Johannes de Do o pér. lereerst de regeling der consulentschappen, Ylissingen stelt voor dat zal aangewezen worden voor Tholen, Sint Maarteusdyk en Poortvliet Ds Wolf van Axel, voor Oostbnrg Ds Vrolijk, voor Arnemuiden en Grijpskerke Ds Klaarhamer, voor Koude- kerke en Sint Laurens Ds Hulsebos, voor Vrouwepolder en Gapinge Ds Wolf van Serooskerke. Middelburg stelt voor dat elke Dienaar twee vacante kerken als consulent diene en dat hij zoo mogelijk om de 14 dagen één beurt in eene vacante kerk vervulle, of anders alle 4 weken één Zondag. Eu dat dan aangewezen worde voor Tholen en Poortvliet Ds Klaarhamer, voor Grijps- kerke en Sint Laurens Ds Wolf van Axel, voor Vrouwepolder en Gapinge Ds Wolf van Serooskerke, voor Arnemuiden en Koudekerke Ds Hulsebos, voor Oostburg en Sint Maartensdijk Ds Vrolijk. Na eeuige bespreking besloot de Classe geen dezer voorstellen over te nemen, doch 2 Deputaten te benoemen met opdracht, om op de volgende gewone samenkomst een regeling voor te stellen. Hiertoe wor den Ds Hulsebos en Ds Wolf van Seroos kerke gecommitteerd. Vervolgens de vraag van Axel en Zaam- slaghoe te handelen met de groep Ge reformeerden te Terneuzen, welke zich aan de gemeenschap der Classes onttrokken heeft. Wordt goedgevonden hou te blij ven vermanen, ooi zich weder bij de Classe te voegen, en te trachten hen te overtuigen, dat bun tegenwoordige ker kelijke weg niet goed is. Er wordt op aangedrongen, dat men onderwijl niet aflate ie trachten, de historische kerk tot reformatie te brengen. Hiervoor worden een paar middelen aangewezen. Tot het stellen van een Concept-schrijven aan be- doelcie groep worden 2 Broeders aange wezen. Op voorstel van den Assessor wordt goedgevonden, voor de Pauze niet in be handeling to nemen de aangehouden voor stellen van Vlissingen, maar 11 van 't agendum, de benoeming van Deputaten met hunne secundi om de Classe op de aan staande voorl. Synode te vertegenwoordigen. Als afgevaardigden worden aangewezen Ds. Klaarhamersecundus Ds. Wolf van Serooskerke, en Ouderling A. Dingemanse Secundus Ouderling P. Melis Pzn Ds. Wolf van Serooskerke sluit de ochtend zitting met dankgebed. Te halt twee opent de praeses de namid dag zitting en verzoekt Ds. Wolf vau Axel, voor te gaan in gebed. Aan de orde zijn de aangehouden vraag en voorstellen van Vlissingen. De vraag isboe te handelen met hen, die genoodzaakt zijn voortdurend op den dag des lleeren te arbeiden en na her haalde vermaning daarmede voortgaan Ds. Hulsebos licht de op zich zelf dui delijke vraag nog nader toe. Ds. Klaarhamer wijst er op, dat deze zelfde vraag reeds een paar malen is be handeld op vroegere samenkomsten der Classe. Hij herinnert aan het advies toen gegeven, en dat geheel overeenkomt met hoofdstuk XI van 't tweede gedeelte van het Tractaat van den Sabbath door Dr. Knyper, waarvan hij de lezing dringend aanbeveelt. De Broeders uit Vlissingen verklaren zich voldaan. Nu komen in behandeling de aangehou den voorstellen uit Vlissingen, hebbende alle betrekking op wijzigingen in de Pro- visioneele Begeling van de vergaderingen en werkzaamheden dezer Classen. Na ampele discussie worden de volgende wijzigingen overgenomen. Art. 11 al. 1 te lezen De gewone sa menkomsten worden gehouden op den 2en Woensdag der maauden Januari, Mei, Juli, September, November, en op den len Woensdag der maand Maart, telkens des voorrniddags te half 10 uren. De samenkomsten in Januari, Maart, Juli en Nov mber benevens de buitengewone samenkomsten worden gehouden te Mid delburg, die in Mei en September te Vlis singen. I Uit Art. Ill vervalt nu op een na de laatste alinea. Bij Ait. Vil moet nog gevoegd: t »3, om in overleg met den Quaestor eene rege ling van hetgeen elke kerk in de inkomsten der klassen zal bijdragen op te maken en in de laatste samenkomst van elk jaar ter goedkeuring aan de klas-en voor te leggen. Uit Art. IX moet letter f wegvallen. In Art. X worden de woorden twee Dienaren des VVoords en twee Ouderlingen met plaatsvervangeis" vervangen door de woorden afgevaardigden met hunne se cundi benoemen". 8. komt nu iu behaudeling. Zeven rapporten worden uitgebracht. De hande lingen der Deputaten voor de examina en beroepingen worden goedgekeurd. Bij heu is ingekomen een verzoek van eene Kerk, om nadere inlichtingen aangaande een tweetal Broeders die te Botterdam op Art. VIU D. K. O. zijn onderzocht, doch niet toegelaten. Zij konden die Kerk geen officieele inlichtingen geven. Zij stellen aan de Classe voor, die inlichtingen in een broederlijk schrijven aan de Classes Rotterdam-Dordrecht-Brielle te vragen en mochten dezelve vóór de samenkomst des Voorl. Synode niet verkregen zijn, dezelve dan namens deze Classes daar te vragen. Dit wordt goed gevonden. Ook de handelingen der gecommitteerden voor de onderscheiden andere zaken wor den met dankzegging goedgekeurd. Het uitvoerig advies tot uitvoering van het bepaalde in Artt. 13 en 19 D. K. O. wordt nu niet in behandeling genomen, maar zal in de Kerkbode worden afge drukt en dan in de volgende gewone ver gadering behandeld worden. Vervolgeus worden door den praeses de vragen gedaan volgens art. 4i D. K. O. Hierop brengt de praeses in behandeling de vragen en voorstellen onder 10 van 't agendum vermeld. Tholen wenscht, dat de Classe aan de Voorl. Syuode het volgende voorstelle De Voorl. Synode wijzige het besluit iu zake de onderzoeking volgens art. 8 D. K. O. aldus, dat ook het préparatoir examen door de respectieve Classes worde afge nomen. De Broeders uit Vlissingen deelen mede, dat hun kerkeraad niet met dit voorstel kan medegaan, zij herinneren aan de con sideransen waarop het besluit in zake het préparatoir onderzoek naar art. 8 rust. Deze zijn nog dezelfde. Zij stellen voor, dat de Synode de regeling late gelijk zij is, doch voor dit jaar twee andere Classen aan wijze. De Broeders uit Serooskerke stellen voor, dat hun kerkeraad tegen elke wijziging in deze is, en acht, dat de zeer goed wer kende regeling biijve gelijk zp is. Middelburg stelt voor een amendement op Tholens voorstelde Voorl. Syn. wij zige het besluit in zake de onderzoeking volgens art. 8 1). K. O. aldus, dat het préparatoire examen worde afgenomen door de Classe waarin de Candidaat woont, en het peremptoir door de Classe waarin hij beroepen is. Na ampele discussie brengt de praeses het geamendeerde voorstel in stemming. Dit wordt aangenomen. Oostburg vraagt: mogen in de Nederd. Geref. Kerken Doopsgezinden toegelaten worden tot het H. Avondmaal Wordt ge antwoord neen, zoolang zij bij de verga dering der Doopsgezinden blijven. Indien zij zich echter bij de Gereformeerde Kerk voegen en belijdenis doen van de gerefor meerde religie, dan is, zoo ook hun wandel onergerlyk is, natuurlijk geen bezwaar. Vlissingen stelt voor, aan de Voorl. Syn. de vraag voor te leggen zijn assurantiën, begrafenisfondsen, levensverzekering-maat schappijen instellingen naar of tegen Gods Woord? Bij de discussie over de vraag of de Classe deze vraag zou overnemen werd er o. a. opgewezen, dat het beter ware, in middelmatige dingen geen uitspraken van de Synode te vragen. Dat in deze dingen geen eenstemmigheid bestaat, noch te ver krijgen is. Andere B B. achten het nog niet uitgemaakt of dit middelmatige dingen zijn. De Classe besloot echter de vraag over te nemen en aan de Voorl. Syn. te verzoeken, haar gevoelen over deze dingen uit te spreken. Vlissingen wenschte ook, dat de Classe aan de synode zou voorstellen »de Voorl. Syn. beslis3e in de zaak E". De Classe oordeelde, dit niet te kunnen doen aangezien deze zaak 2 j iren geleden ten genoege der Classis en van den kerkeraad van Vlis singen door de Classis beslist is. Mocht Br. E. zich bezwaard gevoelen, dan moest hij voor zich zijn bezwaar ter Voorl. Syn, brengen. De BB. uit Vlissingen nemen hiermede genoegen. Wordt verdér besloten tot het houden eeuer buitengewone samenkomst der Classis, zoodra het agendum voor de Voorl. Syn. zal zijn ingekomen. De volgende gewone vergadering zal door Middelburg worden samengeroepen. Te zes uren sluit de pree es deze recht goede samenkomst, waarin broederlijke vrijmoedigheid aan broederlijke waardeering en liefde zich mocht paren. De praeses ging voor in dankgebed. XVII. Wij hebben nagegaan hoe Johannes het

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 2