Met genoegen verneemt de vergadering van een der aanwezigen, dat er eenig vooruitzicht "bestaat om te Bennekom zulk een terrein en huis te vinden. Wijl de Kerk van Voorthuizen weldra in een pro ces gewikkeld zal worden, verdient Benne kom boven Voorthuizen thans de voorkeur. Hoewel saamwerking met de Chr. Geref. broeders zeer gewenscht is, meeat de ver gadering dat de tijd nog niet gekomen is om in deze nadere stappen te doen. Wegens het ver gevorderde uur worden de overige onderwerpen tot eene latere Conferentie uitgesteld en na aanwijzing van plaats voor de vijfde Diaconale Vergade ring wordt de samenkomst met dankzeg ging gesloten. Vrijdag 11 October werd te Utrecht in het gebouw voor K. en W, de samenkomst gehouden, die ten doel had een Nederland- sehe afdeeling van het Britsch en Buiten- landsch Bijbelgenootschap te vormen. Het voorloopig bestuur bestond uit de heeren W. van Oosterwijk Bruyn, voorz., Mr. H. H. J. baron van Heemstra secr. eu verder uit de heeren Jhr. A. Th, M. van Asch van Wijck, L. Roosmale Nepveu, J. H. Stoové, Ds. van Minnen, Dr. H. Bavinck, Ds. J. Post, J. van 't Lindenhout en Dr. W. Geesink. De voorz. opende de vergadering met het lezen van ps. 72, waarna Ds. van Minnen in den gebede voorging. De secret, las daarna eenige verhandelingen der vorige vergadering. Uit een eu ander bleek, dat het Br. en Buiten!. Bijbel Gen. voornemens was, zich met zijn arbeid uit Nederland terug te trekken. Op één uitzondering na waren allen het eens dat het op dit oogen- blik een ramp zou zijn, wanneer het Britsch en Buitenl. Bijbel Gen. zich van hier terug trok. Deed het dit, dan werd algemeen erkend, moest men de handen ineen slaan en op elke plaats een onderafd. oprichten, contribuanten en begunstigers winnen om een Ned. afd. te verkrijgen, die het Britscke steunde. Om half twee werd de bijeenkomst weder geopend door den Voorz. waarna Dr. Ba vinck in het gebed voorging en door Ds. Post een inleidend woord werd gesproken. Door Ds. Geesink werd een rede uitgespro ken: sover (maar niet u i t) de Heilige Schrift." Ds. van Minnen sloot de verg. met dankzegging. De volgende conclusiën werden o. a. genomen »Na discussiën is gebleken dat eene Nederlandsche afdeeling van het Britsch Buitenlandsche Bij belgenootschap is ge vormd, die zelfstandig zal optreden." vHet in deze vergadering behandelde en het doel der afdeeling zal zooveel mogelijk in ruimeren kring worden ge brachti. door de pers, 2. door versprei ding in eigen kring en 3. door het aan werven van leden en het optreden van leden als Correspondenten." Schoolverzuim. (•Süotf). Ook hetgeen er gedaan kan worden om het schoolverzuim te bestrijden, vatten we samen in enkele punten lo. De ouders uit liefde en met ernst wijzen op hun dure verplichting, om hun kinderen zooveel mogelijk te doen genieten van het onderwijs, dat zij kunnen ontvan- gen en op het nadeel, dat het verzuim hiervan kan ten gevolge hebben. (Zie 2 Oor. 12 146 hierboven en v. vg.) 2o. Het geloof en het vertrouwen in I hen trachten op te wekken, dat de Heere het tijdelijk verlies, dat zij kunnen lijden, op een andere wijze ruimschoots vergoeden kan. Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid en al deze dingen zullen u toegeworpen ivorden.) 8o. Bij ziekte of gebrek aan hulp de barmhartigheid van nabestaanden en naas ten inroepen. 4o. De gedachte ingang doen vinden, dat niemand heeft te zeggen Ben ik mijns broeders hoeder V maar nauwkeurig acht te geven op elkander en elkander te ver manen, zoo wij te kort komen in het be hartigen van de geestelijke belangen onzer kinderen. (Dit alles natuurlijk met inacht neming van de rechten der ouders op hun eigen kinderen.) 5o. Den kinderen het voorrecht voor stellen, dat zij boven zoovele andere kin deren hebben, die van elke gelegenheid tot het ontvangen van goed onderwijs ver stoken zijn, en de daaruit voortvloeiende verplichting in elk opzicht een trouw ge bruik te maken van het onderwijs. 6o. Aan ouders en kinderen toonen, dat men alleen hun eigen belang zoekt. 7o. Bij voorkomende gelegenheden de kinderen wijzen op het verderfelijke van wereldsche feesten' eu hen zulke feesten geven, die niet schaden, en waaraan zij allen tegelijk deelnemen, zoodat dan allen denzelfden schooltyd verzuimen. 8o. De school voor de kinderen aan trekkelijk maken. 9o. Br steeds op aan houden, dat de kinderen bij schoolverzuim vooraf hun ou derwijzer waarschuwen met opgaaf van redenen. 10. Maandelijksche mededeeling der schoolverzuirners aan het bestuur, dat met de onderwijzers de schuldige ouders ver maant. llo. Op de vergaderingen met de ouders van schoolgaande kinderen en belangstel lenden deze punten in liefde bespreken om zoo te beter te winnen. 12o. Bij aanhoudend verzuim na veel vuldige waarschuwing art. 19 al. 1 van onze huishoudelijke verordening in toepas sing brengen, dat nl. het bestuur het recht heeft het bezoek der schooi te ontzeggen aan kinderen, die zonder voldoende reden voortdurend de school verzuimen. Merken wij ten slotte op, vooreerst, dat bij de opening van scholen met den Bijbel in verschillende jaargetijden gebleken is, dat in den eersten tijd het schoolverzuim gewoonlijk gering is en later allengs toe neemt. Wel een bewijs dat, wanneer ouders het belang van het onderwijs gevoelen, allerlei bezwaren overwonnen kunnen worden. Wordt eindelijk nog geantwoord met het voorbeeld van menig kind, dat des zomers thuis bleef en toch later genoeg onderwezen bleek te zijn, dan kan de wedervraag volgen, of dergelijk kind niet meer zegen had kunnen verspreiden, indien het geregeld had school gegaan. Laat ons intusschen bij dit alles niet vergeten, dat ook bij de schoolcommissie mede schuld kan liggen van het school verzuim in liet algemeen, voor zoover haar leden mede hun kinderen zonder strikte noodzakelijkheid thuis houden. Ook de onderwijzers hebben te onder zoeken in hoeverre het schoolverzuim ook een gevolg kan zijn van gebreken in hun onderwijs, waaruit mindere leerlust bij de kindereu voortvloeit. Zijn toch de kinderen zeer op schoolgaan gesteld, dan zal het den ouders moeilijk vallen hun kinderen thuis te houden. Drijve in dit alles de liefde van Christus moge niet de Wet, maar de genade heer- scheu en lust geven in het onderhouden van Gods ordeningen ook op schoolgebied. Het Bestuur der Scholen met den Bijbel te Voort- huizen en Zwartebroek. Ned. Ger, Kerken. Ds. Wolf van Axel en Ds. Wolf van Serooskerke komen voor op het 6 tal voor een predikant bij de kerk van Enschedé. Ds. Klaarhamer van Middelburg op het 12 tal bij de Kerken van 's Gravenhage en Utrecht. BQEKBEOORDEELING. Het Jaar 1566 en de Vlaaamsche Passé- mentwerlceris de titel van een boek, waarvau de derde druk verscheen. Op het titelblad staat ook dat het een verhaal is »voor jong en oud." Dit is ook waar. Toch zullen ouderen het liever lezen dan jongeren. In de voorrede voor den eersten druk zegt de schrijver, dat hij zich ver plaatst voornamelijk bij den aanvang van het jaar 156G en eenige bladzijden ont rolt uit 's lands historiebladen, »om aan schouwelijk voor te stellen het heugelijke Hervormingswerk van vóór driehonderd jaren." Het verhaal doet ons zien, wat in dat jaar óp het eiland Schouwen plaats greep. Laat de stijl te wenschen over, spreekt het boek ook al niet sterk tot de verbeel ding, de inhoud is, voorzoover wij dien leerden kennen, goed. De zoon des schrijvers zegt in de voor rede voor den 2en druk »Moge het boekske hun indachtig maken de worsteling der vaderen ter wille van de waarheid, die tot zaligheid is, en hen doen beseffen hoe ontzettend het is onverschillig te vertreden, of hoogmoedig te verwerpen, wat zooveel strijd en gebed, zooveel bloed en tranen gekost heeft en niet dan tot eeuwige schade verworpen wordt." Het mag nu onder de goedkoopste volks - boeken gerekend worden, daar de prijs van f 3,tot op f 0'80 is verminderd. Bij den heer J. A. Wormser is versche nen de le en 2e aflevering van den 2en jaar gang van de Gereformeerde Bijdragen Tijdschrift voor Dogmatische en Historische Theologieonder redactie van N. A. de Gaay Fortman en C. C. Schot.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 3