„Is strijd lm 1st tot" lei Ls|er k Ms, "advertentie n. RUHRKOL&N zeven en twee en dertig, No. vijf. „Openbare Voordracht" Ds. H. J. KOUWENHOVE Dz. liet HANDBOEKJE, teil dienste der Ned, Ger. Kerken. lil u VAN NAMEN Uitstekend middel tegen Hoest en Verkoudheid. onderzocht in de Praktijk en Theorie, Prijs f 0,20. Immers dat schrijven toont duidelijk, dat te Grijpskerke naar de bedoeling van het amendement gehandeld is, maar onze vraag was, hoe, wat geschied is, moet overeen gebracht met de aangehaalde overwegin gen, waarop het amendement zelf rust. De Classis zegt in haar schrijven, het is uwe schuld, dat wij te Grijpskerke eene Gemeente gaan formeeren. Wij vinden dat nu van ridderlijke" Broeders toch niet waardig gehandeld, om, nu wij hun toestaan hunne handeling in ons blaadje te rechtvaardigen, van deze gelegenheid gebruik te maken, aan ons Nederd. Gereformeerden een verwijt te doen. Ons dunkt, dat deze uitdrukking voor het tegenwoordige veilig kan uitblijven. Och Broeders, laat ons toch niet aan de gedeelde Grypskerksche Gereformeerden het voorbeeld geven van dat treurig gekijf, waarbij men elkander toeroept, dit is nu uw schuld. Waarbij dit »uw" dan soms maar al te spoedig in een »jou" verandert. De Synode van Kampen nam na eene dis cussie van vele dagen de Concept-acte van ineensmelling niet onveranderd aan de Yoorloopige Synode van Utrecht nam haar op den eersten dag van haar samenzyn onveranderd met algemeene stemmen aan. De Synode van Kampen stelde amende menten voor, waarvan sommige barer eigen leden verklaarden, dat daarmede ongedaan werd gemaakt al hetgeen reeds gedaan was, om tot ineensmelting of combinatie te komen. De voorloopige Synode van Utrecht ging zoover mogelijk met die amendementen mede, doch de Kamper Synode bleef bij haar eens genomen besluit en zijniet de Voorloopige Synode van Utrecht brak de onderhandelingen af. Zóó is het geschied. Nu heeft men op beide Synoden gehan deld naar zijn beste weten en zooals men zich in zijn consciëntie door Gods Woord gebonden gevoelde. Op het punt waar de onderhandelingen afsprongen, stonden aan weêrszijden ern stige christen mannen, Broeders, die verklaarden, velen met diep leedgevoel, wij kunnen, wij mogen niet andere Daarbij gevoelden en doorzagen velen aan beide zijden zeer goed, met hoe ernstige gevaren Kerk en School en Staat door een niet gelukken der onderhandelingen wer den bedreigd en welke jammerlijke gevol gen het niet komen tot combinatie kon hebben. Waar nu de zaken zóó .staan, daar komt het ons voor, dat een kerkelijke vergade ring niet voor moest gaan in het geroep dit is nu uw schuld. Hier toch is geen sprake van schuldmaar van het handelen uit beginsel en naar overtuiging. Vooreerst doen wij genoeg met te trach ten, om de onhoudbaarheid en ondeugde lijkheid dier beginselen en overtuigingen aan te toonen. Wat aangaat het Gemeente stichten te Dieren en te Hommerts, naar ons beste weten stonden daar de zaken precies zoo als te Grijpskerke, en stellig kan de Chr. Geref. Kerk haar daad te Dieren met 't oog op de consideransen van het bewuste araendement nog minder rechtvaardigen, want daar werd de hervorming der mis vormde Gereformeerde Kerk door den ker- keraad zelf aangevangen. Dat wij er geen oogenblik aan gedacht hebben of denksn om te erkennen, dat de Nederd. Geref. Kerken nieuw gestichte ker ken zouden zijn, behoeven wij wel niet nader aan te toonen. De hoop, dat het nog eens komen zal tot hereeniging van de nu gescheiden dee- leu der ééne Gereformeerde Kerk, kan, als wy op wat gedaan en gezegd wordt acht geven, slechts gering zijn. Toch behoeven wij die nog niet geheel los te laten. Er zijn ook bemoedigende teekenen. Ook in de Christel. Geref. Kerk denken niet allen er over als de Classis Walcheren. Dit is zeker, zal het tot de gewenschte reformatie komen, zal naar Gods bevel in Kerk en School en Staat gehoord worden, dan moet het tot hereeniging komen. Verloren op den Vlissingschen Abeele- weg een SIGARENKOKER met zilver gemonteerd, waarop de letters P. P. Verzoeke beleefd terugbezorging bij den Uitgever dezes. In dank ontvangen bij Br. P. G. de Wolff van Mej. A. voor de plaats f3, en voor de Diakonie f 3,—; Bij Br. Crucq f van L. voor de plaats f3; f 1,voorde plaats. Asbsa EU03o ateapsïic's baaSteaa Middei- fosas»g wordt; Bierlcfiit dat bij de vcr- schijssiBBg vasa K®. 150 dc terouija van No. 14016© vervaBSem is. Hteleefd verzoek 5k fiaet bedrag daarvan ad ff-,5© te wISIen toezenden. »E UITGEVER. Mevrouw W OLF te Serooskerke vraagt tegen 1 Mei eene FLINKE DIENSTBODE. Zonder goede getuigschriften onnoodig zich aan te melden. wachtende bij J. WIGARD, Brakstraat Middelburg. De Boekhouder van het bestuur der Ver- eeniging »de Kerkelijke Kas" te Seroos kerke W.), maakt namens dat bestuur bekend, dat in de geldleening ten laste der Ned. Geref. Gem. aldaar zijn uitgeloot van de aandeelen ad 100 gulden de Nos. van de aandeelen ad 50 gulden Uitbetaling zal plaats hebben ten huize van den ondergeteekende, Zaterdag den 18en Januari 1890. De Boekhouder, P. DE VISSER Jz. D. V. op Donderdag 16 Januari, in d9 Chr. Ger. Kerk te Vlissiügen, over Speekee: Toegang vrij. Aanvang ure. Het bestuur der Chr. Jong."Vereen. uSoli Beo Gloria." Verschenen en aan H. H. inteekenaren verzondende 2e jaargang (1890) van 10© bladz. Prijs SÏecIits ff «,3©. Dit Handboekje bevat vele opgaven als Kalender, Statistiek der Kerken, Vereeni- gingen eu stichtingen enz. enz. onmisbaar voor belangstellenden. Het Mengelwerk mag belangrijk heeten. Een bijdrage van Ds. Sikkel, »Kerk en genootschap", Ds. Ploos van Amstel, bede om genezing Voor de gemeente des Heeren in haren kranken toestand. Jb. van Oversteeg, Meerdere Ver gaderingen. Een verklarende lijst van eenig'e vreemde woorden, die vooral op Kerkel. gebied veel gebruikt worden. K. LE COINTRE, Uitgever te Middelburg. van de firma de Gebr. zijn te bekomen bij J. j?. swEJsnsrEisr Prijscourant gratis. Ui Vlissingen. Opnieuw ontvangen ZOUTE DROPJES alO cent per doosje, alsmede DROP UIT DEN BLIKKEN TOMEL, a 16 cent. A. J. LE COINTRE, Broodbakker, Segeerstraat. Middelburg. Bij den Uitgever K. LE COINTRE te Middelburg is verschenen door ANONYMUS. Wie een juist oordeel over dit vreemde Leger wil verkrijgen en weten hoe het zich naar buiten openbaart en welke leer het verkondigt, verzuime niet dit goedkoope boekske aan te schaffen. De schrijver, die van zeer nabij met het Leger bekend is, geeft eene duidelijke be schrijving en toont aan, dat het Leger zich vijandig stelt tegenover de Kerk en hare Belijdenis. Daar het Leger ook een aan klacht is tegen de Christenen en de Kerk, behoort men hiervan kennis te nemen. Na toezending van het bedrag ontvangt men het franco tehuis.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1890 | | pagina 4