„VELDWIJK." ALLEHLEI, Serooskerke. De couranten brachten ons dezer dagen het bericht, dat de Kanton rechter het lid J. W. der Nederduit- sche Gereformeerde kerk te Serooskerke veroordeeld heelt, om te betalen den hoof dei ij ken omslag, van hem gevorderd door de Kerkvoogden van ds afdeeling Seroos kerke" van het Genootschap, genaamd Nederl. Iierv. kerk, tot op den dag dat J. W". ten duidelijkste blijk gaf, dat hij zich van dat genootschap had losgemaakt, zijnde 15 Augustus 1889. Het was te voorzien, dat de uitspraak van den rechter aldus zou zijn. Dit vonnis sluit zich, wat de redeneering aangaat, geheel aan bij het vorige vonnis in gelijk geding te Serooskerke geveld en bij dat in zake den hoofdei ij ken omslag te Koude- kerke. Het komt ons dan ook voor, dat de Broeders te Serooskerke beter gedaan had den, met zich eenvoudig bij bun weigering om te betalen te houden. Zij hadden zich met deze zaak niet verder moeten iulaten. De eischers weten zoo goed als de ver oordeelden, dat J. W. en de overige leden der Kerk te Serooskerke geen leden zijn van het genootschap, en dat, al kan men hen naar de letter der wet ook vonnis sen, dat geld aan die kerkvoogden niet toekomt. Door zich tegen zulk een eisch onder de gegeven omstandigheden nog te ver weren en in dit geding nog te verschijnen, heeft men, dunkt ons, meer gedaan clan men mocht doen. De rechter, die oordeelen moet over de zaak, zooals die voor hem wordt gebracht kon by zijn overtuiging en opvatting niet anders vonnissen, naar zijn innige over tuiging heeft hij recht gesprokende veroordeelden mogen in geenerlei wijze anders handelen, dan zij in het kerkelijke gehandeld hebben en de eenige, die an ders konden, zijn zij, die uit de beurs van hen, die met hun Genootschap niets temaken hebben, toch hun genootschap op de been willen houden. Zij maken hiertoe gebruik van de positie, waarin èn de rechter èn de veroordeelden zich bevinden. Voor de veroordeelden komt het vonnis nu hierop neer, dat zij met hun geld, waarvan zij Gode rekenschap zullen moeten geven, moeten helpen in stand houden het werken van zulken, die arbeiden, om in de kerk d. i. in de openbaring van het Lichaam van Christus te Serooskerke scheu ring te maken, en wier arbeid dus niet tot welzijn van kerk en huisgezin en natie is. Dit heeft de rechter natuurlijk in de verste verte niet bedoeld, maar voor de veroordeelden komt het toch daarop neer. Dit vonnis gebiedt, wat zij in hun cons ciëntie gevoelen, dat Gods Woord hun ver biedt. J. Wc en allen, die door dit vonnis ge troffen worden, zullen het dus lijdelijk moeten dulden, dat men straks gerechtelijk een deel van het hunne zal verkoopen, om dit geld te kunnen innen. Indien het die Broeders en Zusiers nu in huu bidden en arbeiden om reformatie waarlijk om God te doen is, indien zij door liefde tot Zijn eere eu recht gedron gen worden, dau zullen zij deze dingen met blijdschap kunnen dragen. Daartoe zal hen de Heere bekwamen. Met verootmoediging over hun zonde, waarvan dit alles de vruchten zjjn, zullen zij zich verblijden, dat zij in de zaak van Christus ook mogen lijden. Het is genadezoo de Heere ons dit waardig keurt. Men kau dan ook voor zijn wederpar- tijders bidden. Er is nu ook weder gelegenheid om te toonen, dat er een gemeenschap der hei ligen is. Als één lid van het lichaam lijdt, dan lijden al de Ie Jen mede. Geve de Heere, dat ook deze zaak der Gemeente ten goede kotne. Dengenen die God liefhebben moeten alle dingen medewerken ten goede. Een woord aan allen die spoedig kunnen helpen. Door de goedheid Gods kunnen wij me- dedeelen, dat Veldwijk" voortdurend ge zegend wordt en ten zegen is. Het administratie-gebouw c. a. nadert zijn voltooiing. Eén paviljoen is reeds in gebruik genomen, en twee zijn bijna ge reed. Dezer dagen is de Koninklijke goedkeu ring ontvangen op ons verzoek om 350 patiënten op te nemen, als maximum bij twee geneesheeren. Wij kunnen dus voort. Voor ongeveer 50 vrouwelijke patiënten is nn eerlang weder plaats. Eri tocb zijn wij verlegen. Omdat iu het laatste jaar de aanvraag ook voor mannelijke patiënten zeer is toe genomen, en wij voor mannen geen enkele plaats beschikbaar hebben. Dagelijks moeten de meest dringende aanvragen worden afgewezen. Mag dat zoo blijven, broeders en zus ters, vrienden en vriendinnen der barm hartigheid Indien wij plaats hadden, binnen kort zouden nog honderden patiënten aan onze zorg worden toevertrouwd. Hadden wij ook plaats voor patiënten 4de klas, deze zouden van alle zijden worden gezonden. En alzoo wier den dan vele honderden gebracht onder den invloed van het Evangelie Gods, van het Christelijk geloof en de liefde. Voorwaar, de nood is groot; de roeping der ChristVerz. van Krankz. en Zenuwl. wordt met den dag gewichtiger. Al wie God vreest, inzonderheid ook Kerkeraden en Dia- koniën zullen hun hart hebben te zetten op deze noodiqeroepende zaak. Op de a. s. Alg. Verg., 8 Mei te Dordrecht, zal gelegenheid zijn, daarover meer te hooren, en te bespreken. Dat niet alleen. Er zal ook reeds een beslissing moeten genomen worden. In de hoop, dat het medewerken zal tot gunstige beslissing,lichten wij reeds nu het desbetref fend voorstel toe. Zie de Agenda. Het bestuur stelt vooral weder eene leening uit te schrijven, en wel van honderd duizend gulden. Deze som zal, zoo niet geheel, dan toch grootendeels noodig zijn voor 4 nieuwe Paviljoens, Met nog 4 gebouwen, zouden wij bijna het nu toegestaan getal, 350, kunnen plaatsen. De nood dringt. In elk geval duurt het nog tot ongeveer Nieuwjaar, eer die 4 ga- bouwen in gebruik genomen kunnen worden. En als we niet dadelijk na de Alg. Verg aanbesteden, dan komen ze niet gereed vóór medio '91. Bestek c. a, is reeds gereed. Hoe gaarne het bestuur ook eenigen tijd wilde ophouden met leenen en bouwen, na rijp beraad heeft bet geoordeeld, de Af' deelingen en leden te moeten plaatsen voor de gewichtige vragen a. Mogen wij ophouden, trots de zuchtin gen en beden van alle zijden b. Kunnen en willen de ledenvooal zij aan wie reel gelds door den Allerhoogste is toebetrouwdzorgen dat vóór of op 31 Mei een leening van 100,000 gulden volteekend of althans voor meet dan de helft ingeschre ven is Van de vorige leeuiog wachten nogeenige duizenden op plaatsing. We hebben alle reden tot dankbaarheid voor het groot vertrouwen, dat onze Vereen, geniet, het welk o. a. blijkt uit de meer dan 100,000 gulden die sedert de vorige Alg. Verg. is ingeschrevenDaarom hebben wij dan ook dezen termijn zoo kort dur ven stellen. Vóór 31 Mei: dus slechts 3 weken na de Alg. V erg. By al de zorgen, die het Bestuur door den verrasenden groei der stichting zich ziet opgelegd, wenscht het zekerheid te hebben van vol doende inschrijving vóór de aanbesteding. Indien deze op 31 Mei niet is verkregen, dan - moeten wij uitstellenDoch dat zou ons pijn doen, om de patiënten. Ook voor het geldelijk belang der Stichting, die nu overigens reeds geheel op 350 pat. is ingericht, is voortgaan wenschelijk, Deze leening zal in elk geval voordeelig zijn voor den goeden staat der financiën. Want de verpleeggelden der 70 a 80 patiënten, die de 4 te bouwen Paviljoens spoedig zullen vullen, zullen niet alleen de rente vergoeden, maar ook voor de kosten van geheel de uitbreiding bijdragen. Nu komen wij dus tot alle leden, vooral tot hen die spoedig kunnen helpenmet het verzoek Doet wat gij kuntzelf en bij uwe be kendenom de Alg. Verg. in staat te stel len, het bedoeld voorstel aan te nemen. Indien velen mondeling of schriftelijk bericht geven, dat zy voor eenige duizen den of honderden inschrijven, dan zal de Alg. Verg. vaster grond hebben om ver der te gaan. Hiermede geven wij deze roepende zaak over aan het biddend hart ven alle leden, begunstigers en belangstellenden. Wij voegen er alleen nog, ter navolging de hoopgevende mededeeling aan toe, dat een lid der Vereen., die de gedachtenwis- seling des Bestuurs over deze uitbreiding by woonde, daardoor is bewogen om deu weg te helpen bereiden en reeds dertien

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 3