De Unie „Ean school mot don Bijbel." gaat gij dan vrij uit voor Gods aangezicht, is er dan niets dat u veroordeelt, durft gij dan wijmoedig den Heere in het heilig aangezicht zien Hèt bestuur van bovengenoemde veree- niging heeft aan bare correspondenten het volgende lezenswaardige schrijven ver zonden „Aan de Correspondenten en Besturen van de Locale Comité s der Unie. Bij dezen hebben wij de eer het vol gende ouder uwe aandacht te brengen 1. Vriendelijk noodigen wij u uit om de Voorstellen en Vraagpunten, die gij wenscht, dat vanwege uw Locaal- Comité op de a. s. Jaarvergadering der Unie zullen behandeld worden, uiterlijk vóór of op den lsten Juli a. s. te zenden aan den Secretaris R. Derksen, Kievits straat 40, te Rotterdam. 2. Het aantal Correspondenten der Unie is sedert Januari j.l. met 4 vermeerderd en daardoor tot 598 geklommen. 3. Het is ons mogen gelukken 3 Locale Comité's, waarvoor wij nog geen Correspon dent konden krijgen, met naburige Locale Comité's te combineeren. 4. Op de volgende bladzijde geven wi) eene lijst van 182 Locale Comité's, waar voor wij zoo gaarue een Correspondent zouden hebben. Wie helpt ons aan de adressen? Zie daartoe dat Lijstje eens even in, wellicht hebt ge op een dier plaatsen een vriend of kennis, tot wien wij ons kunnen wenden. Ziju er soms plaatsen onder, die met uw Locaal-Comité gecombi neerd kunnen worden, wil dan zoo vriende lijk zijn, het ons spoedig te melden. Wij willen hopen, dat wij in onze po gingen, om voor die plaatsen, waar ook in vroegerejaren de Unie-Collecte gehouden is, andermaal een Correspondent te vinden, die genegen i3 met de Unie samen te werken, onder den zegen des Heeren mogen slagen. 5. In de maanden Januari, Februari, Maart, April en Mei zijn vanwege de Unie 54 Voordrachten ten behoeve van Locale Comité's der Unie gehouden. 6. Aan ouze Correspondenten zijn 1500 Ex. van het 10de Jaarverslag der Unie verzonden, terwijl nog 100 Ex. beschikbaar zijn. Met genoegen vermelden wij, dat in 46 van onze Christelijke bladen genoemd Jaarverslag besproken is. Waarom de Redactiën van de overige 11 bladen dit niet hebben gedaan, is ons niet recht duide lijk. Zij ontvingen toch ook een Pres-Ex. van ons 10de Jaarverslag. 7. Met vrijmoedigheid voldoen wij aan het verzoek van de Uitgevers (de Gebroe ders Van Noortwijk te Schiedam), om u uit te noodigen de verspreiding te bevor deren van den Almanak j> D e Unie'' voor 1890, waarin onder meer een portret met bijschrift van wijlen docent A. Brum- melkamp, alsmede een vrij volledige stati stiek van het Christ. Onderwijs en van de Scholen met den Bijbel" zal voorkomen. Voor slechts 30 cent ontvangt men een Almanak, die 160 bladzijden druks bevat» Waar gij bezwaar hebt om zelf intee- kenaren te verzamelen, daar zal zeker bij uw Locaal-Comité wel iemand te vinden zijn, die dit gaarne doen wil. Laten wij trachten de verspreiding van dien Almanak te bevorderen, ook ter wille van de vaste bijdrage, groot f 400.die door deze uitgave in de Uniekas zal vloeien. 8. Het aantal S. holen met den Bijbel is sedert de opgave in deu Unie-Almanak voor 1889 met 3 verminderd, nl. een te Groningen, een te Velp (de kostschool wordt overgeplaatst naar Zeist) en een te El burg (de jongenskostschool) doch met 6 vermeerderd, nl. te Barneveld, Ermelo, Nunspeet, 's-Graveuhage, Rysoord en Slie- drecht, zoodat haar getal thans 480 bedraagt met ruim 79000 leerlingen, terwijl de opening eener Oiir, School te Bunschoten en Scheveningen spoedig kan verwacht worden, en haar bouw te Ede, Eibergen en Oud-Loosdrecht is aanbesteed. 9. Wij nemen de viijheid reeds nu uwe aandacht te vestigen op de te houden Unie-Collecte in de week van 17 Augustus a. s. en U uit te noodigen, zoodra moge lijk, een aanvang te maken met de voor bereidende maatregelen tot dat werk der dienende liefde, opdat alle zaken bij tijds in orde kunnen zijn. Geve de Heere, dat de Augustus-Collecte, die dit jaar staat gehouden te worden, bij vernieuwing getuigen moge van uwen door ons zoo zeer gewaardeerden ijver, en dat de opbrengst hooger worde dan die van het vorige jaar. Indien uw ijver in dezelfde mate toe neemt, als het getal Schoien met den Bijbel, dan zullen, onder de goede gunst on zes Gods, onze hoop en verwachting zeker niet beschaamd worden. Met de bede dat Gods zege moge rusten op uwe werkzaamheden voor de belangen van de School met den Bijbel" hebben wij de eer te zijn. Namens het Bestuur der Uniei Met heilbede, A. F. De Savornin Lohman, Voorzitter R. Derksen, Secretaris Rotterdam, Juni 1889. Mogen ook nu bij vernieuwing velen zich in de mogendheid des Heeren opmaken om in de dagen, die den 17 Augustus vooraf gaan, ijverig dit van den Heere bevolen werk voor te bereiden. Zij er bij allen een offervaardigheid, die den vijand be schaamt, en is men niet met vele aardsche goederen bedeeld, moge er dan door telkens iets weg te leggen, op gerekend worden, dat de 17de Augustus komende is. --De Heere heeft den b lp moedigen gever lief. BOEKBEOORDEELING. Reeds te lang moesten wij uitstellen, om op de onderstaande werkjes, welke dezer dagen werden uitgegeven, de aandacht te vestigen en de lezing er van aan te be velen. Ie. Beknopt Overzicht van de Geschiede nis der Nederd. Geref. Kerken in de 19e eeuw, door Dr. W. Geesinkprps 50 cent. Een uitnemend boekske van even 90 bladzijden, waarin op beknopte en eenvou dige wijze de geschiedenis van di JNederd. Geref. Kerken van af 1816 tob op heden wordt verhaald. Al wat uit de pen van Dr. Geesink komt, laat zich aangenaam lezen. Zoo ook dit boekske. Mogen toch velen zich opgewekt gevoelen het te lezen. üp menig punt geeft het licht, en doet het ons zien hoe scheëf en onwaar de voorstelling is, welke velen hebben en ver breiden aangaande den gang van zaken in en met de Gereformeerde Kerken in onze eeuw. Men zal uit de lezing van dit boekske bemerken, dat onze Kerken niet met een ruk of sprong tot doleantie zijn gekomen, maar dat wat tegenwoordig in onze Kerken plaats heeft, eenvoudig het natuurlijk gevolg is van hetgeen sinds 1816 is gevoeid, ge leerd, beproefd. Wil men niet de Afscheiding zooals wij die thans kennen, wil men ook niet onder het Genootschap de Kerk laten blijven, dan schiet er voor het tegenwoordige niets anders over dan de weg, welken de Nederd. Geref. Kerken bewaudelen. Het doel dat Dr. Geesink zich stelde, »om zijn kerkelijke vrienden in hun over tuiging te sterken" kan door dit verhaal yan het gebeurde sinds 1816 inderdaad bereikt worden. Stelle de Koning der Kerk het ook daartoe voor velen tot zegen. Wij laten nu nog volgen den inhoud van dit geschrift, welke doet zien dat het een belangrijk geschrift is. 1. De Kerken onder de Bataafsche Re publiek, koning Lodewijk en keizer Napo leon 2. de Synodale Organisatie van 1816 3. het Beheer; 4. de heerschende richting; 5. het Réveil en de school van Bilderdijk 6. Dirk Molenaar 7. Vijgeboom en Stoffel Mulder 8. H. F. Kohlbrügge9. de Af scheiding 10. Budding en Ledeboer 11. de Groninger richting; 12. Quia of quatenus13. het Réveilde Christelijke vrienden14. H, W. Witte veen15. Utrecht en Leiden16. het Reglement van 1852 17. de Aprilbeweging 18. Ver deeldheid onder de Orthodoxen. Juri disch of Medisch de Ethische richting 19. de Moderne richting art. 23 20. Vrij Beheer; 21. Dr. A. Kuyper22. de aannemingsquaestie de proponentsfor mule 23. het conflict te Amsterdam 24. de Doleerende Kerk. 2e. Handelingen van het Regeer- Ouder lingen Congresgehouden te Utrecht op 12 en 13 December 1888, prijs 60 cent. Ziedaar een inderdaad hoogst belangrijk boekske. Het zou bijna een beleediging zijn voor onze Ouderlingen en belangstel lende Gemeenteleden, indien wij meenden, dat zij nog een krachtige aansporing be hoefden, om tot lezing dezer Handelingen te worden opgewekt. Op dat Congres was de bespreking van het meest belangrijke betreffende den Dienst" van den Opziener in 's Heeren Kerk aan de orde gesteld. Er is getracht op de belangrijkste vragen een antwoord te geven. Elk Ouderling en Dienaar des Woords

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 5