A D VERTEN T il N. Bericht aan H3. Abonné's. De Unie-colle3tanten houden ons slechts een trechter of koker voor, maar de plaats waar het geld terecht komt, kunnen de gevers zei ven bepalen. Niemand behoeft zich dus te onttrekken met een beroep op den kerkelijkeu strijd, op de personen die in het Bestuur der Unie zitting hebben (dit zijn trouwens leden van verschillende kerkelijke richtingen) of op eenig bijzonder doel van de Unie. Neen, een bijzonder" doel hoeft de Unie niet, maar wel het algemeene doel om overal in den lande z. v. m. het christelijk onderwijs te ondersteuneu. De Unie gaat dus uit van de gedachte, dat dit noodig en billijk is, dat de ouders en de mede helpers verplicht zijn voor de instandhou ding en uitbreiding der scholen te zorgen en dat de Overheid slechts heeft te voor zien in hetgeen de ouders nalaten of niet bekostigen kunnen. Er steekt alzoo in die Unie-collecte wel terdege een anti-revolutionair beginsel. Zlj die den Staat als Opperschoolmeester voorop willen laten gaan en de vrije school als zoodanig niet begeeren,.kunnen bezwaarlijk veel voor de Unie-collecte gevoelen. Doch allen die het hierin eens zijn, dat de vrije school, ingericht naar de levenskeuze en de levensbehoefte der ouders, regel moet zijn allen die daarom een wijziging van art. 192 der Grondwet noodzakelijk blij ven achten die allen knuuen zich bij de Unie-collecte vereenigen en haar helpen in stand houden. Bedenkt het ook wel lezers, onze chris telijke scholen hebben voortdurend veel noodig. Haar aantal eischt ook nog eene aanzienlijke uitbreiding. Nog ongeveer 500,000 christenkinderen in Nederland, zoo heeft men uitgerekend, zij a uog van christelijk ouderwijs verstokeu. Al die kin deren missen dus geregeld schoolonderwijs of worden dag aan dag uit het christelijk spoor geleid. Welk een aangrijpend denk beeld Eu toch is dit niet overdreven voor gesteld. De neutraliteit" is vijandschap tegen den Christus. Christenen in Nederland, blijft dus uw gaven met milde hand voor het christelijk onderwijs uitreiken. Men heeft terecht ge zegd, dat er geen betere en solider manier is om geld te beleggen dan het te plaat sen in dé geloofsbank. Waar dit in waar heid geschiedt, waar de gaven met het geloof gemengd zijn, daar zal zeker ook hei gebed niet ontbreken. En dit mag ook niet. Geen koele, geen afgeperste gave zal de zaak van het christelijk onderwijs verheffen. God vraagt een hartelijke, een blijmoedige gave. Worde dan allerwegen deze Unie-col lecte opgedragen aan den God des Ver- bonds, die de harten kan neigen om te doen wat Hem welbehagehjk is geschiede de inzameling nauwkeurig en geve een ieder naardat hij welvaren verkregen heeft en voor den Heere verantwoorden kan. God geve, dat de uitslag der Unie-col lecte dit jaar verrassend moge zijn. De zaak is van het hoogste gewicht. Het chris telijk ouderwijs blijft ouder Neêrlands be langen een eerste plaats innemen. Lezer, toon dat ook gij dit beseft. Boodsch Kerkelijke Beriokten. Koude kerke. Dezer dagen had voor het kantongerecht te Middelburg voortzetting plaats van op den 15en Juli aangebrachte processen tusschen het college van kerk voogden van het Ned.Herv. Genootschap alhier, en eenige lidmaten der Ned. Gere formeerde kerk. De heer E. Wisse, van Koudekerke, op tredende voor zichzelven en als gemach tigde der andere gedaagden, den 15en Juli conclusie hebbende genomen tot het ont zeggen der vordering (betaling van lioof- delijken omslag), omdat om redenen, die hij in zijne conclusie allen noemde, en waarvan hij het bewijs aanbood, de ge daagden hadden getoond opgehouden te hebben lidmaten van het genootschap te zijn, verzocht in de zitting van gisteren een remise van twee weken, teneinde te antwoorden op de conclusie door den ge machtigde der eischers in dezelfde zitting genomen, welke remise werd toegestaan. Rotterdam. De diakenen der Ned. Geref. kerk alhier, hebben besloten uitvoering te geveu aan de oplracht, hun door de Prov. Diaconale Conferentie, in Juni gehouden, gedaan, om over te gaan tot oprichting van een Gesticht voor ongeneeslijke ziekten in d.e provincie Zuid-Holland. Zij hopen daartoe in de gelegenheid te worden gesteld door collecten in de ker ken der provincie, giften en een matig verpleeggeld. De Stichting zal op kleine schaal be gonnen worden en toegankelijk zijn voor ieder, die zich aan de regels van het huis wenscht te onderwerpen. Te Rotterdam, zoo mogelijk het Noorder-Eiland, zal ze worden gevestigd. Twee zusters zijn reeds gedurende eenigen tijd, onder leiding van een bekwaam geneesheer, werkzaam om straks met vrucht de Stichting als diaco nessen te dienen. Ook meldde zich o. a. reeds een echtpaar aan, waarvan de vrouw vele jaren in verschillende ziekenhuizen als verpleegster en hoofdverpleegster dienst deed. Ontsluite de Heere veler hart en haud om door gebed en gaven deze zoo noodige stichting te steunen. Wagenborgen. Tot onze groote blijdschap heeft Ds. Goerée, predikant te Kerkwerve, het beroep naar de Ned. Geref. Kerk al hier aangenomen. Er is dus wederom een bedieuaar des Woords los geworden van de Synodale banden, gelijk Ds. Ennga, van Birdaard, die onlangs een beroep aan nam naar de vrijgemaakte Kerk van Goënga en Offiugawier, bij Sneek. Deze mannen kiezen de smaadheid van Gods volk boven de schatten en voorrechten van het syno daal Egypte. Natuurlijk zal de hiërarchie als Farao deze mannen najigen oen ze te dooden en krijgen zij een afzettingsbul thuis eu wordt in het officieel kerkelijk orgaan hun doodvonnis der wereld kond gedaan en zelfs aan de hooge regeering en de ministers kennis gegeven, van nu voortaan geen deel en erve meer te hebben met de aanbidders van 't Haagsche afgods beeld, zij zoo min als hun weduwen en weezen. Maar dat is dan ook alles wat zij doen kan, dan houdt haar macht op. Door het Hervormd Provinciaal Kerk bestuur vau Zuid-Holland, is de uitspraak van het Classikaal Bestuur vau Dordrecht iu zake de approbatie van het beroep van l)r. Liefüinck, vernietigd, en aan dat Be stuur gelast de goedkeuring vau het be roep, zoo de vereischte stukken in orde worden bevonden, zoo spoedig mogelijk te verleenen. St, Eenige regels om kinderen te bederven, 1. Begin al jong met hun alles te geven, waar zij om vragen. 2. Spreek vrijuit waar zij byziju,over hunne buitengewone knapheid. 3. Laat toe dat zij immer u tegenspre ken, wanneer gij iets gebiedt. 4. Laat moeder hen beklagen als vader hen strait of bestraft. 5. Dreig en beloof veel, maar volbreng nimmer. 6. Let er niet op, met wie zij omgaan. 7. Vergun hun, zoowel meisjes als jon gens, veel op straat te sleuteren, vooral bij avond dan is spoedig elk gevoel van zedelijkheid in hen uitgedoofd, 8. Bekommer u verder volstrekt niet om de opvoedingmaar leg u toe op het vergaderen van schatten en leef voor uw genot. 9. Kastijd hen gestreng om een kleinen misslag maar lach toch hartelijk om hunne goddelooze aanslagen. 10. Neem ze vroeg mee naar vrome gezelschappen, waar zij zich erg vervelen en vergun hun nimmer een geoorloofd genot, 11. Maak hen erg bang voor Leeraar en onderwijzer; eu laat hen voor straf eenige hoofdstukken uit den BijbeL lezen. 12. Jaag immer hun vrees aan met duivel eu helen spreek nimmer een woord over de liefde des Heeren. 18. Houd gedurig hun leerstukken voor, waar zij niets van begrijpen eu laat zij nooit iets vernemen van hetgeen de Heere heeft beloofd in den Doop. 14. Vul dit alles nog aan met hen voor te gaan in lange gebeden, onnatuur lijke houding en goddeloozen levenswandel, eu gij zult het voorgestelde doel zeer ras hebben bereikt. (De Roeper.) Ia dank ontvangen voor het Diaconaal hulpbetoon f 0.50; voor het Orgel f 0,50; bij Br. C. H. de Wagemaker van eene dienstbode voor een plaats in de Kerk f 1,50. Aagustus-Collecte ten behoeve der vijf Christelijke Scholen te Middelburg, Maandag 19 Augustus, na middag 2 uren. ület de versehijning van no. 130 is de termijn van no. 121—140 vervallen. Beleefd verzoekt ondergeteekeude abbouué's buiten middelburg om toezending van het verschuldigde bedrag ad f ,50. DE UITGEVER.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 3