Kerkeraad het tweetal ge formeerd heeft, maakt hij het aan de Gemeente bekend op d en eerstvolgend en Zondag bij de Gods dienstoefeningen èn in het eerstuitkomend nom- mer van de Zeeuwsche Kerkbode, en roept hij de Dij Art. II genoemde stemgerechtigde leden saam, om uit dit tweetal een keuze te doen. Voor deze vergadering geldt ook het bepaaldo in Art. Ill en IV. Art. XI. De uitslag dezer stemming wordt op de in art. VIII omschreven wijze ter kennis van den kerkeraad gebracht, welke nog dienzelfden avond samenkomt om te beroepen. Art. XII. Bij de stemmingen van den Kerkeraad voor de formeeri'ng van het tweetal en bij die der Gemeente, om uit het tweetal één aan te wijzen, wordt alleen hij dc gekozene geacht, die minstens de volstiekte meerderheid van stemmen heeft. Ingeval de stemmen staken wordt de zaak den Heere in den ge bede voorgedragen en wordt de vergadering zoo mogelijk den volgenden dag vooit- gezet. Wordt ook dan bij een nieuwe stemming geen beslissing verkregen, dan wordt uit het aan geboden tweetal geen keuze gedaan, maar gaat de Kerkeraad zoo mogelijk over tot de formeering van een nieuw tweetal uit de bestaande nominatie, en zoo hij dit niet doenlijk acht, dan moet op de aangegeven wijze een nieuwe nominatie gemaakt worden. In elke der genoemde vergaderingen zijn alle aanwezigen verplicht aan de stemmingen deel te nemen. Het indienen van een blanco briefje wordt onge oorloofd geacht De volstrekte meerderheid wordt berekend naar het aantal yeldiae stemmen,- die uitgebracht ziju. Dit aantal wordt verkregen door van de uitge brachte stemmen af te trekken die, welke van on waarde en die in blanco mochten zijn. Zoolang er meer dan een vacature bestaat, zal voorloopig als regel gelden, dat de beroeping ge schiedt ter vervulling der oudste vacature. Aldus geapprobeerd en gearresteerd in de verga dering van den Kerkeraad op Donderdag den bsicn Mei 18J0. Namens den Kerkeraad der Nederd. Geref. Kerk te Middelburg. P. J. W. Klaarhamer, h. t. pracses. C. H. de Wagemaker, h. t. scriba. De Kerkeraad der Nederd. Geref. Kerk van Vlis- singen maakt met het oog op de aanstaande Aoond- viurdsvierivy bekend, dat aan leden ran andere kerken, zoo zij dit begeeren, alleen dan toegang tot het Avondmaal kan worden verleend, wanneer hiertoe van den voornoemden Kerkeraad oerlof is gevraagd en verkregen. De i ersiroor.de qetooriqentijdelijk aan onze Kerk verbonden, hebben toegang evenals de leden der kerk zelve. J. IIulsebos. pr. G. v. d. Putte, sec. De Kerkeraad heeft besloten, datD. V. des Hee- ren H. Avondmaal zal worden gehouden op Zondao- 15 Juni a. 3. Leden van andere Kerken, die mede wenschen aan te zitten, moeten hiervan aan den Kerkeraad kennis geven uoor lö Jont a. s. Hun zal dan gemeld worden of aan hun begeerte gevolg kan worden gegeven. Namens den Kerkeraad, P. J. w. Klaarhamer, prees. o. H. de Wagemaker, scriba. Aan de leden der Ned. Geref. (Herv.) Kerk van Oo«st-Hai)oll" zij ook langs dezen weg be kend gemaakt, dat zoo er bij iemand bezwaren mochten zijn tegen een of meer der broeders, dezen winter door de gemeente aangewezen tot ouder lingen en diakenen, waardoor de bevestiging in het ambt niet zou mogen doorgaan, die bezwaren worden ingewacht bij den ondergeteekende, con sulent der Ned. Geref. Kerk van Oowi.Kit, pelle, vóór Vrijdag 30 Mei a. s. J. 11. M. G. Wolf. Wat door de kerken kan gedaan worden om tot eene uitvoering te komen van het bepaalde in art. 13 der kerkenordening. Uwe Gecommitteerden hebben de eer der kerken het volgende ter overweging aan te bieden. 1. Om gevolg te geven aan liet in art. 13 be paalde slaan de kerken zooveel mogelijk de han den in epn èn opdat het werk te voorspoediger kunne gaan èn om eikaars lasten te helpen draden. 2. Er worde door de kerken eene vereeniging opgericht ten doel hebbende het ondersteunen van uit den dienst getreden predikantenvan Eredikantsweduwen en van als weezen achterge- leven kinderen van predikanten. 3. Rechtsbevoegdheid worde voor deze vereeni ging aangevraagd. 4. Het bestuur dezer vereeniging besta uit vijf leden, itnee predikanten, 'mee ouderlingen en een diaken. Telken j ire treedt een lid af, dat echter terstond lierbeuo mbaar is. 5. Telken jare worde in de maand Maart reke ning en verantwoording gedaan door het bestuur, voor de leden der vereeniging. 6. Lid van de vereeniging kan worden elke kerk uit de gecombineerde classes van Zeeland. 7. Elk lid storte eene jaarlijksche bijdrage van vijftig gulden. 8. De kerk welke niet terstond bij het oprich ten der vereeniging lid wordt der vereeniging, storte zoo zij vóór het vijfde levensjaar der ver eeniging nog lid wordt honderd gulden pro intro- itu in de kas der vereeniging Elke kerk, die nadat de vereeniging vijf jaar bestaan heeft nog lid wil worden, storte in die kas pro introitu imeehonderit gulden. 9. Is er, hetzij voor predikanten, hetzij voor weduwen of weezen hulp noodig, voordat door de saam werking der kerken een kapitaal gevormd is, groot genoeg om uit deszelfs interest de straks te noemen ondersteuning te vinden, dan worde over de contribueerende kerken eene hoofdelijke omslag gehouden tot aanvulling van het ontbre kende. 10. Deze hoofdelijke omslag worde berekend naar de begrootingen voor de verschillende ker ken vastgesteld in de jaarvergaderingen van da vereeniging de kerkelijke kas. 11. uit de kas der vereeniging zal onderstand worden genoten als volgt a. Door een Bedienaar des Woords, emeritus en. alleen levend f 800 h. door een Bedienaar des Woords, emeritus en levende met eene echtgenoote f800 c. door een predikantsweduwe zonder kinderen f600 d. voor elk kind van een emeritus predikant of vau een predikantsweduwe van zijn 1ste tot zijn 13de jaar f 100 van zijn 13de tot zijn 23ste jaar f 2 )0. 12. De ondersteuning voor een kind geboden houdt op zoodra liet kind ophoudt ten laste zijner ouders te zijn. 13. Gebrekkige kinderen welke voortdurend ten laste van hunne ouders of familie blijven, kunnen bovengenoemden onderstand steeds blij ven genieten. 14. Mocht een predikant op nog jeugdigen leef tijd ongeschikt worden voor zijne bediening, dan worde hem door de vereeniging steun geboden, naar evenredigheid van de krachten en gaven die God hem geschonken heeft, om buiten de Bedie ning des Woords op geschikte wijze zich en de zijnen te kunnen onderhouden. 15. Opdat echter door deze vereeniging alleen, hulp zou geboden worde aan hulpbehoevenden, hebben uwe gecommitteerden gemeend ook nog te moeten adviseeren. dat wanneer een predikant onbekwaam wordt voor de bediening des Woords en. hij zelf middelen van bestaan heelt, de volgende weg worde ingeslagen. Heeft hij aan eigen bezit een jaarlijksch inko men van f 1000, dan wrrde hem de volle te voren genoemde f 800 uitbetaald Heeft hij aan eigen bezit een jaarlijksch inkomen van f 1500 dan worde hem 1' 400 door de vereeniging uitbetaald. Heeft hij aan eigen bezit jaarlijks f2000 dan. worde bij geacht alle ondersteuning der vereeni ging te kunnen missen en worde hem dei halve geen ondersteuning geboden. Deze zelfde bepalingen gelden ook voor predi kantsweduwen. Aan als weezen achtergelaten kinderen, die niet onbemiddeld zijn, zal door de classis uitgekeerd worden naar het haar voorkomen zal billijk to zijn. 16. Door saamspreking van het bestuur der vereeniging met een predikant, predikantswedu we en voogden van nagelaten kinderen zoelte de vereeniging, in de gevallen verondersteld in het vorige artikel, te komen tot de kennis van hun vermogen. Ten slotte wijzen uwe gecommitteerden er de ker ken dringend op, dat er zoo dit adres de goedkeuring der vergadering mocht wegdragen, toch samen werking zij in deze zaak van al de kerken. Saam werking toch alleen schijnt, naar hun oordeel onder Gods zegende hand, het eenige mid del te zijn om in deze iets krachtigs en blijvend» tot stand te brengen der kerken tot opbouwing en Gods Naam tot eere. Namens de Gecommitteerden J. H. M. G. Wolf, rapporteur. 11 Mei 1890.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 2