De kerkeraad beslist daaromtrent, dat als regel zal gelden, dat aan den Dienaar des Woords niet meer dan 2 diensten op den dag des Heeren worden opgelegd. Dientengevolge zal de kerkeraad, in geval zijn leeraar consulentsdienst elders vervult, voorzien in den tweeden dienst in deze gemeente. Indien er geen doopsbediening is, zal de gods dienstoefening niet langer mogen duren dan 2 uren. Nog wordt vastgesteld, dat de vergadering van den kerkeraad zal aanvangen te 7 uren precies en eindigen te 10 uren. Door den voorzitter wordt ter tafel gebraclxt een Concept-regeling van het aanstaande beroepings- werk. Wegens 't gevorderde uur wordt besloten dit voorstel thans niet meer in behandeling te nemen, maar het bij de leden te laten circuleeren 't Zelfde wordt besloten aangaande eene, mede door den voorzitter geconcipieerde, //wijze van verkiezen van ouderlingen en diakenen."' De regeling der werkzaamheden van den Clas sicalen oefenaar voor 't volgende kwartaal wordt vastgesteld. De vergadering wordt hierna met dankzegging gesloten aoor den Y oorzitter. Van den Kerkeraad van Vlissingen. Het was Zondag 6 October j. 1. een dag van blijdschap voor de Ned. Geref. Kerk te dezer plaatse. Op bovengenoemden dag werd onze beroepen herder en Leeraar, Ds. J. Hulsebos, door den Con sulent Ds. P. J. VV. Klaarhamer bevestigd. Zijn Eerwaarde deed dit naar aanleiding van Jon. 2117, deze woorden Jezus zeide tot hemweid mijne schapen. Des namiddags deed Ds. Hulsebos zijne intrede met eene prediking over 1 Corinthen 4 1, 2. Zoo des morgens als des namiddags was eene talrijke schare tegenwoordig. Vergadering van den Kerkeraad op Maandag 7 October. Na de opening der vergadering leest de Consu lent Ds. Klaarhamer Psalm 34 en gaat daarna voor in het gebed. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen, goedgekeurd en gearresteerd. De Voorzitter sprak tot den nieuwen Leeraar een hartelijk woord van inleiding, hem des Iieeren zegen over zijnen arbeid toebiddende, waarop door Ds. Hulsebos een woord van dank en waardeering werd gesproken tot den Consulent voor zijne hulp en liefde aan hem en de zijnen en deze Kerk betoond, hem toebiddende het loon van eenen trouwen dienstknecht. Mattheus 25 21. Een der Bbr. Ouderlingen sprak daarna ook een woord van dank nameps den Kerkeraad tot -den Consulent voor zijne hulp en leiding aan deze Kerk betoond, waarna door den Consulent de ver- gadering werd verlaten, en Ds. Hulsebos het pre sidium op zich nam. Na behandeling van nog eenige zaken werd de vergadering met dankgebed gesloten door den "V oorzitter. Zegene de Heere de Gemeente en den nieuwen Leeraar, en stelle Hij de Evangeliebediening onder zijnen dienst voor velen tot eeuwigen zegen. Namens den Kerkeraad voornoemd, G. VAN DE PUTTE, Scriba. Van do Classes. De Nederd. Geref. (of Nederlandsch Hervormde) Kerken der tijdelijk gecombineerde Classes Zeeland hielden Dinsdag en Woensdag 1.1. hare gewone Classikale vergadering. De eerste dag werd geheel besteed aan het on derzoek van den Eerwaarden Heer W. A. Vrolijk Jr., Theol. Gand., welke een beroep heeft naar dè kerk van Zaamslag. Dit onderzoek bedoelde natuurlijk niet eene .zekere herhaling van het examen tot verkrijging van den graad van Candidaat in de II. Godgeleerd heid, maar het moest strekken, om de door hun Opzieners vergaderde Kerken de overtuiging te geven, dat de Heer Vrolijk geschikt is tot de bediening -des Woords. Daartoe werd achtereenvolgens onderzoek gedaan naai- de bekwaamheid van dezen Broeder in de uitlegging van het O. en N. Testament naar aan leiding van Jesaja 55 en 1 Corinthel; —naarzijn jkennis van de leerstellige godgeleerdheid, yan de geschiedenis der Kerk, bijzonder van de Vader- .ïandsche Kerk, van de Heilige Schrift, van de geschiedenis der leerstukken, van de prac- ■ticale godgeleerdheid en van het Kerkrecht. Bij .de leerstellige godgeleerdheid werd tevens onder zocht naar zijn kennis van de ketteiijen en hare weêrlegging. Vooraf had nog plaats gehad het uitspreken eener leerrede over een te voren opge geven tekstwoord, over welke leerrede daarna eenige ondervraging heeft plaats gehad. De uitslag van het onderzoek was, dat de Classe van oordeel was, dat bij dezen Broeder die gaven en bekwaamheden aanwezig zijn, welke tot den Dienst des Woords noodig zijn, zoodat besloten werd hem tot deze heerlijken en gewichtigen Dienst toe te laten. Moge de Heere hierover Zijne goedkeuring geven en hem stellen tot een zegen voor Zijne Kerk tot in lengte van dagen. Woensdag andermaal vergaderd zijnde, werden achtereenvolgens de punten van het agendum af gehandeld. Bij de behandeling van punt 4 (ingekomen stuk ken) hadden vooral naar aanleiding van 2 brieven ernstige en breede beraadslagingen plaats. Het eene schrijven kwam van een broeder, welke door geboorte en doop lid is van eene Kerk, in welke het èn met de bediening des Woords en der Sacramenten èn met de oefening der Christelijke Tucht treurig is gesteld, terwijl er voor 't tegen woordige geene verwachting is, dat het spoedig tot reformatie zal komen. Iiij wenschte daarom, dat de Classe hem eene Kerk mocht aanwijzen, waarin hij tot het H. Avondmaal zou kunnen toegaan. Sommige der BB. hadden bezwaar tegen het aanstonds inwilligen van dit verzoek. Zij meen den, de vragende Broeder moest eerst al het zijne doen om zijn Kerkeraad te bewegen tot getrouw heid in zijne Diensten, en om alzoo de reformatie zijner kerk te verkrijgen, opdat hij in zijn eigen kerk het II. Avondmaal mocht kunnen gebruiken. Bleek het dan, dat zijne pogingen te vergeefs waren, dan kon daarna aan zijn verzoek worden voldaan. Zij oordeelden dat, zoo de Classe deze voorwaarde niet stelde, zij dan de afscheiding en de vermenging van kerken en het loopen van de eene kerk naar de andere zou bevorderen. Ook zou door het gevolg geven aan deze gestelde voor waarde de consciëntie van dien Broeder worden ontlast. Hiertegen werd opgemerkt, dat deze Broeder met zijn verzoek volstrekt niet bedoelt om van zijne plaatselijke kerk af te gaan en zich bij een andere kerk te voegen, en dat 't evenmin zijn voornemen is zijn eigen kerk maar aan het Ge nootschap en aan voortgaande deformatie prijs te geven; dat hij alleen verzoekt om aanwijzing van eene kerk, waarin'hij tot sterking'des geloofs en tot oefening van de gemeenschap der heiligen het II. Avondmaal mocht kunnen houdendat het ongeoorloofd was om eene nieuwe voorwaarde te stellen voor het toegaan tot den Verbondsdisch dat ook door het zich tijdelijk voegen tot de ge meenschap eener genabuurde, door de Classe aan- fewezen kerk, geen geloovige zich ooit ontslagen on achten van de oefening van zijn ambt in zijn eigen kerk, eer het tegendeel. Zij, die aldus oordeelden, adviseerden dus, dat aan het verlangen van dien Br. moest worden voldaan. Met meerderheid van keurstemmen besloot de Classe, dat volgens dit laatste advies zou worden gehandeld en dat een kerk zou worden aangewezen. Het tweede schrijven was van een drietal leden eener Kerk, die bezwaard bleven over de han deling van hun Kerkeraad in zake de benoeming van een ouderling. De raad door de Classes reeds in eene vorige vergadering aan hun Kerkeraad gegeven ter goede beëindiging van deze zaak, had hun bezwaren niet weggenomen. Na breede be sprekingen en gehoord hebbende de inlichtingen van de afgevaardigden uit den Kerkeraad van die Kerk, besloot de Classe, dat de Kerkeraad van Vlissingen met die klagende Broeders en met hun Kerkeraad zou spreken en zoo mogelijk de zaak tot een goed einde zou brengen, of zoo dit niet kon, op de volgende vergadering de Classe omtrent de zaak nader zou rapporteeren en dienen van advies. Bij punt 5 (Rapporten) werd vooral .stilgestaan bij liet rapport der Deputaten in zake het geschil met de //Gereformeerde Gemeente" van Terneuzen, welke sinds Augustus 1887 met deze Kerken in Classikaal verband leeft. Naar aanleiding van het belangrijk rapport en overeenkomstig de gegeven adviezen werden nadere besluiten in deze zaak genomen, en de deputaten met dankzegging ont slagen. Verblijdend was het rapport van den Kerkeraad van Serooskerke, waaruit bleek dat in een zijner fenabuurde Kerken de behoefte aan Reformatie ïachtig is ontwaakt. Reeds is door leden dier Kerk de Kerkeraad eebeden en vermaand, om ge trouw en naar Gods Woord in en met die Kerk te handelen. Het zal ook daar dus binnen niet al te langen tijd wel komen tot breken met de zon dige organisatie en tot een terugkeeren tot 's Hee ren Woord en alzoo ook weêr tot de gemeenschap met de zusterkerken en tot de onderhouding van de eenigheid der Kerke. Aan de BB. kerkvisitatoren wordt vergund hun rapport, dat door ongesteldheid van hun scriba niet gereed was, in een volgende vergadering uit te brengen. Bij punt 6 (vragen naar art. 41 'D. K. O.) bleek, dat hoe langs zoo meer orde en vastheid komt in de huishouding der Kerken. Ook heeft in een paar kerken de zaak der scho len den kerkeraad bezig gehouden. Bij de behandeling der in dit art. gevraagde zaken, bleek ook nog eens weêr, dat er op den weg der reformatie verschillende opvolgende stap pen zijn. Bijv. eerst ontdekt worden aan wat kwaad en goed is voor God, daarna het kwade haten en vlieden, het goede liefhebben en willen en dat er dan vaak tusschen het willen en volbrengen een.moeilijke en zwaar te volbrengen'stap ligt. Omtrent den Oefenaar waarvan punt 7 spreekt, werd geen definitieve maar een voorloopige beslis sing genomen, en werden deputatiTn aangewezen, om de Classe op een volgende vergadering te dienen van advies. De verschillende voorgestelde wijzigingen in de provisioneele Regeling, in het agendum aangegeven onder a pnnt 9, werden alle onveranderd aange nomen. Omtrent punt 9 b, was de Classe van oordeel, dat het voor het tegenwoordige geen kleine ramp zou wezen, indien het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap uitvoering gaf aan zijn besluit,, om niet langer te zorgen voor betrouwbare en goedkoope Bij bels voor ons landdat daarom zoo- spoedig mogelijk door allen, die belang stellen in de verspreiding van den Bijbel, gelden moeten saamgebracht worden om genoemd Genootschap in staat te stellen met zijn arbeid in Nederland, als tot nog toe voort te gaan; dat Qchter zoo spoedig mogelijk de gewichtige en belangrijke en omvangrijke arbeid der bezorging van een goeden volksbijbel, door de gereformeerde Kerken moet worden ter hand genomen; dat dit werk op den duur niet mag overgelaten aan eene Vereeniging, welk buiten de kei'kom arbeidt; dab echter voor 't tegenwoordige de kerken om meer dan een reden dezen arbeid niet kunnen aanvaarden, o. a. niet omdat er nog geen algemeene Synode kan saamkomen vanwege de gedeeldheid dei kerken en omdat nog zoovele kerken in de banden van het Genootschap zijn. Werd besloten een Broeder naar de vergadering op 11 October te Utrecht af te vaardigen, om het gevoelen der Classes kenbaar te maken. Omtrent punt 9 c, was de Classe van gevoelen,, dat zij zicli nog niet tot alle kerken met zulk een schrijven mocht wenden, doch alleen tot zulke, aan 'welke particuliere geloovigen en genabuurde kerken te vergeefs het hunne hadden gedaan, en ook tot zulke, waarin slechts enkele getrouwe belijders worden gevonden en in welker omgeving geen op nieuw gezuiverde kerken zijn. Deputaten werden benoemd met opdracht, om voor de volgende vergadering een concept van zulk een schrijven in gereedheid te brengen, en tevens de kerken aan te wijzen, aan welke het dient te worden toegezonden. Het tweede gedeelte van dit voorstel wordt aan genomen. Omtrent punt 9 d, oordeelde de Classe dat zoo lang niet de onuitvoerbaarheid in dezen tijd van dit°art. der kerkenorde gebleken was, geen Classe ook het reeht had dit art. onuitgevoerd te laten dat bovendien de censuur over godsdienstige en theologische boeken en geschriften tot de bevoegd heid der kerk behoorde en hoogst nopdig en ge- wenscht is te achten. Derhalve werd besloten enkele BB. te committeeren, om op een volgende vergadering de Classe te adviseeren, omtrent de wijze van uitvoering van dit artikel. Punt 9 e, het voorstel van St. Laurens werd verworpen. Punt 9 de Classe benoemt Deputaten om zulk een Classikale conferentie of meeting in het be lang der reformatie voor te bereiden, en op eene volgende vergadering rapport en advies uit te breagen. Punt 9 g, wordt beantwoord met [verwijzing - naar het antwoord der Classis reeds vroeger op dezelfde vraag aan de Kerk van Vrouwepolder gegeven. Door de komst van Ds. J. Hulsebos, in de Clas-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 2