TWIST ADVERTENTIES. c. suuimoxi), CHI LI-SALPETER men deze vergadering te dienen met zijn advies, ia zake de vraag, of stichtingen bedoeld bij art. 187 2o (acta voorl. Synode te Utrecht) Nationaal of Provinciaal moeten zijn Z.EL.Gel. begon met de opmerkiug te inaken, dat het noodig was het juiste doel en het karakter dezer vergadering te weten, opdat geene vergeefsche besluiten zouden worden genomenconferentiëu, ook deze, kunnen eenvoudig geene voor de ker ken verbindende besluiten nemen, terwijl aan afgevaardigden geenerlei macht tot handelen gegeven mag worden. Classen en Synoden vertegenwoordigen de kerken alleen. Van Diaconiën raag als zoodanig echter geen sprake zijn zoodat vergaderingen als deze geheel een particu lier karakter hebben, waar men slechts samenkomt ter bespreking van zaken, daar over van gedachten wisselt, elkander voor licht, om ten slotte slechts adviseerend op te treden. Dat is de basis der Gerefor meerde Kerken. En waar iin de Kerken in Classen of Synoden tot dusver niet hebben gehandeld over de oprichting van dergelijke stich tingen, kan men thans uit den aard der zaak niet verder gaan dan deze zaak on derling te bespraken. De afgev. van Zuid Holland geeft als zijn bescheiden raeening te kennen ('t welk oök het gevoelen der geheeie vergadering is,) dat deze zienswijze in strijd is met de aangenomen resolutie (XI) »in zake de Bedienende personen" op 't Diaconaal Congres te Utrecht gehouden den 2 en 8 Februari 1888, welke luidt: »Ook met >het oog zoowel op de oplossing der soci- »ale kwestie, als op de gemeenschappelijke verzorging van blinden, doofstommen, krankzinnigen, enz. is wenschelijkhet Classicaal en Provinciaal samenkomen van Diaconiën waarbij onder leiding van Die snaren des Wnords besproken worden: »sub b de stichting of het onderhoud van bedoelde stichtingen voor Classis of Pro- vvincie' en evenzoo in verband hiermede »art. 187 sub 2 Acta voorl. Synode, dat »de verschillende Diaconale Conferenties, »door samenkomen van afgevaardigden, tot het kiezen van ééne gedragslijn en samenwerking iu zaken van meer alge- smeenen aard, als het oprichten van stich- tingen enz. trachten te geraken." Indien nu vergaderingen als deze niet verder kun nen noch mogen gaan dan enkel zaken te besprekendan vordert men niets, en is deze samenkomst, speciaal belegd tot bo vengenoemd doel, althans overbodig te achten. Zoodoende komt men voor zeer moeielijke kwestiën te staan want hoe op welke wijze en door wien moeten dan voldoende stichtingen opgericht en onderhouden worden, daar het toch op grond van Gods Woord de roeping der Diaconiën is niet alleen voor de armen, maar ook, en niet in het minst, voor gebrekkigen en ongelukkigeu te zorgen Prof. Rutgers antwoordt, dat z.i. de for muleering der aangehaalde resolutie onjuist is, en dat ook art. 18/ 2e V. S. niet correct is, op grond biervan dat de gemeenschappe lijke kerken of diaconiën geen orgaan be zitten voor het oprichten van dergelijke stichtingen. Dit zoude een tweede soort van kerkelijke organisatie worden. Eene Diaconale naast de Kerkelijke en dat mag eenvoudig niet omdat hun daartoe nergens macht verleend is. Wat b v. Rotterdam dan ook gedaan heeft (het oprichten van een gesticht voor ongeneeselijke zieken) was niet kerkelijk, maar is te beschouwen als eene plaatselijke stichting. Wat het laatstgenoemde betreft (door wien dergelijke stichtingen kunnen worden opgericht enz.) kan spr. adviseeren, dat dit kan geschieden door één of meer personen, of wel door eene commissie, die plannen ontwerpt, verder alle voorloopige werk zaamheden verricht die daartoe vereischt worden, hieromtrent verder in overleg treedt met der zake kundige en geschikte personen, en daarna met dit alles zich hebbe te wenden tot de plaatselijke kerk onder welker toezicht de zaak onvoorwaar delijk gesteld moet worden. Als practische wenk voegt spr, hier nog aan toe dat het wenschelijk is alles in het klein aan te vangen, (mits rekening houdende met even- tuëel noodzakelijke uitbreidingen) daar de ervaring leert dat er bijna geene groote stichtingen zijn te noemen die dezen weg niet zijn gevolgd. Na eene uitvoerige bespreking op liefe lijken en broederlijken toon, werd met alge- meene stemmen, als resumé van het ver handelde aangenomen, de volgende CONCLUSIE. Diaconiën bezitten gemeenschappelijk als zoodanig geen orgaan tot het oprichten van stichtingen. Derhalve beginne b„ v: eene particuliere commissie het initiatief te nemen tot op richting van eene of andere stichting; bereide alle zaken voor en brenge een desbetreffend gemotiveerd voorstel bij den raad eener plaatselijke kerk, na vooraf de broederen in Provinciale Diaconale Confe rentie daarover te hebben gehoord. Zoodanige particuliere commissiën kun nen, uit den aard der zaak, ook door Kerkeraden, Classen en Synoden in het leven worden geroepen, terwijl Provinciale Diaconale vergaderingen eveneens plaatse lijke kerken daartoe kunnen opwekken, wanneer het oprichten eener zekere stich ting noodzakelijk blijkt. Op verzoek van den voorzitter sloot Prof. Rutgers deze samenkomst met een innig dank- en smeekgebed. H BERGEMA, Scriba. De Geldersche Kerkbode deelt deze con clusie eenigszins anders mede, n.l. als volgt De vergadering van afgevaardigden van »prov. diac. conferentiën, saamgekomen »ter bespreking der vraag of diaconale stichtingen (zooals bijv. een idiotengpsticht) t>provinciaal of nationaal behooren te zijn, »d. w. z. of dergelijke gestichten door de diaconiën eener provincie dan wel door die van heel het land in het leven geroe- »pen en bestuurd moeten worden, is van voordeel, dat diaconiën als zoodanig noch provinciaal noch nationaal tot het oprichten »en besturen van gestichten kunnen op- treden, daar zij hiertoe geen gemeenschap- »pelijk orgaan hebben, aangezien de kerken slechts ia Classen en Synoden tot ïneer- »dere vergaderingen samenkomen, en dus diaconale conferentiëu, evenals conferen- tiën van predikauten of van ouderlingen, »wel kunnen beraadslagen en adviseeren, »maar niet kerkelijk kunnen besluiten of handelen. Achten prov. diac. conferentiën eene of andere stichting noodig, dan kunnen, om »tot het doel te geraken, verschillende wegen worden ingeslagen. »Daar het iu den regel wenschelijk zijn »zal, op kleine schaal te beginnen, zouden »bijv. enkele particulieren zich tot eene commissie kunnen constitueeren, hetzij uit zich zei ven, of wel door eene diaconale conferentie daartoe uitgenoodigd en opge ld wekt deze commissie, kon in overleg met »de prov. diac. conf., de zaak voorbereiden »en aanvankelijk op eigen verantwoordelijk heid tot stand brengen; daarna kan zij »(de commissie) eene of andere plaatselijke kerk verzoeken, de stichting over te nemen. »Zulk eene commissie kan uit den aard 2>der zaak ook door Kerkeraden, Classen >of Synoden in het leven geroepen worden. »0f' wel een prov. diac. vergadering »zou onmiddellijk cieze of gene plaatselijke »kerk kunnen opwekken, tot het oprichten keener noodzakelijk geachte stichting. »Ook zou met het oog op uitbreiding »van de stichting, of om haar classicaal, provinciaal of nationaal te maken, of om andere redenen, de bedoelde commissie »(of ook eene kerk, »classe of synode) de »noodige stappen kunnen doen, om eene >vereeniging iu het leven te roepen, welke »dan, op dezelfde wijze als de vereeniging »de Kerkelijke Kas", ten behoeve van eene Kerk of Classis of Synode zou werkzaam »zijn en geheel van haar afhangen," Verantwoording van Liefdegaven. In dauk ontv. door den boekb. der Kerkel. Kas, Br J. J. Dockheer, voor de plaats van K. J. f 3. van B. f5. Op den 12den April a. s. hopen onze geliefde Ouders JACOBUS PETRUS DE WAGEMAEER en JOHANNA JOSINA VAN PUFFELEN hunne 25 jarige Echtvereeniging te her denken. Hunne dankbare Kinderen. Middelburg 10 April 1890. van GEBR. VAN NAMEN, te bekomen bij winkelier te Oost- en West Souburg. -t. 11Ü1. IA.\i)BUl;\Yi'ill>S IN VOORRAAD voor Vlas enz. A. MEEUWSE, Oostkerkplein, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 3